آب شیرین کن

آب شیرین کن صنعتی یا دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس (RO) یک سیستم تصفیه آب خام می باشد که با عبور آب از یک سری فیلتر (ممبران) که غشائی نیمه تراوا ایجاد می کند، آب را  به روش اسمز معکوس یا Reverse Osmosis با بازده بسیار بالا تصفیه می نماید.

با توجه به کاهش محسوس ذخایر آب شیرین در سطح کره زمین و همچین افزایش جمعیت انسان ها و به تبع آن افزایش نیاز به آب در کشاورزی و از طرف دیگر گسترش صنایع، نیاز به تصفیه آب های موجود در زمین و استفاده مجدد از منابع مصرف شده، بیش از پیش احساس می گردد.

طبق بررسی ژئوگرافی و هیدروگرافی های انجام گرفته توسط متخصیصن امر، در آینده نزدیک اغلب کشور های جهان با کمبود ذخایر آب شیرین و خشکسالی مواجه خواهند شد.به عبارتی جنگ بعدی کشورها، جنگ آب خواهد بود.

لذا صنعت تصفیه آب و فاضلاب بیشتر از گذشته مورد توجه دولت ها و صنعت کاران قرار گرفته است.سیستم های  آب شیرین کن و تصفیه آب در دو دهه ی اخیر پیشرفت بسیار چشمگیری داشته و اکنون سیستم هایی در جهان مورد استفاده قرار میگیرد که قادر است بیشاز 99 درصد ناخالصی و کدورات آب را حذف نموده و آب شیرین تولید نماید.

آب شیرین کن چیست:

آب شیرین کن صنعتی از چند مرحله پیش تصفیه شامل فیلتر شنی ، فیلتر کربنی و چند مرحله تصفیه شامل میکروب زدایی و عبور از ممبران تشکیل میشود و برای تصفیه آب و حذف آلودگی های فیزیکی ، یونی ، میکروبی و رنگ و بوی آب بکار میرود.

اسمز معکوس

برای توضیح در مورد پدیده اسمز معکوس یا اسمز وارونه میتوان گفت هنگامی که بین دو محلول با غلظت های متفاوت، یک غشاء نیمه تراوا قرار بگیرد، محلول با غلظت یا مولاریته پایین به سمت محلول غلیظ حرت نموده که طی این فرآیند محلول غلیظ، رقیق می گردد. این پدیده در طبیعت نیز به کررات رخ می دهد و موجب تصفیه آب های سطحی می گردد.

در این پروسه در ابتدا حجم دو سیال با هم برابر است، اما به علت تمایل طبیعی به برابر شدن غلظت ها در دو طرف غشاء، مولکول ها از دیواره نیمه تراوا نفوذ کرده و سطح مایع در بخش غلیظ اضافه خواهد شد. این عمل تا جایی ادامه می یابد که اختلاف شار در دو طرف غشا اجازه عبور بیشتر مولکول ها را ندهد. این همان تعریف فشار اسمزی است که موجبات ایجاد تعادل بین دو طرف غشاء را فراهم می آورد.

در صورتی که  فشاری به مراتب بالاتر از فشار اسمزی در سمت محلول غلیظ ایجاد شود معکوس پروسه اسمز اتفاق می افتد که طی آن محلول با مولاریته بالا به سمت رقیق تر جریان می باشد که از آن با عنوان اسمز معکوس یاد می شود.

کاربرد آب شیرین کن:

برای دستگاه هایی که نیاز به استفاده از آب تصفیه شده دارند از جمله اتو کلاو های صنعت پزشکی ، دیگ های بخار ، دیگ آب گرم ، برج خنک کننده ، دستگاه های حساس به TDS بالای آب ، دستگاه های داروسازی ، صنایع آرایشی و بهداشتی ، تولید محصولات شوینده ، صنایع لاستیک سازی ، ساخت دستگاه های جراحی و پزشکی و ….. بکار میرود.

از دستگاه مشابه آب شیرین کن و پرکاربرد این شرکت به دیونایرز میتوان اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code