سختی گیر

سختی گیر water sofetner دستگاهی هست برای جدا کردن سختی های موجود در آب برای استفاده مطلوب تر از آب در کارهای صنعتی ، کشاورزی ، تجاری و …..

انواع سختی گیرها:

برای این منظور دستگاه های سختی گیری متفاوتی مانند سختی گیر مغناطیسی و دیگر مواد شیمیایی و فیزیکی تولید و استفاده شد.

این دستگاه ها مواد معدنی سخت را از آب جدا نمی کنند، بلکه از رسوب گذاری آنها بر روی سطوح، جلوگیری می کنند.

این راه موقت است و یون های رسوب گذارنده از آب گرفته نمیشوند و فقط برای مدتی کوتاه باردار میشوند تا  یون های سخت آب روی سیستم  رسوب گذاری نکنند و پس از اولین تلاطم در آب دوباره یون های رسوب گذارنده به حالت اول باز میگردند.

تنها راه حل برای نرم کردن اصولی و درست آب ، حذف کردن مواد معدنی کلسیم و منیزیم و نیکل و … ، از آب می باشد و این امر با استفاده از سیستم های سختی گیر رزینی، پکیج آب شیرین کن، دیونازر امکان پذیر میباشد.

سختی گیر رزینی یا سختی گیر تبادل یونی از بهترین و جاافتاده ترین سیستم های سختی گیری، جهت نرم شدن آب برای استفاده درزمینه صنعتی ، خانگی ، کشاورزی، رنگرزی ، و … میباشد.

اجزای تشکیل دهنده سختیگیر رزینی:

مخزن اصلی سختی گیر:

مخزن اصلی دستگاه که از جنس کربن استیل و استیل و فایبرگلاس میباشد و بسته به ظرفیت دستگاه از قطر 20 سانتیمتر تا قطر 2 و 3 متر و ارتفاع 1 تا 2.5 متر طراحی و ساخته میشود.

داخل مخزن اصلی دارای نازل های از جنس برنجی یا پلی اتیلن برای گذر آب میباشد که از سوراخ های ریز نازل ها آب با فشار عبور میکند ولی رزین موجود در مخزن دستگاه بخاطر ریز بودن سوراخ های نازل نمیتواند از مخزن عبور کند.

رزین جز اصلی سختیگیری آب میباشد که در ذیل توضیح داده خواهد شد.

داخل مخزن اصلی از یک لایه سیلیس جهت بسترسازی و رزین پر میشود و پس از آن بسته به طراحی دستگاه مقدار رزین تعیین شده داخل مخزن اصلی دستگاه سختی گیر ریخته میشود.

رزین سحتی گیر:

رزین با توجه به نوع نیاز تصفیه آب یا فاضلاب در نوع های کاتیونی و آنیونی و میکس پد موجود میباشد

که با جایگزین کردن یونهای منفی یا مثبت آب سخت با یونهای مثبت و یا منفی رزین های کاتیونی و آنیونی عمل تبادل یونی را انجام میدهد.

یونهای کلسیم و منیزیم و نیکل و …. از آب جدا شده و سدیم یا یون منفی جایگذین یونهای سخت موجود میگردد و پس از اشباع شدن رزین احیا خواهد شد.

انواع مختلفی از رزین ها برای کاربردهای مختلف موجود میباشد که بعدا مفصل به آنها خواهیم پرداخت.

شیر چند راهه سختی گیر :

شیر چند راهه دستگاه سختیگیر رزینی، که بر دو نوع سولو ولو فلزی و شیر پلی اتیلن اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک تقسیم بندی میشود.

روی هر شیر سه یا پنج حالت تعیین گردیده که عبارتند از off و Run و Back wash و wash و drain که با قرار دادن اهرم شیر در حالت مورد نظر دستگاه عملیات مورد نظر را انجام خواهد داد.

شیر های مورد استفاده در دستگاه سختی گیر دارای کاتالوگ نصب و راه اندازی و شرایط استفاده توسط شرکت سازنده میباشند که با مطالعه آن قابل بهره برداری خواهند بود.

مخزن نمک:

مخزن نمک یا مخزن نگداری محلول احیای رزین ها که برای احیای رزین مصرفی دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد.

بسته به طراحی دستگاه سختی گیر،  رزین بعد از اشباع شدن از یونهای کلسیم و منیزیم و نیکل و … نیاز به احیا با نمک دارد که سدیم موجود در نمک جایگزین این یونها میشود و رزین دوباره آماده سختیگیری از آب خواهد شد .

جنس تانک نمک از پلی اتیلن بوده و در حجم های 100 و 200 و 500 و 1000 لیتری در دستگاه های سختیگیر رزینی مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد سختی گیر رزینی:

معمولا برای مصارف صنعتی، شهری، تجاری و …. استفاده می شوند به عنوان نمونه:
در سیستم های آبیاری قطره ای جهت جلوگیری از انسداد نازل ها
بویلر و راکتورهای حرارتی و منابع کویل دار و دیگ های آب گرم
برج خنک کننده و چیلر ها و کولر های آبی
آب با درجه خلوص بالا
خشکشویی ها و رنگرزی ها
رستوران ها و هتل ها
حفاظت از اجزای دستگاه های حرارتی و برودتی
استفاده بهداشتی از آب
کارواش ها ومراکز نگهداری رنگ خودرو
مجتمع های مسکونی و تجاری
استفاده بعنوان پیش تصفیه در سیستم اسمز معکوس و یا سیستم های تصفیه آب
تصفیه ی فاضلاب
بازسازی آب

نکاتی از بهره برداری سختی گیر رزینی:

سختی گیر رزینی آب برای نرم کردن آب سخت، با سیستم جایگزین کردن یون های منفی موجود در آب سخت با اتم سدیم مثبت رزین کار میکنند.

این رزین ها بصورت دوره ای پس از زمان تعیین شده توسط اپراتور  یا بصورت اتوماتیک احیا (back wash) میشود تا از اشباع  رزین از یونهای گرفته شده آب سخت  و پایین آمدن راندمان دستگاه جلوگیری بعمل آید.

زمان احیای رزین با توجه به پارامترهای سختی آب ، دبی آب خروجی و زمان کاری مجموعه استفاده کننده، بصورت معمول بین 12 ساعت تا 72 ساعت در نظر گرفته میشود.

احیای سختی گیر :

این فرایند با خارج شدن دستگاه از مدار و قرار گرفتن رزین در معرض محلول آب صورت می گیرد، زمان مورد نیاز برای احیای رزین با استفاده از محلول آب نمک حدود 15 الی 30 دقیقه میباشد. که در مدت محلول اب نمک به درون مخزن رزین وارد میشود تا رزین درون آب نمک غوطه ور شود.

پس از اتمام مدت زمان تعیین شده آب نمک از مخزن رزین تخلیه می گردد و رزین ها با استفاده از آب سختی گیری شده (آب نرم) شست و شو (wash) میشوند و آماده استفاده مجدد قرار میگیرند.

سختیگیر دوبلکس:

در صورتیکه بدلیل حجم کاری واحد بهره بردار سختی گیر اجازه خروج دستگاه از مدار را برای احیای رزین نداشته باشیم ، از دو مخزن رزین همزمان          (بصورت موازی) یا سختی گیر دوبلکس استفاده میکنیم.

بدین صورت که در زمان احیای رزین مخزن اول ، مخزن دوم در مدار قرار خواهد گرفت، که در ادامه به طور مفصل به نحوه عملکرد آن پرداخته می شود.

مزایای سختی گیر رزینی:

راندمان بالای دستگاه بدون هدر رفت آب
جدا کردن کامل یونهای سخت کننده آب و حذف آنها از مدار
سرعت عمل در نصب و بهره برداری
توانایی نصب بصورت اتوماتیک بدون نیاز به اپراتور
قابلیت نصب به حالت دوبکلس جهت جلوگیری از وقفه در تولید آب نرم

معایب سختی گیر رزینی:

هزینه نسبتا زیاد در ظرفیت های بالا
اشغال فضای زیاد جهت نصب و راه اندازی سختی گیر
بالا بودن هزینه تعویض رزین
پوسیدگی مخزن های فلزی در صورت عدم عایق بندی صحیح
قیمت بالای مخزن های فایبرگلاس
وجود سدیم در آب که مانع استفاده از آب به عنوان آب خوراکی میباشد*

* البته این موضوع با قرار دادن یک خروجی آب سختی گیری نشده در مسیر آب برداشتی قابل حل میباشد ، و یا روش دیگر برای کاهش سدیم آب تصفیه شده توسط سختی گیر ، استفاده از دستگاه های تقطیرکننده آب میباشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *