دنیای یخسازهای صنعتی بسیار متنوع است و می‌توانید شاهد مدل‌های مختلفی از آن‌ها باشید. یخساز قالبی یک نمونه از این محصولات صنعتی به شمار می‌رود که در مدل‌های گوناگونی موجود است و می‌توان شاهد ویژگی‌هایی متعددی از آن‌ها بود. یخساز صنعتی قالبی کاربردهای مختلفی دارد و استفاده از آن در انواع صنایع رایج است. در ادامه بیشتر به بررسی این محصول خواهیم پرداخت.

یخساز قالبی چیست؟

یخساز قالبی یک دستگاه برودتی پرکاربرد در بسیاری از صنایع است که به کمک یک سیستم برودتی شامل کمپرسور، کندانسور، تجهیزات کنترلی مکانیکی و الکتریکی و…، آب را به یخ هایی به شکل قالب تبدیل می‌کنند. در واقع عملکرد این دستگاه مانند باقی مدلهای یخساز صنعتی است و تنها تفاوت یخساز قالبی از دیگر یخسازها، شکل ظاهری یخ‌های تولیدی توسط آن است. تمام یخ‌های تولید شده توسط این دستگاه به صورت قالبی و در اندازه‌های یکسان تولید می‌شوند. یخ ساز قالبی در اندازه و ظرفیت های مختلف تولید میشود. ظرفیت این یخساز قالبی نسبت به تعداد قالب یخ تولیدی در 24 ساعت محاسبه می‌شود.

یخساز قالبی در چه حجم‌هایی موجود است؟

یکی از پارامترهایی که منجر به تقسیم‌بندی یخسازهای قالبی به دسته‌های مختلف می‌شود، حجم است. یخساز صنعتی قالبی در حجم‌های گوناگونی طراحی و به بازار عرضه شده است. هرکدام از مدل‌ها مشخصات فنی گوناگونی دارند و مشتریان و صنایع بر اساس نیازهای خود می‌توانند نسبت به خرید آن‌ها اقدام کنند. در زیر می‌توانید چند مدل رایج و پرفروش را مشاهده کنید:

مشخصات فنی یخساز قالبی 100 قالب

یکی از پرکاربردترین یخسازهای قالبی، 100 قالب است. دستگاه مذکور این قابلیت را دارد در طول 12 ساعت صد قالب یخ تولید کند که مجموعه وزن کلی آن‌ها به 2.5 تن می‌رسد. برای ساخت دیگ یا مخزن ذخیره از استیل نگیر یا گالوانیزه کمک گرفته می‌شود. استیل نگیر یا فولاد ضد زنگ می‌تواند مزایای گوناگونی همچون مقاومت بالا در برابر ضربه را از خود نشان دهد.

کندانسورهایی که در این یخسازهای به کار می‌روند، می‌توانند هوایی یا آبی باشند. مشتریان با توجه‌ به اقلیم کاربری خود می‌توانند گزینه مدنظر را انتخاب کنند. توان موتور یخساز قالبی 100 قالب می‌تواند در بازه 30 الی 40 اسب بخار باشد که شرایط اقلیمی تغییر دهنده این بازه است. این محصولات دارای جرثقیل برقی هستند و می‌توان از آن‌ها در صنایع بزرگ بهره برد.

مشخصات فنی یخساز قالبی 200 قالب

دیگر مدل یخ ساز قالبی، 200 قالب است. این مدل از یخساز در عرض 12 ساعت می‌تواند دویست قالب یخ را تولید و آماده استفاده کند. صنایع بسیار گسترده‌ای خریدار این محصول هستند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به صنایع لبنی و شیلات اشاره کنیم. قدرت موتور این یخسازها از 60 تا 80 اسب بخار متغیر است و شرایط اقلیمی روی تغییر آن تأثیرگذار هستند.

برای ساخت بدنه بیرونی این یخسازها از استیل نگیر ضد مغناطیس کمک گرفته می‌شود. از آنجایی‌ که سرعت عمل این یخساز صنعتی بالا است، در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود که خود یک مزیت بزرگ است. همچنین برای کاهش اتلاف انرژی و جلوگیری از انتقال سرما به محیط می‌توان این یخسازها را عایق کرد. برای این امر می‌توان از عایق‌های پلیمری و یونولیتی بهره برد. برای یخساز صنعتی 200 قالب نیز دو نوع کندانسور آبی و هوایی در نظر گرفته شده‌اند.

انواع یخساز قالبی

مشخصات فنی یخساز قالبی 500 قالب

آخرین مدل از یخساز قالبی که قصد معرفی آن را داریم، یخساز 500 قالب است. صنایع تولیدی و کارخانه‌های بسیار بزرگ ترجیح می‌دهند این محصول را برای تأمین نیازهای خود خریداری کنند؛ زیرا می‌تواند در هر 12 ساعت پانصد قالب یخ تولید کند. به دلیل ساختار و کارکردی که این محصول دارد باید از موتورهایی با توان بالا بهره گرفته شود. حداقل توان موتور در این مدل 80 اسب بخار است.

برای اینکه قسمت‌های داخلی و بیرونی یخسازهای صنعتی 500 قالب دچار زنگ‌زدگی نشوند، برای روکش کردن آن‌ها از استیل یا ورق‌های گالوانیزه بهره برده می‌شود. البته معمولاً برای کاهش دادن هزینه‌ها از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود؛ اما با این‌ حال می‌توان مشخصاتی همچون استیل را مشاهده کرد و یک لایه ضد زنگ روی آن به کار گرفت. با این کار عمر دستگاه به شکل چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

از دستگاه های مشابه و هم خانواده این دستگاه میتوان به یخساز پولکی اشاره کرد.

یخساز صنعتی قالبی چه نوع موتورهایی دارد؟

موتور یکی از اساسی‌ترین تجهیزات یخساز قالبی صنعتی است. به‌ طور کلی موتورهایی که در این تجهیزات به کار گرفته می‌شوند، دو مدل دارند که با نام‌های هرمتیک و نیمه هرمتیک شناخته شده‌اند. هرکدام از این موتورها عملکرد مربوط به خود را دارند که در زیر می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید.

موتورهای یخساز قالبی

 • مشخصات موتور نیمه هرمتیک

به دلیل مشخصات ویژه‌ای که موتور نیمه هرمتیک دارد، بیشتر تولیدکنندگان یخسازهای قالبی از آن بهره می‌برند. مقاومت و استحکام موتور هرمتیک مثال‌ زدنی است و ایمنی بالایی دارد. امکان تعمیر و کنترل مناسب سرعت از جمله مشخصات برتر این موتورها هستند. لازم به ذکر است قیمت موتور نیمه هرمتیک از هرمتیک بیشتر بوده و با توجه‌ به ظرفیت یخساز تغییر می‌کند.

 • مشخصات موتور هرمتیک

نقطه ضعف موتور هرمتیک این است که نمی‌توان آن را تعمیر کرد؛ به همین علت تولیدکنندگان کمی ترجیح به استفاده از آن می‌دهند. همچنین راندمان پایین و عدم یکنواخت بودن ضرب آهنگ گشتاور از جمله معایب این موتورها هستند. تنها دلیلی که باعث می‌شود تولیدکنندگان به استفاده از موتور هرمتیک روی بیاورند، قیمت پایین‌تر آن است.

اصلی‌ترین کاربردهای یخساز قالبی شامل چه مواردی می‌شوند؟

یخساز قالبی چیست

همان‌طور که مشاهده کردید یخساز قالبی صنعتی در ظرفیت‌های مختلف موجود است؛ از این‌ رو صنایع و کارخانه‌ها با توجه‌ به نیاز خود می‌توانند مدل مدنظر را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهند. در حال حاضر صنایع بسیاری از این یخسازها استفاده می‌کنند. در جدول زیر مهم‌ترین کاربردها را ذکر کرده‌ایم:

 • کارگاه‌های تولیدی بچینگ بتن
 • کشتارگاه‌های سنتی و صنعتی
 • تالارهای پذیرایی و عروسی
 • بازارهای فروش ماهی و آبزیان
 • صنایع بسته‌بندی
 • شرکت‌های تولیدی بزرگ
 • کارخانجات صنعتی
 • صنایع سنگین و نیمه‌ سنگین
 • مجموعه‌های تولیدی فرآورده‌های پروتئینی
 • لنج‌ها و کشتی‌های تفریحی
 • مجتمع‌ها و فروشگاه های بین‌ راهی
 • مجموعه‌های تولیدی شیرینی‌جات

کاربردهای یخ ساز قالبی

ویژگی‌ها و مزایای استفاده از یخساز قالبی

استفاده از یخساز قالبی همراه با خود مزایا و امتیازات مختلفی دارد. در واقع همین مزایا باعث شده‌اند صنایع بسیاری نسبت به خرید این محصول اقدام کنند. در لیست زیر می‌توانید برخی از این ویژگی‌ها و امتیازات را مشاهده کنید:

 • فرایند تولید یخ کاملاً بهداشتی انجام خواهد شد؛ زیرا دست هیچ دخالتی ندارد.
 • از سیستم یکپارچه برخوردار است و به راحتی می‌توان فرایند نصب را پشت سر گذاشت.
 • در آن‌ها از قالب‌های فلزی استفاده نشده است؛ به همین علت شاهد زنگ‌زدگی نخواهید بود.
 • می‌توان در تمام شرایط اقلیمی کشور از آن بهره برد.
 • تراکم و فشردگی این یخسازها بالا است؛ به همین علت یخ‌های تولیدشده نیز دیرتر آب خواهند شد.
 • در تولید یخ از آب تصفیه‌شده استفاده می‌شود؛ به همین علت یخ نهایی کیفیت بالایی خواهد داشت.
 • قطعات در بهترین کیفیت و دقت کنار یکدیگر ردیف شده‌اند و راندمان نهایی محصول نیز بسیار بالا خواهد بود.
 • به دلیل استفاده از قطعات باکیفیت، می‌توانید از طول عمر بالا بهره ببرید. البته از سرویس دوره‌ای آن نباید غافل شوید.

ساز آب با طراحی و اجرای انواع یخسازهای قالبی به یکی از بهترین مجموعه‌های فعال در حوزه فروش تجهیزات سرمایشی تبدیل شده است. طراحی‌های این مجموعه بسیار متنوع هستند و شما بر اساس نیاز خود می‌توانید سفارشات خود را ثبت کنید. به تمامی مزایای ذکر شده، قیمت مناسب را نیز اضافه کنید. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر هستید، با شماره‌های درج‌ شده در سایت تماس بگیرید.

مزایای یخساز قالبی

پارامترهای تأثیرگذار روی قیمت یخسازهای قالبی

یکی از عوامل مهم قبل از خرید محصولی، اطلاع از قیمت است. یخسازهای قالبی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به‌ طور کلی نمی‌توان یک قیمت واحد و تعیین‌شده را برای این محصولات بیان کرد؛ زیرا فاکتورهای مختلفی می‌توانند روی تعیین قیمت یخساز قالبی تأثیر خود را بگذارند. این عوامل باید شناسایی شوند و سپس بر اساس بودجه نسبت به خرید اقدام کنید. پارامترهای مؤثر را می‌توانید در لیست زیر مشاهده کنید:

 • تعداد قالب: با افزایش تعداد قالب‌ها قیمت نیز بیشتر می‌شود.
 • نوع موتور: هرمتیک یا نیمه هرمتیک بودن روی کاهش یا افزایش قیمت تأثیر دارد.
 • برند سازنده: برندهای ایرانی قیمت کمتری برای محصولات خود در نظر می‌گیرند.
 • جنس بدنه: جنس بدنه داخلی و خارجی می‌تواند از گالوانیزه یا استیل نگیر باشد. گالوانیزه قیمت پایین‌تری دارد.
 • توان موتور، میزان مصرف انرژی، نوع و توان کمپرسور و کندانسور و سیستم‌ها و تکنولوژی‌های به‌ کار رفته نیز روی تعیین قیمت مؤثر هستند.

قیمت یخساز قالبی صنعتی

نصب یخساز صنعتی قالبی

برای نصب یخساز قالبی باید به نکات متعددی توجه کنید و شرایط مورد نیاز را فراهم آورید. مکانی که دستگاه در آن راه‌اندازی می‌شود باید به صورت مسقف باشد. ارتفاع مکان باید به‌ گونه‌ای باشد که جرثقیل بتواند بدون مشکل حرکت کند. حداقل ارتفاع این مکان‌ها باید 3.5 متر باشد.

کف سالن نیز اهمیت دارد. اگر کف دارای موزاییک است، باید صاف و بدون برآمدگی باشد؛ در غیر این صورت می‌توان کف مکان مورد نظر را با سیمان‌ کاری به شرایط مطلوب رساند. نکته مهم این است مکانی که یخساز در آنجا نصب می‌شود، باید دارای سیستم تهویه مناسب باشد. این امر به خروج هوای گرم و در نهایت راندمان بالا کمک خواهد کرد.

نکات مهم قبل از خرید یخسازهای قالبی صنعتی

قبل از اینکه برای خرید یخساز قالبی صنعتی اقدام کنید، نیاز است توجه به یک سری از نکات را در اولویت قرار دهید. هرکدام از این نکات اهمیت بالایی دارند. در ابتدا شما باید معتبرترین مجموعه را برای خرید برگزینید؛ مجموعه‌ای که با کیفیت‌ترین محصولات را با توجه‌ به نیاز مشتری ارائه دهد. در این راستا مجموعه ساز آب، به عنوان طراح تجهیزات سرمایشی، می‌تواند به کمک شما بیاید.

مدل یخ ساز قالبی باید هم‌سو با نیاز شما باشد. هرچقدر صنعت شما بزرگ‌تر باشد، به یخسازی با تعداد قالب‌های بیشتر نیاز خواهید داشت که قاعدتاً هزینه نهایی نیز با افزایش روبه‌رو می‌شود. شما به عنوان خریدار باید مشخصات فنی یخساز را بررسی کنید تا به اطلاعاتی درباره جنس بدنه، نوع موتور، نوع کندانسور و… دست پیدا کنید. در صورتی‌ که بهترین محصول را انتخاب کنید، قطعاً می‌توانید سال‌ها از آن بهره ببرید. اگر به دنبال خرید یخساز قالبی با ظرفیت‌های مختلف هستید، ساز آب می‌تواند یک انتخاب درست باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *