لوله زهکش

فرآیند زهکشی :

زهكشی فرآیند خارج كردن آب های سطحی اضافی و مدیریت سفره آب زیرزمینی كم عمق از طریق جمع آوری و انتقال آب و مدیریت كیفیت آب برای رسیدن به منافع دلخواه اقتصادی و کشاورزی و اجتماعی است، در حالی كه محیط زیست نیز به نحو احسن حفظ شود.

تاریخچه زهکشی:

زهكشی در صنعت كشاورزی بنا به نظریه تاریخ دانان از نه هزار سال پیش در بین‌النهرین آغاز شده است . در آن زمان لوله ای به كار برده نمی‌شده بلكه به احتمال زیاد از سنگ و سنگ‌ریزه و شاخ و برگ گیاهان استفاده می‌شده است .

اولین مورد استفاده از لوله زهكشی به چهار هزار سال پیش برمیگردد.

در اروپا، اولین لوله زهكشی زیرزمینی در حدود دو هزار سال پیش نصب و استفاده شده ‌است.

در كتابی كه حدود سه هزار سال پیش در چین به تحریر درآمده ، نقشه‌هایی از سیستم های زهكشی مشاهده گردید .

در کتاب تاریخ هرودت اشاره شده که‌ در حدود 2500 سال پیش ، مردم زهکشی  را شروع کرده اند.

پس از این نمونه های یافت شده در  تاریخ دنیای باستان،  ظاهرا زهکشی مدتی در کل جهان به فراموشی سپرده شده تا اینکه در سال های 1540 دوباره در انگلستان جان تازه ای یافت. و در سال 1840 ثبت شده که تنبوشه سفالی برای زهکشی در انگلستان بکار رفته است. در امریکا هم حدود دو قرن پیش از لوله های زهکشی استفاده شده است .

زهكشی زیرزمینی به شیوه های مدرن اولین بار از سال 1810 میلادی به بعد در انگلستان مورد استفاده قرار گرفت و بتدریج در دیگر کشورهای اروپایی گسترده شد. با اختراع تنبوشه ساز سفالی در سال 1840 روند توسعه انواع حالت های زهكشی در اروپا سرعت گرفت .

فرایند زهكشی در اوایل دهه 1960،‌ با اختراع لوله های پلاستیكی با دیواره های صاف و نازك، و بعد از آن با ابداع لوله ‌های كنگره‌دار وارد مراحل تازه ای شد .
در سال های 1970 استفاده از ماشین‌های زهكشی آغاز شد و شتاب بیشتری به توسعه زهكشی زیرزمینی داد.

زهكشی در ایران:

احداث اولین شبكه نوین آبیاری و زهكشی در سال 1310 در جنوب كشور آغاز شد و اولین زهكش روباز با استفاده از ماشین های زهکشی در حوالی سال 1335 در شاوور خوزستان ساخته شد.

در سال‌های 41 و 42 اولین شبكه زهكشی زیرزمینی با استفاده از لوله زهکشی سفالی در دانشكده كشاورزی دانشگاه جندی شاپور اهواز در زمینی به مساحت حدود 500 هكتار با نیروی كارگری به اجرا در آمد. در همین سال‌ها بود كه اولین ماشین زهكشی وارد كشور شد.

اولین طرح بزرگ زهكشی به وسعت 11000 هكتار در هفت تپه به اجرا درآمد.

دومین طرح زهكشی اراضی شركت كشت و صنعت كارون و همزمان با آن زهكشی اراضی آبخور سد وشمگیر گرگان بود که پشت سر هم داشتند اجرا میشدند .

دشت ‌های مغان ، طرح های توسعه نیشکر خوزستان ، زهکش های زابل طرح های زهکشی میاندواب ، دالكی بوشهر ، میان‌آب، بهبهان، از جمله طرح‌های بزرگ دیگری هستند كه اجرای آنها به اتمام رسیده است.

زهکشی زیستی:

زهکشی زیستی عبارتست از زهکشی اراضی به کمک گیاهان مقاوم به شوری.

در این روش زهکشی ، گیاهانی را که به شدت در برابر شوری مقاومند در مجاورت نوارهای زراعی کشت میکنند . این گیاهان با مکانیسم تعریق کردن ، پتانسیل کمتری را در نیمرخ خاک اطراف ریشه خود و زیر آن بوجود می‌آورند و بدین دلیل ، زه آب زیرزمینی که پتانسیل بیشتری دارد به سمت نوار مربوطه حرکت می‌کند و سطح آب در منطقه زراعی پایین می‌افتد.

مواردی که باید در زهکشی زیستی مورد بررسی قرار گیرند:

• تعادل آب و تعادل نمک.
• مساحت زمین‌هایی که باید به درخت‌کاری گیاهان مقاوم در برابر شوری اختصاص یابد.
• آب مورد نیاز گیاهان زهکشی که آب آبیاری نیاز دارند یا فقط زهکشی
• کیفیت آب های زیرزمینی منطقه مورد نظر.
• درصد اثر گذاری درخت‌کاری بر زهکشی آب های زیر زمینی .

همانطور که پیشتر گفته شد، درختان مقاوم به شوری در زهکشی زیستی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چند گونه از گیاهان مقاوم به شوری :

• گز
• آکاسیا
• اکالیپتوس
• سایر انواع اکالیپتوس

عده ای از کارشناسان بر این اعتقاد هستند که در صورت برنداشتن شاخ و برگ گیاهان کمک کننده به زهکشی آبهای زیر زمینی مثل گز از روی زمین، در اثر ریزش برگ، نمک‌ها دوباره به زمین برمی‌گردند.

زهکشی کنترل‌شده:

زهكشی كنترل‌شده ، ترکیب آبیاری و زهکشی توام است. با باز و بسته كردن دریچه خروجی زهكش، می‌توان سطح آب را در داخل خاك به حد مطلوبی رساند به طوری كه گیاه بتواند به كمك نیروی مویینگی از آب زیر زمین استفاده كند و در عین حال، به ریشه گیاه آسیبی از نظر زیاد ماندن در آب بیش از حد وارد نگردد .

زهكشی كنترل‌شده می‌تواند نقش مهمی ‌در حفظ آب خاک و ریشه گیاهان ، بالابردن راندمان آبیاری ، کاهش مصرف آب ، حفظ مواد غذایی خاك و در آخر حفظ كیفیت آب پایین دست داشته باشد.

شرایط زهكشی كنترل شده :

• اراضی كشاورزی نسبتاً مسطح و صاف.
• استفاده از روش های آبیاری سطحی.
• دارا بودن شبکه زهكشی مصنوعی اعم از روباز یا بسته
• وجود دریچه های بازدید یا سایر دسترسی هایی كه بتوان سطح آب را در داخل لوله زهکش كنترل نمود .
• داشتن توان مالی و علاقه به مهار آب های مخرب از طرف کشاورزان.
• داشتن اتحاد در زمین های وسیع.
• عدم متنوع کردن محصولات کشاورزی در زمین های مورد نظر .

لوله زهکش :

در حالت کلی به لوله ای که دارای سوراخ در روی بدنه خود بصورت تمام دور یا نیم دور باشد، لوله زهکش یا لوله لترال (lateral) می گویند . کاربرد لوله زهکش بدین صورت است که لوله زیر قسمت مورد نظر زمین برای زهکشی دفن میشود و آب موجود در سطح بالای لوله زهکش توسط سوراخ های موجود در بدنه لوله وارد لوله شده و به محل تعیین شده جهت خارج کردن آب های زیر زمینی هدایت پیدا میکند .

طراحی و محاسبات نوع و قطر و طول لوله زهکشی بر اساس استاندارد های موجود ، آب های زیر زمینی منطقه مورد نظر ، میزان بارش های سالیانه در منطقه و نوع کاربری زمین انجام میپذیرد .

