لوله کاروگیت

برای انتقال آب و فاضلاب در زیر زمین و گاها روی زمین ناچار باید از کانال استفاده گردد که به دلیل معایب کانال های سیمانی و خاکی باید جایگزینی برای این لوله ها پیدا میشد که هم از لحاظ هزینه و هم زمان اجرای پروژه ها مقرون به صرفه میشد. به همین دلیل ما بر آن شدیم تا تولید لوله کاروگیت را آغاز کنیم.

لوله های پلی اتیلن در مدل های مختلفی توسط گروه صنعتی ساز آب تولید می گردد و در ادامه به شما توضیح خواهیم داد که چرا گروه صنعتی ساز آب اقدام به تولید لوله پلی اتیلنی می نماید.

شناخت لوله کاروگیت

لوله کاروگیت برگرفته از کلمه انگلیسی ( CORRUGATED PIPE ) به معنی لوله شیاردار نوعی لوله پلی اتیلنی یا لوله فاضلابی می باشد که به صورت دوجداره و لایه داخلی جداگانه تولید می گردد.

از لحاظ ظاهری لوله ایی از جنس پلی اتیلن است که از نمای بیرونی به صورت موج دار ( حلقه حلقه ) و یک لایه درونی به صورت کاملا صیقلی به رنگ های متفاوت از جمله زرد ، آبی و … می باشد.

جنس لوله کاروگیت همانطور که در بالا اشاره شد از نوعی پلیمر به نام پلی اتیلن از محصولات پتروشیمی می باشد و به دلیل عمر و استقامت بالا جهت ساخت انواع لوله پلی اتیلنی مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله های کاروگیت جهت اتصال شبکه فاضلاب به منهول و سپتیک تانک مورد استفاده قرار میگیرد. 

انواع لوله پلی اتیلنی :

 1. لوله کاروگیت
 2. لوله اسپیرال
 3. لوله کورتیوب

هدف از تولید لوله کاروگیت افزایش مقاومت و کاهش ساییدگی درون لوله فاضلاب می باشد تا هنگام انتقال انواع سیال دیرتر رسوب بگیرد و بتواند برای طول عمر بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد.

کاربرد 

از لوله کاروگیت برای مصارف مختلف استفاده می شود که بسته به نوع سیالی که لوله وظیفه انتقال آن را دارد، متریال و نوع آن متفاوت است و البته این تغییر متریال و نوع لوله به نحوه و مکان استفاده لوله پلی اتیلنی نیز وابسته است.

به عنوان مثال لوله پلی اتیلنی که در اعماق بیش از 5 متر دفن می شود از لحاظ نوع لوله پلی اتیلنی ( کاروگیت ، اسپیرال ، کورتیوب ) و میزان پلی اتیلن در ساخت متفاوت است از زمانی که این لوله پلی اتیلنی در عمق 1 متری دفن می گردد.

یکی از پرمصرف ترین آنها لوله کاروگیت می باشد که دلیل آن مقاومت در برابر فشارهای مختلف سطحی و غیر سطحی است و دلیل این افزایش مقاومت لوله کاروگیت نحوه ساخت حلقه ایی آن است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مشخصات فنی لوله کاروگیت :

 1. جنس بدنه داخلی و خارجی لوله کاروگیت دوجداره از پلی اتیلن با شاخص جریان MFI یکسان با گرید 100 از نوع PIPEGRADE
 2. دارای تاییدیه تست ضربه 
 3. دارای تاییدیه تست ظاهری
 4. دارای تاییدیه تست نشانه گذاری
 5. دارای تاییدیه حداقل ضخامت لایه
 6. دارای تاییدیه نرخ جریان مذاب
 7. دارای تاییدیه دانسیته
 8. دارای تاییدیه پایداری حرارتی
 9. دارای تاییدیه مقدار دوده و پراکنش دوده
 10. دارای تاییدیه آزمون اولیه
 11. دارای تاییدیه مقاومت حلقوی و اسمی
 12. دارای تاییدیه تست انعطاف پذیر

همانطور که مشخصات لوله تولید گروه صنعتی ساز آب به عنوان برترین صادرکننده لوله های پلی اتیلنی و لوله های فاضلابی را ملاحظه می کنید دارای تمامی تاییدیه های وزارت صنعت و معدن در زمینه ساخت لوله  می باشد و چندین سال به عنوان صادرکننده نمونه لوله های کاروگیت و لوله های پلی اتیلنی در کشور شناخته شده است.

سایزبندی لوله کاروگیت :

 1. سایز  110 
 2. سایز  125 
 3. سایز  160
 4. سایز  200
 5. سایز  250 
 6. سایز  315
 7. سایز  400 
 8. سایز  500 
 9. سایز  600 
 10. سایز  700
 11. سایز  800 
 12. سایز  900
 13. سایز  1000 
 14. سایز  1200 
 15. سایز  1400
 16. سایز  1600
 17. سایز  1800
 18. سایز  2000

قیمت لوله کاروگیت :

هر کدام از ین ابعاد مربوط به قطر داخلی لوله می باشند و قطر خارجی وابسته به ضخامت لوله کاروگیت میباشد، ضخامت لوله کاروگیت از روی مقاومت حلقوی لوله تعیین میگردد، که بر اساس استاندارد بین المللی  واحد این مقاومت کیلونیوتن بر مترمربع میباشد و  به سه دسته پر مصرف زیر تقسیم می گردد:

 1. مقاومت مکانیکی 16 کیلونیوتن بر مترمربع
 2. مقاومت مکانیکی 32 کیلونیوتن بر مترمربع
 3. مقاومت مکانیکی 64 کیلونیوتن بر مترمربع

این نوع سه نوع مقاومت با ضخامت لوله  رابطه مستقیم دارند یعنی هرچقدر ضخامت بیشتر گردد این مقاومت نیز افزایش پیدا می کند.

لوله ها در سه اندازه طولی تولید و به بازار عرضه می گردد که آنها عبارتند از :

 1. شاخه های 3 متری
 2. شاخه های  6 متری
 3. شاخه های  12 متری

این شاخه ها به صورت استاندارد تولید می گردند و به صورت های مختلفی به یکدیگر اتصال پیدا می کنند که نحوه اتصال لوله ها را به عنوان مبحث جداگانه توضیح خواهیم داد.

قیمت لوله کاروگیت :

برای تعیین قیمت لوله باید به مواد و نحوه ساخت آن توجه نمایید، زیرا بسیاری از تولید کنندگان به دلیل نداشتن استاندارد اقدام به استفاده گرانول ( مواد درجه دو و سه ) در ساخت لوله می نمایند و این باعث کاهش قیمت لوله و طبیعتا کاهش کیفیت لوله  می گردد.

مهمترین مسئله در تعیین قیمت لوله کاروگیت اولا نوع پلی اتیلن مورد استفاده است و در درجه دوم کیفیت ساخت لوله می باشد که این مهم وابستگی زیادی به تجهیزات ساخت و تجربه تولید کننده لوله ها دارد.

بر اساس شاخه و متر طول محاسبه می گردد و از آنجا که قیمت متریال در نوسان است نمی توان به صورت ثابت اعلام نمود ولی به صورت کلی قیمت لوله کاروگیت از متری 15 هزارتومان شروع می  شود و تا متری 10 میلیون در نوسان است و به هر میزان که قطر لوله کاروگیت بزرگتر گردد و مقاومت آن افزایش یابد قیمت نیز افزایش می یابد.

در صورت عدم اطلاع کافی در مورد نحوه سفارش و خرید لوله کاروگیت یا استعلام قیمت لوله با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *