مخزن اسید

اسید یکی از خورنده ترین و خطرناک ترین موادی است که افراد و صنایع زیادی با آن سر و کار دارند. استفاده از اسید و ذخیره آن نیاز به دقت زیاد و تجهیزات مناسب دارد زیرا ممکن است خطرآفرین شود و برای تاسیسات، کارمندان و محیط زیست مشکل به وجود آورد، به همین دلیل برای حمل و نگهداری از آن باید از مخزن اسید استفاده شود.

مخزن نگهداری اسید یک منبع ایمن و مطمئن است که می تواند از جنس های مختلفی ساخته شود و قابلیت این را دارد که مواد شیمیایی اسیدی و بازی را در خود نگهداری کند، بدون اینکه کوچکترین تغییری در خواص و کیفیت ماده شیمیایی ایجاد شود.

مخازن ضد اسید در برابر اسیدهای بسیار خورنده و خطرناک مقاومت بالایی دارند و دچار آسیب و خوردگی نمی شوند.

انواع مخزن اسید

مخزن اسید از چند منظر دسته بندی می شود و انواع مختلفی دارد. در زیر تک تک این مخازن را بررسی می کنیم و ویژگی ها و کاربردهای هر یک را می گوییم.

مخزن اسید پلی پروپیلن

پلی پروپیلن به طور کلی در برابر مواد اسیدی و بازی مقاوم است و چگالی کمی دارد. این ماده به نسبت ارزان قیمت است و مقاومت الکتریکی و شیمیایی بسیار خوبی دارد. به همین دلیل برای ساخت مخزن اسید مورد استفاده قرار می گیرد.

مخزن اسید پلی پروپیلن بسیار مستحکم و مقاوم است و با هیچ اسیدی واکنش نشان نمی دهد. همچنین می توان انوع اسیدها را با چگالی و غلظت های مختلف با این مخازن حمل و نگهداری کرد. مخزن اسید پلی پروپیلن در دماهای بالا، مقاومت بالایی دارد و برای حمل و ذخیره اسیدهایی که باید همیشه در حال جا به جایی باشند، بسیار مناسب است.

 

مخزن اسید پلی اتیلن دو جداره

پلی اتیلن دو جداره مقاومت و استحکام بالایی در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش دارد و با اسید و مواد شیمیایی واکنش نمی دهد. دو جداره بودن این مخازن باعث می شود، اگر لایه درونی آسیب دید، لایه بیرونی هیچ آسیبی نبیند و مخزن سالم بماند و نشتی ندهد. مخزن اسید پلی اتیلن دو جداره براساس مساحت و ارتفاع خود می تواند به صورت افقی یا عمودی تولید شود. تزریق و تخلیه مواد اسیدی در این مخازن راحت تر و امن تر از انواع دیگر است و می توان تا 2 برابر حجم بیشتری اسید در آنها جای داد و نگهداری کرد.

مخزن اسید استیل

مخزن اسید استیل هم برای نگهداری اسید مورد استفاده قرار می گیرد و هم برای نگهداری مواد بازی. این مخازن در برابر مواد اسیدی و خورنده مقاومت و پایداری بالایی دارند و از عمر بالایی نیز برخوردار هستند. مخازن اسید استیل در برابر ضربه، پارگی، ترک، فرو رفتگی و سوراخ شدن مقاوم هستند و تا مدت ها برای شما کار می کنند. این مخازن اگر چند جداره باشند و بالاتر از سطح زمین قرار بگیرند و نصب شوند، مقاوم تر می شوند و بهتر بازدهی دارند. بهتر است بدانید مخزن های اسید دارای جنس استیل، گران تر هستند و قیمت بالاتری دارند.

مخزن اسید فایبرگلاس

فایبرگلاس برای نگهداری مواد اسیدی دارای غلظت کمتر از 80 درصد مناسب می باشد و برای غلظت های بالاتر خیلی پیشنهاد نمی شود. این مخازن یکی از بهترین مخازن تولید شده برای نگهداری اسیدهای ملایم و غلظت پایین هستند و دما و درجه حرارت های بالا را تحمل می کنند.

مخزن اسید کربن استیل

مخزن کربن استیل برای نگهداری اسیدهای دارای غلظت بالا، 93 درصد، بسیار مناسب است و می توان مقادیر ۱۰٫۰۰۰ گالن به بالا را در آن ذخیره و نگهداری کرد. این مخازن با اسید واکنش نشان نمی دهند و دچار خوردگی نمی شوند. مخازن کربن استیل بهترین گزینه برای نگهداری و حمل اسید سولفوریک تا ۷۷ درصد غلظت، هستند.

 

انواع مخزن برای اسیدهای متفاوت:

مخزن اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یکی از رایج ترین و پر مصرف ترین اسیدهای تولیدی در جهان می باشد که به طور میانگین سالانه 180 میلیون تن از آن تولید می شود. این اسید یک محلول مایع شفاف و بدون بو است که به دلیل کاربرد های فراوانش به “سلطان مواد شیمیایی” معروف است. برای حمل این اسید باید از مخزنی استفاده شود که بتواند در طولانی مدت آن را نگه دارد و مقاومت کافی داشته باشد و دچار خوردگی نشود. مخزن اسید سولفوریک در طرح ها و اندازه های مختلفی تولید می شود و معمولا از جنس بتن، سیمان، فلز و یا پلاستیک می باشد. شما با توجه به نیاز، کاربری و کاربرد اسید سولفوریک می توانید مخزن مناسب برای ذخیره و نگهداری آن را انتخاب کنید. بهترین پیشنهاد استفاده از مخازن دارای جنس فلزی و استیل است.

مخزن اسید فسفریک

اسید فسفریک غیر سمی است و خورنده می باشد اما خورندگی آن به نسبت اسید سولفوریک پایین تر است. به همین دلیل برای حمل و نگهداری از آن باید از مخزنی استفاده شود که مقاومت بالایی در برابر خوردگی و ترکیدگی داشته باشد. مخزن اسید فسفریک معمولا از جنس پلاستیک فشرده و یا پلی اتیلن است و این مخازن در برخورد با این اسید دچار واکنش و یا خوردگی نمی شوند.

مخزن اسید نیتریک

اسید نیتریک که به تیزآب نیز معروف است، یک ماده اسیدی بی رنگ است که بوی نامطبوعی دارد. این اسید در آب حل می شود و اگر در مجاورت نور خورشید قرار بگیرد، تغییر رنگ می دهد و قهوه ای می شود. برای نگهداری اسید نیتریک باید به غلظت و PH آن توجه کرد. مخزن اسید نیتریک باید به گونه ای انتخاب شود که با این اسید واکنش ندهد و در کیفیت و غلظت آن تغییری ایجاد نکند. بهترین و مناسب ترین مخازن برای نگهداری این اسید، مخازن پلاستیکی هستند.

مخزن اسید هیدروکلریک

اسید هیدروکلریک یک اسید شفاف، بی رنگ و خورنده است که اگر با آب ترکیب شود، هیدروژن کلرید تولید می کند. از این اسید برای تولید کود، لاستیک و رنگ استفاده می شود. برای ذخیره و نگهداری اسید هیدروکلریک باید از مخزنی استفاده شود که بتواند گازهای ایجاد شده از این اسید را به خوبی از مخزن خارج کند و با اسید هیچ واکنشی نشان ندهد.

مخزن اسید هیدروکلریک می تواند از جنس استیل و یا فایبرگلاس باشد.

مخزن ضد اسید از نظر ظاهر و ساختار به 4 نوع افقی، عمودی، مکعبی و ته قیفی نیز تقسیم می شود که براساس نوع اسید و غلظت آن، شکل ظاهری مخزن انتخاب می شود. مخازن اسید افقی و عمودی دارای 1.4 تا 3 متر قطر هستند و معمولا از جنس پلی اتیلن می باشند.

مخازن مکعبی از جنس فایبرگلاس و مخزن های ته قیفی از جنس استنلس استیل هستند.

نکات مهم هنگام انتخاب و خرید مخازن اسید:

برای خرید مخزن اسید باید به نکات و موارد زیادی توجه شود زیرا اگر مخزنی مناسب و با کیفیت انتخاب نشود، خیلی زود خراب می شود و آسیب می بیند و هزینه های مازاد زیادی برای کارفرما به بار می آورد. خرابی مخزن ضد اسید جدا از آسیب جدی که به منبع وارد می کند و هزینه های نگهداری و تعمیر بالایی به وجود می آورد، می تواند منجر به فجایعی مانند آتش سوزی و انفجار نیز بشود.

به همین دلیل برای انتخاب و خرید مخزن ذخیره سازی اسید باید به یک سری نکات و عوامل توجه شود که عبارتند از:

 • طراحی اولیه و شرکت تولید کننده مخزن.
 • استحکام مخزن (مخزن باید بتواند فشار مایعات درون خود را تحمل کند.)
 • لوله های انتقال مخزن (این لوله ها حتما باید با مواد و سیالات سازگار باشند.)
 • جنس مخزن (جنس مخزن نگهداری اسید در مقاومت و ایمنی آن به شدت تاثیر دارد و براساس اندازه مخزن، کیفیت اسید، غلظت اسید و دمای ذخیره سازی انتخاب می شود. اکثر مخازن عموما از فولاد کربن یا فولاد ضد زنگ ساخته شده اند.)
 • سیستم تهویه (سیستم تهویه مناسب نه تنها باعث تنفس مخزن می شود بلکه موجب می گردد گازهای مضر و بالقوه خطرناک در داخل مخزن جمع نشوند و منافذ هوا مسدود نگردند.)
 • آسترهای نگهدارنده ثانویه (این آسترها بسیار مهم هستند و در مهار اسید نقش به سزایی دارند. آسترهای نگهدارنده ثانویه همچنین به مهر و موم و محافظت از فلز کمک می کنند و مانع از ایجاد سایش می شوند. استفاده از این آسترها باعث می شود فرسودگی مخزن کاهش پیدا کند، یکپارچگی مخزن بهبود یابد و از تاسیسات شما محافظت شود.)

نحوه تعیین محل قرارگیری و نصب مخزن اسید

بعد از اینکه شما مخزن ضد اسید مناسب خود را انتخاب کردید، باید محل نصب و قرارگیری آن را تعیین نمایید. مخزن اسید می تواند درون یا بیرون ساختمان و یا نزدیک به ابزار و وسایل دیگر و یا جدا و دور از آنها نصب و نگهداری شود.

اما به طور کلی برای تعیین محل قرارگیری مخزن باید عوامل زیر را بررسی نمود:

جغرافیای محل نصب

همانطور که در بالا گفته شد، مخزن ضد اسید می تواند هم در محیط داخلی و هم در محیط خارجی نصب شود. اگر محیط خارجی و بیرون انتخاب شما بود، باید عواملی مانند وزش باد، میزان تابش آفتاب، باران، عبور ماشین ها و احتمال تصادف و برخورد با مخزن را بررسی کنید. برای انتخاب جغرافیای مناسب و زیر سازی محل نصب حتما سایز مخزن و وزن آن را مد نظر بگیرید.

سطح و کف محل نصب

سطح قاعده محل قرارگیری باید حداقل یک متر از قطر مخزن بزرگتر باشد تا به راحتی بتوان منبع را نصب کرد. کف محل نصب مخزن اسید نیز باید صاف و هموار باشد و هیچ سنگریزه و فرورفتگی نداشته باشد.

پایه های سیمانی

کف و پایه های هر مخزن نگهداری اسید باید مهندسی و به درستی طراحی شود. پایه ها باید سیمانی، ضخیم، محکم و تقویت شده باشند تا بتوانند از آسیب رسیدن به مخزن جلوگیری کنند. همچنین نباید هیچ سنگریزه و یا شنی زیر پایه ها وجود داشته باشد زیرا هم طول عمر مخزن اسید کاهش پیدا می کند و هم موجب ترکیدگی و پارگی مخزن می شود. ضخامت یک پایه سیمانی معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر است و می تواند میلگرد یا بتنی نیز باشد.

دسترسی آسان برای تعویض

مخزن ضد اسید باید در مکانی قرار بگیرد و نصب شود که در زمان نیاز بتوان به راحتی به آن دسترسی پیدا کرد، آن را تعمیر نمود و مواد اسیدی را تخلیه و تزریق کرد. همچنین باید محلی برای نصب انتخاب شود که بتوان به آسانی مخزن را برداشت و جا به جا کرد.

چگالی و فشار مایع

هنگام نصب مخزن و تعیین محل قرارگیری آن حتما باید به چگالی خالص و فشار مایعی که قرار است درون آن قرار بگیرد، توجه شود. چگالی اسید همیشه از آب بالاتر است و برای حمل آن باید از مخازنی استفاده شود که توانایی تحمل فشار حاصل از آن را داشته باشند. کف مخازن نگهداری اسید فشار وارده اضافی را به پایه ها منتقل می کنند.

شیب بندی و کانال کشی

برای نصب مخزن ضد اسید باید اول محل انتخاب شده شیب بندی و کانال کشی شود. اگر این کار انجام نشود، کوچکترین نشتی و از مخزن وارد ساختمان، تاسیسات و ماشین آلات می شود و به آنها آسیب می رساند. با شیب بندی و کانال کشی درست محل نصب می توان هر نشتی را به بیرون از ساختمان و به مکانی امن هدایت کرد.

تهویه مناسب

مکانی که قرار است مخزن نگهداری اسید را در آن نصب کنید، باید دارای تهویه مناسب باشد زیرا تجمع گاز در یک فضای بسته بسیار خطرناک است و می تواند باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری شود. تهویه مناسب از جمع شدن گازهای سبک و سنگین در محل قرارگیری مخازن جلوگیری می کند.

بررسی هر یک از موارد بالا به شما کمک می کند تا بتوانید مخزن مناسب خود و نوع آن را انتخاب کنید و آن را در بهترین مکان ممکن نصب نمایید.

نگهداری از مخزن:

مخزن اسید به طور کلی دارای عمر مفید بالایی است اما باید از آن به خوبی نگهداری شود تا سال ها بدون کوچکترین مشکل و خرابی کار کند و بازدهی خوبی داشته باشد. برای نگهداری هرچه بهتر و بیشتر از مخزن اسید بهتر است موارد زیر را مدنظر قرار دهید.

 • دمای حرارتی محل نصب مخزن را متعادل کنید.
 • برای امنیت بیشتر از مخازن چند جداره و چند لایه استفاده کنید.
 • در محیط های بسیار سرد برای جلوگیری از یخ زدن مخزن، از وسایل گرمایشی یا ورق‌ های مارپیچی استفاده نمایید.
 • در محیط های دارای فشار بالا از مخازن فشرده استفاده کنید.
 • مخزن را روی بتن و یا یک سطح صاف نصب کنید.
 • حداکثر غلظت اسید قرار گرفته درون مخزن 30 درصد باشد.
 • دمای محیط قرارگیری و نصب مخزن حداکثر 50 درجه سانتیگراد باشد.
 • بهتر است اتصالات مخازن از جنس پلی اتیلن یا پی وی سی باشند تا با اسید واکنش ندهند و در برخورد با آن آسیب نبینند.
 • حتما از لوله های قطور استفاده شود تا دچار خوردگی و ترکیدگی نشوند.

قیمت مخزن اسید

قیمت این مخازن به عوامل و فاکتورهای زیادی نظیر جنس بدنه، نوع مخزن، عمودی یا افقی بودن آن، ظرفیت آن، دفنی یا غیر دفنی بودن، چند جداره بودن آن، قدرت نگهداری، مقاومت در مقابل خوردگی، اتصالات مورد استفاده قرار گرفته در آن، نوع اسید، درجه اسیدیته ماده شیمیایی و دمای اسیدی که درون مخزن قرار می گیرد بستگی دارد.

اما به طور کلی می توان گفت که کمترین قیمت مخزن اسید به مخازن پلی اتیلنی تعلق دارد و بیشترین قیمت مربوط به مخزن استیل می باشد. مخازن دارای جنس پلی پروپیلن از قیمت مناسب و معقولی برخوردار هستند.

شما می توانید برای اطلاع دقیق از قیمت مخزن نگهداری اسید با کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید.

تانکر حمل اسید

تانکر حمل اسید عموما دارای 2 حجم استاندارد 20 مترمکعب و 22.5 مترمکعب می باشد و به طور گسترده در صنایع تولید مواد شیمیایی، معادن، پتروشیمی ها، صنایع آبکاری فلزات، پالایشگاه ها، صنایع نفتی و حفاری چاه های نفت مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب تانکرها دارای مخازنی از جنس پلی اتیلن هستند، زیرا پلی اتیلن در برابر اکثر اسیدها مقاوم است و با آنها واکنش نشان نمی دهد.

یک تانکر حمل اسید به طور همزمان می تواند 4 ماده اسیدی مختلف یا یکسان را حمل کند. درون و بیرون مخازنی که قرار است روی تانکرها نصب شوند با رنگ اپوکسی ضد اسید پوشش داده می شود.

هنگام انتخاب و خرید تانکر حمل اسید بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

 • اگر می خواهید اسیدهای دارای غلظت بالا را به مدت طولانی مثلا چند سال، نگهداری کنید، بهتر است بدانید مخزن به مرور زمان خشک و شکننده می شود و ممکن است ترک بخورد و نشتی بدهد.
 • به چگالی مایع و اسید درون مخزن حتما توجه کنید. اسیدها نسبت به آب از چگالی بالاتری برخوردار هستند و مخازن ذخیره و نگهداری آنها باید استحکام و مقاومت بیشتری داشته باشند. عموما مخزن های پلاستیکی یا از جنس پلی اتیلن بهتر هستند.
 • اتصالات به کار برده شده در مخازن باید با اسیدی که قرار است در مخزن نگهداری شود، سازگار باشد.
 • دمای ذخیره و نگهداری اسیدها و مواد شیمیایی نباید از 37 درجه سانتیگراد بیشتر شود.
 • برای محکم کردن و فیکس کردن مخزن روی تانکر به هیچ وجه نباید از طناب یا وسیله دیگری استفاده شود.
 • برای خارج کردن گازها و بخارهای تولید شده توسط اسیدها، حتما باید از یک سیستم مخصوص استفاده شود و تمامی گازها از داخل مخزن تخلیه گردند.

جهت مشاوره و خرید مخزن اسید با کارشناسان شرکت ساز آب تماس بگیرید.

4 Comments
  1. سازآب

   سلام وقت شما هم بخیر
   مخزن برای هر نوع اسیدی با توجه به نوع و درصد و چگلالی اسید با متریال های متفاوت بسته به درخواست کارفرمای محترم تولید میکنیم لطفا دیتای خودتون رو بفرستین تا کارشناسان ما در خدمتتون باشن

  1. سازآب

   مخزن های سایز کوچک در صورتی که بالای 50 تا درخواست بشه میسازیم لطفا سایز و نوع کاربری تون رو مشخص کنید تا کارشناس ما طراحی کنه و تعیین قیمت بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code