لوله کاروگیت پر مصرف ترین لوله پلی اتیلن فاضلابی است با سطح بیرونی فنری یا شیاردار و سطح داخلی زرد رنگ و صیقلی بمنظور انتقال پرسرعت فاضلاب و آب بصورت ثقلی.

برای انتقال آب و فاضلاب در زیر زمین و گاها روی زمین ناچار باید از کانال استفاده گردد که به دلیل معایب لوله‌های فلزی، بتنی و GRP و انواع کانالهای سیمانی و خاکی باید جایگزینی برای این لوله‌ها پیدا میشد که هم از لحاظ هزینه و هم زمان اجرای پروژه‌ها مقرون بصرفه میشد. به همین دلیل ما بر آن شدیم تا تولید لوله کاروگیت یا لوله پلی اتیلن فاضلابی را آغاز کنیم.

لوله کاروگیت چیست؟

لوله کاروگیت برگرفته از کلمه انگلیسی (CORRUGATED PIPE) به معنی لوله شیاردار، نوعی لوله‌های دوجداره فاضلابی می‌باشد که به صورت دوجداره و لایه داخلی جداگانه تولید می‌گردد.

از لحاظ ظاهری لوله‌ای از جنس پلی اتیلن است که از نمای بیرونی به صورت موج دار (حلقه حلقه) و یک لایه درونی به صورت کاملا صیقلی به رنگهای متفاوت از جمله زرد، آبی و… می‌باشد.

جنس لوله کاروگیت همانطور که در بالا اشاره شد از نوعی پلیمر به نام پلی اتیلن با دانسیته بالا HDPE از رده EX3 گرید PE80 میباشد و از محصولات پتروشیمی‌های داخلی می‌باشد که به دلیل طول عمر و مقاومت بالا جهت ساخت انواع لوله پلی اتیلنی مورد استفاده قرار میگیرد.

لوله‌های کاروگیت جهت انتقال شبکه فاضلاب به همراه منهول، سپتیک تانک و اتصالات کاروگیت مورد استفاده قرار میگیرند. 

لوله دوجداره فاضلابی با لایه درونی کاملا صاف و صیقلی و به رنگهای آبی یا زرد و لایه بیرونی معمولا بصورت شیاردار و حلقه حلقه و به رنگ مشکی تولید میگردند. لوله‌های کاروگیت هیدرولیک داخلی و مقاومت بیرونی فوق عالی را برای شبکه‌های فاضلاب ارائه میدهند که جزء مدرنترین و کاربردی ترین لوله جهت اجرای شبکه‌های فاضلاب و زهکشی و آبرسانی و… محسوب می‌شوند.

لوله‌های کاروگیت از پلی اتیلن با مقاومت بالا و پرکاربرد ساخنه شده است و همچنین مقاومت دربرابر خوردگی و سایش برتر را ایجاد می‌کند و که این امر موجب جایگزین آن را به یک گزینه عالی برای لوله‌های بتن مسلح و لوله‌های فلزی موج دار تبدیل می‌کند.

لوله کاروگیت بدلیل استحکام و انعطاف پذیری بالایی که دارد برای زهکشی، در زیر پلها، حمل مواد اسیدی و بازی، لوله‌های فاضلاب آدم رو، پسآبهای صنعتی و… مورداستفاده قرار میگیرد. این خصوصیات منجر به افزایش تولید لوله پلی اتیلن دوجداره شده و استفاده عمده از لوله‌های کاروگیت در ایران و جهان در سیستمهای لوله کشی فاضلاب است و به همین دلیل به این مدل از لوله‌ها، لوله فاضلاب هم گفته می‌شود.

لوله دوجداره فاضلابی

لوله کاروگیت در پروژه‌های فاضلاب در حمل و نقل پسماند صنعتی در تخلیه آب ناشی از طوفان و در انتقال آب زهکشی استفاده می‌شود.

کاربردهای لوله کاروگیت

لوله‌های دوجداره پلی اتیلن HDPE یا لوله کاروگیت عمدتا درموارد زیر استفاده می‌شود:

 • پروژه‌های زهکشی
 • پروژه‌های خط لوله فاضلاب
 • پروژه‌های محافظت از کابل برق
 • پروژه‌های تخلیه آب ناشی از طوفان
 • استفاده از لوله کاروگیت در پروژه‌های حمل و نقل فاضلاب در زیر جاده
 • پروژه‌های خط لوله تخلیه فاضلاب و پروژه‌های تخلیه آب ناشی از طوفان بعنوان لوله کاروگیت سوراخ دار

لوله‌های کاروگیت تقویت شده فولادی عمدتا در موارد زیر استفاده می‌شوند:

 • خط لوله زهکشی
 • پروژه‌های زیرساختی زیرزمینی فرودگاه‌های بزرگ
 • پروژه‌های عبور راه آهن فرعی
 • پروژه‌های شبکه فاضلاب استادیوم
 • پروژه‌های بزرگ خط لوله آبیاری
 • استفاده از لوله کاروگیت فاضلابی در اجرای پروژه‌های شبکه فاضلاب شهری
 • پروژه‌های تخلیه آب طوفان
 • تخلیه پروژه‌های آب زیرزمینی برای تولید چاله‌های بزرگ

انواع لوله دوجداره فاضلابی

 1. لوله کاروگیت
 2. لوله اسپیرال
 3. لوله کورتیوب

هدف از تولید لوله کاروگیت افزایش مقاومت و کاهش ساییدگی درون لوله فاضلاب می‌باشد تا هنگام انتقال انواع سیال دیرتر رسوب بگیرد و بتواند برای طول عمر بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد.

