فراهم آوردن شرایط آسایش در بناها، امروزه بیش از پیش به نوع و مدل کارکرد تجهیزات تهویه مطبوع گره خورده است. انواع تجهیزات تهویه مطبوع با کارکرد متفاوت و قدرتمند خود، نیازهای سرمایشی و گرمایشی افراد را برآورده می‌سازند. ضمن اینکه هوای مطبوعی را به شیوه های مختلف، برای محیط های داخلی به ارمغان می‌آورند. بطوریکه انسان امروزی با رفع این دغدغه، با آرامش به انجام امور خود در درون فضاهای بسته می‌پردازد.

تجهیزات تهویه مطبوع

شیوه‌ی ایجاد هوای مناسب برای فضاها از سوی تجهیزات تهویه مطبوع، میتواند متفاوت باشد. گاهاَ این اتفاق با چرخش مداوم هوا و جلوگیری از سکون هوا، اجرایی میشود. همچنین بسیاری از انواع سیستم‌های تهویه‌ای در تولید هوای تازه و مناسب، نقش موثری ایفا میکنند. غالباَ چنین سیستمهایی به مکش هوای راکد و کهنه و انتقال آن به فضای آزاد بیرون نیز می‌پردازند. سیستمهای برودتی و گرمایشی نیز یک پای همیشگی دستگاه‌های تهویه‌‌ی هوا بشمار می‌روند که تنظیم دمای مطبوع برای منازل و واحدهای کاری، از طریق این سیستم‌ها مهیا میشود.

تأثیر معماری بر خرید تجهیزات تهویه مطبوع

تأثیر معماری بر خرید تجهیزات تهویه مطبوع

همواره آندست از بناهایی که مطابق با اصول اقلیمی ساخته می شوند، نیاز کمتری به تجهیزات تهویه مطبوع خواهند داشت. درچنین بناهایی، توجه به اصول مختلفی از قبیل مولفه های زیر، میتواند در کاهش نیازها به تجهیزات تهویه مطبوع موثر باشد:

 • کوران هوا. (تهویه‌ی طبیعی و مداوم هوا از طریق جانمایی پنجره ها در یک مسیر رفت و برگشتی. همچنین کوران مداوم هوا میتواند خانه را از رطوبت زدگی در نقاط شرجی، نجات دهد)
 • جانمایی مناسب بازشوها. (در سمت ورود بادهای غیرمزاحم و نورگیری طبیعی برای فضا)
 • ایجاد شکست در حجم بنا. (جلوگیری از تبدیل بنا به کوره‌ای گرم در فصول تابستان؛ و عدم تبدیل فضای داخل به یخچال در فصول سرد!)
 • استفاده از عناصر معماری سنتی. (به جهت حفظ ایجاد هوای مناسب در داخل و ایجاد تعادل دمایی در بنا)
 • بکارگیری دیوارهای قطور و عایق بندی‌ باکیفیت. (کاهش تبادل حرارتی و ایجاد و حفظ دمای مطبوع و منطبق با هر فصل)
 • استقرار جبهه‌های بنا در زاویه‌ی مناسب ؛ نسبت به: تابش آفتاب، بادهای مزاحم و…

ذکر این نکته حائز اهمیتست که:

بزرگ بودن بناهای قدیمی نیز در عدم خفگی هوای فضای داخلی آنها، شدیداَ موثر بود. اما امروزه بدلایلی نظیر کمبود زمین برای ساخت و گرانی املاک، متراژ انواع کاربریها شدیداَ کاهش یافته است. فلذا فضاهای کوچکتر در پی تنفس و رفت و آمدهای پیاپی، نیاز بیشتری به تجهیزات تهویه مطبوع دارند.

تعبیه بازشو و بالکن برای فضاهای آشپزخانه ای و مطبخ ها نیز میتواند یکی از اقدامات موثر برای بهبود هوای محیطهای داخلی باشد. چراکه مطبخ‌ها همواره مملو از بوهای تند حاصل از پخت و پز و آماده سازی خوراک هستند. حتی اگر به نصب سیستم های تهویه مطبوع در بناهای مطابق با اصول اقلیمی نیاز باشد، بازهم میتوان اطمینان داشت که میزان مصرف در سطح بهینه‌ای خواهد بود.

انواع تجهیزات تهویه مطبوع

انواع تجهیزات تهویه مطبوع

جذابیت قابل توجه تجهیزات تهویه مطبوع را میتوان به عوامل مختلفی مربوط دانست. برخی از این دستگاه ها، قابلیت سرمایش و گرمایش همزمان را ایجاد نموده، بعضی از مدلها به حفظ دما و جلوگیری از ورود غبار به محیط های داخلی پرداخته و برخی دیگر، ظرفیتهای برودتی یا گرمایی متنوعی را ارائه می‌دهند. مدلهای مختلفی نیز وجود دارند که با عملکردی ویژه، تنها به پالایش فضا برای تنفس هرچه بهتر می‌پردازند. تمامی این مکانیزم ها نشان میدهد که با دنیای جذابی از انواع تجهیزات تهویه مطبوع روبرو هستیم. از مهمترین مدلهای دستگاه های تهویه ای تولید گروه صنعتی سازآب میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. دستگاه وی آر اف
 2. چیلر
 3. دمپر هوا
 4. پرده هوا
 5. دیگ بخار صنعتی
 6. داکت اسپلیت
 7. فن کویل
 8. سیستم‌های هواساز
 9. منبع کویلی
 10. رادیاتور
 11. برج خنک کننده
 12. کولرهای گازی
 13. دیگ روغن داغ
 14. بویلرهای آب گرم

و…

گروه صنعتی سازآب توانایی تولید تمامی تجهیزات فوق را با بالاترین کیفیت ممکن داراست. ازهمین رو به آنالیز اجمالی مهمترین سیستم های تهویه مطبوع و ادوات جانبی آنها خواهیم پرداخت.

سیستم VRF

دستگاه VRF یا همان سیستم های وی آر اف، گونه‌ای خاص از سیستم های تهویه مطبوع هستند که عملکردشان بر ارائه‌ی

 • برودت
 • و حرارت

متمرکز است (و نه هواسازی). مستحضر باشید که برخی از انواع سیستم VRF، تنها برای عرضه‌ی گرما یا سرما (تک منظوره) تولید میشوند. اما برخی از آنها همانند splitها، به سیستم های گرمایشی و سرمایشی (دو منظوره) مجهز هستند. با این تفاوت که نسبت به اسپلیتها، دارای قدرت سرمادهی و گرمادهی توآمان به دو فضای مختلف هستند. یعنی همزمان میتوانید با بهره گیری از کانال کشی های دقیق، به سرمایش یک اتاق و گرمایش مثلاَ سالن پذیرایی بپردازید. فوق العاده نیست؟!.

مدلهای دو منظوره‌ی این تجهیزات با نام «دستگاه های وی آر اف بازیافت گرمایی» شناخته می شوند. تمامی مدلهای فوق دارای یک یونیت درونی و یک یونیت بیرونی مجزا هستند. طراحی جذاب سیستم های VRF جایی جالبتر میشود که با وارد آمدن آسیب موقت به یک یونیت، سیستم از کار نمی‌افتد؛ و به کار خود ادامه میدهد. (البته بهترست سریعاَ به تعمیر unit آسیب دیده اقدام کنید)

نقش متفاوت پرده هوا در تجهیزات تهویه مطبوع

نقش متفاوت پرده هوا در تجهیزات تهویه مطبوع

سیستم پرده هوا یا (Air Curtain)، نوعی دستگاه خاص است که:

 • نه بر روی گرمایش و سرمایش محیط؛
 • و نه بر روی هواسازی در فضاهای داخلی،

متمرکز نیست. بلکه با ایجاد لایه‎ای متراکم از هوا، نقش یک پشتیبان عالی را ایفا می کند. به بیان دقیقتر میتوان گفت:

در کنار استقرار پرده هوا، به نصب سیستم های گرمایشی، سرمایشی یا هواساز نیاز خواهید داشت. بطوری که هواسازی یا گرمایش/سرمایش فضاها ابتدا صورت گیرد. سپس با نصب این نوع تجهیزات تهویه مطبوع در ورودی مکان کاربری (فروشگاه‌ها، لابی هتلها و…)، میتوانید بین فضای داخل و محیط بیرون، نوعی دیوار حائل ایجاد کنید. فلذا به حفظ تعادل دمایی فضای داخل کمک میشود.

دیوار حائل ایجادشده توسط پرده هوا، همچنین از ورود گرد و غبار به فضای داخلی نیز جلوگیری میکند. ایجاد یک حائل نامرئی (بدون نیاز به اجرای دیوار)، شدیداَ از میزان مصرف انرژی سیستم‌های تهویه‌ای نیز می‌کاهد. زیرا پرده های هوا همانند سدی در برابر ورود و خروج بیجای گرما و سرما، عمل می‌کنند. به‌گردش درآوردن مداوم هوا توسط سیستمهای ایر کرتین، حالت سنگینی و رکود هوای فضاهای داخلی را از بین می‌برد. چنانچه در محیطهای با قابلیت گستردگی فضایی، تصمیم دارید از ورود و خروج هوا به فضای خاصی جلوگیری کنید؛ نصب پرده های هوا در ورودی آن فضا، انتخابی هوشمندانه و کارآمد بشمار می‌آید.

کاربرد دمپر هوا در تهویه مطبوع

کاربرد دمپر هوا در تهویه مطبوع

دمپر هوا (damper) نیز گونه ای دیگر از ادوات مرتبط با تجهیزات تهویه مطبوع به شمار می رود. دریچه یا همان دمپر هوا، معبری قابل کنترل برای ورود و خروج جریانهای هوا می باشد. ضمن اینکه هنگام حریق، به دفع پر سرعت دودهای موجود کمک میکند. اهمیت مسئله آنجایی بیشتر میشود که بدانید، بارها و بارها افراد در پی استنشاق بیش از حد دود، دچار مرگ شده‌اند. بمنظور تنظیم میزان ورود و خروج هوا میتوان از انواع دمپر هوای:

 • دستی؛ و
 • اتوماتیک

استفاده نمود. مشخصاَ مدلهای اتوماتیک اینگونه تجهیزات تهویه مطبوع، دارای قیمت بیشتری می باشند. زیرا امکان هدایت آسان تر و دقیقتر دریچه های هوا را بوجود می‌آورند. مدلهای اتومات همچنین به ترموستات هایی متصلند که با سنجش هوای محیط، بصورت اتومات و تا مقدار لازم، به باز و بسته نمودن دریچه ها اقدام میکنند. نحوه‌ی قرار گیری پره‌های دمپرها، دیگر مولفه برای طبقه بندی این سیستم ها محسوب میشود. بطوری‌که پره ها یا بصورت موازی نسبت به هم، قرار می‌گیرند. و یا بطور معکوس از هم و در جلوی یکدیگر جانمایی می شوند.

چیلر تجهیزات تهویه مطبوع

دستگاه چیلر به عنوان یکی از منابع برودت برای انواع تجهیزات تهویه مطبوع شناخته میشود. چیلرها قادرند با تأمین آب سرد (کمتر از 13 درجه سانتی‌گراد) موردنیاز سیستم های تهویه مطبوع، به کنترل و کاهش دمای فضاهای داخلی کمک کنند. بنابراین پرواضح است که چیلرها، هم به عنوان یکی از تجهیزات جانبی سیستم‌های تهویه‌ای و هم بعنوان یک سیستم محوری، شناخته میشوند.

معمولاَ آب سرد موردنیاز چیلرها نیز توسط کولینگ تاورها تأمین میگردد. سیستم‌های چیلر را به لحاظ مکانیزم میتوان در دو دسته‌ی اصلی مدلهای:

 • تراکمی؛
 • و جذبی

تفکیک نمود. مدلهای پرطرفدار چیلر «آب خنک» و «هواخنک» نیز طراحی و تولید میشوند که از زیرمجموعه‎های تجهیزات تهویه مطبوع چیلر تراکمی محسوب می‌گردند. بایستی بدانید که از سیال مبرد (گاز فریون) در این سیستمها استفاده میشود. سیال مبرد ابتدا توسط کمپرسور فشرده شده و با ورود به کندانسور، به حالت مایع تبدیل می‌گردد. حالت مایع سیال مبرد، پس از فشار شکنی در شیر انبساط، به اواپراتور راه می‌یابد. نهایتاَ گرمای مایع مبرد در اواپراتور کاملاَ گرفته میشود و میتواند در فرآیندهای خنکسازی، ایفای نقش کند.

کاربرد برج خنک کننده در تهویه مطبوع

کاربرد برج خنک کن در تهویه مطبوع

بیان کامل ویژگیهای عملکردی و طراحی انواع برج خنک کننده، قطعاَ نیاز به ساعتها و هفته‌ها نگارش دارد. اما بطورکلی میتوان گفت که اگرچه برج خنک کننده (کولینگ تاور) را نمیتوان در زمره‌ی تجهیزات اصلی تهویه مطبوع قرار داد. اما بدون شک، بخش عمده‌ای از آب سرد موردنیاز چیلرها و سیستمهای تهویه‌ای بزرگ توسط این دستگاه ها تأمین میگردد.

کاربرد اصلی برجهای خنک کن، البته در صنایع سبک، نیمه سنگین و سنگین ایران و جهان نمایان میشود. جایی که سیالات در فرآیندهای صنعتی مکرراَ داغ شده و نیاز به خنکسازی دارند. عدم استفاده از برجهای خنک کننده در صنایع، قطعاَ میتواند پیامدهای منفی و گاهاَ وحشتناک زیر را در پی داشته باشد:

 • موجب استفاده‌ی بیش از حد از آب و خالی شدن منابع آب زیر زمینی شود!.
 • روند تولید صنایع را در پی عدم تأمین کافی آب، با اختلال روبرو سازد!
 • داغی آبهای مصرفی، موجب رسوبگذاری در دستگاه‌های گران‌قیمت صنعتی میشود. فلذا هم روند استهلاکشان تسریع میشود؛ و هم نیاز به تعمیرات هزینه بردار خواهند داشت!.
 • دفع آزاد آبهای داغ و سخت صنعتی (با تی‌دی‌اس بالا)، میتواند به کاهش کیفیت خاک منطقه بیانجامد!

جالب است بدانید که تنها 4% از صنایع سطح جهان، از کولینگ تاورها استفاده نمی‌کنند. پیش‌بینی میشود درصد استفاده از این نوع تجهیزات تأمین کننده‌ی سیستم های تهویه مطبوع، در سالیان آتی به 99% درصد برسد.

مزایای استفاده از کانال هوا در تهویه مطبوع

مزایای استفاده از کانال هوا در تجهیزات تهویه مطبوع

طیف زیادی از تجهیزات تهویه مطبوع، علی الخصوص آندست از دستگاه‌هایی که در ابعاد وسیعتری به هواسازی می‌پردازند، نیاز به کانالها و مجراهایی برای انتقال موثر هوای تازه دارند. این امر توسط انواع کانال هوا گرد و مکعبی صورت می‌پذیرد. اگرچه در همین ابتدا بایستی اشاره داشت که کانالهای گرد به دلایلی همچون:

 • افت فشار کمتر
 • سرعت بیشتر واردسازی و تخلیه‌ی ‌هوای تازه و راکد
 • دست باز خریدار برای انتخاب سایزهای بیشتر
 • ته نشینی بسیار کمتر گرد و غبار و خاکه در کف کانال (در محورهای مستقیم)

و…، نسبت به کانالهای 4 گوش (مکعبی) برتری دارند. اساس بکارگیری این نوع تجهیزات جانبی تهویه مطبوع را میتوان به دو عامل نسبت داد. اول آنکه در تخلیه‌ و خارجسازی هوای کهنه‌ی فضاهای داخلی به سوی محیط بیرون، نقشی غیرقابل انکار دارند. دوم آنکه برای پوششدهی نیازهای تهویه ای فضاهای بزرگ، امکان نصب سیستم های هواساز در هر چند متر وجود ندارد. بنابراین در فواصل مشخصی، ابتدا سیستم های تهویه مطبوع نصب میگردد. سپس هوای تازه، گرمایش و یا سرمایش حاصله از آنها، بوسیله‌ی مجراهای انتقال هوا به نقاط مخلتف فضاهای داخلی، هدایت می‌گردد.

فن بین کانالی

انواع فن بین کانالی، گونه ای دیگر از تجهیزات تهویه مطبوع هستند که زیرمجموعه ای از هواکش‌های صنعتی هستند. با این تفاوت که در بین کانالها نصب شده و مکش فوق العاده ای را برای سیستم تهویه مطبوع به ارمغان می‌آورند. امکان طراحی این تجهیزات، هم با مکانیزم مکنده و هم با مکانیزم دمنده، وجود دارد. فلذا مشخصاَ میتوانند در جذب، گردش و پرتاب هوا عملکرد فوق العاده ای داشته باشند. وجود مزایایی همچون:

 • ابعاد کوچک؛ در عین کارایی بالا
 • آلودگی صوتی شدیداَ کم
 • مقاومت قابل قبول، ماندگاری طولانی و عدم نیاز به تعمیرات خاص
 • مطابق با standard های جهانی
 • تولید و گردش هوای عالی
 • حجم تخلیه‌ی زیاد هواهای راکد (در مدلهای مکنده)

و…، موجب شده تا استقبال از کانال های هوا، بخصوص در کاربریهای صنعتی شدیداَ سیر صعودی داشته باشد.

کاربرد اگزاست فن در تهویه مطبوع

کاربرد اگزاست فن در تهویه مطبوع

دستگاه اگزاست فن تولیدی شرکت سازآب، نوعی هواکش پرقدرت مکنده است که میتواند هوای مطبوع را در فضاهای داخلی مستقر کند. بدین صورت که با قدرت مکندگی بالای خود، قادر است تا تمامی:

 • بخارها،
 • رطوبت‌ها و هوای شرجی متراکم،
 • دودها،
 • گازهای مضر،
 • هوای راکد و سنگین
 • و حتی بوهای ناخوشایند

را از محیط داخلی گرفته و به فضای خارجی (پیرامونی)، پرتاب کند. نصب اگزاست فن کمک میکند تا علاوه بر امکان تنفس بهتر و ایجاد محدوده‌ی آسایش برای ساکنان و کاربران، از آسیب به معماری بنا نیز جلوگیری شود. بطوری که با نصب اینگونه تجهیزات تهویه مطبوع، رطوبت هیچگونه مجالی برای بروز در قالب:

 • آسیب درونی به بنا
 • پوک ساختن مصالح
 • و تیره کردن دیواره‌ها

پیدا نکند. باتوجه به کاربردهای ویژه‌ی تجهیزات تهویه مطبوع اگزاست فن، مدلهای متنوعی برای این سیستم ها طراحی و تولید شده است که از معروفترین و محبوبترین آنها، میتوان به «اگزاست فن‌های سانتریفیوژی» و «فن اگزاست‌های آکسیال (محوری)» اشاره نمود.

نکته: اگرچه اکثرا اگزاست فن‌ها بصورت مکنده (چرخش پروانه در جهت عقربه های ساعت) طراحی میشوند. ولی مدلهای دمنده (چرخش پروانه در جهت خلاف عقربه های ساعت) نیز برای این تجهیزات تولید شده‌است. (بسته به نیاز و شرایط فضای موردنظر)

کاربرد منبع کویل دار در سیستمهای تهویه مطبوع

نوعی تانکر گرم کننده‌ی سیال برای تأمین آبهای گرم ساختمانها و تجهیزات تهویه مطبوع گرمایشی هستند. عملکرد انواع منبع کویل دار (یا همان منبع کویلی) چندان پیچیده نیست. بطوریکه آبهای داغ یا بخارهای داغ حاصله از دیگ‌های آبگرم، ابتدا وارد منبع کویل دار میشود. طی جریان یافتن آب یا بخار داغ واردشده به منبع کویلی، آب موجود در تانکر به مرور گرم میشود. سپس از طریق پمپاژ و لوله‌کشی های ساختمان، آبگرم تولید شده به واحدهای مختلف انتقال می‌یابد.

جالب است بدانید که آبها یا بخارهای داغ وارد شده به منابع کویلی، از بین نمیروند و یا به راحتی سرد نمی شوند. زیرا در لوله‌های بسته مسی، بصورت رفت و برگشتی جریان پیدا میکنند. عمدتاَ منبع کویل دار در موتورخانه نصب می گردد. به‌همین دلیل و با توجه به محدودیت های متراژی و ارتفاعی موتوخانه‌ها، انواع منابع کویلی در فرم های:

 • ایستاده (عمودی)
 • و خوابیده (افقی)

طراحی و ساخته می‌شوند.

کاربرد دستگاه هواساز در تهویه مطبوع

کاربرد دستگاه هواساز در تهویه مطبوع

دستگاه هواساز یکی از مهمترین تجهیزات تهویه مطبوع است و همانگونه که از نامش پیداست، بمنظور تولید هوای تازه به کار گرفته میشود. البته دایره‌ی مزیت های دستگاه هواساز، تنها محدود به تولید هوای تازه نیست. بلکه دسترسی به انواع پارامترهایی همچون:

 • کنترل دما
 • فیلتراسیون هوای داخلی
 • امکان کنترل رطوبت‌های درونی
 • تنظیم سرعت جریان هوای تازه‌ی اعطاشده به محیط
 • جهت‌دهی به جریان‌های هوای ورودی به محیط

و…، با نصب دستگاه هواساز فراهم می باشد. دیگر قابلیت مهم این نوع سیستم های تهویه مطبوع، امکان طراحیشان در ابعاد و ظرفیتهای مختلف است. درون بیمارستان‌ها به‌دلیل حجم بالای هوای راکد و آلوده، اتاقهایی با نام «اتاق هوا رسان» تعبیه میشود. غالباَ دستگاه‌های هواساز و دیگر تجهیزات تهویه مطبوع و کانال کشی‌های ابتدایی آنها، در این اتاق قرار میگیرند. بخاطر داشته باشید که سیستم های هواساز، تولید کننده‌ی گرما یا سرما نیستند. بلکه در کنار هواسازی، میتوانند بادهای گرم و سرد را به نقاط مختلف فضای داخلی انتقال دهند.

دیگ آبگرم و دیگ روغن داغ

boiler یا همان دیگ آب گرم را نیز نمیتوان به مانند برجهای خنک کننده، در دسته‌ی اصلی تجهیزات تهویه مطبوع قرار داد. اما همواره بویلرها در تأمین گرمای مورد نیاز سیستم های گرمایشی، نقشی غیرقابل انکار دارند. بعنوان مثال در تأمین گرما برای منبع کویلی، چه در قالب بخار و چه در قالب سیال داغ، بویلرها نقش موثری دارند. به‌همین دلیل عمدتاَ در موتورخانه های مرکزی، جانمایی میشوند. نکته‌ی جالب در رابطه با این دیگ های بخار، اینست که بسته به نوع طراحی، میتوانند آب را از طریق سه حالت مختلف:

 • بهره گیری از سوخت‌های فسیلی،
 • استفاده از تشعشعات
 • و بهره گیری از سوختهای غیرقابل بازگشت فسیلی،

به بخار تبدیل کنند. دیگر ویژگی دیگ های بخار، قابلیت تولید بخارهایی با فشار بالا می‌باشد. موردی که در بخصوص صنایع، کاربردهای فراوانی دارد. دیگهای روغن داغ اما دارای مکانیزم خاصی هستند تا روغن را با استفاده از سیال گرمادهنده، داغ کنند. بدین منظور گازهای بسیار سوزنده‌ای توسط مشعل (یا برنر) تولید شده و این گازها، حرارت خود را به روغنهای مخصوص (مقاوم در برابر گرما)، منتقل میکنند. چنین فرآیندی غالباَ در بازه‌ی دمایی از 145 تا 310 درجه‌ی سانتی گراد صورت می‌پذیرد!!.

قیمت تجهیزات تهویه مطبوع

قیمت تجهیزات تهویه مطبوع را با توجه به گستردگی مدلهای آنها، نمیتوان به صورت عدد واحد و یا در قالب بازه‌های کمیتی مشخص بیان نمود. نوع کارکرد، اندازه‌ها و جنس های مختلف قطعات، از جمله مواردی هستند که میتوانند در اولویت اول، تعیین کننده‌ی قیمت سیستم های تهویه مطبوع باشند. البته برای آشنایی بیشتر با مولفه های مختلف موثر بر هزینه نهایی این سیستم ها، ذکر پارامترهای زیر الزامیست:

 • ابعاد و اندازه. (مشخصاَ هرچه دستگاه بزرگتر باشد، متریال مصرفی برای آن بیشتر بوده و هزینه‌های خریدار افزایش می‌یابد. ابعاد بزرگتر تجهیزات تهویه مطبوع، معمولاَ حاکی از ظرفیت بیشتر آنهاست)
 • ظرفیت و توان عملکردی.
 • فرم و سادگی یا پیچیدگی ساختاری.
 • نوع دستگاه و نقش محوری آن در تهویه
 • مدلهای زیرمجموعه ای
 • میزان معروف بودن و اعتبار مارک تولید کننده
 • جنس بدنه. (بعنوان مثال هرچقدر عناصر پلیمری ارزان قیمت هستند؛ متریالهای فولادی همچون استیل، گرانقیمت می‌باشند)
 • متریال بکار رفته در قطعات مکانیکی و الکترونیکی.
 • میزان بکارگیری قطعات الکتریکی؛ و نحوه و میزان هدایت پذیری الکترونیکی و دستی دستگاه‌ها.
 • مقدار نیاز به اتصالات
 • تعداد، ضخامت، نحوه قرارگیری و کیفیت پره‌ها. (بخصوص در قیمتگذاری رادیاتورها، اگزاست فن‌ها و دمپرهای هوا)
 • فرم دهانه. (بعنوان مثال در کانال های هوا، مدلهای دایره ای گرانتر و کارآمدتر از مدلهای چهار گوش هستند)
 • تعداد و نوع شیرآلات صنعتی بکار رفته
 • قدرت دمش و مکش دستگاه
 • مدل قرارگیری دستگاه. (ایستاده، افقی و…)

و…

به‌جهت دریافت قیمت دقیق هریک از انواع سیستم های تهویه مطبوع، میتوانید با کارشناسان متخصص و برجسته گروه صنعتی سازآب تماس حاصل نمایید.

آمارهای جهانی بازار سیستم های تهویه مطبوع

آمارهای جهانی بازار سیستم های تهویه مطبوع

برای درک هرچه بهتر اهمیت و میزان پیشرفت سیستم های تهویه مطبوع، شاید بهتر باشد نگاهی به وضعیت کشورهای صنعتی جهان اول بیندازیم. آمارهای جهانی، نتایج عجیبی را از نصب تجهیزات تهویه مطبوع در آمریکا نشان می دهند. بطوری که امروزه بیش از 90% خانوارهای آمریکایی، دارای یکی از انواع سیستم های تهویه ای هستند. آمارها جایی جالبتر می شود که بدانید امروزه تعداد تجهیزات تهویه‌ای، از تعداد انسان‌ها در ایالات متحده آمریکا پیشی گرفته است!!.

بررسی یافته های پژوهشی بازارهای جهانی نیز حاکی از رشد این سیستم هاست. چنان که در بازه‌ی زمانی 7 سال اخیر (از 2015 الی 2020)، خرید تجهیزات تهویه مطبوع، سیر صعودی حدوداَ 10 درصدی را تجربه نموده است. چین در تمامی سالیان اخیر، بیشترین میزان استقبال از خرید این ادوات را نشان داده است. مسئله‌ای که خود نشان دهنده‌ی برنامه ریزی پرجمعیت ترین کشور جهان برای مصرف بهینه انرژی می باشد.