سپتیک تانک | سپتیک تانک پلی اتیلن | سپتیک تانک فاضلاب

سپتیک تانک یک اصطلاح انگلیسی می باشد و از دو بخش Septik – Tank تشکیل شده،  به معنای مخزن فاضلاب، همانطور که از معنای سپتیک تانک پیداست دستگاه یا مخزن فاضلاب است که عملیات تصفیه فاضلاب را انجام می دهد و به عنوان مهمترین بخش تصفیه فاضلاب شناخته می شود.

سپتیک تانک فاضلاب یک مخزن مکعبی یا استوانه ایی می باشد که در داخل به وسیله مکانیسمی مهندسی شده اقدام به ته نشین کردن فاضلاب جامد ورودی می نماید.

مخزن فاضلابی یا مخزن سپتیک یکی از پرکاربردترین  دستگاه ها در صنعت تصفیه فاضلاب و از بین بردن مواد فاضلاب (اعم از فاضلاب خانگی, صنعتی حیوانی یا انسانی ) بوده که در چندین دهه اخیر مورد استقبال قرار گرفته است.

معنی سپتیک تانک septic tank در زبان انگلیسی یعنی مخزن یا انباره محفظه ای است که از دو قسمت تشکیل شده و مواد فاضلابی درون آن ذخیره می شود. بصورتیکه مواد جامد و فضولات در قسمت اول مخزن انباشته شده و از طریق میکروارگانیسم های بی هوازی هتروتروف به مایع بدبو تبدیل میشود که علت بد بودن آن تولید و متساعد شدن گاز متان می باشد که از طریق ونت به بالای ساختمان انتقال داده میشود . آب فاضلاب در بخش دوم سپتیک تانک ذخیره شده و به چاه جذبی یا اگوی شهری هدایت می شود .

البته راه های متفاوت و پیچیده تری در تصفیه فاضلاب وجود دارد که استفاده از مخزن سپتیک تانک ساده ترین  و اولین مرحله تصفیه فاضلاب میباشد.

سپتیک تانک پلی اتیلن

 

تعریف دیگری از سپتیک تانک

مخزنی که برای از بین بردن یا ته نشینی مواد جامد معلق درون فاضلاب استفاده می شود که این فعالیت ها مستلزم واکنش های شیمیایی از طریق باکترهای بی هوازی تکثیر یافته درون فاضلاب و تصفیه مکانیکی از طریق جداسازی مواد جامد از مایع بوسیله دیوار میانی می باشد.

فاضلاب پس از خروج از سیستم لوله های خروجی فاضلاب مجموعه وارد سپتیک تانک شده و بلافاصله فضولات و مواد جامد در بخش اول این مخزن ته نشین می شوند و با توجه به زمان ماندی که در طراحی سپتیک تانک ها مد نظر قرار میگیرد رشد باکتری های بی هوازی شروع میشود .

همزمان با ته نشینی مواد جامد فاضلابی مخزن بخش اول سپتیک تانک پر شده و ماندگاری زیاد این مواد در مخزن سپتیک  تانک باعث می گردد باکتری های هتروتروف شروع به تجزیه فاضلاب و لجن کنند و نهایتا بعد از چند سال بایستی دستگاه سپتیک تانک لجن کشی شود.

بعد از ته نشینی مواد جامد و تجزیه آن توسط باکتری های بی هوازی آب خاکستری سپتیک تانک توسط لوله خروجی به چاه جذبی یا خط فاضلاب شهری هدایت شود .این پساب خروجی از سپتیک تانک حاوی میکروب و آلوده و دارای رنگ و بو میباشد و به هیچ عنوان  نباید وارد رودخانه یا دریا و یا آب های زیر زمینی و قنات شود که در آنصورت خطرات جبران ناپذیری به محیط زیست و اکوسیستم وارد می نماید و باعث از بین رفتن موجودات آبزی ، گیاهان دریایی و آلودگی حیواناتی که از این آب استفاده می کنند نیز خواهد شد.