لوله اسپیرال کاروگیت

از لوله کاروگیت در شبکه‌های جمع آوری فاضلاب (فاضلابهای شهری، فاضلابهای روستایی، فاضلابهای صنعتی، فاضلابهای شهرکهای صنعتی، فاضلابهای تصفیه خانه‌ها)، شبکه‌های زهکشی زیر زمینی تا عمق دفن 10 متر، آبیاریهای ثقلی، انتقال آب رودخانه‌ها و دریاها بصورت ثقلی، انتقال اسیدها و بازها و انواع پسابهای خطرناک صنعتی، بعنوان پل زیر جاده‌ها و در مسیر رودخانه‌ها، در ساخت منهول و سپتیک تانک و چربی‌گیر و انواع مخزن نگهداری سیالات استفاده می‌شود که بسته به نوع سیالی که لوله وظیفه انتقال آن را دارد، متریال و نوع آن متفاوت است و البته این تغییر متریال و نوع لوله به نحوه و مکان استفاده لوله پلی اتیلنی فاضلابی نیز وابسته است.

به عنوان مثال لوله پلی اتیلنی که در اعماق بیش از 5 متر دفن می‌شود از لحاظ نوع آن (کاروگیت، اسپیرال، کورتیوب) و میزان پلی اتیلن در ساخت متفاوت است از زمانی که این لوله پلی اتیلنی در عمق 1 متری دفن می‌گردد.

دلیل محبوبیت زیاد این مدل لوله‌ها مقاومت در برابر فشارهای مختلف سطحی و غیر سطحی است و دلیل این افزایش مقاومت نحوه ساخت حلقه‌ای آن است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مواد اولیه مورد مصرف در تولید لوله کاروگیت

این مرحله از اهمیت فراوانی در فرآیند تولید برخوردار است چون مستلزم مشارکت کارکنان در سطوح مختلف می‌باشد. آماده سازی مواد اولیه با سفارش خرید شروع و با تهیه میکس گرانول + مستربچ و انتقال آن به قیف اکسترود پایان می‌یابد. این مرحله بطور مستقیم به برنامه‌های تولید متصل است. مراحل این فاز عبارتند از سفارش خرید، دریافت، ترکیب مواد اولیه.

 • سفارش خرید

مواداولیه مورد استفاده در فرآیند تولید لوله کاروگیت، توسط کارکنان در یک تیم عملیاتی بعنوان تولید، تضمین کیفیت و خرید براساس مشخصات فنی مواد اولیه، معیارهای مورد نیاز استانداردهای محصول، قابل اطمینان بودن تامین کننده و آزمون‌های کنترل کیفیت مواد اولیه و محصولات تهیه شده از آن تایید می‌شود. درصورتی که مواد اولیه کیفیت مورد نظر را دارا باشد سفارش و خرید محصول صورت خواهد گرفت.

 • دریافت و انبار نمودن

مواداولیه درهنگام ورود به کارخانه، توسط مسئول کنترل کیفیت نمونه برداری شده ارزیابی می‌شود، درصورت مطابقت مشخصات مورد درخواست با محموله‌ی ارسالی براساس مشخصات مندرج در برگه‌های مشخصات کالا و بارنامه مسئول کنترل کیفیت، آزمون‌های استاندارد را بروی نمونه برای تعیین تطابق محموله و ارائه گزارش انجام می‌دهد و درصورت مغایرت مواد اولیه دریافتی با استاندارد مربوطه، محموله عودت داده می‌شود.

 • ترکیب مواد اولیه

ترکیب مواد اولیه برحسب نوع لوله، استاندارد محصول و باتوجه به حفظ کیفیت مورد نیاز متفاوت خواهد بود. در طی فرآیند مخلوط نمودن مواد، حداقل 2 و حداکثر 2.5 درصد دوده بعنوان محافظ اشعه فرابنفش اضافه می‌شود. مسئول کنترل کیفیت آزمون لازم را بروی مخلوط به منظور حصول اطمینان دارا بودن مشخصات لازم را از طریق آزمون‌های ذیل انجام می‌دهد.

 • آزمون شاخص جریان مذاب (MFI)
 • آزمون چگالی (تراکم)
 • آزمون پایداری حرارتی (OIT)
 • آزمون تست رطوبت
 • آزمون تراکنش دوده

لوله کاروگیت فاضلابی

 مشخصات فنی لوله‌های کاروگیت

لوله‌های دوجداره کاروگیت سازآب دارای تائیدیه و تست‌های دوازده گانه زیر می‌باشد:

 1. جنس بدنه داخلی و خارجی لوله کاروگیت دوجداره از پلی اتیلن با شاخص جریان MFI یکسان با گرید 100 از نوع PIPEGRADE
 2. تست ضربه 
 3. تست ظاهری
 4. تست نشانه گذاری
 5. حداقل ضخامت لایه
 6. نرخ جریان مذاب
 7. دارای دانسیته بالا
 8. دارای تاییدیه پایداری حرارتی
 9. دارای تناسب مقدار و پراکنش دوده
 10. دارای تاییدیه آزمون مواد اولیه
 11. مقاومت حلقوی و اسمی لوله کاروگیت
 12. تست انعطاف پذیری

همانطور که مشخصات لوله تولید گروه صنعتی ساز آب به عنوان برترین صادرکننده لوله‌های پلی اتیلنی و لوله‌های فاضلابی را ملاحظه می‌کنید، دارای تمامی تاییدیه‌های وزارت صنعت و معدن در زمینه ساخت لوله می‌باشد و چندین سال به عنوان صادرکننده نمونه لوله‌های کاروگیت و پلی اتیلنی در کشور شناخته شده است.

سایزبندی و قیمت لوله کاروگیت

جدول سایزهای تولیدی لوله کاروگیت سازآب

این نوع سه نوع مقاومت با ضخامت لوله کاروگیت رابطه مستقیم دارند یعنی هر چقدر ضخامت بیشتر گردد این مقاومت نیز افزایش پیدا می‌کند.

لوله‌ها در سه اندازه طولی تولید و به بازار عرضه می‌گردد که آنها عبارتند از:

 1. شاخه‌های 3 متری
 2. شاخه‌های 6 متری
 3. شاخه‌های 12 متری

این شاخه‌ها به صورت استاندارد تولید میگردند و به صورتهای مختلفی به یکدیگر اتصال پیدا می‌کنند که نحوه اتصال لوله‌ها را به عنوان مبحث جداگانه توضیح خواهیم داد.

لوله کاروگیت سایز 200

مزایای لوله شیاردار فاضلابی

 • وزن بسیار پایین در برابر همه لوله‌های دیگر 
 • محدوده دمای گستره از 40- درجه تا 80+ درجه سانتیگراد 
 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و مواد شیمیایی
 • مقاوم در برابر زلزله و رانش 
 • دارای اتصالات سرخود جهت سهولت و سرعت اجرا
 • دارای لایه داخلی مقاوم در برابر سایش 
 • هزینه پایین جابجایی و اجرا 
 • دارای تنوع اتصالات دو جداره کاروگیت برای اجرا
 • رفتار هیدرولیکی بسیار مناسب نسبت به دیگر لوله‌ها 
 • دارای اتصالات کوپلر و واشر کاملا آببند 
 • سرعت اجرای بسیار بالا 

با نصب سریع و آسان لوله کاروگیت، انتظار صرفه جویی قابل توجهی را در هزینه‌های خود داشته باشید. با کمتر از 10درصد وزن لوله بتنی، کار با آن راحت تر و ایمن تر می‌شود و میتوانید هزینه‌ها و زمان نصب را کاهش دهید.

لوله کاروگیت در متراژ طولانی تر از لوله بتن مسلح ساخته می‌شود، که به معنی اتصالات کمتر و نصب کارآمدتر است. اتصالات ایمن و مقاوم دربرابر نشت را میتوان به سرعت با اتصالات واشردار نصب کرد. نصب سریع همچنین مدت زمان اختلال در ترافیک را که اغلب با تاسیسات زیرزمینی همراه است، کاهش میدهد.

خواص فیزیکی لوله‌های پلی اتیلن HDPE

آژمایش لوله کاروگیت

مشخصات فنی لوله‌های دوجداره فاضلابی

مراحل تولید لوله کاروگیت

جهت ساخت و تولید لوله‌های پلی اتیلن کاروگیت باید مراحل زیر در کارخانه صورت پذیرد:

تهیه و اکسترود کردن مواد اولیه

پس از خرید مواد اولیه اعم از پلی اتیلن سفید و مشکی و یا خودرنک و همچنین ماده افزودنی فرآیند اکسترود نمودن آغاز می‌گردد. این مرحله از حساسیت بالایی بر خوردار است. مواد اولیه تولید لوله کاروگیت حتما باید به واحد کنترل کیفیت ارجاع داده شود تا با آزمایشهای لازم کیفیت آن تایید گردد. پس از تائید کیفیت توسط کارشناس مربوطه، آزمونهای استاندارد بر روی نمونه انجام میدهند تا تطابق بین محموله و گزارش کارشناس کنترل کیفی معین شود که در صورت مغایر این محموله مرجوع می‌گردد.

اکستروژن

در این مرحله پلیمر ها وارد دستگاه اکسترود شده و در آنجا ذوب می‌گردد. ذوب پلی اتیلن سنگین توسط تنظیم دقیق پروفایل دمایی در نواحی مختلف بر اساس نوع پلیمر کنترل می‌شود که سبب ایجاد فشار بهینه درخروجی اکسترودر می‌شود.

کاروگیت نمودن

در این مرحله پلیمر ذوب شده وارد دستگاه قالب گیری شده و در خروجی به شکل لوله در می‌آید و سطح خارجی آن توسط دستگاه مخصوص و اعمال خلاء کاروگیت می‌گردد در حالیکه سطح داخلی صاف و صیقلی می‌باشد. در خلال مرحله تولید تثبیت ضخامت لایه‌های لوله کاروگیت، سرعت تولید و دماها در مقدار بهینه تنظیم می‌شود. مسئول کنترل کیفیت کنترلهای لازم را بر روی محصول نهایی به منظور حصول اطمینان از دارا بودن کیفیت لازم انجام می‌دهد.

کالیبراسیون

در این مرحله لوله تولید شده را کالیبره یا همان خنک سازی می‌نمایند. به منظور خنک سازی لوله‌ها از نازلهای آب دور تا دور لوله استفاده می‌شود.

تست و آزمون نهایی و صدور تاییدیه

در این مرحله با نمونه برداری از لوله کاروگیت، واحد کنترل کیفیت میزان مطابقت کیفیت محصول در طی فرآیند تولید با مشخصات لازم و بهینه سازی تنظیمات دستگاه مشخص می‌کند و در صورت مطابقت داشتن هر دو نتایج با یکدیگر تاییدیه نهایی را صدور می‌نماید.

سایزبندی لوله‌های کاروگیت

سایز لوله‌های کاروگیت به جهت نوع پروژه‌های اجرایی دارای ابعاد متفاوتی می‌باشد که در روند اجرای پروژه‌ها میتواند نقشی کلیدی ایفا نماید. چرا که هر سایز مختص به محلی خاص از پروژه می‌باشد. در زیر سایزهای لوله کاروگیت را به میلیمتر و اینچ تعریف نموده‌ایم تا در صورت نیاز مقایسه‌ای از لحاظ ابعادی داشته باشید.

 • 110 میلیمتر 4 اینچ، قطر داخلی 110 میلیمتر، قطر خارجی 129 میلیمتر
 • لوله کاروگیت 160 میلیمتر 6 اینچ، قطر داخلی 160 میلیمتر، قطر خارجی 187 میلیمتر
 • 200 میلیمتر 8 اینچ، قطر داخلی 200 میلیمتر، قطر خارجی 233 میلیمتر
 • 250 میلیمتر 10 اینچ، قطر داخلی 250 میلیمتر، قطر خارجی 291 میلیمتر
 • 315 میلیمتر 12 اینچ، قطر داخلی 315 میلیمتر، قطر خارجی 367 میلیمتر
 • 400 میلیمتر 16 اینچ، قطر داخلی 400 میلیمتر، قطر داخلی 468 میلیمتر
 • 500 میلیمتر 20 اینچ، قطر داخلی 500 میلیمتر، قطر خارجی 584 میلیمتر
 • 600 میلیمتر 24 اینچ، قطر داخلی 600 میلیمتر، قطر خارجی 708 میلیمتر
 • 700 میلیمتر 28 اینچ، قطر داخلی 700 میلیمتر، قطر خارجی 827 میلیمتر
 • لوله کاروگیت با قطر داخلی 800 میلیمتر معادل 32 اینچ، قطر داخلی 800 میلیمتر، قطر خارجی 890 میلیمتر
 • 900 میلیمتر 36 اینچ، قطر داخلی 900 میلیمتر، قطر خارجی 928 میلیمتر
 • 1000 میلیمتر 40 اینچ، قطر داخلی 1000 میلیمتر، قطر خارجی 1130 میلیمتر
 • 1200 میلیمتر 47 اینچ، قطر داخلی 1200 میلیمتر، قطر خارجی لوله 1320 میلیمتر
 • 1400 میلیمتر 55 اینچ، قطر داخلی 1400 میلیمتر، قطر خارجی لوله 1560 میلیمتر
 • 1600 میلیمتر 62 اینچ، قطر داخلی 1600 میلیمتر، قطر خارجی لوله 1800 میلیمتر
 • 1800 میلیمتر 70 اینچ، قطر داخلی 1800 میلیمتر، قطر خارجی لوله 2000 میلیمتر
 • لوله کاروگیت-اسپیرال سایز 2000 میلیمتر معادل 80 اینچ، قطر داخلی 2000 میلیمتر، قطر خارجی لوله 2240 میلیمتر
 • لوله پلی اتیلن دوجداره سایز 2500 میلیمتر معادل 100 اینچ، قطر داخلی 2500 میلیمتر، قطر خارجی لوله 2780 میلیمتر
 • لوله اسپیرال 3000 میلیمتر 120 اینچ، قطر داخلی 3000 میلیمتر، قطر خارجی لوله 3300 میلیمتر

قیمت لوله کاروگیت

نصب لوله‌های کاروگیت

لوله‌های کاروگیت محصول شرکت سازآب به دو روش در محل کاربری اجرا می‌گردد:

 1. بصورت دفنی (نصب در ترانشه)
 2. نصب بر روی سطح خاک

لوله‌های کاروگیت فاضلابی دفنی (Buried pipe) اصولا برای انتقال آبهای سطحی و فاضلاب شهری و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند که با توجه نوع پروژه و کیفیت خاص متفاوت خواهند بود. در کل لوله‌های انتقال فاضلاب به دو دسته flexible و rigid تقسیم میگردند که لوله کاروگیت فاضلابی جزو لوله‌های فلکسیبل قرار میگیرد.

از ویژگیهای این نوع لوله میتوان به میزان تحمل فشار بار وارده و قدرت شکل پذیری آن اشاره نمود. لوله‌های سیمانی و بتونی انتقال فاضلاب در دسته دوم یعنی لوله‌های rigid قرار دارند.

لوله کاروگیت، لوله انعطاف پذیری با قابلیت تغییری پذیری بیش از 2درصد می‌باشد که دچار ترک خوردگی نمی‌گردد. نکته مهم این است که لوله کاروگیت مقدار اندکی از باروارده را تحمل می‌کند الباقی نیروی وارده به بستر لوله تحمیل می‌شود.

لوله‌های کاروگیت بسیار سبک و مقاوم در برابر ضربه و خوردگی می‌باشند. به سبب قابلیت شکل پذیری لوله کاروگیت، بستر خاک یا همان ترانشه در روش نصب دفنی اهمیت دارد.

عملکرد خاک براساس پارامترهای زیر محاسبه می‌گردد:

 • عمق ترانشه
 • بارهای سطحی
 • مقاومت حلقوی لوله
 • ابعاد استاندارد
 • RING Stiffness ꞊ EI÷R3M

بستر خاک بواسطه مصالح محکم و پایدار در لایه‌های مختلف ایجاد می‌گردد. اما لایه‌های مختلف ترانشه به قرار زیر است:

 1. لایه پوشا (Embedment): لایه‌ای از ترانشه می‌باشد که در تماس مستقیم با سطح خارجی لوله کاروگیت می‌باشد و وظیفه انتقال بار به بستریهای بعدی ترانشه و جلوگیری از شکل پذیری لوله را برعهده دارد.
 2. لایه زیرین (Bedding): این لایه به منظور تراز نمودن ترانشه ایجاد می‌گردد.
 3. بستر (Foundation): این لایه نیز تهیه کننده سطح مناسب برای لایه زیرین می‌باشد.
 4. لایه كناری (Haunching): لایه ای كه در نیمه پائینی لوله پلی اتیلن ایجاد می گردد و وظیفه انتقال بارهای وارده را بعهده دارد. كیفیت مصالح مصرفی و چگونگی اجرای این لایه نقش مهمی در كنترل تغییر شكل لوله‌های پلی اتیلن دارد.
 5. خاكریزی اصلی اولیه (Primary Initial Backfill): این منطقة خاكریزی که در شرایط معمولی تا ارتفاع %۷۵ قطر لوله میرسد و در حالتی كه لوله پائین تر از سطح آب زیرزمینی می باشد حداقل تا ۱۵ سانتیمتر روی لوله را میپوشاند، بعنوان تكیه گاه اولیه در مقابل تغییر شكلهای جانبی عمل میكند.
 6. خاكریزی اصلی ثانویه (Secondary Initial Backfill): این لایه وظیفه توزیع نیروهای سربار و جدا نمودن لوله کاروگیت از هر گونه اثرات ناشی از خاكریز نهائی را برعهده دارد.
 7. خاكریز نهائی (Final Backfill): این لایه كه از مصالح محل برای اجرای آن استفاده و در نهایت متراكم می شود كمترین اثر را بر روی لوله دارد اما با ایجاد یك لایه متراكم حالت انتقال بار به شكل قوس افزایش می یابد و به همین علت و برای جلوگیری از تاثیر سوء بارهای متمركز بر روی لوله میبایست از بكارگیری نخاله‌های ساختمانی، مصالح همراه با مواد آلی و تخته سنگهای بزرگ ممانعت بعمل آورد تا امكان رفت و آمد و گذر وسایل نقلیه از روی ترانشه امكان پذیر گردد.

نکته اینجاست که قبل از گذاشتن لوله درون خاک لایه زیرین، کناری و بستر خاک آماده سازی می‌گردد و پس از قرار گرفتن لوله درون ترانشه الباقی مراحل صورت می‌پذیرد.

نصب لوله‌های کاروگیت نیز مستلزم استفاده از دانش متخصصان و نصابان حرفه‌ای شرکت سازآب می‌باشد.

لوله کاروگیت قوی اما انعطاف پذیر است یعنی چه؟

این لوله‌ها ماده‌ای سخت هستند. لوله کاروگیت یکی از محصولات زهکشی بی اثر شیمیایی است که باعث می‌شود در برابر گازهای خورنده و مواد شیمیایی بسیار مقاوم باشد. زنگ نمیزند و در برابر سایش بسیار مقاوم است. اتصالات درکاربردهای تخلیه گرانش ضد آب هستند.

با این وجود لوله کاروگیت بسیار انعطاف پذیر و سبک است و آن را برای مانور در راهروهای متراکم شبکه، تنظیم سیستم لوله کشی منحصر بفرد یا عبور از زمینهای سخت ایده آل میکند.

دوام و طول عمر لوله کاروگیت چگونه است؟

لوله کاروگیت میتواند در کاربردهای معمول زهکشی 100 سال عمر مفید داشته باشید. لوله کاروگیت در برابر سایش و مواد شیمیایی بسیار مقاوم است و در محیطهایی که به مواد دیگر آسیب میرساند عملکرد مطلوبی دارد. خاک اسیدی و روان‌آب از نمکهای جاده مشکلات رایجی است که میتواند عمر سایر لوله‌های زهکشی را به چند سال کاهش دهد اما لوله کاروگیت درهمان محیط میتواند دهه‌ها سال دوام داشته باشد.

لوله‌های کاروگیت برای تعامل باخاکهای اطراف و حمل بارهای زنده طراحی شده اند. اثر متقابل خاک و لوله باعث می‌شود که لوله کاروگیت زیر لایه‌های عمیق دفن شود، بدون اینکه نگران کلاسهای مختلف لوله باشید.

مزایای قابل توجه زیست محیطی:

لوله کاروگیت دارای مزایای زیست محیطی فراوانی است. در مقایسه با انواع دیگر لوله‌ها، لوله‌های کاروگیت برای ساخت، حمل و نصب آن به انرژی بسیار کمتری نیاز دارد. این لوله‌ها بی اثر بوده و در هنگام تولید یا استفاده از سموم، سموم را به محیط انتشار نمیدهد. لوله‌های کاروگیت در مقایسه با سایر لوله‌ها بالاترین درجه طول عمر را دارند. لوله کاروگیت برای نصبهای جدید یا جایگزینی زیرساختهای خراب ایده آل است و در پایان عمر مفید، این لوله‌ها قابل بازیافت میباشند.

لوله کاروگیت ارزان

این نوع لوله بمنظور انتقال فاضلاب یا آبرسانی یا زهکشی استفاده نمی‌گردد بلکه از آنها در ساخت سپتیک تانک در سایزهای 1200 تا 3500 میلیمتری، ساخت داکت عبور هوا، غلاف شیر خودکار، ساخت غلاف عبور سیم ها، ساخت شوتینگ در سایز 400 تا 600 میلیمتر، ساخت منهول و هندهولهای پیش ساخته از سایز 315 تا 220 میلیمتری، ساخت مخزن اسید و مخازن نگهداری سیالات شیمیایی، بعنوان جویهای جمع آوری و هدایت آب، در پلسازی زیر جاده‌ها و… استفاده می‌گردد.

همچنین در ساخت جویهای آب برای انتقال آب روی زمین، استفاده بمنظور پلسازی زیر جاده‌ها، استفاده جهت تولید مخازن دفنی دوجداره آب انبار از این نوع خاص از لوله‌ها استفاده می‌شود.

انواع لوله دوجداره فاضلابی به لحاظ نوع کاربرد

لوله‌های کاروگیت بسته به نوع مصرف و کاربردشان به انواع زیر دسته بندی می‌شوند:

 1. لوله مخصوص زهکشی
 2. لوله بمنظور انتقال فاضلاب بهداشتی
 3. لوله کاروگیت مخابراتی
 4. لوله دوجداره آکاردئونی ویژه ساخت کمپهای کارگری، نظامی و…

کارخانه لوله کاروگیت فاضلابی

قیمت لوله کاروگیت

برای تعیین قیمت لوله کاروگیت باید به مواد و نحوه ساخت آن توجه نمایید، زیرا بسیاری از تولید کنندگان به دلیل نداشتن استاندارد اقدام به استفاده گرانول (مواد درجه دو و سه) در ساخت لوله مینمایند و این باعث کاهش قیمت لوله و طبیعتا کاهش کیفیت لوله می‌گردد.

مهمترین مسئله در تعیین قیمت اولا نوع پلی اتیلن مورد استفاده است و در درجه دوم کیفیت ساخت لوله می‌باشد که این مهم وابستگی زیادی به تجهیزات ساخت و تجربه تولید کننده لوله‌ها دارد.

بر اساس شاخه و متر طول محاسبه می‌گردد و از آنجا که قیمت متریال در نوسان است نمیتوان به صورت ثابت اعلام نمود ولی به صورت کلی قیمت لوله کاروگیت از متری 15 هزارتومان شروع می‌شود و تا متری 10 میلیون در نوسان است و به هر میزان که قطر لوله کاروگیت بزرگتر گردد و مقاومت آن افزایش یابد، قیمت نیز افزایش می‌یابد.

در صورت عدم اطلاع کافی در مورد نحوه سفارش و خرید لوله‌های کاروگیت و لوله پلی اتیلن یا استعلام قیمت لوله کاروگیت با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

برخی از مشاورین، مهندسین و کارشناسان به لوله‌های کاروگیت، لوله پلی اتیلن شیاردار یا لوله آکاردئونی و کنگره دار نیز میگویند.

فاکتورهای تعیین کننده قیمت لوله کاروگیت

عوامل تعیین کننده قیمت لوله کاروگیت به شرح زیر می‌باشد:

 1. کیفیت مواد اولیه: بسته به نوع پلیمر مورد استفاده و میزان خلوص آن و اینکه لوله مذکور از مواد درجه یک یا دو یا سه درست شده باشد قیمت متفاوت خواهد بود.
 2. مقدار خاک و باری که باید لوله تحمل نماید.
 3. میزان و درصد مواد پلی اتیلنی به کار برده شده در ساخت لوله کاروگیت
 4. وزن هر شاخه لوله
 5. متراژ کلی لوله مورد استفاده

نحوه اتصال لوله‌های دوجداره فاضلابی به یکدیگر

همانطور که میدانید استانداردهای تولید لوله‌های کاروگیت در شاخه 3، 6 و 12 متری می‌باشد. چنانچه نیازمند استفاده از لوله کاروگیت در متراژهای بیش از این اندازه باشید باید هریک از این شاخه‌ها را توسط روشهای ویزه اتصالات به یکدیگر متصل نمایید. در ذیل به برخی از روشهای اتصال لوله کاروگیت اشاره می‌نماییم:

اتصال با واشر و کوپلر

ساده ترین روش متصل نمودن دو لوله کاروگیت دوجداره به هم استفاده از واشر و کوپلر می‌باشد. به منظور آببندی کامل دو لوله، باید واشر و کوپلر به دقت تمیز شوند تا خاکهای ترانشه به درون لوله‌ها نفوذ نکند. دقت کنید هنگامی که کوپلر را میخواهید بر روی لوله‌ها سوارکنید باید یک ورق پلاستیک یا چوبی در زیر آن قرار دهید و بعد دو واشر کاملا روان شده توسط روان کننده را به انتهای دو لوله کاروگیت ببندید.

اتصال لوله‌های کاروگیت

مزایای استفاده از اتصال واشر و کوپلر
 • نصب سریع و آسان
 • مقاومت بالا در برابر ضربه و سایش
 • مناسب برای شرایط خشک و تر زیر زمین
 • اتصال هم سطح با لوله کاروگیت
 • امکان ایجاد سازگاری بیشتر در شرایط غیر هم تراز به دلیل خواص الاستومری
 • امکان استفاده از یک سایز کوپلر برای لوله‌هایی با اندازه دامنه مختلف به خاطر نسبت جمع شدگی زیاد
 • مقاومت در برابر گرما، اشعه فرابنفش، ارتعاش، ذرات سنگ و شرایط صنعتی نامساعد
 • موجود بودن در طول و ابعاد مورد نیاز

اتصال با کوپلر موفه دار

این روش اتصال لوله‌ها بهم بسیار مقرون به صرفه تر از نوع قبلی می‌باشد چرا که دیگر هزینه‌ای بابت خرید واشر و کوپلر متحمل نمی‌شوید لیکن در این روش با مقداری افت در متراژ لوله روبرو خواهید شد.

اتصال با کوپلر حرارتی

کوپلر حراتی متشکل از ماده اولفین می‌باشد که با آببندی 100 درصدی لوله‌های کاروگیت همراه خواهد بود. استفاده از این روش امکان اتصال لوله‌های پلی اتیلن دوجداره در اقطار بزرگتر را ممکن و به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر می‌باشد.

روش اتصال با کوپلر سر خود (ساکت و اسپیگوت)

در این روش باید اورینگ و کوپلر توسط مایع ظرفشویی، تاید و مواد غیر نفتی روان گردند و بخش نر و مادگی به مظور آببندی کامل، تمیزکاری شوند. انتهای ساکت باید دو پروفیل انتهای لوله کاروگیت را بپوشاند.

مزایای استفاده از روش اتصال کوپلر سر خود
 • امکان نصب بدون توجه به شرایط جوی
 • به سرعت و ساده نصب می‌گردد و راندمان بالایی دارد.
 • کاهش اتلاف زمان
 • عدم نیاز به آموزش جوشکار
 • انجام اتصال بدون نیاز به تجهیزات خاص
 • بلافاصله پس از نصب لوله کاروگیت قابل بهره برداری و اعمال فشار می‌باشد.
 • تهیه و خرید آسان بدون نیاز به قطعات اضافی

اندازه و ابعاد واشر

واشرها از جنس ای پی دی ام با توجه به تغییرات ارزی دارای نوسان قیمت میباشند. شرکت سازآب توانایی تولید انواع واشر در سایزهای 125، 160، 200، 250، تا 1200 میلیمتر را دارد. نکته مهم اینست که لوله‌های تولیدی این شرکت مطابق استانداردها و محدودیتهای جهانی تا سایز 1200 دارای واشر و کوپلر سرخود میباشند که در صورت استفاده پی در پی نیاز به اتصالات اضافه نمی‌باشد.

اتصال با کوپلر میانی

استفاده از کوپلر میانی به هنگام هر برش لوله کاروگیت ضرورت می‌یابد.

اتصال با کمربند و واشر

از این روش به هنگام اتصال در سایزهای بسیار بالا استفاده می‌گردد.

اتصال با استفاده از جوش

در این روش لوله‌های 6 متری یا 12 متری بواسطه جوش بهم متصل میگردند و در سایزهای بالاتر از 2 متر از جوش الکتروفیوژن استفاده می‌شود.

تولید کننده لوله کاروگیت

گروه تولیدی سازآب یکی از تولید کنندگان برتر انواع لوله‌های پلی اتیلن و لوله پلیکا می‌باشد که مجهز به تازه ترین تجهیزات جهت ساخت و اکسترود لوله‌های پلی اتیلن می‌باشد و همچنین قادر به ساخت و تولید لوله‌های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی با دقت بالا و تجربه فراوان در عرصه تولید و ترکیب مواد پلیمری و همچنین انواع اتصالات پلی اتیلنی می‌باشد.

بیش از دو دهه تجربه در ساخت و تولید لوله‌های پلی اتیلن اعم از تک جداره و دوجداره و کورتیوب و اسپیرال ضمانت خریدی مطمئن و با کیفیت را به مشتریان ما خواهد داد.

محصولات ما دارای انواع تائیدیه لازم به هنگام ساخت و نصب و عرضه کالا اعم از استانداردها و تستهای حین تولید می‌باشد.

شما با خرید مستقیم لوله‌های کاروگیت و منهول و سپتیک پلی اتیلن از درب کارخانجات ما ضمن کاهش قیمت (حذف هزینه‌های واسطه گری) میتوانید با خیالی آسوده کالای مورد نیاز خود را خریداری نمائید.

کارخانه لوله کاروگیت

خط تولید ما مجهز به دستگاه‌های مدرن اکسترودر و کنترل کیفیت و پرس و جوشکاری خودکار در حین تولید بوده و همین امر در تولید لوله‌های با کیفیت بالا به لحاظ تحمل فشار و میزان مقاومت در برابر اشعه‌های UV خورشید، میزان صیقلی بودن و میزان مقاومت در برابر نفوذ پذیری مواد شیمیایی و عوامل طبیعی اعم از زلزله، سایش و رانش زمین نقش بسزایی داشته است.

این دستگاه با برترین برندهای اروپایی ساخته و وارد شده است. میزان خطاها در مراحل بواسطه این دستگاه‌ها تقریبا به صفر میرسد. مواد اولیه در کارخانه از مرغوب‌ترین پلیمرها می‌باشد. نحوه انبار نمود مواد و لوله‌های ساخته شده و نگهداری و حمل و نقل انها مطابق با استانداردها می‌باشد.

مواد اولیه به دور از نور و رطوبت نگهداری می‌شوند و همچنین از طریق سیلو درون اکسترود تزریق می‌گردد. مجهز به سیستمهای خنک کننده پلی اتیلن و سیستمهای جانبی اعم استخر، برق و… سامانه کنترل ابعاد لوله کاروگیت در حین و پس از تولید، واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه و واحد صدور تائیدیه و استانداردها می‌باشد. محل ذخیره سازی لوله‌ها کاملا تراز و صاف می‌باشد.

در انتها چنانچه علاقمند هستید قیمت بروز و جهانی لوله‌های کاروگیت را بصورت آنلاین و بصورت دلاری دارشته باشید می توانید به آدرس سایت علی بابا و یا آمازن سر بزنید. لینک قیمت لوله دوجداره فاضلاب سایت علی بابا در ادامه برای استفاده شما آورده شده است.

https://www.alibaba.com/premium/corrugated_pipe_prices.html

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 5]
2 Comments
 1. حسن زاده

  با سلام
  لطفا اگر امکان داره راهنمایی کنید برای خرید لوله سایز 1500 میلیمتر بنده 500 متر نیاز دارم برای پروژه خط فاضلاب شهرک صنعتی

  1. سازآب

   سلام وقت شما بخیر
   قربان لوله کاروگیت در قطر داخلی 1400 میلیمتر و قطر خارجی 1500 میلیمتر تولید میکنیم هر تریلی 4 شاخه حمل میکنه و زمان تحویل 500 متر حدود 20 روز کاری هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *