لوله پلیکا

لوله پلیکا که به آن لوله پی وی سی (PVC) نیز گفته می شود، نوعی لوله پلاستیکی است که برای انتقال آب و فاضلاب و سیم کشی های زیر زمینی از آن استفاده می گردد. این لوله ها جزء اولین لوله هایی هستند که در صنعت ساخت و ساز و ساختمان سازی مورد استفاده قرار گرفته اند و انواع و مدل های زیاد و متنوعی دارند. این لوله ها در برابر آتش سوزی، ساییدگی، خوردگی و مواد اسیدی به شدت مقاوم هستند و وزن بسیار سبکی دارند. لوله های پلیکا از جنس آلیاژ پی وی سی هستند و به خاطر اولین کاشف این آلیاژ، نام این لوله ها را “پلیکا” گذاشته اند.

این لوله ها برای استفاده در کشاورزی و ساختمان سازی به شدت مناسب هستند و در مقایسه با لوله های سیمانی و فلزی بهتر می باشند و مزایای بیشتری دارند. لوله پلیکا از پلاستیک فشرده ساخته شده است و بسته به نوع خود، دارای ضخامت و انعطاف پذیری متفاوتی می باشد. لوله های پلیکا جدیدترین و سبک ترین لوله های موجود در بازار هستند و برای خط لوله های تحت فشار بهترین انتخاب و گزینه می باشند. در این مقاله به طور کامل در مورد این مدل لوله ها صحبت کرده ایم.

لوله پلیکا

لوله پلیکا

انواع لوله پلیکا

لوله پلیکا از نظر شکل و نوع ساخت و خواص دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند از:

لوله های U-PVC

لوله های U-PVC از پلی وینیل کلراید نرم نشده ساخته شده اند و در ساخت آنها از هیچ گونه نرم کننده ای استفاده نشده است. لوله های یو پی وی سی مقاومت بسیار بالایی دارند و برای حمل آب و جا به جایی سیالات مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله های M-PVC

لوله های M-PVC از پلی وینیل کلراید اصلاح شده ساخته شده اند و سختی و مقاومت بالایی دارند. لوله های ام پی وی سی در برابر ضربه مقاوم هستند و از خواص مکانیکی بالایی برخوردارند. از این نوع لوله ها بیشتر برای تصفیه آب و پوشش سیم های فشار قوی استفاده می شود. لوله های M-PVC سبک تر از دیگر لوله های پلیکا هستند زیرا ضخامت دیواره های آنها کمتر است.

لوله های O-PVC

لوله های O-PVC از پلی وینیل کلراید آرایش یافته ساخته شده اند و دارای خواص فیزیکی و مکانیکی بسیار خوبی هستند. دیواره های لوله های او پی وی سی بسیار ضخیم هستند و برای ساخت و شکل دهی آنها از فرآیندهای محیطی و محوری تحت شرایط کنترل شده استفاده می شود. استفاده از این فرآیندها باعث می شود این لوله ها در برابر خراش و ترک خوردگی به شدت مقاوم باشند و به صورت بهینه مواد و انرژی را مصرف کنند. لوله های O-PVC سبک تر هستند و حمل و نقل آسان تری دارند.

لوله های C-PVC

لوله های C-PVC از پلی وینیل کلراید کلرینه شده ساخته شده اند و تحمل دمای بسیار بالا را دارند. لوله های سی پی وی سی دارای مقاومت بیشتری در برابر رشد جلبک و باکتری هستند و برای انتقال سیالات داغ مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله های P-PVC

لوله های P-PVC به پی وی سی نرم معروف هستند و در ساخت آنها از نرم کننده استفاده می شود. لوله های پی پی وی سی به شدت منعطف و انعطاف پذیر هستند.

لوله های P-PVC

لوله های P-PVC

لوله های فشار قوی

از لوله های فشار قوی در کارخانه های بزرگ برای سیستم فاضلاب ها استفاده می شود. این لوله های همچنین برای انتقال اسیدها و بازها و محافظت از کابل های برق کاربرد دارند.

لوله های نیمه قوی

لوله های نیمه قوی در بخش محافظت ساختمان ها و بخش های فاضلابی مجموعه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله های معمولی

لوله های معمولی که به آنها لوله های فشار ضعیف نیز گفته می شود، برای انتقال آب باران، تهویه مجتمع ها و مکان های مسکونی استفاده می شوند.

سایزهای لوله پلیکا

لوله پلیکا از سایز 16 میلی متر تولید می شود و تا سایز 400 میلی متر وجود دارد. این ابعاد براساس قطر بیرونی لوله تعیین می شوند. در زیر به تمام سایزهای موجود این لوله های کاربردی و پر مصرف اشاره کرده ایم و سایز آنها را هم به میلی متر و هم به اینچ بیان کرده ایم.

16 میلی متر = 3/8 اینچ

20 میلی متر = ½ اینچ

25 میلی متر = 3/4 اینچ

32 میلی متر = 1 اینچ

40 میلی متر = 1.1/4 اینچ

50 میلی متر = 1.1/2 اینچ

63 میلی متر = 2 اینچ

75 میلی متر = ½.2 اینچ

90 میلی متر = 3 اینچ

110 = 4 اینچ

125 میلی متر = 5 اینچ

160 میلی متر = 6 اینچ

200 میلی متر = 8 اینچ

250 میلی متر = 10 اینچ

300 میلی متر = 12 اینچ

350 میلی متر = 14 اینچ

400 میلی متر = 16 اینچ

مواد تشکیل دهنده لوله پلیکا

لوله پلیکا طی فرآیند پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید ساخته می شود و دارای 57 درصد کلر و 43 درصد هیدروکربن است. برای تولید این این لوله ها ابتدا اتیلن را کلردار می کنند و از آن مونومر استخراج می نمایند. سپس با استفاده از کاتالیزور، اتیلن دی کلرید را پیرولیزه می کنند و از طریق شکست گرمایی، پی وی سی سخت تولید می نمایند.

به طور کلی برای تولید لوله پلیکا از 2 فرآیند اصلی استفاده می شود. یکی فرآیند فشاری و دمایی است و دیگری فرآیند پیچیده شیمیایی با استفاده از پلیمرهای خاصی از پلاستیک. البته از این 2 فرآیند برای ساخت لوله پی وی سی معمولی و لوله پی وی سی سخت استفاده می شود و برای ساخت مدل های دیگر لوله پلیکا و اتصالات آنها از فرآیندهای دیگری نیز استفاده می گردد.

روش های تولید لوله پلیکا

لوله های پلیکا به 3 روش معمول و متداول تولید می شوند که عبارتند از:

  1. تولید به روش پوشش دهی دورانی
  2. تولید به روش اکستروژن (این روش متداول ترین روش تولید لوله پلیکا می باشد)
  3. تولید به روش تزریق یا فشاری
تولید لوله پلیکا

تولید لوله پلیکا

مزایا و معایب لوله پلیکا

لوله پلیکا مزایا و خصوصیات منحصر به فردی دارد که همین ویژگی ها باعث پر مصرف شدن و پر کاربرد بودن این نوع لوله ها شده اند. البته این لوله ها معایبی نیز دارند که در زیر به همه آنها پرداخته ایم.

مزایا

وزن سبک
لوله پلیکا وزن سبک و پایینی دارد. به همین دلیل نصب و حمل و نقل آن بسیار راحت و آسان است.

قیمت ارزان
لوله پلیکا به شدت ارزان قیمت است و هزینه نصب پایینی دارد. به همین دلیل برای انتقال آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. البته برای انتقال فاضلاب می توان از لوله پلی اتیلن ، لوله های پوش فیت معمولی و پوش فیت سایلنت نیز استفاده کرد ولی این لوله ها دارای قیمت بالایی هستند.

مقاومت در برابر خوردگی، ساییدگی و ترک
لوله های پلیکا در برابر خوردگی خارجی و داخلی، ساییدگی و ترک به شدت مقاوم هستند و دارای کمترین میزان شکست و انسداد می باشند. این لوله ها همچنین بالاترین فشار ممکن را تحمل می کنند. به همین دلیل از آنها به راحتی در پروژه های زیر زمینی و زیر خاک استفاده می شود.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی
لوله پلیکا در برابر طیف گسترده ای از مواد شیمیایی و مواد ضدعفونی کننده مقاوم است و هنگام برخورد با این مواد دچار مشکل نمی شود. این لوله ها برای انتقال اسیدها، بازها، محلول های آبی، روغن های معدنی و فلورایدها بسیار مناسب هستند. در اکثر پروژه های زیر بنایی از لوله پلیکا استفاده می شود.

عایق حرارتی
لوله پلیکا عایق حرارتی است و در بسیاری از پروژه ‌های عایق حرارتی از آن استفاده می شود.

رسانای حرارت و الکتریسیته
لوله پلیکا برای حرارت و الکتریسیته رسانای خوبی است و ضریب انتقال حرارت پایینی دارد. به همین دلیل برای کابل های برق و موارد پوششی استفاده می شود و هیچگونه سرایت الکتریکی ندارد.

ضد حریق
لوله های پلیکا در کل ضد حریق هستند و در مقابل اشتعال و آتش سوزی مقاوم می باشند.

ضریب اصطکاک
لوله پلیکا به این دلیل که دیواره های صاف تری دارد، باعث کاهش ضریب اصطکاک سیالات و در نتیجه مقاومت در برابر جریان می شود.

عدم تاثیر بر روی کیفیت آب
لوله پلیکا به هیچ وجه روی کیفیت آب تاثیر نمی‌گذارد و کیفیت آب و دیگر سیالات را تغییر نمی دهد.

قابلیت نصب سریع، عمر طولانی، داشتن سطح صاف، اتصالات بدون نشت، قابل بازیافت بودن، مقاوم بودن در برابر نفوذ ریشه درخت و داشتن سرعت بالاتر در انتقال آب و مایعات از دیگر مزایای این لوله ها هستند.

معایب

شکننده بودن
یکی از بزرگترین معایب و مشکلات لوله های پلیکا شکننده بودن و حساس بودن آنها است. این لوله ها در برابر ضربه مقاومت و تحمل کمی دارند و اگر تحت فشار زیاد قرار بگیرند، می شکنند و طول عمر مفید آنها پایین می آید.

عدم انعطلاف پذیری
لوله های پلیکا به طور کلی انعطاف پذیری خیلی بالایی ندارند و در صورت فشار دچار شکستگی و تغییر شکل می شوند. برای بالا بردن انعطاف پذیری این لوله ها، در هنگام ساخت آنها از نرم کننده استفاده می کنند اما این مواد نرم کننده باعث بالاتر رفتن خطر اشتعال لوله های پلیکا می شوند.

مزایای زیست محیطی لوله پلیکا

لوله پلیکا به دلیل دارا بودن ویژگی ها و مزایای زیست محیطی بی شمار و بی نظیر، بیشتر از لوله های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. قابل بازیافت بودن و تجدید پذیر بودن لوله های پلیکا باعث می شود منابع طبیعی حفظ شود، بهره وری منابع افزایش پیدا کند، مصرف انرژی کم شود و هزینه های پمپاژ کاهش پیدا کند. لوله پلیکا یا همان لوله PVC از یک نوع پلاستیک کم کربن ساخته می شود و به همین دلیل برای ساخت، تولید و حمل و نقل به انرژی و منابع کمی نیاز دارد. بسیاری از این لوله ها تجدید پذیر می باشند و به راحتی قابل بازیافت هستند.

لوله های پلیکا این قابلیت را دارند که بدون از دست دادن خواص و ویژگی های خود، چندین بار بازیافت شوند. از لوله های بازیافت شده دوباره برای تولید لوله های جدید و دیگر محصولات PVC استفاده می شود. بهتر است بدانید هر سال حدود 50 هزار تن پلیکا فقط در اروپا بازیافت می شود. به ازای بازیافت هر 1 کیلوگرم لوله PVC، 2 کیلوگرم گاز دی اکسید کربن تولید و ذخیره می شود. به همین ترتیب سالانه حدود 2 میلیون تن گاز دی اکسید کربن در اروپا ذخیره می گردد.

کاربرد لوله پلیکا

از لوله پلیکا در مکان ها و بخش های زیادی استفاده می شود زیرا هم انواع مختلفی دارد و هم دارای مقاومت بالایی می باشد. در زیر به موارد مصرف و کاربرد این لوله ها اشاره شده است.

– فاضلاب شهری، خانگی و ساختمانی

– آبرسانی شهري

– آبرسانی ساختمان ها و مجتمع های مسکونی

– آبياری مزرعه ها و مزارع کشاورزی (تحت فشار)

– آبرسانی از چاه های آب

– سيستم های هواکشی ساختمان

– انتقال کابل ‌های برق، نیرو و مخابرات

– تخليه آب باران

– ناودانی و ونت

دوام و طول عمر لوله های پلیکا

لوله های پلیکا به طور کلی دارای عمر طولانی و دوام بالایی هستند. این لوله ها معمولا بین 50 تا 70 سال عمر می کنند و دوام دارند. البته لوله های زیر زمینی خیلی بیشتر از این مقدار دارای طول عمر هستند. لوله های پلیکا خیلی به ندرت دچار شکستگی و ترک می شوند و نگهداری از آنها بسیار آسان، کم هزینه و مقرون به صرفه می باشد.

بهتر است بدانید که نور خورشید و آفتاب، باعث ضعیف شدن و کاهش ماندگاری و عمر پلیکا می شود. البته متخصصان برای کاهش میزان نفوذ اشعه نور خورشید و جلوگیری کردن از آسیب دیدن لوله ها، در ساخت آنها از تیتانیوم استفاده می کنند. اضافه کردن تیتانیوم و برخی مواد دیگر به ترکیبات لوله پلیکا باعث می شود ماندگاری و دوام لوله ها افزایش پیدا کند و عمر مفید آنها بالا برود. بیشترین مورد استفاده از لوله های پلیکا در زیر زمین و برای آبرسانی و زهکشی است، به همین دلیل در اکثر مواقع نور خورشید و اشعه های آن برای این لوله ها مشکلی ایجاد نمی کند.

نکات مهم هنگام انتخاب لوله پلیکا

هنگام انتخاب و خرید لوله پلیکا سعی کنید به چند نکته توجه نمایید تا بهترین و مناسب ترین انتخاب ممکن را داشته باشید. این نکات مهم عبارتند از:

– رنگ لوله هیچ ارتباطی با کیفیت آن ندارد. لوله های پلیکا می توانند روشن، تیره، سفید و یا آبی باشند.

– حتما گواهینامه استاندارد لوله را چک کنید و اطلاعات داخل آن را با نوشته های روی لوله مطابقت دهید. همچنین دقت کنید که گواهی استاندارد دارای اعتبار باشد، دقیقا مربوط به همان شرکت سازنده باشد و حتما مربوط به همان محصول شما باشد.

انبار لوله پلیکا

انبار لوله پلیکا

– هر لوله دارای یک استاندارد مشخص است. مثلا لوله های مناسب برای فاضلاب داخل ساختمان دارای استاندارد 9119 می باشند و لوله های پلیکا فاضلابی مناسب برای فاضلاب خارج ساختمان و جمع آوري آب هاي سطحي و زیر خاکی استاندارد 9118 دارند. لوله های مناسب برای ناودان ها و هواکش ها استاندارد 12142 دارند، لوله های مناسب برای انتقال آب تحت فشار دارای استاندارد 9117 می باشند و لوله های مناسب برای انتقال آب باران جهت نصب روي کار و کابل هاي مخابراتي و برق استاندارد ملي ISIRI ايران را دارند.

چگونگی نصب لوله پلیکا

قبل از اقدام به نصب لوله پلیکا حتما از یک مهندس و کارشناس که با ساز و کار لوله پلیکا آشنایی کافی دارد، کمک بگیرید. برای نصب هر لوله باید حتما یک سری نکات و موارد رعایت شود تا هم راندمان لوله بالا برود و هم عمر مفید آن افزایش یابد. این نکات و موارد عبارتند از:

– کوپلر و واشر را به صورت نر و ماده به یکدیگر نصب کنید. بهتر است از اتصالات مخصوص به خود لوله پلیکا استفاده کنید.

– انتهای هر لوله پلیکا باید به صورت مربعی بریده شود. همچنین اتصالات بین دو لوله نباید بیش از حد محکم شوند. سعی کنید هنگام لوله کشی از آب سرد نیز استفاده نمایید.

– بین گیره های آچار لوله، از ضربه گیر استفاده کنید تا به لوله آسیب نرسد.

– لوله ها باید همگی به یک سمت پیچانده شوند و اتصالات تمیز و بدون زدگی باشد.

– برای اجرای عملیات آب بندی لوله از نوار تفلون و یا درزگیر کنافی استفاده کنید تا به اتصالات آسیبی نرسد.

– این لوله ها را حداقل در عمق 1.2 متری زمین دفن کنید و سعی نمایید بین لوله با زمین فضای خالی وجود داشته باشد.

– خط لوله پلیکا نصب شده نباید بیش از اندازه طولانی باشد و باید در هر 100 متر، 4 عدد دریچه هوا وجود داشته باشد.

– هنگام نصب لوله پلیکا حتما به ضریب انبساط خطی لوله توجه کنید.

– حتما دقت کنید اتصالات شل، آویزان و یا بی ثبات نباشند زیرا در اینصورت ممکن است لوله دچار حرکت و یا لغزش شود.

– هنگام نصب حتما به تفاوت دمایی لوله و محیط توجه کنید.

چگونه لوله های پلیکا به هم متصل می شوند؟

همانطور که در بالا گفته شد، لوله های پلیکا انواع مختلفی دارند و دارای کاربردهای متنوعی نیز می باشند. به همین دلیل اتصالات مختلفی هم دارند و به شکل ها و انواع گوناگونی وصل می شوند تا بتوان از آنها در هر شرایط و محیطی استفاده کرد. برای اینکه شما بفهمید لوله های پلیکا را به چه روشی و چگونه به هم وصل کنید و از چه نوع اتصالی استفاده نمایید، باید به اندازه لوله، نوع و ضخامت آن توجه کنید.

اکثر لوله های پلیکا به شکل چسبی به هم متصل می شوند. به این صورت که با چسب دو سر لوله را به هم وصل می کنند. بهتر است بدانید نباید از چسب بیش از اندازه استفاده کرد زیرا باعث می شود لوله نرم و خراب شود. همچنین نباید از چسب کمتر از حد استفاده کرد زیرا باعث می شود لوله ها به خوبی به یکدیگر وصل نشوند و بین آنها حفره ایجاد شود، در نتیجه مایعات و سیالات موجود در لوله ها به بیرون نشت کنند. در برخی موارد به دلیل جنس سخت لوله ها، استفاده از چسب ممکن نیست. در این موارد از گرم کردن لوله ها و نصب و اتصال آنها بعد از گرم و نرم شدن، استفاده می کنند.

در زیر به مهم ترین و کاربردی ترین لوازم و اتصالاتی که برای نصب و وصل کردن لوله های پلیکا به هم نیاز دارید، اشاره کرده ایم.

– سه راه دریچه بازدید
از سه راه دریچه بازدید برای رفع گرفتگی لوله ها و آزمایش آب بندی آنها استفاده می گردد. سه راه دریچه بازدید به صورت افقی در انتهای لوله های فرعی نصب می شود و برای رفع گرفتگی و تمیز کردن لوله های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

– زانویی و رابط چند راهی
از زانویی و رابط چند راهی برای نصب انشعابات و لوله های فرعی استفاده می شود. زانویی و رابط چند راهی در مواقعی که باید پیچ به لوله وصل شود، به شدت کاربردی است و مورد استفاده قرار می گیرد.

– رابط برطرف کننده ی بو
از رابط برطرف کننده ی بو برای آب بندی کردن محل اتصالات استفاده می شود و اکثر مواقع در وصل کردن سیفون به توالت مورد استفاده قرار می گیرد.

– اتصال سیفون گلویی
از اتصال سیفون گلویی برای وصل کردن سرویس بهداشتی به لوله فاضلاب استفاده می گردد.

قیمت لوله پلیکا

قیمت لوله پلیکا به عوامل زیادی نظیر میزان پودر پی وی سی استفاده شده در آن، ضخامت، نوع، مدل و شرکت تولید کننده آن بستگی دارد. هرچه مقدار پودر استفاده شده در لوله بیشتر باشد، لوله هم مقاومت بالاتر و جنس بهتری دارد و هم دارای قیمت بیشتری است. همچنین بهتر است بدانید هرچه ضخامت لوله ها بیشتر باشد، جنس بهتری دارند و گران تر هستند و برای مصارف مهمتری استفاده می شوند. شما می توانید برای اطلاع دقیق از قیمت لوله پلیکا و ثبت سفارش خود با کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید.

البته در بازار لوله های پلیکا ارزان قیمتی نیز وجود دارد اما این لوله ها اکثرا دارای فشار ضعیفی هستند و عمر مفید زیادی ندارند. لوله‌ های فشار ضعیف، دارای ضخامت پایینی هستند و استاندارد نمی باشند، به همین دلیل قیمت آنها از دیگر لوله های پلیکا موجود در بازار ارزان تر و پایین تر است. لوله‌ های پلیکا فشار ضعیف در سایزهای 63، 90، 110، 125، 160، 200 و 250 و در دو نوع گرانولی و پودری موجود هستند و همانند لوله کاروگیت بصورت شاخه ای تولید و قیمت گذاری می گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code