میزان آلودگي فاضلابي كه از سپتیک تانک خارج می شود تقريبا معادل میزان آلودگي فاضلاب خارج شده از استخرهاي ته نشيني اولین مي باشد يعني تقریبا 30 درصد كاهش آلودگي بهمراه دارد ؛ این در حالی است که این شرکت با استفاده از تکنولوژی های برتر و بروز ( سیستم تصفیه به روش RBC ) میزان الودگی را تا 70 درصد کاهش می دهد . به همین دلیل سیستم نوین مذکور در بخشی از سپتیک تانک که حجم کمتری داشته و فقط حاوی پساب هست تعبیه می شود تا بصورت 70 درصدی این آلودگی کاهش یابد .

پس نتیجه می توان گرفت که در حالت عادی سپتیک تانک بار آلودگی فاضلاب را فقط به میزان 30 درصد می تواند کاهش دهد و عملا برای تصفیه بیشتر و استفاده از پساب برای مصارف آبیاری و بهداشتی و غیره بایستی از روش دیگر تصفیه فاضلاب بهره برد.

شایان ذکر است که می توان بار آلودگی پساب را تا 100 درصد هم کاهش داد که در ادامه به دستگاه تصفیه فاضلاب , پکیج تصفیه فاضلاب اشاره خواهد شد .

گند انبار فاضلابی | سپتیک تانک

ظرفیت و حجم سپتیک تانک بسته به نیاز مشتری متغییر بوده و پس از اخذ اطلاعات مربوطه از کارفرما طراحی سپتیک تانک توسط کارشناسان ارشد این مجموعه انجام میگیرد . در حالت کلی تولید سپتیک تانک از حجم 3 مترمکعب شروع شده و تا 100 مترمکعب ادامه دارد که در صورت نیاز به حجم های بالاتر میتوان در محل احداث پروژه سپتیک تانک های با ظرفیت های بالاتر و طراحی های خاص را نیز انجام داد.

این بدین معنا نیست که امکان تولید سپتیک تانک در ظرفیت پایین وجود ندارد بصورتیکه تولید سپتیک تانک 2000 لیتری و حتی مخزن فاضلابی 1 مترمکعب هم نیز برای این شرکت مقدور میباشد.

نتیجه طراحی ها و تحقیقات انجام شده نشان داده که معمولا سپتیک تانک زیر 10 مترمعب برای مصارف خانگی و سپتیک تانک های بالای 10000 لیتری برای مصارف صنعتی قابل استفاده هستند. معمولا در کارخانجات و واحد های صنعتی اکثرا از سپتیک تانک های 20 مترمکعب به بالا استفاده می نمایند.

در عکس زیر ساختمان و عملکرد یک سپتیک پلی اتیلنی را ملاحظه می کنید.

گند انبار فاضلابی شماتیک

با توجه به راه های مختلف برای تصفیه فاضلاب، همچنان سپتیک تانک ها به عنوان پرکاربردترین وسیله برای تصفیه فاضلاب شناخته می شوند که دلیل این امر،  مزایای بالای آنها می باشد.

سپتیک فاضلاب از متریال مختلفی ساخته می شود که البته دارای عملکرد یکسانی هستند ولی به دلایلی از جمله عمر مفید ، مقاومت و … دارای این تنوع می باشند و ما در ادامه شما را با مزایا و معایب این دستگاه آشنا می کنیم.

سپتیک تانک به عنوان ابتدایی ترین وسیله پالایش فاضلاب در مراحل پاکسازی و تصفیه پیشرفته عموما در کشور تقاضای بالایی دارد و به روش ته نشینی و شناورسازی و در انتها به روش بیولوژیکی بی هوازی اقدام به تصفیه مقدماتی فاضلاب می نماید.

به عنوان یک کارشناس تصفیه فاضلاب به هیچ وجه نمی توانید جایگزینی برای سپتیک تانک پیدا کنید و حتما باید  در مراحل اولیه تصفیه جهت رقیق نمودن فاضلاب جامد مورد استفاده قرار بگیرد.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

 1. جنس بدنه  از HDPE
 2. دارای سازه یکپارچه اسپیرال
 3. دارای عدسی دو جداره
 4. اتصال  جوش اکستروژنی
 5. دارای مستربچ مشکی به همراه آنتی UV
 6. قابلیت تولید  در طول و قطر دلخواه
 7. استفاده از پروفیل پلی اتیلن دوجداره جهت افزایش مقاومت سپتیک تانک
 8. آب بندی کامل جوش ها و اتصالات
 9. قابلیت نصب  به صورت دفنی و غیر دفنی ( سفارشی )
 10. دارای دریچه بازدید به قطر متناسب با ظرفیت سپتیک تانک
 11. دارای بافل جداکننده حوضچه آرامش
 12. دارای ونت هدایت گاز متان
 13. نسبت طول منطقه ته نشینی به تخلیه : 2 به 1
 14. دارای سیستم سیفون ی جهت جلوگیری از خروج چربی
 15. دارای سیفون در قسمت ورودی فاضلاب جهت جلوگیری از برگشت بوی نامطبوع
 16.  دارای بافل میانی ، دریچه بازدید ، قلاب بارگیری و نصب و پایه های تعادلی
 17. داری 50 سال گارانتی و خدمات پس از فروش مادام العمر 
 18. قابلیت تمیزکاری و نگهداری آسان
 19. دارای گواهی استاندارد و نشان ملی استاندارد ایران

عملکرد سپتیک تانک فاضلاب

فاضلاب از طریق لوله ورودی سپتیک به بخش ابندایی یا  2/3 اول  وارد میشود، که این بخش بوسیله یک دیواره میانی از بخش دوم مخزن جدا شده و حجمی معادل 2/3 کل مخزن را داراست.

بعد از ورود فاضلاب به این بخش از مخزن، جامدات موجود در فاضلاب به دلیل وزن بالا ته نشین شده و روغن و چربی به دلیل چگالی کمتر در بالای سپتیک تانک پلی اتیلن می مانند و به بخش بعدی مخزن منتقل می شوند.

باید به صورتی طراحی گردد که زمان ماندگاری فاضلاب به حدی باشد تا 70-80 درصد مواد جامد معلق از جریان فاضلاب حذف گردد.و در صورت نیاز میتوان با نصب فیلتر شنی ذارت بیشتری را از جریان فاضلاب حذف نمود.

این تجمع مواد با چگالی بیشتر در کف سپتیک، باعث ایجاد لجن می گردد که محل امنی برای ایجاد و رشد باکتری هاست. 

این باکتریهای بی هوازی با واکنش های بیولوژیکی مواد آلی ته نشین شده را تجزیه کرده و فاضلاب تصفیه می گردد.

این لجن به دو صورت گاز و مایع از سپتیک تانک خارج می گردد، گاز متان ناشی از عملیات بیولوژیکی از طریق لوله خروج بیوگاز به بیرون از سپتیک تانک پلی اتیلن هدایت می گردد.

در ادامه پساب فاضلاب بخش اول با عبور از مسیر ارتباطی تعبیه شده در دیواره جدا کننده وارد بخش دوم سپتیک گردیده و این بخش ذرات بسیار ریز چربی و روغن که در فاضلاب باقی مانده باشد بر روی سطح شناور می گردد و در نهایت این پساب عاری از مواد لجنی از طریق لوله خروجی سپتیک تانک خارج می گردد.

عملکرد سپتیک تانک

انواع سپتیک تانک

 1. پلی اتیلن
 2.  فایبرگلاس
 3. بتنی
 4. کامپوزیتی
 5. آجری

در مجموعه صنعتی ساز آب دو نوع اولی تولید میگردد.

سپتیک تانک پلی اتیلنی ساخت گروه صنعتی ساز آب در ظرفیت مختلف از 3 مترمکعب تا 125 مترمکعب به صورت یکپارچه تولید می گردد.

در صورت درخواست  ظرفیت بیش از 125 مترمکعب ،می توان با تولید چندین مخزن پلی اتیلنی با ظرفیت 125 مترمکعب در محل پروژه اقدام به مونتاژ آنها با جوشکاری اکستروژن جهت ایجاد یک مخزن واحد نمود.

تولید سپتیک تانک فایبرگلاس به صورت یکپارچه یا پنلی امکان پذیر است،  که این دو نوع بر اساس سفارش مشتری تولید می گردند،از لحاظ عملکرد تفاوت جزئی با یکدیگر دارند. 

در صورت  نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما  تماس بگیرید.

طبیعتا سپتیک تانک همانند سایز مخازن میتواند از مواد گوناگونی نیز تولید شود.

در گذشته های دور که علم پیشرفت چندانی نداشت از چاله های با عمق 5 متر و بیشتر برای تخلیه فاضلاب استفاده میشده که نقش سپتیک تانک را ایفا می کردند که با توجه به زیاد شدن جمعیت و آلوده شدن سفره های زیر زمینی بشر به فکر جایگزین کردن روش های بهتر و بهداشتی تر افتاد.

به مرور با اجرا و طراحی سپتیک تانک آجری و بعد سپتیک تانک بتنی آشنا شد.

اجرای سپتیک تانک های آجری زمان بر بوده و هزینه های جانبی زیادی دارد که در مقایسه با راندمان پایین و عدم آببندی مناسب اصلا مقرون به صرفه نمیباشد.

سپتیک تانک بتنی دارای وزن سنگین ، عمودی ، طول عمر پایین ، راندمان کم ، عدم آببندی بالا و   قابلیت جابجایی سخت و پرهزینه هستند ولی در مقایسه با چاله های فاضلابی خیلی بهتر هستند .

استفاده از سپتیک تانک بتنی و مشکلات عدیده ای که داشت سبب شد تا  بشر شروع به استفاده از مواد اولیه دیگر کند که مشکلات حمل و نقل و اشغال فضای موجود  و هزینه حمل زیاد را نداشته باشد . بدین ترتیب آزمایشات استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن که هم اکنون یکی از پر فروش ترین مخازن سپتیک تانک موجود در  حال حاضر است شروع شد.

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن دارای ساختاری دو قسمته ولی غیر یکسان از نظر فضا میباشد بدین صورت که کل طول سپتیک تانک به 3/2 و 3/1 تقسیم بندی میشود و جداسازی این دو بخش با تعبیه ی بافل یا دیواره میانی انجام میگیرد.

یکی دیگر از قابلیت های منحصر بفرد سپتیک تانک پلی اتیلن ، دارا بودن دریچه ی بازدید روی سپتیک تانک پلی اتیلن برای هر دو قسمت بصورت مجزا میباشد. این امر سهولت لازم برای بازدید از بخش های سپتیک تانک پلی اتیلن و اینکه چه زمان بایستی بخش اول  سپتیک تانک پلی اتیلن که مربوط به لجن ته نشین شده میباشد.

بعبارتی برای اینکه بتوانیم سپتیک تانک پلی اتیلن را تفسیر کنیم در ابتدا ساختمان کلی آن ها مورد مطالعه قرار گیرد. ساختمان اصلی سپتیک تانک مخازنی هستند که به دو قسمت نابرابر با نسبت تقریبی ۲ به ۱ تقسیم می شوند و اجزای تشکیل دهنده سپتیک تانک به قرار زیر است:

لوله های ورودی و خروجی فاضلاب سپتیک تانک : شامل لوله و بافل است که وظیفه انتقال فاضلاب به داخل مخزن سپتیک تانک و خروج از آن را بر عهده دارد.

