سختی گیر

سختی گیر water sofetner دستگاهی هست برای جدا کردن سختی های موجود در آب برای استفاده مطلوب تر از آب در کارهای صنعتی ، کشاورزی ، تجاری و …..

عموما سختی گیر در کلیه صنایعی که تاسیسات آن با آب و به خصوص آب های دارای درجه سختی بالا (بیشتر از 150ppm) در ارتباط هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

مهم ترین این تاسیسات :

 • بویلر های آبگرم
 • دیگ بخار
 • برج خنک کننده
 • چیلر
 • تاسیسات شیرین سازی آب
 • خطوط تولید مواد شوینده
 • پیش تصفیه خط تولید آب مقطر

سختی گیر چیست ؟

سختی گیر مخزن تحت فشاری است از جنس بدنه گالوانیزه و یا اف آر پی که با فراهم آوردن محیط مناسب بمنظور تبادل یونی بین آب سخت و رزین کاتیونی و یا آنیونی، زمینه تصفیه آب و حذف کلسیم و منیزیم از آب را فراهم نموده و از تشکیل رسوب درون لوله ها جلوگیری می نماید.

در صورتی که شما هم با مشکل آب سخت در تاسیسات خود مواجه هستید پیشنهاد می گردد از دستگاه سختی گیر رزینی جهت حذف سختی آب استفاده نمایید تا عمر مفید تجهیزات خود را بالا برده و بازده سیستم های تاسیساتی مجموعه را افزایش دهید.

سختی گیر ها در موتورخانه های سبک و خانگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. شما با اضافه کردن یک سیستم سختی گیر به موتورخانه خود املاح و رسوبات را حذف نموده و بدین ترتیب دیگ آبگرم موتورخانه ، منابع کویل دار یا دوجداره ، مبدل های حرارتی ، سیستم لوله کشی و در نهایت شوفاژ ها و … را در مقابل سختی آب ایمن کرده و عمر موتورخانه را افزایش می دهید.

سختی آب:

سختی آب شامل تمام املاح و مواد معدنی محلول در آب اعم از کلسیم ، منیزیم ، منگنز ، آهن و … می باشد که بسته به میزان حلالیت آن در آب به دو دسته سختی های موقت یا کربناتی ، سختی دائم یا بی کربناتی در آب تقسیم می شوند . دسته اول از سختی ها توسط حرارت دادن از آب تفکیک می گردد و به صورت لایه ای گچی در کف ظروف و تجهیزات رسوب می کند ، دسته دوم از سختی ها جهت تصفیه شدن از آب نیازمند تجهیزاتی پیشرفته تحت عنوان دستگاه سختی گیر می باشند . اصولا در گفتار علمی هنگامی که صحبت از سختی آب می شود بیشتر میزان کلسیم و منیزیم در آب مدنظر می باشد چرا که بقیه املاح به میزان اندکی در آب وجود دارد که قابل چشم پوشی می باشند .

ویژگی آب مناسب و فاقد سختی :

سختی موجود در آب مضرات فراوانی چه از لحاظ آشامیدنی بر بدن انسان و چه از لحاظ مصارف صنعتی که سبب کاهش عمر تجهیزات بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی و خانگی می گردد . به همین سبب ؛ مسئله استفاده از دستگاه سختی گیر در صنایع بزرگ که از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی اعم از چیلر ، برج خنک کننده ، منبع کویل دار ، بویلر و … استفاده می کنند از اهمیت بالایی بر خوردار می باشد . اما باید بدانیم آب سالم یا فاقد سختی به چه آبی اطلاق می گردد .

در ذیل به ویژگی های آب مناسب و تصفیه شده یا به اصطلاح آب نرم می پردازیم :

1-شامل تمام املاح معدنی طبیعی مورد نیاز انسان باشد .

2-تمام املاح آن حذف نگردیده باشد چرا که میزان معینی از این املاح برای بدن انسان و مکانیزم بدن انسان ها علی الخصوص کودکان که در مرحله رشد هستند ضروری می باشد .

3-مقدار سدیم موجود در آب نباید بیشتر از 300 میلی گرم در هر لیتر آب باشد .

راهکارهای تشخیص سختی آب :

1-ارسال مقداری از آب به آزمایشگاه و استفاده از نوار تست حهت استفاده از سختی گیر

2-ظاهر شدن لکه های سفید رنگ بر روی سطوح شیشه ای و ظروف

3-عملکرد نامناسب تجهیزات برقی منزل مانند ماشین لباسشویی و ظرفشویی

4- ایجاد رسوبات گچی درون لوله ها و تاسیسات مرکزی و منبع کویلی

دسته بندی آب بر حسب میزان سختی :

بر اساس درجه و میزان املاح و یونهای سخت موجود در آب ، انواع آب به شرح زیر خواهد بود :

آب سبک : سختی کل بین 0 تا 75
آب نسبتا سبک : سختی کل بین 75 تا 150
آب سخت : سختی کل بین 150 تا 300
آب خیلی سخت : سختی کل بالای 300

انواع دستگاه های تصفیه آب به لحاظ عملکرد

سختی آب به دو روش فیزیکی یا شیمیایی توسط تجهیزات خاص حذف می گردند که درذیل به آنها اشاره خواهیم کرد :
1-سختی گیر رزینی
2-فیلتر کربن
3-اسمز معکوس
4-سختی گیر مغناطیسی
5-سختی گیر الکترونیکی

انواع سختی گیر

برای این منظور دستگاه های سختی گیری متفاوتی مانند سختی گیر مغناطیسی و دیگر مواد شیمیایی و فیزیکی تولید و استفاده شد.

این دستگاه ها مواد معدنی سخت را از آب جدا نمی کنند، بلکه از رسوب گذاری آنها بر روی سطوح، جلوگیری می کنند.

این راه موقت است و یون های رسوب گذارنده از آب گرفته نمیشوند و فقط برای مدتی کوتاه باردار میشوند تا یون های سخت آب روی سیستم رسوب گذاری نکنند و پس از اولین تلاطم در آب دوباره یون های رسوب گذارنده به حالت اول باز میگردند.

تنها راه حل برای نرم کردن اصولی و درست آب ، حذف کردن مواد معدنی کلسیم و منیزیم و نیکل و … ، از آب می باشد و این امر با استفاده از سیستم های سختی گیر رزینی، پکیج آب شیرین کن، دیونازر امکان پذیر میباشد.

سختی گیر رزینی یا تبادل یونی از بهترین و جاافتاده ترین سیستم های سختی گیری، جهت نرم شدن آب برای استفاده درزمینه صنعتی ، خانگی ، کشاورزی، رنگرزی ، و … میباشد.

اجزای تشکیل دهنده سختیگیر رزینی

مخزن اصلی:

مخزن اصلی دستگاه که از جنس کربن استیل، استیل یا فایبرگلاس میباشد و بسته به ظرفیت دستگاه از قطر 20 سانتیمتر تا قطر 2 و 3 متر و ارتفاع 1 تا 2.5 متر طراحی و ساخته میشود.

داخل مخزن اصلی دارای نازل های از جنس برنجی یا پلی اتیلن برای گذر آب میباشد که از سوراخ های ریز نازل ها آب با فشار عبور میکند ولی رزین موجود در مخزن دستگاه بخاطر ریز بودن سوراخ های نازل و وجود بسترشنی( عموما شن سیلیس دانه بندی شده) نمیتواند از مخزن عبور کند.

فروش سختی گیر

رزین جز اصلی عملیات سختیگیری آب میباشد که در ذیل توضیح داده خواهد شد.

داخل مخزن اصلی از یک لایه سیلیس جهت بسترسازی و رزین پر میشود و پس از آن بسته به طراحی دستگاه مقدار رزین تعیین شده داخل مخزن اصلی دستگاه سختی گیر ریخته میشود.

رزین سختی گیر :

رزین با توجه به نوع تصفیه آب یا فاضلاب در انواع کاتیونی و آنیونی و میکس پد موجود میباشد.

که با جایگزین کردن یونهای منفی یا مثبت آب سخت با یونهای مثبت و یا منفی رزین های کاتیونی و آنیونی عمل تبادل یونی را انجام میدهد.

یونهای کلسیم و منیزیم و نیکل و …. از آب جدا شده و سدیم یا یون منفی جایگزین یونهای سخت موجود میگردد و پس از اشباع شدن رزین احیا خواهد شد.

انواع مختلفی از رزین ها برای کاربردهای مختلف موجود میباشد که بعدا مفصل به آنها خواهیم پرداخت.

شیر چند راهه سختی گیر :

همانطور که در بالا اشاره شد دستگاه سختی گیر از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است ، یکی از اصلی ترین قسمتهای دستگاه سختی گیرآب که کلیه مراحل شتشو و احیا توسط آن انجام می شود ؛ شیر سختی گیر می باشد .

شیر چند راهه دستگاه، که بر دو نوع سولو ولو فلزی و شیر پلی اتیلن اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک تقسیم بندی میشود.

انواع مختلف شیر سختیگیر آب :

شیرهای سختی گیر که بر روی دستگاه نصب می شوند بطور کلی در دو دسته تقسیم می شوند .

1-شیر اتوماتیک :

همانطور که از نام این نوع شیر مشخص می باشد تمام مراحل ذکر شده در احیا و شتشو در سختی گیر بصورت اتومات صورت میگیرد و نیازی به دخالت مستمر اپراتور و نیروی انسانی نمی باشد و از این لحاظ موجب راحتی کار می شود .

شیر های سختی گیر اتومات ، خود دارای دو نوع می باشند که در ادامه توضیح داده می شود .

شیر زمانی:

این نوع از شیرهای سختی گیر، عملیات احیا و شستشو را در بازه های زمانی معین و مشخص که قابل تنظیم است انجام می دهند .

شیر جریانی:

در این نوع از شیرها ، عملیات احیا و شستشو پس از عبور حجم مشخصی آب از داخل سختی گیر صورت می گیرد .

استفاده از شیرهای سختی گیر جریانی نسبت به شیرهای سختی گیر زمانی باعث کاهش هدررفت آب و افزایش راندمان احیا می شود و از لحاظ اقتصادی در مصرف برق و مصرف آب تا حد زیادی صرفه جویی می شود .

2-شیر نیمه اتوماتیک :

در شیر های نیمه اتوماتیک بر خلاف شیر های اتوماتیک تمام مراحل کاری سختی گیر توسط اپوراتور و نیروی انسانی و مرحله به مرحله انجام می شود البته لازم است بدانید تمام حالت های پنجگانه که در شیر اتوماتیک صورت میگیرد توسط شیر نیمه اتوماتیک نیز قابل اجرا می باشد.

عملکرد شیر سختی گیر طی مراحل مختلف صورت می گیرد که در زیر به آن اشاره می کنیم و توضیح مختصری را ارائه خواهیم داد .

1- سرویس (Service) :

وقتی که سختی گیر در حالت کار و سرویس قرار دارد ، یونهای سدیم موجود در بستر رزین ، جای خود را با یونهای منیزیم وکلسیم عوض نموده و به مرور زمان خاصیت خود را از دست می دهند و بعد از مدت زمان مشخصی با افزایش یونهای کلسیم و منیزیم رزین به حالت اشباع در آمده و در اصلاح سختی گیر به خوبی عمل نمیکند و ما شاهد سختی بیشتری درآب خروجی از دستگاه هستیم ، این حالت در محدوده 85 تا 95 درصدی ظرفیت نامی سختی گیر رخ می دهد و در این جا سختی گیر رزینی باید وارد مرحله شتشو و احیا شود .

2- بک واش (Backwash):

یکی از مراحل مهم در سیستم سختی گیر همین عمل بک واش می باشد ، در حالت بک واش جهت جریان آب معکوس می شود و آب در داخل سختی گیر از پایین به بالا حرکت می نمایید.این عمر باعث می شود فشردگی بستر رزین که بخاطر جریان مدام آب از بالا به پایین بوجود آمده از بین برود . در ضمن این عمل باعث انبساط بستر رزین و شناور شدن دانه های رزین می شود . این کار موجب می شود دانه های رزین درحالت بهتری آماده احیا شوند و در ضمن ذرات و آشغالهای دیگری که لابه لای رزین موجود است را از مخزن سختی گیر خارج می کند و باعث پاک سازی می شود .

3- مکش محلول آب و نمک (Brine Draw):

شاید بتوان گفت مهمترین مرحله احیای دستگاه سختی گیر رزینی ، مرحله مکش محلول آب و نمک در ستون رزین است . میزان و غلطت محلول آب و نمک و کنترل فرآیند انجام احیا در این مرحله ، تأثیر زیادی بر روی عملکرد رزین در مرحله کاری بعد دارد . همانطور که از نام آن مشخص است در این مرحله با وارد شدن محلول آب و نمک ، فرآیند تبادل یودن معکوس شده و یون های سدیم موجود در محلول ، جایگزین یونهای کلسیم و منیزیم جذب شده در بستر رزین می شوند .

4- شستشوی آهسته (Slow Rinse):

طی شدن زمانی مناسب برای شتشوی کامل رزین ها با محلول آب و نمک ضروری است و همین زمان برای خروج کامل محلول آب و نمک از بستر رزین و مخزن سختی گیر باید سپری شود .
5- شستشوی سریع (Fast Rinse) :

در مرحله پایانی ، می بایست تمام املاح باقیمانده در ستون رزین بصورت کامل خارج شوند تا بتوان از سختی در حالت سرویس استفاده نمود این کار با شستشوی سریع صورت میگیرد .

شیر های مورد استفاده در دستگاه سختی گیر دارای کاتالوگ نصب و راه اندازی و شرایط استفاده توسط شرکت سازنده میباشند که با مطالعه آن قابل بهره برداری خواهند بود.

مخزن نمک:

مخزن نمک یا مخزن نگهداری محلول احیای رزین ها که برای احیای رزین مصرفی دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد.

بسته به طراحی دستگاه سختیگیر،  رزین بعد از اشباع شدن از یونهای کلسیم و منیزیم و نیکل و … نیاز به احیا با نمک دارد که سدیم موجود در نمک جایگزین این یونها میشود و رزین دوباره آماده سختیگیری از آب خواهد شد .

جنس تانک نمک از پلی اتیلن بوده و در حجم های 100 و 200 و 500 و 1000 لیتری در دستگاه های سختیگیر رزینی مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد سختی گیر

معمولا سختی گیر برای مصارف صنعتی، شهری، تجاری و …. استفاده می شوند به عنوان نمونه:
در سیستم های آبیاری قطره ای جهت جلوگیری از انسداد نازل ها
بویلر و راکتورهای حرارتی و منابع کویل دار و دیگ های آب گرم
برج خنک کننده و چیلر ها و کولر های آبی
آب با درجه خلوص بالا
خشکشویی ها و رنگرزی ها
رستوران ها و هتل ها
حفاظت از اجزای دستگاه های حرارتی و برودتی
استفاده بهداشتی از آب
کارواش ها ومراکز نگهداری رنگ خودرو
مجتمع های مسکونی و تجاری
استفاده  ار سختی گیر بعنوان پیش تصفیه در سیستم اسمز معکوس و یا سیستم های تصفیه آب
تصفیه ی فاضلاب
بازسازی آب

نکاتی از بهره برداری

سختی گیر رزینی آب برای نرم کردن آب سخت، با سیستم جایگزین کردن یون های منفی موجود در آب سخت با اتم سدیم مثبت رزین کار میکنند.

این رزین ها بصورت دوره ای پس از زمان تعیین شده توسط اپراتور  یا بصورت اتوماتیک احیا (back wash) میشود تا از اشباع  رزین از یونهای گرفته شده آب سخت  و پایین آمدن راندمان دستگاه جلوگیری بعمل آید.

زمان احیای رزین با توجه به پارامترهای سختی آب ، دبی آب خروجی و زمان کاری مجموعه استفاده کننده، بصورت معمول بین 12 ساعت تا 72 ساعت در نظر گرفته میشود.

عملکرد سختی گیر رزینی

همانطور که در بالا نیز اشاره شد املاح کلسیم و منیزیم از اصلی ترین ناخالصی های موجود درآب می باشد. میزان بیش از حد هر کدام از این املاح درآب های که مصارف خانگی و صنعتی دارند ، می تواند مشکل ساز باشد.

میزان بالای سختی موجود در آب باعث ایجاد رسوب در دیگ های بخار، برج های خنک کننده ، مبدل های حرارتی، تشکیل رسوب بر روی لوله ها و… می شود که این امر باعث کاهش راندمان و عمر مفید تجهیزات موتورخانه می شود و در مصارف خانکی میزان بیش از حد املاح و بالا بودن سختی آب موجب مشکلات جسمی در سیستم بدنی ساکنین می شود .

بهترین راه حل حذف این سختی ها ، استفاده از سختی گیر رزینی تولید شده در گروه صنعتی ساز آب می باشد . در ادامه به نحوه عملکرد سختی گیر خواهیم پرداخت .
عملکرد سختی گیر رزینی به این شکل می باشد که برای حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب سخت ، آن را از میان رزین های تبادل یونی که در مخزن دستگاه سختی گیر وجود دارد عبور می دهند . در این فرآیند رزین تبادل یونی، سدیم موجود در خود را با منیزیم و کلسیم موجود درآب سخت مبادله می کند و از این طریق آب عبوری از داخل رزین تا حد زیادی سختی خود را از دست می دهد و تنها حاوی نمک سدیم می باشد .

باید به این نکته توجه داشته باشید که رزین های تبادل یونی ظرفیت محدودی دارند و بعد از مدت زمان معینی کارایی خود را از دست می دهند و می بایست عمل احیا انجام شود تا مجدد رزین های موجود در سختی گیر عاری از کلسیم ومنیزیم شوند .

عملیات احیای رزین در سختی گیر رزینی توسط محلول کلرید سدیم یا همان نمک متبلور صورت می گیرد . بعد از عمل شتشوی رزین کاتیونی با آب نمک ، رزین های موجود خاصیت خود را بدست آورده و می تواند دوباره به فعالیت خود در سختی گیر ادامه دهد .

احیای دستگاه  :

این فرایند با خارج شدن دستگاه از مدار و قرار گرفتن رزین در معرض محلول آب صورت می گیرد، زمان مورد نیاز برای احیای رزین با استفاده از محلول آب نمک حدود 15 الی 30 دقیقه میباشد. که در مدت محلول اب نمک به درون مخزن رزین وارد میشود تا رزین درون آب نمک غوطه ور شود.

پس از اتمام مدت زمان تعیین شده آب نمک از مخزن رزین تخلیه می گردد و رزین ها با استفاده از آب سختی گیری شده (آب نرم) شست و شو (wash) میشوند و آماده استفاده مجدد قرار میگیرند.

مزایای سختی گیر رزینی

راندمان بالای دستگاه بدون هدر رفت آب
جدا کردن کامل یونهای سخت کننده آب و حذف آنها از مدار
سرعت عمل در نصب و بهره برداری
توانایی نصب بصورت اتوماتیک بدون نیاز به اپراتور
قابلیت نصب به حالت دوبکلس جهت جلوگیری از وقفه در تولید آب نرم

معایب سختی گیر رزینی

هزینه نسبتا زیاد در ظرفیت های بالا
اشغال فضای زیاد جهت نصب و راه اندازی سختی گیر
بالا بودن هزینه تعویض رزین
پوسیدگی مخزن های فلزی در صورت عدم عایق بندی صحیح
قیمت بالای مخزن های فایبرگلاس
وجود سدیم در آب که مانع استفاده از آب به عنوان آب خوراکی میباشد*

* البته این موضوع با قرار دادن یک خروجی آب سختی گیری نشده در مسیر آب برداشتی قابل حل میباشد ، و یا روش دیگر برای کاهش سدیم آب تصفیه شده توسط سختی گیر ، استفاده از دستگاه های تقطیرکننده آب میباشد.

انواع سختی گیر به لحاظ جنس مخزن :

همان طور که در بالا اشاره شد سختی گیرها مخازنی به شکل استوانه و در برخی موراد بر حسب طراحی خاص ، مکعبی که متشکل از مخزن اصلی ، مخزن آب و نمک ، شیر سختی گیر ، رزین و …می باشد . حال در اینجا به این نکته اشاره خواهیم کرد که مخازن مورد استفاده در سختی گیر از دو متریال فایبر گلاس (FRP) و یا فلزی (کربن استیل ) ساخته می شوند که هریک دارای معایب و مزایای خاص خود می باشند . در ادامه به بررسی هریک می پردازیم .

سختی گیر فایبرگلاس (FRP) :

اساس کار سختی گیر فایبرگلاس نیز حذف بی کربنات کلسیم و منیزیم از آب می باشد که این فرآیند به سبب تبادل یونی بین یونهای مثبت کلسیم و منیزیم موجود درآب و یونهای منفی سدیم در ساختار رزین صورت می پذیرد . سختی گیر فایبر گلاس از پلاستیک فشرده بهداشتی و کامپوزیت و یک لایه رزین اپوکسی ساخته می شود که تا قطر 183 سانتی متر و ارتفاع 240سانتی متر قابل تولید است . اکثرا در این نوع سختی گیر از شیرهای نیمه اتوماتیک استفاده می شود.این شیرها نیازی به اپراتور ندارد و برنامه ریزی ان در مدت زمان مشخص عمل احیا سختی گیر را انجام می دهد .

سختی گیر فایبرگلاس دارای محدودیت فشار کاری می باشد که حداکثر فشار کاری آن 10 ونیم بار می باشد و حداکثر دمای کاری 120 درجه فارنهایت معادل 49 درجه سانتی گراد لحاظ می گردد . شیر سختی گیر فایبرگلاس حداکثر فشار 6 بار را تحمل می کند . از سختی گیر فایبر گلاس بیشتر در مصارف بهداشتی استفاده می گردد . نکته قابل توجه این است که فشار ترکیدگی این نوع از سختی گیر 42 بار در مدت زمان کمتر از 4 ساعت می باشد .

این نوع سختی گیرها تا قطر 41 سانتی متر دارای یک فلنچ و در اقطار بالاتر یک فلنچی دیگر نیز به منظور سرویس و تخلیه در قسمت پایین منبع تعبیه می گردد.

مزایای استفاده از مخزن فایبرگلاس در سختیگیر ها:

1-دارای مقاومت بالا در برابر سختی و نمک
2-مقاوم در برابر موادخورنده از جمله اسید و بازها و نمک
3- دارای طول عمر قریب به 100000هزار ساعت
4- دارای وزن بسیار سبک
5-به لحاظ قیمت ارزان تر از نوع فلزی
6- نصب و جابجایی ساده دستگاه سختی گیر
7- عدم زنگ زدگی و پوسیدگی

معایب و نقاط ضعف دستگاه های فایبرگلاس :همان طور که گفته شد سختی گیر ا

1-در برابر ضربه بسیار شکننده و آسیب پذیر می باشد .
2- در برابر نورخورشید و اشعه خورشید آسیب پذیر است .
3-در مناطق سردسیر در دمای زیر صفر درجه قابلیت ترکیدن دارد .
4-فاقد کارایی در صورت خراب شدن دنده گلویی

سختی گیر فلزی :

سختی گیر رزینی فلزی از ورق سیاه از جنس ST37 یا همان ورق استیل تشکیل شده است . بعد از ساخته شدن سختی گیر رزینی فلزی داخل آن به لحاظ مقاومت در برابر زنگ زدگی در مجاورت دایم با آب سه لایه رنگ اپوکسی زد می شود و لایه بیرونی نیز ضد زنگ و ویک لایه رنگ روغن زده می شود . سختی گیر فلزی فشاری معادل 4 الی 7 را تحمل می کند . از دستگاه سختی گیر فلزی در ظرفیتهای بالا استفاده می شود چرا به لحاظ قیمت بالای فلز ورق سیاه در ظرفیت های پایین توجیه اقتصادی ندارد .

همچنین می توان گفت با توجه به جدید بودن تکنولوژی کاموپوزیت ها در کشور ما و عدم آشنایی طراحان و ناظران با استاندارد ها و ویژگی های مخازن فایبرگلاس سختی گیر، در اغلب سیستم های سنتی از مخازن فلزی در این باره استفاده می شود که نتیجتا سختی گیر های فلزی در ظرفیت های مختلف طرفداران و درخواست های زیادی را به خود شامل کرده است.

 

سختی گیر دوبلکس

سختی گیر دوبلکس عملکردی مشابه سختی گیر ساده دارد با این تفاوت که دارای دو عدد مخزن اصلی می باشد. عموما در صورتیکه بدلیل حجم کاری واحد بهره بردار و یا شرایط خاص و حساس پروژه اجازه خروج دستگاه از مدار را برای احیای رزین نداشته باشیم ، از دو مخزن رزین همزمان (بصورت موازی) یا سختی گیر دوبلکس استفاده میکنیم.

سختی گیر دوبلکس

سختی گیر های دوبلکس با نام سختی گیر پارالل نیز شناخته می شوند که علت نامگذاری عملکرد موازی دو سیستم در کنار یک دیگر می باشد.

عملکرد سیستم های دوبلکس رسوب زدا

در سیستم های سختی گیری دوبلکس، یکی از سیستم ها در حالت سرویس دهی می باشد و سیستم دوم به عنوان رزرو استندبای می باشد. این بدان معنی می باشد که مخزن اول در مدار قرار می گیرد و شروع به سختی گیری آب می نماید، این پروسه تا رسیدم تایم بکواش سختی گیر اول ادامه می یابد.

هنگام فرا رسیدن بکواش مخزن اول سیستم یا بطور دستی و یا بصورت اتوماتیک دستور به تغییر مخزن می دهد. در این زمان مخزن دوم آنلاین شده و وارد مسیر می گردد. مخزن اول وارد مرحله بکواش می گردد و پروسه شستشوی رزین ها انجام می گیرد ، در این زمان مخزن دوم آنلاین است و هیچ گونه قطعی سرویس نخواهیم داشت که این همان اساس کار سختی گیر دوبلکس می باشد.

اجزای تشکیل دهنده سختی گیر دوبلکس

همانند سختی گیر ساده ، سختی گیر های دوبلکس نیز برای کارکرد صحیح به ادواتی احتیاج دارند.

 • دو عدد مخزن سختی گیری
 • رزین کاتیونی به میزان لازم برای دو عدد مخزن
 • سیلیس بستر سازی برای هر دو مخزن سختی گیر
 • لوله کشی کامل پارالل سیستم
 • شیرآلات دستی یا اتوماتیک سختی گیر
 • تانک نمک پلی اتیلن

سختی گیر

به نظر می رسد لوله کشی و سیستم شیرآلات سختی گیر دوبلکس از مهم ترین قسمت های این سیستم می باشند و یکی از آیتم های تاثیر گذار در سختی گیر های دوبلکس به شمار می روند.

سختی گیر های دوبلکس از هر دو جنس فلزی و FRP یا فایبرگلاس تولید و عرضه می شوند که در این باره تفاوت چندانی با هم ندارند و انتخاب جنس بدنه بر عهده طراح یا مشاور پروژه و در نهایت طبق نظر کارفرما یا خریدار می باشد.

اما نوع شیرآلات مصرفی در این سیستم ها بسیار حائز اهمیت می باشد و در کارکرد و نحوه استفاده از سیستم بسیار تاثیر گذار می باشد. مشخصا در سیستم های دستی حتما باید ا پراتور تایم تنظیم سختی گیر را تنظیم نماید و سیستم را هندل نماید که عملا کاری پر درد سر و مداوم است. اما در سیستم های تمام اتوماتیک کلیه این امور بر عهده سیستم اتوماتیک سختی گیر بوده و عملا نیازی به اپراتور برای تایمینگ دستگاه نیست.

طراحی سختی گیر رزینی

طراحی سختی گیر رزینی بر اساس یک فرمول بین المللی از پیش تعریف شده انجام می گیرد. این طراحی بر مبنای سه عامل اصلی زیر انجام می گیرد:

 • مقدار آب در گردش
 • سختی کل آب مورد مصرف
 • تایم بکواش

فرمول محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی:

C=Q*t*TH*15.73

C : ظرفیت نهایی سختی گیر بر حسب گرین ( GRAIN)

Q: دبی آب بر حسب گالن بر ساعت آمریکایی(GPM)

t: زمان بکواش بر حسب دقیقه (Minute)

TH: توتال هاردنس یا سختی کل آب با واحد پی پی ام (P.P.M )

با در دست داشتنسه پارامتر دبی، سختی و زمان می توان ظرفیت سختی گیر را به طور دقیق محاسبه نمود و برای تولید سختی گیر از آن استفاده نمود.

باید توجه داشت که رابطه فوق، یک رابطه مستقیم ضریب دار است، بدین معنی که با تغییر هر پارامتر، ظرفیت نهایی با رابطه مستقیم تغییر خواهد کرد. برای مثال در صورت دوبرابر شدم سختی آب، ظرفیت سختی گیر نیز دو برابر خواهد شد.

در این رابطه باید دقت نمود که در هنگام خرید سختی گیر به ظرفیت های دیمی و بازاری اکتفا ننمود زیرا در صورت خرید دستگاه سختی گیر آب بدن طراحی فنی، یا سختی گیر با ظرفیت کمتر پیشنهاد می شود که در نهایت در هنگام عملیات سختی گیری عملا سختیی آب به طور کامل حذف نواهد شد و یا سختی گیری با ظرفیت بالاتر از نیاز شما پیشنهاد می گردد که در این صورت نیز علاوه بر هزینه بالای خرید اولیه، هزینه تعمییر و نگهداری بالاتری نیز به خریدار تحویل خواهد شد.

کارشناسان فنی شرکت سازآب آماده طراحی، مشاوره خرید و راهنمایی شما در رابطه با دستگاه سختی گیر رزینی آب می باشند.

تعیین ظرفیت سختی گیر

تعییت ظرفیت سختی گیر رزینی یکی از مهم ترین پارامتر ها در خرید دستگاه تصفیه سختی گیر آب می باشد. همان طور که گفته شد ظرفیت سختی گیر ها از 30 هزار گرین تا 2 میلیون گرین متغییر می باشد که انتخاب صحیح میتواند در پراماتر های کاربردی و اقتصادی بسیار موثر باشد.

برای تعیین ظرفیت سختی گیر رزینی شما به دو پارامتر سختی کل آب و دبی آب مصرفی نیاز خواهید داشت. سختی کل از آزمایش آب و دبی بر اساس مشاهدات عینی یا قبض آب مصرفی دوره مشخص خواهد شد. با در دست داشتن این دو عدد شما با یک تماس با کارشناسان گروه سازآب،ظرفیت سختی گیر مورد نیاز خود را بدست خواهید آورد.

سختی گیر موتورخانه

سختی گیر موتورخانه امروزه جزو یکی از ادوات اصلی موتورخانه های خانگی و صنعتی شمرده می شود. موتورخانه ها با توجه به وجود تاسیسات مختلف علی الخصوص تجهیزات گرمایش و سرمایش دارای حساسیت بالایی در مورد آب تغذیه می باشند که عدم توجه به آن سبب بروز خسارات فراوان به تاسیسات موجود و سیستم اصلی پروژه خواهد شد.

عموما میتوان گفت هر جایی که تبادل گرمایی وجود داشته باشد در آن نقطه امکان ایجاد رسوب بالاتر خواهد بود. حال باید به این نکته توجه کرد که اصلی ترین ادوات موتورخانه ها ، دیگ های آبگرم ، بویلر های بخار، برج خنک کننده ، چیلبر ، منابع کوئلی و … می باشد که رسوب ایجاد شده اصلی ترین عامل فرسایش این ادوات خواهد شد.

برای مثال در صورتی که دیگ بخار در معرض آب تغذیه با سختی بالا قرار گیرد به سرعت دچار فرسایش و گرفتگی شده و هزینه های بالا و گاها جبران ناپذیری را به سیستم تحمیل می نماید. این موضوع در برج های خنک کننده نیز به وفور در پروژه های مختلف دیده شده است.

بنابر این شما با انتخاب یک سیستم سختی گیر برای موتورخانه خود عملا سیستم و ادوات ود را در مقابل خسارات ناشی از وجود رسوب در سیستم بیمه و ایمن می نمایید.

در انتخاب سختی گیر موتورخانه حتما به پارامتر های طراحی شامل سختی آب ورودی و دبی آب مصرفی دقت لازم لحاظ شود تا انتخابی بهینه انجام گیرد.

قیمت سختی گیر :

عوامل متعددی در تعیین قیمت سختی گیر تاثیرگذار می باشد . بطور کلی قیمت دستگاه سختی گیر رزینی بر اساس ظرفیت ، جنس مخزن(فایبرگلاس ، فلزی ) ، نوع و برند رزین ، ضخامت ورق و بدنه ، نوع شیر مورد استفاده در دستگاه سختی گیر تعیین می گردد .

جدای از ظرفیت دستگاه سختی گیر ، همانطور که قبلا اشاره شد نوع شیر که می تواند اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک (سلو ولوو) باشد ، اهمیت بسزایی در تعیین قیمت سختی گیر دارد .

در عین حال شما مشتریان محترم می توانید از طریق تماس با کارشاسان فروش شرکت سازآب از قیمت روز انواع دستگاه سختی گیر آب مطلع گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code