به دلیل کاربرد و مصارف گوناگون لوله زهکش، این محصول همواره مشتریان خاص خودش را داشته و در زمینه های مختلفی مورد بهره وری قرار می گیرد .

کاربرد های مختلف لوله زهکش :

لوله های زهکش در اکثر صنایع کشاورزی ، صنعتی ، ساخت و ساز ، راه سازی ، ساخت سایت های بهره برداری نفت و گاز و کارخانه جات و غیره ، پل سازی ، سد سازی ، صنعت زراعت و آبیاری زمین های کشاورزی و …… مورد استفاده قرار میگیرند.

خارج نمودن آب اضافی موجود در زمین های کشاورزی که باعث از بین رفتن محصولات کشاورزی میشوند و در صنایع ساخت ساز و زمین های ورزشی و سایت های بهره برداری صنعتی و که از این میان می توان به خارج کردن آب اضافی از داخل زمین ، پل ها، ساختمان ها وجاده ها اشاره نمود .

همچنین از دیگر مصارف لوله زهکش می توان به تخلیه ی آب های زیر زمینی نیز اشاره کرد. استفاده از این محصول در زمینه ی مذکور باعث افزایش حفاظت از اکوسیتم در حال تخریب، خاک، زمین های کشاورزی، و همچنین سازه های ساختمانی همچون پل و جاده می گردد .

همچنین به وسیله ی لوله زهکش می توان زمین های غیر حاصل خیز و باتلاقی را به زمین های حاصل خیز کشاورزی تبدیل کرد.

فرایند این کار بدین ترتیب می باشد که آب و املاح مازاد که حاصل از آب شویی خاک ها و مزارع شور و قلیایی می باشد، به وسیله ی این لوله ها جمع آوری شده و زمین قابل کشاورزی می شود. در نتیجه می توان گفت با استفاده از لوله های زهکش می توان به مدیریت و بهره وری درست از منابع آب زیر زمینی پرداخت.

معرفی انواع مختلف لوله زهکش :

لوله زهکش در گذشته از جنس های فلزی یا سیمانی و سفالی نیز ساخته میشده که با پیشرفت علم و جایگذین شدن مواد سبک، بادوام ، ارزان قیمت و قابل شکل دهی بالا عموما پی وی سی و پلی اتیلن مورد استفاده قرار گرفت .

انواع لوله زهکش:

1. لوله زهکش پی وی سی (مشبک و نیمه مشبک)
2. لوله زهکش از جنس پلی اتیلن دوجداره ( لوله زهکش کاروگیت )

لوله زهکش پی وی سی یا یو پی وی سی :

لوله های PVC از پلیمرهای مخصوص در سایزهای محدود ساخته میشود که دارای استانداردهای DIN1187 آلمان و استاندارد های مربوطه ایران بشماره 7669 میباشند . این لوله ها دارای شیارهای قابل تغییر ( هم از لحاظ فاصله و هم از لحاظ طول شیار) بر اساس درخواست کارفرما بر روی لوله ها میباشند.

وزن سبک ، انعطاف پذیر بودن ، تولید بصورت رول های بلند از مزایای لوله های زهکش PVC محسوب میشوند.

لوله زهکش پی وی سی بصورت مشبک ( تمام سوراخ ) و یا نیمه مشبک (نیم دور سوراخ) با توجه به نوع کاربری و نیاز مشتری تولید می گردند.

همچنین برای جلوگیری از ورود گل و لای و خاک و شنریزه های اطراف لوله زهکشی به درون لوله و گرفتگی لوله میتوان ژئوتکستایل و انواع دیگر الیاف ها را دور لوله کاور نمود و از ورود ذرات ناخواسته جلوگیری نمود .

با توجه به نقشه های شبکه زهکشی درخواست شده مشتری در صورت نیاز اتصالات پی وی سی مانند زانویی ، سه راهی ، چهارراهی و تبدیل های لازم هم قابل تولید و تحویل به مشتری میباشد .

