منهول پلی اتیلن

منهول یکی از قسمت های اصلی جمع آوری شبکه‌ و خطوط فاضلاب است.

در حقیقت منهول محفظه ای است که در شبکه های جمع آوری فاضلاب های زیرزمینی همراه با سپتیک تانک و چربیگیر  برای دسترسی و رفع مشکل های احتمالی، گرفتگی های لوله های فاضلاب  و تغییر مسیر فاضلاب یا حل تعدد ورودی ها و خروجی های سیستم جمع آوری فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد.

منهول چیست؟

منهول پیش ساخته یک وسیله مفید و کاربردیست که در حال حاضر مورد استفاده فراوان قرار می گیرد. منهول فاضلاب ، برای خطوط انتقال فاضلاب کاربردهای زیادی دارد. کانال های انتقال شبکه های فاضلاب در عصر جدید ، در رده پروژهایی هستند که توسط پیمانکاران دستگاه های اجرایی متفاوت از جمله شهرداری، راهسازی، آب و فاضلاب ،  مخابرات ، برق و محوطه سازی پروژه های بزرگ انجام می شود.

اهمیت این موضوع به اندازه ای است که اگر نتوان جریان فاضلاب شهری یا صنعتی را به درستی به سوی محل تجمع فاضلاب هدایت کرد، فضای شهری و نیز فضاهای صنعتی و بیمارستانی غیر قابل تحمل خواهند شد و بوی بد بوجود آمده از فاضلاب فعالیت انسان ها را مختل می سازد و درصورتیکه فاضلاب های عفونی و صنعتی و رادیو اکتیو هم  اضافه شوند بسیار خطرناک تر  و مضرتر خواهند شد، بدین جهت جنس ساخته شده منهول ، طول عمر ، اجرای کم هزینه  باید بررسی و بهترین نوع این دستگاه انتخاب گردد.

در تمام کشورهای جهان  چه پیشرفته،چه در حال توسعه جمع آوری و هدایت فاضلاب دارای اهمیت بسیاری است چرا که در کشورهای صنعتی علاوه بر بحث بهداشت از جریان فاضلاب تسویه شده برای تولید برق نیز استفاده می شود و کیفیت بالای اجرایی و سرعت در اجرای پروژه‌ها یکی از مهمترین وظایف کارشناسان امر اجرای خطوط فاضلاب میباشد.

در زمان‌های گذشته از منهول‌ های آجری و بتنی و لوله‌های بتنی برای پروژه‌ها استفاده می‌شد، اما این محصولات با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ازدیاد حجم فاضلاب با توجه به زیاد شدن جمعیت کره زمین کارایی و کیفیت لازم را ندارند.

انواع:

 • منهول آجری
 • منهول بتنی
 • منهول فایبرگلاس
 • منهول پلی اتیلن تکجداره
 • منهول پلی اتیلن دوجداره

منهول آجری:

منهول آجری جز قدیمی ترین و سنتی ترین منهول های موجود میباشد که با توجه به عدم آببندی مناسب ، مدت زمان اجرای زیاد ، طول عمر کم و مشکلات فراوان اجرایی تقریبا منسوخ شده میباشد.

منهول بتنی:

منهول بتنی نوع  دوم منهول فاضلابی میباشد که به دو صورت پیش ساخته و اجرا در محل پروژه میباشد که اگر تا قطر 1.2 متر و ارتفاع کمتر از  3 متر باشد بصورت پیش ساخته قابل تولید بوده و در سایزهای بالاتر و نقشه های خاص کارفرما بصورت اجرا در محل با آرماتور بندی و قالب بندی و بتن ریزی تحت نظارت گروه سیویل ساخته میشود، منهول بتنی هم از لحاظ آببندی ، طول عمر ، وزن زیاد برای حمل و نقل و کارگذاری در  محل نصب و اجرا ، هزینه های زیاد نصب ، مشکلات آب بندی لوله های وارد و خارج شده از منهول بتنی از مشکلات و عدم استفاده از منهول های بتنی میباشد .

منهول فایبرگلاس:

منهول های فایبرگلاس همانند منهول پلی اتیلن مشکلات بالا را نداشته و بسیار کاربردی هستند فقط قیمت بسیار بالای آنها استفاده از نوع منهول ها را بسیار محدود میکند.

منهول پلی اتیلن:

بهترین و کاربردی ترین نوع منهول پلی اتیلن میباشد که دارای آب بندی مناسب ، وزن کم ، سرعت تولید بالا ، سرعت اجرای بالا و طول عمر زیاد و تقریبا بدون هزینه تعمیر و نگهداری میباشند.

از طرفی سرعت و کیفیت انجام کار برای پیمانکاران پروژه های انتقال فاضلاب، بسیار مهم است تا بتوانند سریعتر صورت وضعیت ها را به پول تبدیل کرده و از لحاظ مالی شرکت ها دچار کمبود نقدینگی نگردند.

منهول پلی اتیلن با توجه به امکان تولید انبوه در هر سایزی می تواند سرعت انجام پروژه ها را به حداکثر رسانده و کار کنترل انتقال فاضلاب مضر را به مطلوب ترین حالت  انجام دهد.

منهول پلی اتیلن تک جداره و روش تولید:

منهول پلی اتیلن تک جداره از مواد پلی اتیلن با دانسیته بالا تولید می شود . همچنین می‌توان از مواد HDPE یا LDPE گرید 3840 استفاده کرد و منهول پلی اتیلن تکجداره را تولید کرد.

منهول پلی اتیلن تک جداره از سه قسمت کف منهول ، بدنه منهول ، و تاج منهول تشکیل شده است که این سه قسمت یا استفاده از پیچ و مهره و واشر جهت آب بندی به هم متصل میشوند.

کف منهول و تاج منهول دارای قطر و ارتفاع مشخص بوده و ارتفاع منهول پلی اتیلن تکجداره توسط قطعه های میانی که در ارتفاع های 0.5 و 1 متری تولید میشوند تنظیم میگردد و تمامی این قطعات در محل نصب منهول به هم متصل شده و آب بندی میگردند.

قطر منهول پلی اتیلن تکجداره 800 و 1000 و 1200 و 1400 میلیمتر میباشد که در قطر 1000 و 1200 این شرکت قادر به تولید منهول بصورت یکپارچه نیز میباشد.

مشخصات:

منهول پلی اتیلن بر اساس  استاندارد ملی ایران،  باید قابلیت ابقا در فضای آزاد را داشته باشد. همین دلیل  باعث شده در مقابل اشعه UV خورشید مقاوم میباشند.

برای آب بندی تمامی قطعات منهول تکجداره از نوار آب بندی  از جنس EPDM یا PVC استفاده می‌ شود که تمامی این قطعات بصورت پکیج تحویل خریدار میگردد.

عمده ترین ایراد منهول تکجداره عدم توانایی در تولید ارتفاع و قطر طبق نقشه مشتری هایی که ارتفاع منهول آنها دارای مضرب صحیحی از 0.5 متر نمیباشد، هست که مشکلاتی در اجرا بوجود می آورند و همچنین ضخامت بدنه کم این منهول ها که حدود 8 میلیمتر میباشد نیاز به بتن ریزی در اطراف منهول پلی اتیلن تکجداره را طلب میکند.

شرکت ساز آب جهت رفاه حال مشتریان اقدام به تولید منهول دوجداره از لوله های اسپیرال گاروگیت نموده است.

منهول پلی اتیلن دوجداره:

این منهول ها از قطر 600 تا 3500 میلیمتر از لوله پلی اتیلن دوجداره فاضلابی در هر ارتفاعی طبق نقشه های تایید شده کارفرما تولید میگردند.

ضخامت این منهول ها بین 6 تا 12 سانتیمتر میباشد و با توجه به ضخامت بالای جداره منهول دیگر نیازی به بتن ریزی دور منهول پلی اتیلن نمیباشد. ورودی و خروجی های این منهول ها بر اساس نقشه های کارفرما از لوله کاروگیت یا لوله پلی اتیلن تکجداره متصل و اب بندی میشوند.

منهول پلی اتیلن دوجداره طبق نقشه و استاندارد های پلی اتیلن و استاندارد های تولید منهول پلی اتیلن در کارخانه تولید شده و پس از گذراندن تست های آب بندی و تایید ناظران آماده تحویل به مشتری میباشند.

منهول های تولید شده این شرکت دارای پله دسترسی در جداره داخلی منهول نیز میباشند که بر اساس قطر و ارتفاع منهول دارای اندازه های متفاوتی میباشند

بهترین نوع منهول از لحاظ کیفیت ، دوام و مقاومت ، قیمت ، زمان ساخت ، سرعت اجرا و ….. منهول پلی اتیلن دوجداره میباشد.

در سال های اخیر با استفاده از محصولات پلیمری و ساخت و تولید منهول پلی اتیلن، علاوه بر افزایش کیفیت پروژه‌های فاضلابی، سرعت اجرای پروژه‌ ها نیز افزایش فابل ملاحظه ای داشته است و منهول ‌های پلی اتیلنی باعث صرفه جویی در  تمامی هزینه‌های اصلی و غیره مانند حمل و نصب و کارگری نیز شده است و حتی نیازی به تعمیر و نگهداری آنچنانی ندارند.

این نوع منهول علاوه بر استفاده در صنعت آب و فاضلاب برای انتقال فاضلاب، برای دسترسی و کنترل خطوط انتقال مخابرات و برق نیز  مورد استفاده واقع میشوند.

ویژگی‌های منهول پلی اتیلن:

 • مقاوم در برابر سیل و زلزله و رانش زمین و دیگر بلاهای طبیعی
 • عدم نشت مواد فاضلابی و مواد شیمیایی فاضلاب های صنعتی به آب زیرزمینی و زمین های اطراف منهول پلی اتیلن
 • پایین بودن قیمت
 • هزینه تعمیر و نگهداری ناچیز
 • طول عمر بالا حداقل 50 سال
 • وزن کم
 • هزینه حمل و نقل بسیار کم
 • دارای افت فشار نا چیز بخاطر صاف و صیقلی بودن جداره داخل منهول و لوله های اتصال
 • انعطاف پذیری بالای پلی اتیلن و لوله پلی اتیلن
 • جداره صیقلی داخلی و جداره لایه لایه خارجی جهت درگیری با خاک اطراف
 • سرعت نصب و اجرای بالا
 • امکان اجرای منهول با هر ارتفاعی
 • متصل نمودن ورودی و خروجی در هر ارتفاعی و با هر زاویه ای نسبت به هم بدون هیچ محدودیتی
 • قابلیت تغییر محل منهول در صورت تغییر نقشه های اجرایی
 • ضخامت بالای بدنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *