منبع کویل دار | منبع کویلی

منبع کویل دار یا منبع کویلی در هر مدل افقی و عمودی با قیمت نسبتا مشابه و معادل انگلیسی (Domestic Hot Water Generator) یکی از تجهیزات موتورخانه ای می باشند که جهت تامین آبگرم بهداشتی در موتورخانه های ساختمان های اداری و مسکونی نصب می شود و آبگرم بهداشتی مورد نظر ساکنین ساختمان را تامین می کند.

موتورخانه قسمتی از ساختمان می باشد که وظیفه گرمایش ، تامین آبگرم بهداشتی ، سرمایش و … را برعهده دارد.

از جمله  تجهیزات مورد استفاده در موتور خانه ها می توان به دیگ آبگرم، مبدل حرارتی، منابع کویلی یا دوجداره ، منبع انبساط ، سختی گیر رزینی ، پمپ، چیلر  و … اشاره کرد.

هر کدام از موارد ذکر شده در بالا وظیفه ای را در موتورخانه بر عهده دارند که با انجام آن وظایف گرمایش و سرمایش مورد نیاز واحد های مسکونی یا اداری تامین می شود.

نحوه کارکرد منبع کویل دار:

منابع کویلی شبیه به یک مبدل حرارتی می باشد که آب داغ از دیگ وارد کویل مسی یو شکل منبع کویل دار شده و با گردش در داخل تیوب های مسی گرمای خود را به آب اطراف کویل داخل مخزن کویل دار می دهد و سبب گرم شدن آب داخل مخزن می شود

بعد از گرم شدن آب داخل مخزن کویل دار از طریق بوشن خروجی آب گرم ، آب از طریق پمپ به طبقات ساختمان پمپاژ می شود و در اختیار ساکنین قرار می گیرد. در زیر می توانید تصویر شماتیک و عملکرد منبع کویل دار را مشاهده کنید.

 

انواع منبع کویل دار:

منابع کویلی از لحاظ نحوه ی قراره گیری به دو دسته تقسیم بندی می شوند :

 • منبع کویل دار عمودی (منبع کویلی ایستاده)
 • منبع کویلی افقی (منبع کویل دار خوابیده)

در اغلب موتورخانه های صنعتی از منابع کویل دار ایستاده استفاده می شود ولی در موتورخانه هایی که محدودیت مکانی وجود داشته باشد از مخزن کویل دار افقی استفاده می کنند.

کاربرد منبع کویل دار :

منابع کویلی بیشترین کاربرد را در موتورخانه های ساختمان مسکونی دارند، ولی علاوه بر این در شرکت های دارویی ، غذایی ، شیمیایی ، نساجی و … نیز کاربرد دارند، که جهت تامین آبگرم بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند.

کویل منبع کویل دار :

منابع کویل دار همانطور که از نامشان پیداست دارای کویل می باشند که با گردش آب داغ خروجی از دیگ در داخل لوله های کویل سبب گرم شدن آب داخل منبع کویل دار می شوند . این کویل ها با توجه به کاربردی که دارند از جنس های مختلفی ساخته می شوند

منبع کویل دار

انواع کویل مورد استفاده درون منابع کویل دار :

 • کویل مسی
 • کویل استیل
 • کویل فولادی

کویل مسی رایج ترین کویل استفاده شده در منابع کویلی می باشد مس به دلیل ضریب انتقال حرارت بالایی که دارد کاربرد بیشتری دارد .

کویل مسی: در ضخامت های مختلفی تولید شده و به کار گرفته می شود در مواردی که از دیگ بخار استفاده می کنیم از کویل مسی 0.9 میلیمتر و اگر دیگ مورد استفاده دیگ آبگرم باشد از کویل 0.7 استفاده می شود.

کویل استیل: در صورتی که مساله رسوب گذاری زیاد مطرح باشد باید حتما از کویل استیل استفاده کرد که نسبت به مس دارای هزینه بالاتری می باشد.

کویل فولادی : استفاده از کویل فولادی در منابع کویل دار یکی از منسوخ ترین جنس های تولیدی می باشد به دلیل پایین بودن ضریب انتقال حرارت و پایین بودن بازده حرارتی عملا در منابع کویل دار استفاده نمی شود.

کویل مسی بعد از مدتی استفاده به دلیل رسوباتی از جمله کلسیم و آهک در آب می باشد دچار گرفتگی می شود و آهک در داخل تیوب های کویل رسوب می کند و مانع از انتقال حرارت می شود حال برای حل این مشکل باید کویل مسی بعد از مدتی استفاده اسیدشویی شود تا دوباره در سیکل کاری قرار بگیرد.

نحوه انتخاب منبع کویل دار

برای انتخاب و خرید منابع کویلی در ساختمان های مسکونی باید از تعداد واحدها و طبقات و همچنین تعداد سکنه در هر واحد اطلاع داشته باشیم تا حجم مورد نظر از منبع کویل دار را انتخاب کنیم.

در صورتیکه اطلاع درستی در اختیار کارشناسان فنی قرار نگیرد موجب ایجاد مشکلاتی خواهد شد که مهمترین این مشکلات کمبود آبگرم بهداشتی در پیک مصرف می باشد که سبب نارضایتی هایی خواهد شد .

در ادامه با استعلام قیمت از شرکت های تولید کننده منبع کویل دار شما می توانید به قیمت و کیفیت دلخواه تان برسید و با اعتماد یا بازدید به سازنده منابع کویلی و حضور یا عدم حضور در کارگاه یا کارخانه تولید کننده نسبت به خرید منبع کویلی بصورت مطمئن اقدام نمائید.

نحوه ساخت منبع کویلی

برای ساخت منبع کویل دار ابتدا باید عدسی های منبع با استفاده از ورق های گالوانیزه ساخته شوند، سپس بدنه منابع کویلی با رول کردن ورق های مربوطه و جوشکاری آماده می شوند بعد از تولید بدنه منابع کویلی باید کویل مسی مربوطه نیز ساخته و در محل کویل قرار گیرد و با بستن فلنچ بر روی شیت تیوب منابع کویلی آماده بهره برداری می باشد.

در هنگام ساخت بدنه منبع کویلی بوشن هایی بر روی منبع تعبیه می شود این بوشن ها عبارتند از:

 • ورودی آب سرد شهری
 • خروجی آبگرم بهداشتی
 • برگشت آبگرم مصرفی
 • بوشن شیر اطمینان
 • بوشن شیر تخلیه

به غیر از این بوشن ها هر نوع بوشن دیگر که کارفرما درخواست داشته باشد بر روی منابع کویلی قابل انجام می باشد.

نصب شیر اطمینان یکی از الزامات برای استفاده از منبع کویل دار می باشد تا در زمان بالا رفتن فشار کاری با باز شدن شیر از ترکیدن مخزن جلوگیری به عمل بیاورد .

جوشکاری و رنگ آمیزی :

جوشکاری منابع کویلی به روش زیر پودری انجام می شود . اگر منبع کویل دار از ورق های سیاه فولادی تولید شوند نیازمند رنگ اپوکسی می باشد که سه لایه رنگ اپوکسی زده شده و بیرون مخزن یه لایه رنگ روغنی زده می شود تا آب داخل مخزن کاملا بهداشتی باشد.

استاندارد ساخت منابع کویلی :

برای طراحی و ساخت منابع کویلی از استاندارد مربوط به مخازن تحت فشار ASME SEC VIII استفاده میکنیم.

منابع کویل دار ساخته شده در شرکت سازآب با رعایت تمامی استانداردهای موجود ساخته شده و در اختیار کارفرمایان گرامی قرار می گیرد.

بمنظور بالزرسی منبع کویلی شما می توانید با همکاران فنی ما تماس بگیرید تا نسبت به معرفی شرکت های بازرسی جوش و بازرسی مخازن تحت فشار اقدام گردیده و شما با تماس با این عزیزان از ایشان درخواست نمائید جهت بازرسی به کارخانه سازآب تشریف فرما باشند.

نرم افزار طراحی :

نرم افزاری که برای طراحی منابع کویلی مهندسان بخش مربوطه از آن استفاده می کنند کتیا یا سالیدورک می باشد که در این نرم افزارها مدل سازی سه بعدی منابع انجام گرفته و برای آنالیز و تحلیل و بررسی تنش های آماده سازی می شود.

نرم افزاری که برای تحلیل مورد استفاده قرار می گیرد آباکوس می باشد که وظیفه تحلیل تنش های وارده بر دیواره های مخزن کوئل دار را بعهده دارد.

انتخاب کویل مسی :

کویل مسی با توجه به مقدار آب گرم مورد نیاز و حجم منبع کویل دار ساخته طراحی و ساخته می شود .

کویل مسی با توجه به کاربردی که دارد در ضخامت های مختلف تولید می شود اگر کویل مربوط به بخار باشد از 0.9 میلیمتر و اگر مربوط به آبگرم باشد از ضخامت 0.7 میلیمتر استفاده می شود.

منبع کویل دار

متریال استفاده شده :

ساخت منبع کویل دار از ورق هایی با جنس فولاد ST37  با روکش گالوانیزه یا استیل انجام می شود که با توجه به در خواست کارفرما جنس ورق ها از ورق های گالوانیزه فولاد مبارکه گرفته تا ورق های چینی و قزاق انتخاب و جهت تولید منابع کویلی مورد استفاده قرار می گیرد .

ضخامت ورق های مورد استفاده در منابع کویلی با توجه به حجم مخزن طراحی و محاسبه می شود طبیعتا هر چقد حجم مخزن بزرگتر شود نیاز است که ضخامت این منابع افزایش یابد.

جنس کویل استفاده شده در منابع کویلی از مس می باشد به دلیل ضریب انتقال حرارت بالایی که دارد. برای نگهداری این لوله های مسی از صفحات یا شیت هایی استفاده می کنند که بعد از نصب بر روی مخزن توسط فلنچی که از جنس چدن می باشد به دیواره ی مخزن چفت شده و مانع از خروج آب می شود .

مزیت منبع کویل دار نسبت به منبع دوجداره:

 • اگر در جداره منابع کویلی سوراخی ایجاد شود یا در کویل آن خرابی پدید بیاید به راحتی قابل تعمیر می باشد ولی در منبع دوجداره اگر جداره داخلی منبع سوراخ شود عملا قابل تعمیر نبوده و باید آن را تعویض کرد.
 • منابع کویلی به نسبت منبع دوجداره دارای بازده حرارتی بالاتری هستند و مقدار حجم مشخص از آب را در زمان کمتری گرم می کنند.

نحوه خرید منبع کویل دار :

شما بمنظور خرید منبع کویل دار نیاز دارید ابتدا محاسبات لازم در خصوص نحوه محاسبه ظرفیت منبع کویلی را داشته باشید لذا در هنگام خرید منبع کویل دار حتما باید با کارشناسان فنی مربوطه مشاوره کرد تا منبع مناسبی را تهیه و مورد بهره برداری قرار داد.

قیمت منبع کویل دار

قیمت منبع کویلی پارامتری وابسته به ظرفیت مخزن کوئل دار ، نوع ورقی که در ساخت بدنه و عدسی ها مورد استفاده قرار گرفته است ، جنس کویلی که درون منابع کویل دار استفاده خواهد شد ، ضخامت ورق مورد استفاده در ساخت بدنه ، نوع جوش استفاده ، نیاز یا عدم نیاز به رنگ آمیزی در بدنه می باشد.

لذا پیشنهاد ما این است برای خرید منبع کویل دار صرفا قیمت منبع کویلی مد نظر شما نباشد و حتما از کارخانه تولید کننده یا کارگاه سازنده منابع کویل درا بازدید نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *