منهول پلی اتیلن

منهول یا به عبارت دیگر آدم رو به محفظه دسترسی، دریچه بازرسی،  گودال نفر رو اطلاق می گردد که جهت مصارفی همچون انشعاب فاضلاب شهری مثل انشعاب تعدادی مسیر فرعی به مسیر اصلی فاضلاب، دسترسی به خطوط اگوی شهری بدون نیاز به حفاری و تخریب، دسترسی به تاسیسات پایه شهری هم چون خوط مخابراتی و برق شبکه زیر زمینی و … مورد استفاده قرار می گیرند.

منهول ها یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات مربوط به تاسیسات شهری علی الخصوص فاضلاب های شهری هستند که عملا در تمام نقاط شهر ها قابل رویت هستند.

منهول ها بر اساس نوع کاربری و شرایط موجود در پروژه و همچنین متریال در دسترس از جنس بتنی، آجری، آهنی، پلی اتیلنی، فایبرگلاس و … بصورت پیش ساخته و یا درجا در محل پروژه تولید و استفاده می شوند.

از مهم ترین کاربری های یک منهول آماده میتوان به ایجاد راه دسترسی به شبکه های زیر زمینی جهت  بازدید و نظارت تجهیزات موجود اشاره کرد.

آدمروها یا منهول ها یکی از انواع ابنیه های فنی هستند که براي دسترسی، محفظه نگهداری، دریچه بازرسی ، دریچه اتصال لوله های شبکه فاضلاب (اتصال دادن خطوط لوله های فاضلاب به یکدیگر) در شبکه فاضلاب ساخته میشوند.

آدمرو از چنـد قسـمت اصـلی شـامل درب منهول، میله یا شفت ورودي منهول و مجراهای ورودی و خروجی فاضلاب تشکیل شده است.

نکات مهم در طراحی منهول پیش ساخته

دسترسی آسان به شبکه فاضلاب در مواقع ضروری.

حداقل تداخل با هیدرولیک شبکه فاضلاب

آببندبودن به نفوذ آب های زیرزمینی.

قابلیت تحمل بارهای وارده از سطح زمین

 

منهول چیست

منهول یک کانال یا دریچه عمودی جهت دسترسی به یک سیستم زیر زمینی است که این سیستم میتواند یک فاضلاب شهری، شبکه فاضلاب اصلی تصفیه خانه ، سیستم زهکش زیر زمینی، شبکه زیر زمینی انتقال شبکه ها مخابراتی و نظامی و …. باشد.

در برخی از سیستم ها و شرایط ها وجود منهول ضروری می باشد برای مثال در محلی که تغییر زاویه خط شبکه اتفاق می افتد در اغلب استاندارد ها این زاویه افقی 30 درجه عنواتن شده است. یا در شبکهایی که طول خط مستقیم لوله زیرزمینی بیش از 22 متر باشد حتما باید یک منهول در مسیر قرار گیرد.

منهول پیش ساخته یک وسیله مفید و کاربردیست که در حال حاضر مورد استفاده فراوان قرار می گیرد. منهول فاضلاب ، برای خطوط انتقال فاضلاب کاربردهای زیادی دارد. کانال های انتقال شبکه های فاضلاب در عصر جدید ، در رده پروژهایی هستند که توسط پیمانکاران دستگاه های اجرایی متفاوت از جمله شهرداری، راهسازی، آب و فاضلاب ،  مخابرات ، برق و محوطه سازی پروژه های بزرگ انجام می شود.

اهمیت این موضوع به اندازه ای است که اگر نتوان جریان فاضلاب شهری یا صنعتی را به درستی به سوی محل تجمع فاضلاب هدایت کرد، فضای شهری و نیز فضاهای صنعتی و بیمارستانی غیر قابل تحمل خواهند شد و بوی بد بوجود آمده از فاضلاب فعالیت انسان ها را مختل می سازد و درصورتیکه فاضلاب های عفونی و صنعتی و رادیو اکتیو هم  اضافه شوند بسیار خطرناک تر  و مضرتر خواهند شد، بدین جهت جنس ساخته شده منهول ، طول عمر ، اجرای کم هزینه  باید بررسی و بهترین نوع این دستگاه انتخاب گردد.