لوله زهکش ساز آب

لوله زهکش ساز آب

سایز بندی لوله زهکش PVC:

1. لوله زهکش پی وی سی 110 میلیمتر در رول های 100 متری
2. لوله زهکش پی وی سی 125 میلیمتر در رول های 100 متری
3. لوله زهکش پی وی سی 160 میلیمتر در رول های 70 متری
4. لوله زهکش پی وی سی 200 میلیمتر در رول های 40 متری

تمامی این انواع در بازار های ایران نیز موجود بوده و با کیفیت بالا و قیمت مناسب در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

لوله زهکشی پلی اتیلن :

این نوع لوله زهکشی از مواد پلی اتیلن با گریدPE80 و PE100 تولید و مونتاژ میشوند و تمامی استاندارد های تولید لوله پلی اتیلن فاضلابی و گاروگیت در آنها رعایت گردیده است . لوله پلی اتیلن زهکشی در شاخه های 3 و 6 و 12 متری تولید گردیده و محدودیت های تولید لوله زهکشی پی وی سی را ندارند و از سایز 110 میلیمتر تا 3000 میلیمتر قابل تولید و سوراخکاری میباشند .

بدین صورت که پس از تولید لوله کاروگیت بر اساس درخواست مشتری قطر سوراخ ها و فاصله سوراخ ها در محور X و Y از هم مشخص شده و سوراخ کاری و یا شیار زنی انجام میشود.

زهکش شیاردار

زهکش شیاردار

لوله زهکشی پلی اتیلن دارای بدنه بسیار مقاوم در برابر فشار بارهای وارده از اطراف لوله بوده و تا هر عمقی قابل دفن بوده در صورت دفن زیر فنداسیون ساختمان های بزرگ یا پشت دیوارهای حائل هیچ مشکلی نمیاید در ضمن از لحاظ خوردگی و پوسیدگی هم لوله زهکش پلی اتیلن بسیار مقاوم میباشد.

این لوله ها طبق استاندارد بین المللی PE100 و PE80 تولید شده و همراه با کیفیت، تنوع و قیمت مناسب و ارزان در بازار های داخلی و خارجی ارائه شده و موجود می باشد.

مزیت استفاده از لوله زهکش :

مانند هر محصول دیگری که دارای مجموعه ای از مزایا می باشد، استفاده از لوله زهکش نیز دارای مزایای مختلفی است که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

• دارای منافذ و ورودی ها با قطر و شعاع یک سان
• سرعت بالا هنگام نصب
• کاهش هزینه های خرید و نصب محصول
• دارای وزن سبک
• حمل و نقل آسان
• انعطاف پذیری بالای لوله ها
• بهره وری از دوام و عمر بالا
• استحکام زیاد
• دارای مقاومت مکانیکی و شیمیایی زیاد
• دارای مقاومت بالا در برابر پوسیدگی، سایش و اکسایش

بررسی قیمت لوله زهکش :

به دلیل کاربرد و مصارف گوناگون لوله زهکش، این محصول همواره مشتریان خاص خودش را داشته و در زمینه های مختلفی مورد بهره وری قرار می گیرد. با توجه به آن چه در نطالب پیشین بیان شد، این محصول دارای کیفیت بالا و قیمت مناسب در بین سایر محصولات مشابه می باشد که همین امر نیز در افزایش مصرف لوله زهکش تاثیر داشته است.

قیمت این لوله ها با توجه به عمر طولانی و کیفیت بالایی که دارند، مفید و مقرون به صرفه ترین نوع لوله ها می باشد. قیمت این محصول با توجه به به کیفیت، رده بندی استاندارد، گرید، سایز و متراژ تعیین می شود.

برای اطلاع از قیمت دقیق محصولات می توانید با شرکت مربوطه تماس حاصل نموده تا لیستی از قیمت در اختیارتان قرار گیرد.در ادامه به ارائه ی لیستی از انواع مختلف لوله زهکش خواهیم پرداخت که قیمت این محصول نیز با توجه به نوع آن متغیر می باشد قیمت محصولات مخلتف لوله زهکش با توجه به سایز و قطر که در جدول بالا ارائه شد متفاوت می باشد.

قیمت لوله زهکشی:

قیمت لوله زهکش با توجه به انواع مختلف آن متفاوت می باشد. در این مطلب علاوه بر قیمت لوله زهکش به معرفی بررسی زوایای مختلف این محصول خواهیم پرداخت. این محصول همواره مشتریان خاص خودش را داشته و در زمینه های مختلفی مورد بهره وری قرار می گیرد. فلذا دارای قیمت های گوناگونی نیز می باشد. در این مطلب به ارائه ی لیستی از انواع و قیمت لوله زهکش خواهیم پرداخت.

قبل از پرداختن به موضوع قیمت لوله زهکش لازم است تا مباحثی در خصوص مهمترین کاربرد های این محصول ارائه شود. چرا که یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت لوله زهکش می تواند نوع و کاربرد آن باشد.

خارج کردن آب مازاد از آبیاری یا بارندگی در زمین های کشاورزی :

در توضیح این مسئله می توان گفت از آن جایی که یکی از نتایج استفاده از سیستم زهکش زیرزمینی ، ایجاد توازن بین آب و اکسیژن خاک می باشد، استفاده از این محصول باعث بهره وری رشد و نمو خوب گیاهان و محصولات کشاورزی و در نتیجه افزایش تولید محصولات نباتی می گردد.

استفاده لوله زهکشی در زمین های بایر و شوره زار ها که به دلایل مختلف دارای خاک شور یا قلیایی هستند :

یکی از امور مهم مرتبط با زمین های شور ، خارج کردن آب حاوی املاح مضر و عناصر سنگینی که برای خاک و گیاه مضر میباشند و باید آبشویی شوند . این کار با استفاده از لوله زهکش صورت می گیرد.

استفاده لوله زهکشی  در اطراف ساختمان ها ، پل ها ، جاده ها :

یکی از مهم ترین خطراتی که همواره ساختمان ها، جاده ها ، سدها ، دیوارهای حائل و پل ها را تهدید می کند، تجمع آب زیاد در اطراف آن ها و نشت زمین است.

وجود آب زیاد در زمین می تواند حالت بسیار خطرناک و مخربی پیدا کند. همچنین وجود آب مازاد در سطح جاده ها خصوصا در فصل زمستان می تواند باعث یخ زدگی روی جاده و انبساط زیرسازی جاده بخاطر یخ زدن لایه های جاده شود. با استفاده از لوله زهکش می توان این آب اضافی را جمع آوری و تخلیه نمود تا از هزینه های خرابی جلو گیری شود.

لوله زهکشی

لوله زهکشی

استفاده لوله زهکش  در فضا های ورزشی و تفریحی :

یکی از بهترین روش های جمع آوری و انتقال آب اضافی از زمین های ورزشی و تفریحی ، استفاده از لوله زهکش می باشد. با استفاده از این محصول می توان از مضرات احتمالی ناشی از وجود آب اضافی در محیط های مذکور جلوگیری نمود.

قیمت لوله زهکش:

نکته ی حائز اهمیت در خصوص قیمت لوله زهکش این است که با توجه به نوسانات نرخ ارز در بازار ایران این قیمت ها در حال نوسان می باشند و ممکن است دستخوش

 

تغییر شوند.

لیست تفاوت کیفیت لوله زهکش کاروگیت با توجه به مواد تولیدی

در این قسمت از مطلب قصد داریم تا لیستی از قیمت لوله زهکش با توجه به نوع مواد اولیه، گرید لوله، اتمسفر و سایز لوله را بر حسب متراژ در اختیارتان قرار دهیم.
از نظر مواد اولیه :
• PE 63
• PE 80
• PE100

از نظر درجه بندی مواد اولیه :

• گرید A
• گرید B
• گرید C

چند نکته کلیدی پیرامون قیمت لوله زهکش

با توجه به لیست قیمت و عناوین ارائه شده در جداول موجود برای هر شرکت ، دانستن نکات زیر قبل از خریداری لوله زهکش ضروری می باشد.

امروزه تقریبا موادpe63 در دسترس نبوده و از رده خارج شده اند. گران تر بودن قیمت لوله هایی که با این مواد تولید شده اند، به دلیل وزن و ضخامت بالای آن هاست.

جدید ترین مواد، موادpe80 می باشد که بیشترین کاربرد را نیز دارند. لوله های تولید شده با این مواد وزن و ضخامت کمتر و مقاومت تحمل فشار بیشتری را دارند.

رایج ترین مواد موجود در بازار، موادpe100 می باشند که لوله های تولید شده با آن بسیار سبک و کم وزن بوده و ضخامت کمتری نیز دارند.

لوله های زهکش با توجه به میزان فشاری که می توانند تحمل کنند، از 4 بار تا 16 بار دسته بندی می شوند که لیست قیمت آن ها در جداول پیشین بیان شد.

هر اندازه که توانایی تحمل فشار دیواره لوله زهکش بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می یابد.

جمع بندی مبحث قیمت لوله زهکش:

در خصوص قیمت لوله زهکش می توان گفت در میان سایر انواع مشابه دارای قیمت بسیار مناسب و چه بسا ارزان می باشد. به عبارتی قیمت لوله زهکش گویای این مطلب است که مفید ترین و به صرفه ترین محصول در میان دیگر نمونه ها می باشد. قیمت لوله زهکش با توجه به کیفیت، رده بندی استاندارد، گرید، سایز و متراژ تعیین می شود.

قیمت محصولات مخلتف لوله زهکش با توجه به سایز و قطر متفاوت می باشد. برای اطلاع از قیمت لوله زهکش می توانید با شرکت مربوطه تماس حاصل نموده تا لیستی از قیمت در اختیارتان قرار گیرد.

بررسی انواع لوله زهکش از لحاظ متریال به کار رفته در آن:

لوله زهکش تولید شده از انواع متریال گوناگون می باشد. این محصول با توجه به متریال به کار رفته در آن کاربرد های مختلفی دارد. متریال عمده به کار رفته در این محصول عبارت اند از:

لوله های زهکش فلزی
لوله های زهکش پلی اتیلن
لوله های زهکش پی وی سی (PVC)

جمع بندی مباحث مربوط به لوله زهکش و کاربرد های آن :

در خصوص زوایای مختلف لوله زهکش از جمله انواع، قیمت، کاربرد و … آن مطالبی ارائه گشت. در پایان به جمع بندی در خصوص این مبحث می پردازیم:

انتقال آب باران به داخل منهول های شبکه اجرا شده
دور کردن رطوبت از منطقه ی مورد نظر
جلوگیری از فرسایش خاک و تولید خاک حاصل خیز
کاربری کنار پل ها
جداره چاه های جذبی و چاه های آب
استفاده در زمین های کشاورزی
استفاده در استادیوم های ورزشی

2 Comments
 1. نصیری

  امکان دفن این نوع لوله زهکش تا چه عمقی هست؟
  بنده برای یه زمین با مساحت 2500 متر مربع نیاز به زهکشی دارم میشه راهنمایی کنید؟

  1. سازآب

   لوله های کاروگیت زهکش مزیتی که دارن اینه مقاومت بدنه شون زیاده و تا هر عمقی حتی زیر فنداسیون های سنگین میشه اجرا کرد
   برای زمین شما سایز 160 و 200 میلیمتر مناسب هست اگر متوسط بارندگی در محل پروژه زیاده از سایز 200 استفاده شود برای راهنمایی های بیشتر لطفا تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code