سختی گیر به انگلیسی (water sofetner)، دستگاهی برای جدا کردن سختی‌های موجود در آب محسوب میشود. سختی‌های آب غالباَ شامل کلسیم و منیزیم است و با استفاده از سختی گیر و حذف این عناصر، دستیابی به آب نرم بمنظور استفاده در کارهای صنعتی، کشاورزی، تجاری و… ممکن می‌شود.

عموما سختی گیر در کلیه صنایعی که تاسیسات آن با آبهای دارای درجه سختی بالا (بیشتر از 150ppm) در ارتباط هستند، مورد استفاده قرار میگیرد. برای درک هرچه بهتر کارایی فوق‌العاده‌ی این تجهیزات، بایستی بدانید که تمامی انواع تأسیسات نظیر: بویلرهای آبگرم، دیگ بخار، برج خنک کننده، چیلر، تاسیسات شیرین سازی آب، خطوط تولید مواد شوینده، تأسیسات پیش تصفیه خط تولید آب مقطر و… برای نرم‌سازی آبهای در چرخه‌ی خود از سختیگیرها بهره می‌گیرند.

سختی گیر چیست؟

سختی گیر مخزن تحت فشاری است از جنس بدنه گالوانیزه و یا اف آر پی که با فراهم آوردن محیط مناسب بمنظور تبادل یونی بین آب سخت و رزین کاتیونی و یا آنیونی، زمینه تصفیه آب و حذف کلسیم و منیزیم از آب را فراهم می‌آورد. بدین ترتیب از تشکیل رسوب درون لوله‌ها جلوگیری می‌نماید.

درصورتی که شما هم با مشکل آب سخت در تاسیسات خود مواجه هستید، پیشنهاد میگردد از دستگاه سختی گیر رزینی جهت حذف سختی آب استفاده نمایید. چراکه میتوانید عمر مفید تجهیزات خود را بالا برده و بازده سیستم‌های تاسیساتی مجموعه را افزایش دهید.

سختی گیرها در موتورخانه‌های سبک و خانگی نیز مورد استفاده قرار میگیرند. شما با اضافه کردن یک سیستم سختیگیر به موتورخانه خود، املاح و رسوبات را حذف نموده و بدین ترتیب:

 • دیگ آبگرم موتورخانه،
 • منابع کویل دار یا دوجداره،
 • مبدلهای حرارتی،
 • سیستم لوله کشی
 • و همچنین شوفاژها

را در مقابل سختی آب ایمن کرده و عمر تجهیزات موتورخانه را افزایش میدهید. سیستم‌های سختیگیر در انواع و ظرفیتهای مختلفی تولید میشود تا برای تمامی کاربریها مناسب باشد.

اهمیت خرید سختی گیر آب

سختی گیر آب

آبهای سخت، مضرات و معایب بسیار زیادی را برای صنایع و تجهیزات مرتبط، به بار می‌آورند. فارغ از صنایع و واحدهای تأسیساتی، بایستی اذعان داشت که:

خرید رسوبگیر صنعتی، نقش مهمی در حفظ سلامتی انسان‌ها نیز خواهد داشت. بطوریکه با وجود منیزیم، کربنها، کلسیم، fe، روی و… بطور مازاد در آبهای آشامیدنی، سیستم گوارشی افراد به مرور زمان دچار مشکل میشود و بروز سنگ کلیه نیز در کمین خواهد بود!!.

بنابراین به خرید دستگاهی نظیر سختی گیر نیاز خواهیم داشت که میزان وجود این عناصر را در آب کنترل کند. حتماَ میپرسید منظور از کنترل چیست؟!. درواقع میزان اضافه‌ی این عناصر باید از آب حذف شود؛ و نه کل آن. زیرا بعنوان مثال با حذف کامل منیزیم و بخصوص کلسیم از آب، رشد کودکان میتواند دچار نقص شود!

بلحاظ صنعتی، عناصر موجود در آب سخت در رسوب‌گیری و انسداد لوله‌های تأسیساتی شدیداَ موثرند. ضمن اینکه با ایجاد توده‌های آهکی، موجب خوردگی لوله‌ها و جداره‌های تجهیزات میشوند. آبهای سخت البته در گرفتگی‌های مربوط به لوله‌کشی‌های مسکونی نیز نقش مخربی دارند.

سختی گیر چیست؟

نکته: آبهای شدیداَ سخت، دارای مقادیر بیش از حد مجاز «کلرو سدیم» هستند. درچنین حالتی، همواره آب بسیار شور میشود و دیگر برای آشامیدن، قابل تحمل نخواهد بود.

کاربردهای سختی گیر

معمولا سختی گیر برای تمامی مصارف صنعتی، شهری، تجاری و… بکار گرفته میشود. به‌عنوان نمونه:

 • جهت جلوگیری از انسداد نازل‌ها در سیستمهای آبیاری قطره‌ای
 • بویلر، راکتورهای حرارتی، منابع کویل دار و دیگهای آب گرم
 • برج خنک کننده، چیلرها و کولرهای آبی
 • تهیه‌ی آب با درجه خلوص بالا
 • خشکشویی‌ها و رنگرزی‌ها
 • حفاظت از اجزای دستگاه‌های حرارتی و برودتی
 • کارواشها/ مراکز نگهداری رنگ خودرو
 • مجتمع‌های مسکونی، تجاری، رستورانها و هتلها
 • استفاده از سختی گیر بعنوان پیش تصفیه در سیستم اسمز معکوس و سیستمهای تصفیه آب صنعتی
 • تصفیه ی فاضلاب.

دستگاه رسوبگیر موتورخانه

کاربرد در صنعت نساجی و قالیشویی

یکی دیگر از مضرات وجود عناصر بیش از حد مجاز در آبهای سخت، کاهش ثابت رنگهاست. همین مسئله انواع صنایع:

 • نساجی؛ و
 • رنگرزی

را بر آن داشته است که با خرید دستگاه سختی گیر آب، به تولید آب نرم اقدام نمایند. کارگاه‌های قالیشویی و واحدهای عظیم شستشوی صنعتی نیز از دیگر مشتریان خرید سختی گیر بشمار می‌روند. چراکه با وجود آبهای سخت، به میزان قابل توجهی از توان شویندگی شوینده‌ها (اقشار مختلف صابونها، مواد شیمیایی شستشو و…) کاسته میشود.

انواع سختی گیر از لحاظ عملکرد

سختی آب به دو روش فیزیکی یا شیمیایی توسط تجهیزات خاص حذف میگردند که در ذیل به آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. سختی گیر رزینی
 2. فیلتر کربن
 3. اسمز معکوس
 4. سختیگیر مغناطیسی
 5. سختی‌گیرهای الکترونیکی.

برای جداسازی ناخالصی‌ها از آب، از دستگاه‌های متفاوتی مانند سختی گیر مغناطیسی  استفاده میگردد. این دستگاه‌ها مواد معدنی سخت را از آب جدا نمی‌کنند. بلکه از رسوب‌گذاری آنها بر روی سطوح، جلوگیری می‌نمایند. این راه موقت است. یعنی یونهای رسوب گذارنده از آب گرفته نمیشوند و فقط برای مدتی کوتاه باردار میشوند تا یونهای سخت آب روی سیستم رسوب گذاری نکنند. بطوریکه پس از اولین تلاطم در آب، یونهای رسوب گذارنده دوباره به حالت اول باز میگردند.

تنها راه حل برای نرم کردن اصولی و درست آب، حذف کردن مواد معدنی از آب است و این امر با استفاده از سیستمهای سختی گیر رزینی، پکیج آب شیرین کن و دیونایزر امکان‌پذیر میباشد. سختیگیر رزینی یا تبادل یونی از بهترین سیستمهای تصفیه، جهت نرم شدن آب برای استفاده‌های متنوع محسوب میشود.

سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی

بهترین راه حل حذف سختیها و املاح اضافه از آب، استفاده از سختی گیر رزینی تولیدی گروه صنعتی ساز آب می‌باشد. عملکرد سختیگیرهای رزینی به این شکل می‌باشد که برای حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب سخت، آن را از میان رزینهای تبادل یونی که در مخزن دستگاه سختی گیر وجود دارد، عبور میدهند. رزین تبادل یونی در این فرآیند، سدیم موجود در خود را با منیزیم و کلسیم موجود درآب سخت مبادله می‌کند. درنتیجه بخش زیادی از سختی آب عبوری از داخل رزین، حذف شده و تنها حاوی نمک سدیم می‌گردد.

با پایان ظرفیت محدود رزینهای تبادل یونی و کاهش کارایی آنها، می‌بایست عمل احیاء انجام شود تا مجدداَ رزینهای موجود در سختی گیر، عاری از کلسیم و منیزیم شوند.

سختی گیر مغناطیسی

سختی گیر مغناطیسی

اصولاَ با بکارگیری سختی گیر مغناطیسی، میزان سختی آبها کاملاَ از بین نمی‌رود. یعنی این سیستمها فقط کاری میکنند که شرایط یونها برای تشکیل رسوب، مستعد نشود. دستگاه‌های سختی گیر مغناطیسی، همانند نامشان نوعی میدان مغناطیسی را بوجود آورده و با فشار این میدان، موجب خنثی‌شدن کریستال های ca میشوند. نهایتاَ این توده‌های کریستالی کلسیم به توده‌هایAragonite (CaCO3) تغییر پیدا می‌کنند.

اگرچه راندمان کاری مدل‌های مغناطیسی پایین بوده و برای نرمسازی آب صنایع یا استخرها اصلاَ مناسب نیستند. اما شدیداَ از انسداد لوله‌ها جلوگیری نموده و رسوبات از پیش باقیمانده را نیز دفع خواهند نمود. ضمن اینکه به مبدل های حرارتی نیز در انتقال گرما، به‌خوبی کمک می‌کنند.

سختیگیر الکترونیکی

دورتادور لوله‌های آب در این سیستم، یکسری آنتن تعبیه شده است که بطور پشت سرهم، موجهای الکتریکی متفاوتی را ایجاد می‌کنند. با اثرگذاری این موجها، نمک‌های موجود در آب به بلورهایی کوچک و معلق تبدیل می‌شوند. فلذا با افزایش حلالیت سیال، امکان تشکیل رسوبات کاهش می‌یابد. ضمن اینکه رسوبهای پیشین موجود در جداره‌ها نیز از حالت توده‌ای خارج شده و به شکل معلق درمی‌آیند.

انواع سختی گیر به لحاظ جنس مخزن

همانطور که اشاره شد سختی‌گیرها مخازنی به شکل استوانه و در برخی موارد خاص، مکعبی هستند. مخازن مورد استفاده در سختی گیر از دو متریال:

 • فایبرگلاس (FRP)
 • و یا فلزی (کربن استیل)

ساخته میشوند که هریک دارای معایب و مزایای خاص خود می‌باشند.

سختی گیر فایبرگلاس (FRP)

سختی گیر فایبرگلاس

اساس کار سختی گیر فایبرگلاس نیز حذف بی کربنات کلسیم و منیزیم از آب می‌باشد. مدلهای فایبرگلاس از پلاستیک فشرده بهداشتی و کامپوزیت و یک لایه رزین اپوکسی ساخته میشوند که تا:

 • قطر 183 سانتیمتر و
 • ارتفاع 240 سانتیمتر

قابل تولید است. اکثرا در این نوع سختی گیر از شیرهای نیمه اتوماتیک استفاده میشود. این شیرها نیازی به اپراتور ندارد و میتوان با برنامه‌ریزی زمانی مناسب آن، عمل احیا سیستم تصفیه آب را انجام داد. سختی گیر فایبرگلاس دارای محدودیت فشار کاری می‌باشد که حداکثر فشار کاری آن 5 بار می‌باشد. حداکثر دمای کاری آنها نیز 120 درجه فارنهایت معادل49 درجه سانتیگراد است. شیرهای سختیگیر فایبرگلاس حداکثر فشار 6 بار را تحمل می‌کنند.

مدلهای فایبر گلاسی بیشتر در مصارف بهداشتی بکار می‌روند. نکته قابل توجه اینست که فشار ترکیدگی سختی گیر فایبرگلاس، 42 بار در مدت زمان کمتر از 4 ساعت می‌باشد. این نوع دستگاه‌ها تا قطر 41 سانتی متر دارای یک فلنج هستند. اما در اقطار بالاتر، یک فلنج دیگر نیز بمنظور سرویس و تخلیه در قسمت پایین منبع، اضافه میگردد.

مزایای سختی گیر فایبرگلاس

مهمترین مزیت‌های سختیگیر فایبرگلاس عبارتست از:

 • مقاومت بالا در برابر سختی و نمک
 • مقاوم در برابر موادخورنده از جمله اسید، بازها و نمک
 • طول عمر قریب به 100000هزار ساعت
 • وزن بسیار سبک
 • ارزان‌تر از نوع فلزی
 • نصب/ جابجایی ساده دستگاه سختی گیر فایبرگلاس
 • عدم زنگ‌زدگی و پوسیدگی.

معایب سختی‌گیرهای فایبرگلاس

همانطور که گفته شد این مدل سیستمهای تصفیه آب:

 1. در برابر ضربه بسیار شکننده و آسیب پذیر می‌باشند.
 2. در برابر اشعه خورشید، آسیب‌پذیر هستند.
 3. در مناطق سردسیر در دمای زیر صفر درجه، قابلیت ترکیدن دارند.
 4. درصورت خراب شدن دنده گلویی، فاقد کارایی خواهند بود.

سختی گیر فلزی

سختی گیر رزینی فلزی از ورق سیاه از جنس ST37 یا همان ورق استیل تشکیل شده است. بعد از ساخته شدن بدنه، جداره داخل آن با سه لایه رنگ اپوکسی پوشانده میشود. امری‌که بدنه را در برابر زنگ زدگی مقاوم میکند. لایه بیرونی نیز از ضد زنگ و یک لایه رنگ روغن بهره می‌برد. مدلهای سختی گیر فلزی فشاری معادل 4 الی 7 را تحمل میکنند. از دستگاه‌های فلزی در ظرفیتهای بالا استفاده میشود. چراکه به‌سبب قیمت بالای فلز ورق سیاه، در ظرفیتهای پایین توجیه اقتصادی ندارد.

اغلب سیستمهای سنتی از مخازن فلزی استفاده می‌کنند. زیرا با توجه به جدید بودن نسبی کامپوزیت‌ها، طراحان و ناظران آشنایی خاصی با استانداردها و ویژگیهای مخازن فایبرگلاس سختی گیر ندارند.

اجزای تشکیل دهنده سختی گیر رزینی

ساختمان سختی گیر

بخش‌ها و قطعات تشکیل دهنده دستگاه سختی گیر رزینی آب عبارتند از:

مخزن FRP یا فلزی: مخزن اصلی دستگاه سختی گیر که از جنس کربن استیل، استیل یا فایبرگلاس میباشد. بسته به ظرفیت دستگاه، مخازن از قطر 20 سانتیمتر تا قطر 2 و 3 متر و ارتفاع 1 تا 2.5 متر طراحی و ساخته میشوند. داخل مخزن اصلی، نازلهای از جنس برنجی یا پلی اتیلن برای گذر پرفشار آب تعبیه شده است. اگرچه آب با فشار از سوراخهای ریز نازلها عبور میکند. ولی رزین‌ها بخاطر ریز بودن سوراخهای نازل و وجود بسترشنی (عموما شن سیلیس دانه‌بندی شده) نمیتوانند از مخزن عبور کنند. مخزن اصلی دستگاه سختی گیر، از یک لایه سیلیس (جهت بسترسازی) و رزین پر میشود.

رزین سختی گیر: رزین با توجه به نوع تصفیه آب/ فاضلاب در انواع کاتیونی و آنیونی و میکس بد (MIXBED) موجود میباشد که برند پرولایت انگلیس یکی از با کیفیت ترین رزین های مورد استفاده این شرکت میباشد. با جایگزین کردن یونهای منفی/ مثبت آب سخت با یونهای مثبت/ یا منفی، رزینهای کاتیونی و آنیونی عمل تبادل یونی را انجام میدهند. یون‌های کلسیم، منیزیم و نیکل از آب جدا شده و سدیم یا یون منفی جایگزین آنها میگردد. پس از اشباع شدن رزین سختی‌ گیر، میتوان آنها را احیا نمود.

مخزن نمک سختی گیر: مخزن نمک یا مخزن نگهداری محلول احیای رزین‌ها که برای احیای رزین مصرفی دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد. بسته به طراحی دستگاه سختیگیر، رزین بعد از اشباع شدن نیاز به احیا با نمک دارد. بوسیله‌ی جایگزینی سدیم با عناصر مازاد آب، رزین دوباره آماده سختیگیری خواهد شد. جنس تانک نمک از پلی اتیلن بوده و در حجمهای 100، 200، 500 و 1000 لیتری در دستگاه‌های سختی گیر رزینی مورد استفاده قرار میگیرد.

شیر چند راهه: یکی از اصلی‌ترین قسمتهای دستگاه تصفیه آب رزینی که کلیه مراحل شستشو و احیاء توسط آن انجام میشود، شیر سختی گیر می‌باشد. بلحاظ جنس، شیر چند راهه دستگاه به دو نوع سولو ولو فلزی و شیر پلی اتیلن (اتوماتیک/ نیمه اتوماتیک) تقسیم بندی میشود. اصلی‌ترین گونه‌های شیر سختیگیر آب به شرح زیر است:

 • شیر اتوماتیک:

تمام مراحل ذکرشده در احیا و شستشو در سختی گیر، توسط این شیرها بصورت اتومات صورت گرفته و نیازی به دخالت مستمر اپراتور نخواهد بود. فلذا موجب راحتی کار می‌شود. شیرهای سختی‌گیر اتومات، خود دارای دو نوع مختلف هستند.

 • شیر سختی گیر اتوماتیک زمانی:

این نوع از شیرهای زمانی، عملیات احیا و شستشو را در بازه‌های زمانی معین و مشخص (قابل تنظیم)، انجام میدهند.

 • مدلهای اتوماتیک جریانی:

عملیات احیا و شستشو در این نوع از شیرها، پس از عبور حجم مشخصی آب از داخل سختی گیر صورت میگیرد. استفاده از شیرهای جریانی نسبت به شیرهای زمانی، باعث کاهش هدررفت آب و افزایش راندمان احیا میشود. لذا در مصرف برق و آب تا حد زیادی صرفه جویی خواهد شد.

 • شیرهای سختی‌گیر نیمه اتوماتیک:

در شیرهای نیمه اتوماتیک، تمام مراحل کاری سختی گیر توسط نیروی انسانی و مرحله به مرحله انجام میشود. لازم است بدانید تمام حالتهای پنجگانه که در شیر اتوماتیک صورت میگیرد، توسط مدل‌های نیمه‌اتوماتیک نیز قابل اجراست.

احیای سختی گیر

حالت‌های مختلف شیرهای سختی گیر

عملکرد شیر سختی‌گیر طی مراحل مختلفی صورت می‌گیرد که در زیر به آن اشاره خواهیم نمود:

سرویس (Service): وقتی که سختی گیر در حالت کار و سرویس قرار دارد، یونهای سدیم موجود در بستر رزین، جای خود را با یونهای منیزیم و کلسیم عوض نموده و به مرور زمان خاصیت خود را از دست میدهند. بعد از مدت زمان مشخصی با افزایش یونهای کلسیم و منیزیم رزین، به حالت اشباع در آمده و در اصلاح دستگاه به خوبی عمل نمی‌کند. یعنی شاهد سختی بیشتری در آب خروجی از دستگاه هستیم. این حالت در محدوده 85 تا 95 درصدی ظرفیت نامی رخ میدهد و سختی گیر رزینی باید وارد مرحله شتشو و احیاء شود.

بک واش (Backwash): بک واش یکی از مراحل مهم در سیستم سختی گیر است. درحالت بک واش، جهت جریان آب معکوس شده و آب از پایین به بالا حرکت می‌نماید. عملی که باعث می‌شود فشردگی بستر رزین (بخاطر جریان مدام آب از بالا به پایین)، از بین برود. درضمن این عمل باعث انبساط بستر رزین و شناور شدن دانه‌های رزین خواهد شد. طی بکواش، دانه‌های رزین درحالت بهتری آماده احیا میشوند. همچنین ذرات و آشغالهای دیگری که لابلای رزین قرار دارد را از مخزن سختی گیر خارج میکند و باعث پاک سازی می‌شود.

مکش محلول آب و نمک (Brine Draw): در این مرحله با وارد شدن محلول آب و نمک، فرآیند تبادل یودن معکوس میگردد. درنتیجه یونهای سدیم موجود در محلول، جایگزین یونهای کلسیم/منیزیم جذب‌شده در بستر رزین میشوند.

مهمترین مرحله احیای دستگاه سختی گیر رزینی، مرحله مکش محلول آب و نمک در ستون رزین است. میزان و غلطت محلول آب و نمک و کنترل فرآیند انجام احیا در این مرحله، تأثیر زیادی بر روی عملکرد رزین در مرحله کاری بعد دارد.

شستشوی آهسته (Slow Rinse): طی‌شدن زمانی مناسب برای شستشوی کامل رزینها با محلول آب و نمک ضروریست. بخاطر داشته باشید که همین زمان برای خروج کامل محلول آب و نمک از بستر رزین و مخزن سختی گیر، باید سپری شود.

شستشوی سریع (Fast Rinse): نهایتاَ (مرحله پایانی) با شستشوی سریع، می‌بایست تمام املاح باقیمانده در ستون رزین بصورت کامل خارج شوند تا بتوان از سختی در حالت سرویس استفاده نمود. شیرهای مورد استفاده در دستگاه سختی گیر توسط سازنده، در این مرحله تعیین‌کننده خواهد بود.

احیای رزین دستگاه تصفیه آب سخت

این فرایند با خارج شدن دستگاه از مدار و قرار گرفتن رزین در معرض محلول آب صورت میگیرد. زمان مورد نیاز برای احیای رزین با استفاده از محلول آب نمک حدود 15 الی 30 دقیقه می‌باشد. طی این مدت، محلول اب نمک به درون مخزن رزین وارد میشود تا رزین درون آن غوطه‌ور شود. پس از اتمام مدت زمان تعیین‌شده، آب نمک از مخزن رزین تخلیه میگردد و نهایتاَ رزینها با استفاده از آب سختیگیری‌شده (آب نرم) شستشو (wash) میشوند.

رزینها بصورت دوره‌ای پس از زمان تعیین‌شده توسط اپراتور یا بصورت اتوماتیک، احیا (back wash) خواهند شد. درغیر اینصورت اشباع رزین از یونهای گرفته شده آب سخت و پایین آمدن راندمان دستگاه حتمیست!. زمان احیای رزین سختی گیر با توجه به پارامترهای:

 • سختی آب،
 • دبی آب خروجی و
 • زمان کاری مجموعه استفاده کننده،

بصورت معمول بین 12 تا 72 ساعت در نظر گرفته میشود.

مزایای سختی گیر رزینی

مزایای سختی گیر فایبرگلاس

 1. راندمان بالای دستگاه بدون هدر رفت آب
 2. جدا کردن کامل یونهای سخت کننده آب و حذف آنها از مدار
 3. سرعت عمل در نصب و بهره برداری
 4. توانایی نصب بصورت اتوماتیک؛ بدون نیاز به اپراتور
 5. قابلیت نصب به حالت دوبکلس جهت جلوگیری از وقفه در تولید آب نرم.

معایب سختی گیر رزینی

 • هزینه نسبتا زیاد در ظرفیتهای بالا
 • اشغال فضای زیاد جهت نصب و راه اندازی سختی گیر
 • بالا بودن هزینه تعویض رزین
 • پوسیدگی مخزنهای فلزی در صورت عدم عایق بندی صحیح
 • قیمت بالای مخزن‌های اف آر پی
 • وجود سدیم در آب؛ که مانع استفاده از آب به عنوان آب خوراکی میباشد.*

*البته این موضوع با قرار دادن یک خروجی آب سختی‌گیری نشده در مسیر آب برداشتی، قابل حل میباشد. روش دیگر برای کاهش سدیم آب تصفیه‌شده، استفاده از دستگاه‌های تقطیر کننده آب است.

سختی گیر دوبلکس

سختی گیر دوبلکس

سختی گیر دوبلکس عملکردی مشابه سختیگیرهای تکی یا ساده دارد. با این تفاوت که دارای دو عدد مخزن اصلی می‌باشد. عموما در صورتیکه بدلیل حجم کاری بالای واحد بهره بردار و یا شرایط خاص و حساس پروژه، اجازه خروج دستگاه از مدار را برای احیای رزین نداشته باشیم، از دو مخزن رزین همزمان (بصورت موازی) یا سختی گیر دوبلکس استفاده می‌کنیم.

سختی گیرهای دوبلکس با نام سختی گیر پارالل نیز شناخته میشوند. (علت نامگذاری عملکرد موازی دو سیستم در کنار یکدیگر می‌باشد)

عملکرد سیستمهای دوبلکس رسوب زدا

دستگاه تصفیه آب رزینی

در سیستمهای سختیگیری دوبلکس، یکی از سیستمها در حالت سرویس دهی می‌باشد. سیستم دوم نیز به‌عنوان رزرو استندبای فعالیت میکند. بدین‌معنی که مخزن اول در مدار قرار میگیرد و شروع به سختی گیری آب می‌نماید. این پروسه تا رسیدن تایم بکواش سختی گیر اول، ادامه می‌یابد.

هنگام فرا رسیدن بکواش مخزن اول، سیستم بطور دستی یا اتوماتیک دستور تغییر مخزن را صادر میکند. حالا مخزن دوم آنلاین شده و وارد مسیر می‌گردد. یعنی بطور همزمان:

1) مخزن اول وارد مرحله بکواش میگردد و پروسه شستشوی رزین‌ها انجام میگیرد.

2) همزمان مخزن دوم سختی گیر دوبلکس نیز آنلاین است و هیچگونه قطعی سرویس نخواهیم داشت.

مهمترین اجزای تشکیل دهنده سختی گیر دوبلکس عبارتست از:

 • دو عدد مخزن اف آر پی (FRP tank)
 • رزین کاتیونی برای حجم دو مخزن
 • سیلیس بسترسازی کافی
 • لوله کشی کامل پارالل سیستم
 • شیرآلات دستی/اتوماتیک
 • تانک نمک پلی اتیلن.

به‌نظر میرسد لوله کشی و سیستم شیرآلات سختی گیر دوبلکس از مهمترین قسمتهای این سیستم بوده و در تعیین قیمت سختی‌گیرهای دوبلکس شدیداَ موثرند. نوع شیرآلات مصرفی نیز، در کارکرد و نحوه استفاده از سیستم بسیار تاثیر گذار می‌باشد. مشخصا در سیستمهای دستی، حتما باید اپراتور تایم احیای رزین را تنظیم و سیستم را هندل نماید که عملا کاری پردردسر و مداوم است. اما در سیستمهای تمام اتوماتیک کلیه این امور بر عهده سیستم اتوماتیک سختی گیر است. سختی‌گیرهای دوبلکس از هر دو جنس فلزی و FRP یا فایبرگلاس تولید و عرضه میشوند.

قیمت سختی گیر

قیمت سختی گیر

بطور کلی قیمت دستگاه سختی گیر رزینی بر اساس ظرفیت، جنس مخزن (فایبرگلاس، فلزی)، نوع و برند رزین، ضخامت ورق متریال بدنه، نوع شیر و… تعیین می‌گردد. کیفیت ساخت و دقت تصفیه نیز موضوعیست که نباید به سادگی از کنار آن رد شد. جدای از ظرفیت دستگاه، نوع شیر اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک (سلو ولوو)، اهمیت بسزایی در تعیین قیمت سختی گیر دارد. ضمناَ عواملی نظیر:

 • کارایی دستگاه در بحث سختی آب ورودی و
 • دبی آب مصرفی

نیز در تعیین قیمت انواع سختی گیر رزینی موثر خواهند بود. شما مشتریان محترم میتوانید از طریق تماس با کارشناسان فروش شرکت سازآب، از قیمت روز انواع دستگاه تصفیه آب سخت مطلع شوید.

لیست قیمت سختی گیر

ظرفیت، یکی از مهمترین فاکتورهای موثر بر تعیین قیمت دستگاه تصفیه سختی آب بشمار میرود. به‌همین منظور به کمیت‌های زیر توجه داشته باشید:

