اتصالات پلی اتیلن

با توجه هدایت لوله های سیالات در مسیرهای طراحی و تعیین شده نیاز به تولید انواع اتصالات  از قبیل زانویی، سه راهی، چهار راهی ، تبدیل ، کور کن و …. میباشد.  که بر اساس جنس لوله های انتخاب شده ، اتصالات تولید شده هم باید از همان جنس و دارای همان مقاومت لوله هم از لحاظ تحمل فشار داخلی سیال و هم از لحاظ فشار بارهای وارده از بیرون به لوله باشند.

جنس، مقاومت، طول عمر ، هزینه های تعمیر و نگهداری ، اهمیت پروژه ، محل پروژه و … فاکتور های تعیین کننده برای طراح جهت انتخاب جنس لوله ها و اتصالات لوله ها میباشند که در اینجا ما به اتصالات تک جداره و دوجداره پلی اتیلن اشاره خواهیم کرد.

انواع اتصالات :

• اتصالات پلی اتیلن تکجداره
• اتصالات پلی اتیلن دوجداره
• اتصالات PVC
• اتصالات مانیسمان
• اتصالات فلزی
• اتصالات مسی
• اتصالات استیل
• اتصالات پلیکا
• اتصالات لوله های سبز

اتصالات پلی اتیلن تکجداره :

اتصالات پلی اتیلن تکجداره برای سیستم های انتقال سیال های تحت فشار بکار برده میشود و از فشار داخلی 3 بار تا 40 بار با استفاده از مواد PE80 و PE100 ساخته میشوند.

اتصالات پلی اتیلن تکجداره شامل زانو (ELBOW) ، سه راهی (TEE) ، چهارراهی (INTERSECTION) ، تبدیل (CONVERSION) ، درپوش ، موفه کوتاه و بلند و …… میباشد که از سایز 25 به بالا با هر زاویه و در خواستی قابل تولید میباشد.

اتصالات پلی اتیلن تکجداره در پروژه های فشار قوی انتقال آب ، انتقال فاضلاب شهری و صنعتی و همچنین در انتقال گاز طبیعی در محیط های صنعتی و شیمیائی و یا پروژه های مربوط به مخابرات و کاورینگ کابل های برق و مخابرات و فیبر نوری ، سیستم های آتش نشانی ، سیستم های خنک کننده دستگاه ها ، سیستم های آبیاری تحت فشار ، انتقال آب در فواصل دور و تحت فشار بالا مورد استفاده قرار میگیرد.

کلا از لوله های پلی اتیلن تکجداره و اتصالات پلی اتیلن در سیستم های تحت فشار استفاده میشود.

اتصالات پلی اتیلن دوجداره:

اتصالات کاروگیت یا اتصالات پلی اتیلن دوجداره نوع دیگری از اتصالات پلیمری بر پایه پلی اتیلن است که برای لوله های پلی اتیلن دوجداره از سایز 110 تا 3000 میلیمتر با مواد پلی اتیلن PE80 یا PE100 و مقاومت های 16 و 31.5 و 64 کیلونیوتن بر متر مربع ساخته میشود.

لایه بیرونی و خارجی اتصالات کاروگیت دارای استحکام و دوام بسیار بالا بوده و به صورت حلقه حلقه طراحی شده است و وظیفه این لایه این است که کلیه فشار های زیرسطحی و سطحی که به صورت بار زنده و یا مرده از طرف سطح زمین وارد می گردد را خنثی نمایند و علت اینکه لایه بیرونی اتصالات کاروگیت را به صورت حلقه حلقه طراحی می کنند به دلیل ایجاد استحکام بیشتر می باشد.

در حالت کلی اتصالات کاروگیت در سه دسته از نظر میزان فشار بار خارجی طبقه بندی می گردند که هر کدام در مصارف مختلفی با توجه به میزان فشار بار سطحی و زیر سطحی و همچنین سطح خاک مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به پیشرفت زمینه های استفاده از اتصالات کاروگیت، امروزه ما این اتصالات را در زندگی روزمره خود را در کوچه و خیابان ها می بینیم که رنگ آن ها بیشتر سیاه بوده و لایه داخلی آن ها زرد رنگ می باشد.

اتصالات پلی اتیلن دو جداره

انواع اتصالات پلی اتیلن دوجداره:

• زانوی دوجداره (زانوی 45 درجه ، زانوی 90 درجه)
• سه راهی دوجداره (سه راهی 90 درجه ، سه راهی 45 درجه ، سه راهی کنج ، سه راهی شلواری )
• چهار راهی دو جداره ( چهار راهی 90 درجه و چهار راهی غیر منتظم)
• درپوش دوجداره ( درپوش کوپلر دار و درپوش جوشی)
• تبدیل دوجداره
• دریچه بازدید دوجداره
• سیفون دوجداره ( سیفون دریچه دار و سیفون ساده)

بخاطر متغییر بودن زاویه های لوله کشی خطوط انتقال فاضلاب یا سیالات دیگر انواع اتصالات دوجداره کاروگیت با هر زاویه و هر نقشه ای برای این شرکت قابل ساخت میباشد که با توجه به درخواست کارفرمای محترم طراحی و برآورد و تولید میگردد.

معرفی اتصالات کاروگیت:

اتصالات کاروگیت از نوع دو جداره می باشند و برای انتقال انواع مختلف سیالات و مایعات، کارایی و کاربری های متفاوتی دارند.
یکی از مزیت‌هایی که اتصالات کاروگیت دارند این است که هیچ گونه فشار داخلی در آنها وجود ندارد یعنی مایع و سیالی که از میان این اتصالات عبور می‌کند هیچ گونه فشار پرداختی را متحمل نمی باشد و این اتصالات بیشتر در نقش یک جوی زیر زمینی ایفای نقش می کنند که مایعات مختلف درون خود را به محل تعیین شده هدایت میکنند.

در حالت کلی می توانیم بگویم مهمترین وظیفه و کاربرد و کارایی اتصالات کاروگیت در نقل و انتقال مایعات و سیالات زیرزمینی و فاضلابی و همچنین انواع مختلف پساب های صنعتی  و آبهای ریز زمینی در لوله زهکش می باشد. به همین دلیل می باشد که به اتصالات کاروگیت اتصالات کاروگیت فاضلابی نیز گفته می شود.

اتصالات کاروگیت فاضلابی در دو تیپ و نوع مختلف تولید و عرضه می گردند که این دو طیف از لحاظ شکل ظاهری و ساختمان بیرونی با دیگر کاملا برابر بودند و فقط در نوع تولید با یکدیگر متفاوت هستند که این دو نوع به ترتیب کاروگیت و اسپیرال کاروگیت نامگذاری شده اند.

سایز بندی اتصالات کاروگیت:

اتصالات کاروگیت معمولاً در سایزهای در بین ۱۱۰ الی 1000 میلیمتر و اتصالات اسپیرال کاروگیت در سایزهای بین 600 الی 3500 میلی متر تولید می گردد که برای تولید لوله های اسپیرال کاروگیت از تکنولوژی اسپیرال کاروگیت که یک فناوری بسیار به روز و عالی در زمینه تولید اتصالات می باشد استفاده می گردد و همچنین لوله های اسپیرال معمولا دارای وزن و جرم بیشتری نسبت به انواع مختلف و معمولی لوله کاروگیت هستند.

معمولا برای تولید لوله های معمولی کاروگیت از واشر و کوپلر استفاده می گردد که در نتیجه اتصالات بسیار مقاوم و دارای آب بندی خوبی تولید و روانه بازار می شوند.

اتصالات کاروگیت

روش تولید اتصالات کاروگیت با لوله های کاروگیت:

این اتصالات پلی اتیلن در سایز ها و ابعاد و اندازه های مختلفی در دو تیپ مختلف که یکی از آنها به شکل لوله کاروگیت و دیگری به شکل لوله اسپیرال کاروگیت می باشد تولید و عرضه می گردند. در واقع این دو دارای کارایی یکسان بوده ولی فقط روش تولید آنها به یکدیگر متفاوت می باشد.

تفاوت ایجاد شده به این صورت است که در تولید لوله ها و اتصالات کاروگیت مواد پلی اتیلن به صورت کاملاً یکپارچه با استفاده از دستگاههای مخصوص پرس و قالب گیری می شوند اما برای تولید لوله های اسپیرال کاروگیت روش تولید کاملاً متفاوت از اتصالات کاروگیت می باشد. که در زیر با آن آشنا می شویم.

روش تولید اتصالات پلی اتیلن با لوله های اسپیرال کاروگیت:

برای تولید لوله های اسپیرال کاروگیت برای آنکه برجستگی‌های لازم برای لوله به صورت پروفیل نمایان گردد با استفاده از یک اکسترودری برجستگی های لوله یا همان پروفیل لوله ایجاد می شود. سپس این لوله ها برای سرد شدن و کاهش دما به درون یک وان خنک کننده منتقل شده و با گذشت زمان به صورت مارپیچ رول شده در می آیند. با گذشت زمان، یک سری فعل و انفعالات و جابجایی هایی صورت می‌گیرد و به صورت یکپارچه و به هم چسبیده شده و فیکس می‌شوند.

پس از آنکه عمل فیکس شدن و چسبیدن به صورت کامل انجام شد، لایه درونی لوله که به رنگ زرد دیده می شود آهستگی و با دقت لازم به سطح داخلی اتصالات کاروگیت و بر روی برجستگی های لوله قرار می گیرد و با استفاده از غلطک های که فشار بالایی را وارد می کنند به خوبی به لوله چسبانده شده و پرس می گردد. معمولا لوله های اسپیرال کاروگیت در ابعاد و سایزهای بالایی بین 600 تا 3500 میلیمتر تولید و عرضه می گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code