بخش اولی سپتیک تانک : شامل حدودا دو سوم از حجم مخزن اصلی سپتیک تانک است که عملیات ته نشینی و تجزیه فاضلاب در این قسمت از دستگاه سپتیک تانک رخ می دهد.

دیواره جدا کننده سپتیک تانک : این دیواره مخزن اصلی سپتیک تانک را به دو ناحیه تقسیم می کند. انتقال فاضلاب بین مخزن اولیه و ثانویه از میان این صفحه انجام می شود.

مخزن زلال سازی سپتیک تانک : شامل حدودا یک سوم از حجم مخزن اصلی سپتیک تانک است که فاضلاب پس از خروج مخزن اولیه، در این قسمت تجمع می یابد.

تهویه یا لوله ونت: مجرایی است که در بالای مخزن سپتیک تانک برای خروج گاز های تولیدی ناشی از تصفیه بیولوژیکی تعبیه می شود.

کاربرد سپتیک تانک

از سپتیک تانک ها در مکان های مختلفی برای پیش تصفیه فاضلاب و تصفیه مقدماتی استفاده می شود که از آن جمله می توان به :

تصفیه فاضلاب مسکونی،

تصفیه فاضلاب اماکن تجاری،

تصفیه فاضلاب دامداری،

تصفیه فاضلاب استخر،

تصفیه فاضلاب کارخانجات،

تصفیه فاضلاب رستوران،

تصفیه فاضلاب تجاری و اداری،

تصفیه فاضلاب هتل و …

کاربرد سپتیک تانک

در تصویر بالا نحوه نصب سپتیک تانک فاضلاب در یک واحد مسکونی را مشاهده می کنید.

در سیستم های رستورانی به همراه سپتیک تانک از چربیگیر هم استفاده میکنیم .

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان گروه صنعتی ساز آب در زمینه خرید و استعلام قیمت  تماس حاصل فرمایید.

طراحی سپتیک تانک

طراحی سپتیک تانک بستگی به تعداد کاربران ، میزان آب مصرفی و ویژگی های فاضلاب دارد. مدت زمان ماند فاضلاب در سپتیک تانک جهت تفکیک و تصفیه اولیه 48 ساعت می باشد.  

یک مخزن سپتیک تانک باید حداقل دارای دو قسمت باشد . قسمت اول باید حداقل 50 درصد کل حجم مخزن را شامل شود. بیشتر جامدات فاضلاب در قسمت اول مستقر شده و تفکیک می شوند. بافل یا دیواره ی جدا کننده در بین دو قسمت برای جلوگیری از فرار فاضلاب و مواد جامد به قسمت دوم است  . یک لوله خروجی T شکل از عبور جامدات با پساب جلوگیری می کند.

دسترسی به هر دو محفظه سپتیک تانک ( از طریق دریچه های بازدید ) الزامی می باشد . مخازن سپتیک تانک برای کنترل انتشار گازهای مضر و بو باید به ونت هوا مجهز باشد.

تعمیر و نگهداری

وقتی صحبت از بازیافت فاضلاب می شود ، حمایت از بهداشت عمومی و محیط زیست اولویت های اصلی است. باکتری های خطرناک ، میکروب ها و پاتوژن ها باید قبل از ورود به آب های زیرزمینی کنترل و کاملا از فاضلاب جدا شوند. سپتیک تانک یکی از مهم ترین بخش های تصفیه فاضلاب است نگهداری صحیح از سپتیک تانک به حفظ عملکرد و طول عمر آن کمک شایانی خواهد کرد.

نکاتی برای یک سیستم سپتیک تانک کارآمد و سالم باید رعایت شود:

مراقب آن چه وارد سپتیک تانک می شود باشید. دستمال توالت ، دستمال مرطوب ، تفاله چای و قهوه ، دستمال کاغذی ، فیلتر سیگار ، پوشک بچه  ، بانداژ ، مو ، نخ دندان و … موجب بالارفتن حجم جامدات سپتیک تانک شده و به سختی تجزیه می شوند که  ممکن است  عملکرد سپتیک تانک  را مختل کنند.

از مصرف بیش از حد از مواد شیمیایی شوینده خودداری کنید. سفید کننده ، شوینده های قوی و پاک کننده های لوله کشی می توانند باکتری های بی هوازی درون سپتیک تانک را که به تجزیه فاضلاب کمک می کنند ، از بین ببرند.

بهتر است چربی و روغن ( FOG) قبل از ورود فاضلاب  به سپتیک تانک ، از طریق چربی گیر از فاضلاب جدا شوند.

مقدار آب مصرفی باید مدیریت شود. ورود بیش از حد پساب به سپتیک تانک ، باعث تلاطم مداوم فاضلاب درون  سپتیک تانک می شود و تفکیک صحیح  فاضلاب به درستی انجام نمی پذیرد. علاوه بر این اگر بیشتر از ظرفیت سپتیک تانک ، فاضلاب وارد آن شود سپتیک به درستی کار نخواهد کرد.

 سپتیک را به دور از درختان و گیاهان نصب کنید تا در صورت خرابی یا نقص سپتیک تانک ، از آلودگی گیاهان جلوگیری شود. باید توجه داشت که بعضی از درختان دارای ریشه های بسیار عمیق و قوی می باشند که ممکن است بر روی سپتیک تانک تاثیر گذار باشند.

سپتیک تانک را در محلی نصب کنید که وسایل نقلیه سنگین در آن جا عبور و مرور نداشته باشند.  در صورتی که فشار وارده به سپتیک تانک از تحمل آن خارج باشد ، سلامت بدنه مخزن در خطر خواهد بود.

مهم ترین بخش نگهداری سپتیک تانک ، تخلیه به موقع لجن تشکیل شده در مخزن  می باشد. بسته به ظرفیت سپتیک تانک زمان تخلیه بین یک تا سه سال متغیر است . عملیات تخلیه می تواند توسط پمپ خلاء و تانکر های حمل فاضلاب انجام شود.

فلفسه پیدایش سپتیک تانک

فلسفه پیدایش سپتیک تانک با نياز انسان به محيط سالم امري لازم و ضروری است كه به سادگي نمي توان از كنار آن گذشت ، چرا كه متابوليسم بدن انسان در سايه محيط زيستي سالم راندماني مطلوب از خود نشان ميدهد و اين مهم ميسر نمي شود مگر اينكه در حفظ و نگهداري محيط زيست نهايت دقت و تلاش بكار گرفته شود در راستاي اهميت همين مسئله است كه بحث تصفيه فاضلاب و سپتیک تانک و منهول و … به ميان مي آيد و دفت و تأمل در اين امر كمك شاياني به سلامت محيط زيست مي كند.

علل رونق یافتن استفاده از سپتیک تانک:

از حدود يكصد سال پيش كه رابطه اي بين اثر باكتريها و ميكروبهاي بيماريزا آشكار گشت انسان بفكر پاكسازي آبهاي آلوده افتاد ، بعبارت ديگر علم تصفيه آب و فاضلاب در روند امروزي خود بيشتر در اثر پيشرفت علم زيست شناسي و پزشكي بوجود آمده است .

پرداختن و توجه به اين علم و فلسفه سپتیک تانک از آنجا شروع گشت كه بتدريج براي جلوگيري از آلوده شدن منابع طبيعي آب و بويژه رودخانه ها ، ورود فاضلاب به اين منابع ممنوع اعلام گرديد.

علت های آلودگی آب ها در عصر جدید

متأسفانه افزايش شهرنشيني و پيشرفتهاي صنعتي نه تنها باعث بالا رفتن ميزان مصرف آب گرديده بلكه ميزان آلودگي آبها را نيز افزايش داده است مخصوصا” كه با گذشت زمان بعلت كاربرد دهها محصول شيميايي جديد در زندگي روزمره و ورود آنها به فاضلاب شهري و تخليه فاضلاب به آبها و يا مصرف هزاران تركيب جديد شيميايي در صنايع و تخليه آنها به جريانهای آب زیرزمینی از طريق پسابها موضوع آلودگي محيط زيست را پيچيده تر ساخته است.

بنا به دلايل ذكر شده ، تصفيه فاضلاب امري كاملا” ضروري بنظر رسيده و اين ضرورت انگيزه اي جهت ساختن تصفيه خانه هاي بزرگ و مدرن گرديد .

استفاده از تصفیه خانه های کوچک

اما ، بعلت اينكه تصفيه خانه هاي بزرگ نياز به صرف هزينه فراوان دارد لذا بطور خود بخود ساخت آنها محدود ميشود و بجاي آنها تصفيه خانه هاي كوچكتر و محدودتري در نظر گرفته مي شوند که این موضوع را نیز می توان فلسفه سپتیک تانک ساخت سپتیک تانک دانست .

منظور از تصفيه خانه هاي كوچك ، تصفيه خانه هايي هستند كه بنا به عللي كه توضيح داده خواهد شد چند واحد از تأسيسات تصفيه خانه بزرگ در آن بكلي حذف و يا ساختمان آن در واحدهاي ديگر ادغام شده اند . مهمترين عاملي كه موجب كوچك شدن يك تصفيه خانه مي شود ، عبارت از كم بودن جمعيتي است كه فاضلاب آنها به تصفيه خانه مي رسد . بعلاوه علل زير نيز ميتواند كوچك شدن طرح يك تصفيه خانه گردد :

 • عدم نياز به تصفيه كامل فاضلاب
 • علل اقتصادي .
 • نوع آلودگي فاضلاب .

 

چرا سپتیک تانک مهم است ؟

بعد از آشنایی با فلسفه سپتیک تانک باید بدانید که سپتيك تانك مي تواند حدود 40٪ آلودگي را كاهش دهد كه اين مقدار كم محسوب مي شود و نياز سازمان حفاظت محيط زيست را برطرف نمي سازد .

اما بعلت اينكه در شهرهاي مختلف بويژه شهرهايي كه در آنها شبكه جمع آوري فاضلاب وجود ندارد ( شهرهايي استان مازندران ) ، سپتيك تانك كاربرد وسيعي داشته و فاضلاب تصفيه شده بايد به زمين و يا آبهاي سطحي و زيرسطحي منتقل گردد .

لذا اين منابع در اثر تماس با فاضلاب دفع شده بشدت آلوده مي شوند . اين مسأله بويژه در نقاطي كه سطح آب زيرزميني بالاست ( استان مازندران ) شدت بيشتري پيدا مي كند .

چرا بهینه سازی سپتیک تانک مهم است ؟

دفع فاضلاب ناشي از سپتيك تانك به رودخانه ها ، زمينهاي كشاورزي و غيره مشكلاتي از قبيل آلودگي آبها ، شيوع انواع بيماريهاي واگير و غير واگير ، نابودي محصولات كشاورزي و غيره را نيز بهمراه دارد .

وقوع اين مشكلات ، نياز به بهينه سازي سپتيك تانك را ضروري مي سازد . جهت بهينه سازي سپتيك تانك از سيستمي به نام RBC یا ( ديسكهاي بيولوژيكي چرخان ) استفاده شده است كه اين سيستم را درون سپتيك تانك سنتي تعبيه مي كنيم .

با استفاده از RBC درون سپتيك تانك عملا” بایوفیلم که به لاتین Biofilm )  ( است تشكيل و راندمان حذف BOD افزايش مي يابد و پساب با كيفيت مقبول تري وارد محيط زيست مي گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code