در تمام کشورهای جهان  چه پیشرفته،چه در حال توسعه جمع آوری و هدایت فاضلاب دارای اهمیت بسیاری است چرا که در کشورهای صنعتی علاوه بر بحث بهداشت از جریان فاضلاب تسویه شده برای تولید برق نیز استفاده می شود و کیفیت بالای اجرایی و سرعت در اجرای پروژه‌ها یکی از مهمترین وظایف کارشناسان امر اجرای خطوط فاضلاب میباشد.

در زمان‌های گذشته از منهول‌ های آجری و بتنی و لوله‌های بتنی برای پروژه‌ها استفاده می‌شد، اما این محصولات با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ازدیاد حجم فاضلاب با توجه به زیاد شدن جمعیت کره زمین کارایی و کیفیت لازم را ندارند.

منهول ها معمولا با استفاده از دریچه هایی از جنس بتن، فلز، کاموزیت و… بسته می شوند که از آن با نام دریچه منهول یاد می شود. این دریچه معمولا در سطح زمین قرار می گیرد و شما در سطح شهر به وفور آنها را مشاهده می کنید.

محل هایی که در شبکه فاضلاب می بایست منهول اجرا نمود :

 1. ابتداي شبکه فاضلاب
 2. در نقاط تغییر شیب، قطر، مسیر و اندازه خطوط فاضلاب
 3. در محل متصل شدن لوله های فاضلاب بهم
 4. در نقاط تغییر کد ارتفاعی لوله های ورودی و خروجی  فاضلاب
 5. در نقاطی که به نظر محاسب و مهندس طراح نیاز به دسترسی به شبکه فاضلاب براي بهره برداري و تعمیر و نگهداري و یا دسترسی ضروری نیاز می باشد.
 6. براي لوله هاي تا قطر 500 میلیمتر در فاصله 50 متر و برای لوله های بالای 600 میلیمتر در فاصله دحداقل 100 متر نیاز مبرم می باشد.

ابعاد منهول :

حداقل ابعاد منهول با توجه به شبکه فاضلاب اصلی، شبکه فاضلاب های فرعی وصل شده، ارتفاع ورود فاضلاب، زاویـه ورودی و خروجی های فاضـلاب و عمق شبکه فاضلاب طراحی شده تعیین میگردد.

ابعاد منهول های بتنی در استانداردهای طراحی منهول :

ابعاد مندرج در جدول براي منهول های بتنی درجا و پیش ساخته میباشد.

استفاده از منهول های ساخته شده با بلوك سیمانی یا آجر فقط تا عمق حداکثر 3 متر برای قطر لوله های حداکثر 400 میلیمتری در  شرایطی که ارتفاع فنداسیون 3 متر  بالاتر از تراز آبهاي زیرزمینی است، مجاز میباشد.

قطر منهول D ، L  طول منهول و W عرض منهول بر حسب متر یا میلیمتر در نقشه های شبکه فاضلاب پروژه ها قید میشوند.

H ارتفاع ریزش فاضلاب ورودی، تفاوت ارتفاع ورودی و خروجی های شبکه فاضلاب میباشد.

فاصله منهول های پیش ساخته در مسیرهای مستیم بدون اختلاف ارتفاعی :

فاصله بین منهول ها را در مسیرهای مستقیم در موارد خاص و در مسیرهایی که خطوط شبکه فاضلاب از زمین های بایر رد میشود می توان تا 200 متر نیز در نظر گرفت.

منهول پیش ساخته

ساختمان منهول آماده :

1- درپوش یا دریچه بازدید (visit valve)

دریچه منهول در سطح خیابان یا سطح محوطه سازی پروژه در دست احداث براي ورود به منهول ساخته میشود و از جنس دریچه فولادی ، دریچه چدنی، دریچه بتن پلیمري، دریچه کامپوزیتی و در بعضی پروژه ها ترکیب بتن باچدن وپلی اتیلنی ساخته میشود.

قطر دریچه ورودي منهول حداقل 60 سانتیمتر می باشد.

2- بدنه منهول

بدنه منهول فاضلاب میتواند به شکل مربع یا دایره باشد که استفاده از مقاطع دایره ای شکل بهتر میباشد.

حداقل قطر منهول ها در بهینه ترین 90 سانتیمتر میباشد و در صورت اینکه ارتفاع منهول بیش از 6  متر باشد به دلیل رعایت موارد ایمنی و همچنین سهولت بهـره بـردا ري قطر منهول میباسیت 120 سانتیمتر و دریچه بازدید منهول حداقل 70 یا 80 سانتینتر اجرا گردد.

3- کف منهول

کف منهول ها بصورت ماهیچه دار و بدون ماهیچه جهت ورودی و خروجی های منهول اجرا میشوند

تعداد و قطر لوله های ورودی و خروجی و نوع طراحی شبکه فاضلاب و ارتفاع ورودی و خروجی های منهول در طراحی کف منهول حائز اهمیت میباشند

با مشاوره از کارشناسان ارشد شرکت ساز آب شما میتوانید از طراحی ادوات منهول و بهترین حالت انتقال فاضلاب پروژه خود بهره مند شوید.

4-پله هاي دسترسی منهول (ladder):

پله منهول جهت دسترسی به ئاخل منهول در مواقع نیاز به تعمیر و نگهداری منهول میباشد که یکی از ضروری ترین ادوات منهول های با ارتفاع بالای 1 متر میباشد.

انـواع پله هاي قابل استفاده در منهول ها (از نظر جنس) به شرح زیر میباشند:

– پله چدنی

– پله با هسته فولادي و روکش پلی پروپیلن

– پله آلومینیومی

–پله گالوانیزه

-پله پلی اتیلنی

طراحی منهول ها باید به نحوي محاسبه شودکه تحمل بارهاي وارده از وزن منهول، دبی فاضلاب، بارهای ترافیکی (اعم از بارهای وارده،  دریچـه منهول و دال اجرا شده  روی منهول)، بارهاي جانبی از جمله زلزله، فشـار خـاك و مصـالح پرکننـد ه حاشیه منهول، فشار آب های زیرزمینی و دیگر نیروهاي بالادهنده را داشته باشد.

انواع منهول

منهول ها را با طرق مختلف میتوان دسته بندی و عنوان نمود. معمولا این دسته بندی بر اساس جنس بدنه منهول انجام می گیرد و لی در برخی متد ها این تقسیم بندی بر حسب محل و نوع کاربرد، شکل ظاهری منهول و … تعیین می شود.

بنابر این منهول ها بر اساس جنس بدنه به انواع زیر تقسیم می شوند:

 • منهول پلی اتیلن
 • منهول بتنی پیش ساخته
 • آدم روی آجری
 • منهول بتن آرمه در جا
 • منهول کامپوزیتی

هر کدام از این نوع منهول ها در جای خود و نسبت به وضعیت موجود و متریال در دسترس کارایی و توجیه خاص خود را دارد.

گروه ساز آب به عنوان تولید کننده منهول پلی اتیلن آماده مشاوره و طراحی و ساخت منهول متناسب نیاز شما و بر اساس استاندارد های روز دنیا می باشد.

جنس منهول ها بستگی به آیتم های بسیاری دارد.جنس منهول ها در خیابان ها و پیاده روها متفاوت است.

جنس منهول ها در مناطقی با سطح آب زیرزمینی بالا باید خاص باشد.بطور معمول جنس منهل ها پلی اتیلن و بتنی است.

در مناطق کم عرض و قدیمی و ارتفاع کم  می توان از آجر نیز برای ساخت منهول استفاده کرد.

 

نکات مهم مربوط به جزییات ساخت منهول که باید در زمان طراحی مورد بررسی قرار گیرند :

1 – درصورت استفاده از آجر یا بلوك براي ساخت بدنه منهول، ضخامت دیوار نباید کمتر از 22سانتیمتـر و ضخامت دیوار بلوکی نباید کمتر از 20 سانتیمتر باشد.

در مکانهایی که تراز سطح آب زیرزمینی بالاسـت، استفاده از این نوع مصالح براي ساخت منهول مجاز نیست.

2 –در صورت استفاده از منهول های بتنی  در سطوحی از بتن که در تماس با سیال و سایر عوامل خورنده (از قبیل خاك داراي سـولفات و غیـره) اسـت، باید حداقل 6 سانتیمتر پوشش بتنی روي میلگردها وجود داشته باشد.که توصیه این شرکت استفاده از منهول پلی اتیلن میباشد.

3 – به دلیل جلوگیري از خوردگی بتن در منهول های فاضلاب بسته به شرایط محیطی و مواد موجود در فاضلاب، استفاده ازسیمانهـاي تیـپ 2 ،5 وسیمان پوزولانی در منهول های بتنی بسیار مهم خواهدبود. همچنـین بـه منظـور آب بنـدي و محافظـت بـتن در مقابـل عوامـل خورنده، استفاده از مواد افزودنی مجاز در بتن مصرفی همانند میکروسیلیس و سایر افزودنیهاي بالا برنده مقاومت بتن و استفاده از پوششهاي محافظ در مقابل رطوبت همانند انواع پوششهاي قیري، اپوکسی و غیره بسیار ضروری میباشد و بهترین حالتدر اینگونه موارد استفاده از منهول های پلی اتیلن میباشد.

4-  در پروژه هایی که امکان بالاآمدن سطح آب زیرزمینی به بالاتر از کف منهول وجود دارد، باید منهول ها  کاملا آببند ساخته شوند. که استفاده از منهول های پلی اتیلن کاملا این مشکل را مرتفع مینماید.

درمواردي که سطح آب زیرزمینی بالاتر از کف منهول میباشد، اسـتفاده از واتراسـتاپ برای منهول های بتنی در درزهای کف منهول و ورودی و خروجی های منهول جز لاینفک ساخت منهول های بتنی میباشد.

در صورت استفاده از منهول های پلی اتیلتن همه این موارد به خودی خود حل شده و نگرانی های ناشی از آببندی مناسب منهول ها حل میشوند.

5 –  در محل اتصالات ورودی و خروجی منهول ها استفاده از واشر و چسب آببندی مانند ماستیک توصیه میگردد.

6 – چنانچه منهول در زمین های کشاورزي واقع شود، دریچه بازدید منهول درصـورت امکـان بایـد از سطح زمین طبیعی مجاور بالاتر قرار داده شده و اطراف دریچه بازدید منهول خاکریزي شود تـا از ورود آبهاي سطحی به درون منهول جلوگیري شود.

7 – از دفن دریچه بازدید منهول باید جدا خودداري کرد و در صورتیکه اجبار به اینکار باشد بایـد محـل دریچه بازدید منهول با علائمی مربوط به منهول های فاضلاب کاملا مشخص گردد.

8 – براي اتصال لوله های ورودی و خروجی  انعطاف پذیر (از قبیل پلـی اتـیلن، PVC ،GRP و غیـره) بـه منهول های صلب (ماننـد منهول های آجري، بلوکی و بتنی) باید از اتصالات نر و مادگی(کوپلر) همراه با واشر استفاده شود و یا محل ورودی و خروجی ها با استفاده از چسب ماستیک کاملا آببند گردند.

منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن استوانه ای پلاستیکی می باشد که به عنوان گودال نفر رو در پروژه هایی که خطوط زیر زمینی شامل فاضلاب، زهکشی،  تجهیزات انتقال برق ، مخابرات و …. دارند مورد استفاده قرار می گیرد. به جرائت می توان گفت منهول های پلی اتیلنی از لحاظ کاربری در پروژه ها از تمامی انواع منهول مناسب تر و مقرون بصرفه تر می باشد که در ادامه به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

ابتدا به ساکن توجه نمایید که منهول پلی اتیلنی به دو نوع اصلی زیر تقسیم میشود:

 • منهول پلی اتیلن تک جداره
 • منهول پلی اتیلن دو جداره یا کاروگیتی

بحث تک جداره و یا دو جداره بودن در اغلب محصولات پلی اتیلنی مطرح و مورد بحث کارشناسان، طراحیان و کارفرمایان پروژه های مختلف می باشد. اصولا روش و تکنولوژی ساخت در این دو حالت با هم متفاوت است که مهم ترین پارامتر دخیل در موضوع مقاومت بدنه یا جداره لوله یا مخزن یا منهول پلی اتیلن مد نظر است. بدین معنی که تفاوت اصلی گودال دسترسی تک جداره با گودال بازرسی دو جداره مقاومت بدنه منهول است و این همان موضوعی است که سبب تغییر در سایر پارامتر های پروژه هم چون خاکریزی ، بتن ریزی ، کامپکت خاک اطراف منهول خواهد شد.

پس همانگونه که عنوان شد برای اجرای یک منهول تک جداره پلی اتیلنی شما نیاز به بتن ریبزی اطراف گود خواهید داشت زیرا اساسا منهول تک جداره همچون یک قالب در خاک عمل می نماید که برای فیکس شدن رد محل به بتن ریزی نیاز خواهد داشت. پیشنهاد میگردد دیواره اطراف منهول با بتن با عیار و مقاومت فشاری مورد تایید آیین نامه تجهیز گردد.

منهول پلی اتیلنی

منهول پلی اتیلنی

مشخصات فنی منهول های پلی اتیلن سازآب

همانطور که عنوان شد روش ساخت آدم رو های پلی اتیلن دوجداره بر اساس تکنولوژی کاروگیت می باشد. به عبارتی در این روش تولید، ما یک منهول یکپارچه با بدنه ای با مقاومت بالا در برابر فشار وارده از طرف دیواره گود برداری شده و سایر عوامل دخیل خواهیم داشت.

 • این منهول ها به دو روش روتاری و اکسترود تولید می گردند.
 • منهول پلی اتیلن دو جداره در سیستم هایی کاربرد دارند که جریان تحت فشار نبوده و بر اساس نیروی ثقل حرکت انجام می گیرد.
 • حداکثر ارتفاع قابل تولید برای منهول ها 12 متر می باشد.
 • امکان تغییر مقطع در ارتفاع بنا به ضرورت وجود دارد.
 • امکان ایجاد بازشو، ورودی و خروجی طبق دتایل مورد تایید دستگاه مشاور پروژه
 • تولید منهول پلی اتیلنی دوجداره از قطر 80 سانتی متر تا قطر های 2.5 و 3 متر مطابق نقشه کارفرما
 • منهول های تولید شده کاملا آب بند و ایزوله بوده و حداقل آلودگی اعم از بو و … را مشاهده خواهد کرد.
 • کارایی بالا در محدوده اسیدی و بازی (بین 1 تا 14 )

بررسی انواع منهول از لحاظ جنس بدنه : 

منهول پلی اتیلن :

منهول پیش ساخته پلی اتیلن دوجداره و تکجداره برای استفاده در سیستم‌های شبکه فاضلاب صنعتی و فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به استفاده رو به افزایش از محصولات پلیمری در صنایع گوناگون دنیا، این محصول می‌تواند یکی از بهترین جایگزین ها برای منهول‌های بتنی و یا سایرمنهول‌های ساخته شده با مصالح بنائی ‌باشد.

منهول GRP :

مقاومت بسیار پایین منهول های آجری و بتنی در معرض مواد شیمیایی  محلول در پساب فاضلاب  مقدمات تولید منهول های GRP را فراهم نمود که با هم یک بررسی اجمالی از این منهول ها خواهیم نمود.

منهول بتنی پیش ساخته

این نوع منهول‌ها در سالهای گذشته به عنوان جایگزین منهول‌های آجری معرفی شد و توانست که جای خود را بسرعت تثبیت نماید به طوریکه در حدود ۷۰% منهول‌های ساخته شده در کشور از این نوع می‌باشد.

*** منهول های بتن درجا نوع دیگر از منهول می باشد که به صورت گسترده در کشور اجرا می گرد به علت اینکه مصالح ارزان و وسایل اجرایی آن در دسترس است و امکان ساخت آن در طول و سایز های مختلف می باشد معمولا در شبکه فاضلاب استفده می گردد و معایب و مزایا شبیه به منهول بتنی پیش ساخته دارد

منهول آجری :

منهولی است که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته و به عنوان منهولی سنتی نام برده می شود.

اجرای منهول پلی اتیلن

زیرسازی زمین برای نصب منهول :

جهت نصب منهول فاضلاب پلی اتیلن باید منهول بر روی سطحی محکم و بادوام  قرار بگیرد و برای آماده سازی کف پس از گود برداری تسطیح و رگلاژ  انجام شده و خاک کوبیده میشود تا به تراکم 95 درصد برسد.

پس از آماده سازی بستر خاک موقیعت منهول  توسط نفشه بردار مشخص شده و میخ های بتن مگر به زمین زده میشود.

عیار بتن مگر مصرفی 150 کیلوگرم میباشد که به ضخامت 10 سانتیمتر زیر منهول ریخته شده و منهول روی سطح صاف بتن قرار میگیرد. مهم ترین علت زیر سازی با مقفاومت بالا   پیشگیری از نشت خاک زیر  منهول بر اثر فشار های وارده وزن منهول و فاضلاب درون منهول به سمت پایین است.

پر کردن اطراف منهول (BackfiII)

بر اساس استاندارد 1759 ASTM در اطراف منهول تا شعاع یک متر بایستی خاک با مشخصات خاک کوبیده شده کلاس I با تراکم حدود 90% را داشته باشیم.

لذا در پروژه هایی که امکان انجام اینکار وجود داشته باشد بایستی پس از زیرسازی و نصب منهول در موقعیت مورد نظر و تراز بندی درست آن بکفیل را بصورت لایه لایه (حدود 20 سانتیمتر) انجام میدهیم و بعد از ریختن هر لایه خاک تا تراکم 90 درصد کوبیده میشود.

نکته مهم:  بایستی دقت کنیم  که این خاک از دیواره منهول شروع و تا دیواره ترانشه ادامه داشته باشد و حتما بصورت یکنواخت و لایه لایه باشد تا باعث انحراف منهول از خط تراز نگردد.

عملیات بک فیل از کف منهول تا بالای منهول زیر تراز اسلب منهول ادامه خواهد داشت .

در محل هایی که امکان باز کردن ترانشه به این میزان وجود نداشته باشد ولی خاک دست نخورده و خواص تقریبی خاک کلاسI با تراکم مورد نظر را داشته باشد می توان اطراف منهول را کمتر باز نمود (حدود 30-20 سانتیمتر) و همچنین در صورتیکه تراز آب های زیر زمینی در محل پروژه بالا بود و یا امکان بک فیل و کوبش خاک نبود میتوان اطراف منهول را با بتن عیار 200  و یا  دیگر مواد پر کننده ای که پس از قرار گرفتن در محل بک فیل سفت خواهند شد ، بک فیل نمود .

بهترین و کاربردی ترین نوع منهول پلی اتیلن میباشد که دارای آب بندی مناسب ، وزن کم ، سرعت تولید بالا ، سرعت اجرای بالا و طول عمر زیاد و تقریبا بدون هزینه تعمیر و نگهداری میباشند.

از طرفی سرعت و کیفیت انجام کار برای پیمانکاران پروژه های انتقال فاضلاب، بسیار مهم است تا بتوانند سریعتر صورت وضعیت ها را به پول تبدیل کرده و از لحاظ مالی شرکت ها دچار کمبود نقدینگی نگردند.

منهول پلی اتیلن با توجه به امکان تولید انبوه در هر سایزی می تواند سرعت انجام پروژه ها را به حداکثر رسانده و کار کنترل انتقال فاضلاب مضر را به مطلوب ترین حالت  انجام دهد.

منهول پلی اتیلن تک جداره و روش تولید:

منهول پلی اتیلن تک جداره از مواد پلی اتیلن با دانسیته بالا تولید می شود . همچنین می‌توان از مواد HDPE یا LDPE گرید 3840 استفاده کرد و منهول پلی اتیلن تکجداره را تولید کرد.

منهول پلی اتیلن تک جداره از سه قسمت کف منهول ، بدنه منهول ، و تاج منهول تشکیل شده است که این سه قسمت یا استفاده از پیچ و مهره و واشر جهت آب بندی به هم متصل میشوند.

کف منهول و تاج منهول دارای قطر و ارتفاع مشخص بوده و ارتفاع منهول پلی اتیلن تکجداره توسط قطعه های میانی که در ارتفاع های 0.5 و 1 متری تولید میشوند تنظیم میگردد و تمامی این قطعات در محل نصب منهول به هم متصل شده و آب بندی میگردند.

قطر منهول پلی اتیلن تکجداره 800 و 1000 و 1200 و 1400 میلیمتر میباشد که در قطر 1000 و 1200 این شرکت قادر به تولید منهول بصورت یکپارچه نیز میباشد.

مشخصات فنی منهول های پلی اتیلن :

منهول پلی اتیلن بر اساس  استاندارد ملی ایران،  باید قابلیت ابقا در فضای آزاد را داشته باشد. همین دلیل  باعث شده در مقابل اشعه UV خورشید مقاوم میباشند.

برای آب بندی تمامی قطعات منهول تکجداره از نوار آب بندی  از جنس EPDM یا PVC استفاده می‌ شود که تمامی این قطعات بصورت پکیج تحویل خریدار میگردد.

عمده ترین ایراد منهول تکجداره عدم توانایی در تولید ارتفاع و قطر طبق نقشه مشتری هایی که ارتفاع منهول آنها دارای مضرب صحیحی از 0.5 متر نمیباشد، هست که مشکلاتی در اجرا بوجود می آورند و همچنین ضخامت بدنه کم این منهول ها که حدود 8 میلیمتر میباشد نیاز به بتن ریزی در اطراف منهول پلی اتیلن تکجداره را طلب میکند.

شرکت ساز آب جهت رفاه حال مشتریان اقدام به تولید منهول دوجداره از لوله های اسپیرال گاروگیت نموده است.

منهول پلی اتیلن دوجداره

این منهول ها از قطر 600 تا 3500 میلیمتر از لوله پلی اتیلن دوجداره فاضلابی در هر ارتفاعی طبق نقشه های تایید شده کارفرما تولید میگردند.

ضخامت این منهول ها بین 6 تا 12 سانتیمتر میباشد و با توجه به ضخامت بالای جداره منهول دیگر نیازی به بتن ریزی دور منهول پلی اتیلن نمیباشد. ورودی و خروجی های این منهول ها بر اساس نقشه های کارفرما از لوله کاروگیت یا لوله پلی اتیلن تکجداره متصل و اب بندی میشوند.

منهول پلی اتیلن دوجداره طبق نقشه و استاندارد های پلی اتیلن و استاندارد های تولید منهول پلی اتیلن در کارخانه تولید شده و پس از گذراندن تست های آب بندی و تایید ناظران آماده تحویل به مشتری میباشند.

منهول های تولید شده این شرکت دارای پله دسترسی در جداره داخلی منهول نیز میباشند که بر اساس قطر و ارتفاع منهول دارای اندازه های متفاوتی میباشند

بهترین نوع منهول از لحاظ کیفیت ، دوام و مقاومت ، قیمت ، زمان ساخت ، سرعت اجرا و ….. منهول پلی اتیلن دوجداره میباشد.

در سال های اخیر با استفاده از محصولات پلیمری و ساخت و تولید منهول پلی اتیلن، علاوه بر افزایش کیفیت پروژه‌های فاضلابی، سرعت اجرای پروژه‌ ها نیز افزایش فابل ملاحظه ای داشته است و منهول ‌های پلی اتیلنی باعث صرفه جویی در  تمامی هزینه‌های اصلی و غیره مانند حمل و نصب و کارگری نیز شده است و حتی نیازی به تعمیر و نگهداری آنچنانی ندارند.

این نوع منهول علاوه بر استفاده در صنعت آب و فاضلاب برای انتقال فاضلاب، برای دسترسی و کنترل خطوط انتقال مخابرات و برق نیز  مورد استفاده واقع میشوند.

ویژگی‌های منهول پلی اتیلن:

 • مقاوم در برابر سیل و زلزله و رانش زمین و دیگر بلاهای طبیعی
 • عدم نشت مواد فاضلابی و مواد شیمیایی فاضلاب های صنعتی به آب زیرزمینی و زمین های اطراف منهول پلی اتیلن
 • پایین بودن قیمت
 • هزینه تعمیر و نگهداری ناچیز
 • طول عمر بالا حداقل 50 سال
 • وزن کم
 • هزینه حمل و نقل بسیار کم
 • دارای افت فشار نا چیز بخاطر صاف و صیقلی بودن جداره داخل منهول و لوله های اتصال
 • انعطاف پذیری بالای پلی اتیلن و لوله پلی اتیلن
 • جداره صیقلی داخلی و جداره لایه لایه خارجی جهت درگیری با خاک اطراف
 • سرعت نصب و اجرای بالا
 • امکان اجرای منهول با هر ارتفاعی
 • متصل نمودن ورودی و خروجی در هر ارتفاعی و با هر زاویه ای نسبت به هم بدون هیچ محدودیتی
 • قابلیت تغییر محل منهول در صورت تغییر نقشه های اجرایی
 • ضخامت بالای بدنه

دم روی آجری:

منهول آجری جز قدیمی ترین و سنتی ترین منهول های موجود میباشد که با توجه به عدم آببندی مناسب ، مدت زمان اجرای زیاد ، طول عمر کم و مشکلات فراوان اجرایی تقریبا منسوخ شده میباشد.

منهول بتنی:

منهول بتنی نوع  دوم منهول فاضلابی میباشد که به دو صورت پیش ساخته و اجرا در محل پروژه میباشد که اگر تا قطر 1.2 متر و ارتفاع کمتر از  3 متر باشد بصورت پیش ساخته قابل تولید بوده و در سایزهای بالاتر و نقشه های خاص کارفرما بصورت اجرا در محل با آرماتور بندی و قالب بندی و بتن ریزی تحت نظارت گروه سیویل ساخته میشود، منهول بتنی هم از لحاظ آببندی ، طول عمر ، وزن زیاد برای حمل و نقل و کارگذاری در  محل نصب و اجرا ، هزینه های زیاد نصب ، مشکلات آب بندی لوله های وارد و خارج شده از منهول بتنی از مشکلات و عدم استفاده از منهول های بتنی میباشد .

منهول فایبرگلاس:

منهول های فایبرگلاس همانند منهول پلی اتیلن مشکلات بالا را نداشته و بسیار کاربردی هستند فقط قیمت بسیار بالای آنها استفاده از نوع منهول ها را بسیار محدود میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code