 • قیمت سختی گیر رزینی 30 کیلو گرین: بین 2.600.000 تا 5.200.000 تومان. (این مدلها، کمترین ظرفیت ممکن برای واحدهای تأسیساتی محسوب میشوند و مسلماَ دارای ابعاد کوچکتری نیز هستند. مناسب آب با سختی ورودی زیر 400 ppm می‌باشند)
 • سختیگیرهای رزینی 120 کیلوگرین: بین 6.500.000 تومان تا 11.000.000 تومان. (با تغییر برند رزین از داخلی به مدلهای وارداتی بریتیش و تبدیل شیرهای نیمه‌اتومات به خودکار چندین حالته، قیمت‌ها میتواند متفاوت گردد)
 • قیمت سختی گیر رزینی 300 کیلوگرین: بین 13.300.000 الی 16.900.000 تومان. (دارای ابعاد 60*180 (قطر*ارتفاع) و ظرفیت آبدهی حداکثر 10 مترمکعب/ساعت)
 • فروش مدلهای با ظرفیت 325 کیلوگرین: 19 الی 21 میلیون تومان. (دارای ابعاد 62*192 cm (طول*ارتفاع) و تجهیزشده به سه نوع شیر خودکار، نیمه‌خودکار و دستی. همچنین دارای مخزن 200 لیتری رزین هستند)
 • تعیین قیمت سختی گیرهای 1000 کیلوگرینی: بین 52.500.000 الی 70.000.000 تومان.

طراحی سختی گیر رزینی

طراحی ظرفیت سختی گیر

طراحی سختی گیر رزینی بر اساس یک فرمول بین المللی از پیش تعریف شده انجام میگیرد. مجموعاَ این طراحی بر مبنای سه عامل اصلی زیر انجام میگیرد:

 • مقدار آب در گردش
 • سختی کل آب مورد مصرف؛ و
 • تایم بکواش.

ظرفیت و متعاقباَ تغییرات ابعاد و اندازه نیز یکی از مهمترین موضوعات در طراحی سختی گیر رزینی بشمار میرود که در ادامه به این پارامتر، بیشتر خواهیم پرداخت.

فرمول محاسبه ظرفیت سختی گیر رزینی

C = Q * t * TH * 15.73

 • C نشان دهنده ظرفیت نهایی دستگاه بر حسب گرین (GRAIN)
 • Q دبی آب بر حسب گالن بر ساعت آمریکایی (GPM) را نمایش میدهد.
 • T در حقیقت معادل زمان بکواش بر حسب دقیقه (Minute) می‌باشد.
 • TH با عبارت معادل توتال هاردنس، سختی کل آب با واحد پی پی ام (P.P.M) را نشان میدهد.

با در دست داشتن سه پارامتر دبی، سختی و زمان میتوان ظرفیت دستگاه حذف سختی آب را به طور دقیق محاسبه نمود و برای تولید از آن استفاده نمود. باید توجه داشت که رابطه فوق، یک رابطه مستقیم ضریب دار است. بدین معنی که با تغییر هر پارامتر، ظرفیت نهایی نیز تغییر خواهد کرد. برای مثال درصورت دوبرابر شدن سختی آب، ظرفیت سختی گیر نیز دو برابر خواهد شد. فلذا به ظرفیتهای دیمی و بازاری اکتفا نکنید تا در تله‌ی دستگاه‌های تصفیه آب با ظرفیت کمتر نیفتید!.

چنانچه محاسبه دقیق ظرفیت صورت نگیرد، هنگام عملیات سختیگیری، عملا سختی آب به طور کامل حذف نخواهد شد. البته خرید سختی گیر با ظرفیت بالاتر از نیاز شما نیز پیشنهاد نمیگردد. زیرا در اینصورت نیز علاوه بر هزینه بالای خرید اولیه، هزینه تعمیر و نگهداری بالاتری به خریدار تحمیل خواهد شد.

کارشناسان فنی شرکت سازآب آماده طراحی، مشاوره خرید و راهنمایی شما در رابطه با دستگاه سختی گیر رزینی آب می‌باشند. ظرفیت سختیگیرها از 30 هزار گرین تا 2 میلیون گرین متغییر می‌باشد. انتخاب صحیح دستگاه میتواند بهینه‌سازی انرژی و عملکردی مناسبی را برایتان به ارمغان بیاورد.

نکته‌ی کاربردی: برای تعیین ظرفیت سختی گیر رزینی شما به دو پارامتر سختی کل آب و دبی آب مصرفی نیاز خواهید داشت.

رسوبگیر موتورخانه

رسوبگیر موتورخانه

سختی گیر موتورخانه امروزه یکی از تاسیسات اصلی موتورخانه‌های خانگی و صنعتی محسوب می‌شود. موتورخانه‌ها با توجه به وجود تجهیزات گرمایش و سرمایش مسکونی و صنعتی، دارای حساسیت بالایی در مورد آب تغذیه می‌باشند. عدم توجه به آن سبب بروز خسارات فراوان به تاسیسات موجود و سیستم اصلی پروژه خواهد شد.

در انتخاب رسوبگیر موتورخانه حتما به پارامترهای طراحی شامل سختی آب ورودی و دبی آب مصرفی دقت لازم لحاظ شود تا انتخابی بهینه انجام گیرد. عموما میتوان گفت هر جایی که تبادل گرمایی وجود داشته باشد، امکان ایجاد رسوب بالاتر خواهد بود. حال باید توجه داشت که اصلی‌ترین ادوات موتورخانه‌ها شامل دیگهای آبگرم، بویلرهای بخار، برج خنک کننده، چیلر، منابع کویلی و… می‌باشند که رسوب ایجادشده، قطعا عامل فرسایش این تجهیزات خواهد شد. برجهای خنکساز و دیگهای بخار، سرآمد تجهیزات مستعد برای رسوب پذیری هستند. بطوریکه با تشکیل رسوب در آنها و خوردگیهای جداره‌ها، هزینه‌های تعمیر زیادی روی دست صاحبان صنایع باقی می‌ماند!!

شما با انتخاب یک سیستم سختی گیر مناسب برای موتورخانه خود، عملا تاسیسات خود را در مقابل خسارات ناشی از وجود رسوب و خوردگی آنها بیمه و ایمن می‌نمائید.

مفهوم سختی آب

سختی آب شامل تمام املاح و مواد معدنی محلول در آب اعم از کلسیم، منیزیم، منگنز، آهن و… می‌باشد که بسته به میزان حلالیت آن در آب به دو دسته:

 • سختیهای موقت یا کربناتی؛
 • و سختی‌های دائم (بی‌کربناتی)

تقسیم میشوند. دسته اول از سختی‌ها توسط حرارت دادن از آب تفکیک میگردد. چنانکه به‌صورت لایه‌ای گچی در کف ظروف و تجهیزات رسوب می‌کند. دسته دوم از سختی‌ها جهت تصفیه شدن از آب، نیازمند تجهیزاتی پیشرفته تحت عنوان دستگاه سختی گیر می‌باشند. در گفتار علمی هنگامی‌که صحبت از سختی آب میشود، بیشتر میزان کلسیم و منیزیم در آب مدنظر است. زیرا بقیه املاح به میزان اندکی در آب وجود دارند و قابل چشم پوشی می‌باشند. در نگاهی گذرا، در ذیل به ویژگی‌های آب مناسب تصفیه‌شده یا به اصطلاح آب نرم می‌پردازیم:

 1. شامل تمام املاح معدنی طبیعی موردنیاز انسان باشد.
 2. تمام املاح آن حذف نشده باشد. چراکه میزان معینی از این املاح برای بدن انسان (علی‌الخصوص کودکان در حال رشد) ضروریست.
 3. مقدار سدیم موجود در آب نباید بیشتر از 300 میلی‌گرم در هر لیتر آب باشد.

دسته بندی آب بر حسب میزان سختی

کاربردهای سختی گیر

پیش از پرداختن به دسته بندی میزان سختی، بایستی به راهکارهای تشخیص سختی آب اشاره نماییم:

 1. ارسال مقداری از آب به آزمایشگاه و استفاده از نوار تست
 2. ظاهر شدن لکه‌های سفید رنگ بر روی سطوح شیشه‌ای و ظروف
 3. عملکرد نامناسب تجهیزات برقی آشپزخانه
 4. ایجاد رسوبات گچی درون لوله‌ها، تاسیسات مرکزی و منبع کویلی.

بر اساس درجه و میزان املاح و یونهای سخت موجود در آب، انواع آب به شرح زیر خواهد بود:

 • آب سبک: سختی کل بین 0 تا 75
 • نسبتا سبک: بین 75 تا 150
 • آبهای سخت: سختی کل بین 150-300 (نیاز به استفاده از سختی گیر در آبهای سخت/خیلی سخت)
 • آب خیلی سخت: سختی کل بالای 300.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 13 میانگین: 5]
6 Comments
 1. بابک امیری

  برای خرید سختگیر مناسب برای کرمان و سیرجان به چه صورت باید اقدام کنم آیا شما ارسال میکنید ؟

  1. سازآب

   سلام و عرض ادب
   بله درصورت ارایه اطلاعات آب و میزان مصرف روزانه ظرفیت دستگاه سختیگیر شما محاسبه میشه و بعد از ارسال پیش فاکتور و تایید مشتری محترم به کل ایران ارسال میشود.
   جهت دریافت پیش فاکتور با کارشناس فروش تماس بگیرید.

 2. بهروز بجروانی

  سلام…وقت بخیر
  برای مصارف خانگی و آشامیدنی چه نوع سختی‌گیر مناسبه ( آپارتمان ۱۸۰ متری ) ؟
  میشه توی مسیر ورودی آب آپارتمان نصب بشه ؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید .

  1. سازآب

   سلام وقت بخیر
   برای آب آشامیدنی خانگی استفاده از سختی گیر مناسب نمیباشد سختی گیر جهت کاهش سختی کل آب (total hardness) مورد استفاده قرار میگیرد که جهت جلوگیری از رسوب گذاری داخل لوله ها و دستگاه ها بکار میرود بهترین دستگاه برای بهبود کیفیت آب آشامیدنی خانگی دستگاه RO خانگی شش مرحله ای میباشد که قابل مناسب شرب با پارامترهای مناسب ارائه میدهد. لطفا برای خرید با کارشتاسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *