یخسازها انواع مختلفی دارند که هرکدام از آن‌‌ها می‌توانند ویژگی‌های گوناگونی از خود به نمایش بگذارند. یکی از معروف‌ترین این محصولات، یخساز پولکی است که در ظرفیت‌های مختلف وجود دارد. انتخاب ظرفیت ایده‌آل باید با توجه‌ به نیازهای شما صورت بگیرد. در ادامه این محصول صنعتی را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

یخساز پولکی چیست؟

دستگاه یخساز پولکی یک دستگاه یخ سازی است که براده های کوچک یا تکه های یخ سخت تولید می کند. در فروش و بخشهای مختلف صنایع غذایی، یخ پولکی برای پیش‌خوان‌های گوشت و غذاهای دریایی و همچنین برای نمایش‌های بوفه‌ای که غذا باید روی یخ باشد تا در محدوده دمایی مطمئن بماند، مفید است. همچنین در تولید کوکتل و سایر نوشیدنی های خاص استفاده می شود. ظاهر یکنواخت یخ می‌تواند باعث دلپذیرتر شدن آن شود و همچنین به خوبی بسته می‌شود تا خنک‌کننده‌ای یکنواخت را فراهم کند و در عین حال با اشکال مختلف ظروف، از جمله سینی‌ها و کاسه‌ها مطابقت دارد.

خرید یخ پولکی یا تکه ای آماده امکان‌پذیر است، اما برای کاربردهای زیاد یا مکرر، داشتن دستگاه یخ‌ساز راه کارآمدتری است. دستگاه یخ ساز پولکی با پردازش آب توسط سیستم تبرید خاص خود، آن را به تکه های یخ در حجم های مختلف تبدیل میکند. هرچه دستگاه بزرگتر باشد، یخ بیشتری را می تواند در خود نگه دارد و ذخیره کند. شرکت‌هایی که یک دستگاه یخ‌ساز پولکی انتخاب می‌کنند باید مقدار یخی را که روزانه استفاده می‌کنند در نظر بگیرند تا مشخص کنند که کدام اندازه را بخرند.

کاربردهای یخساز پولکی

نکته مهم دیگری که درباره یخساز پولکی می‌توانیم بیان کنیم، کاربرد است. این دسته از محصولات با توجه‌ به مزایایی که دارند، می‌توانند در صنایع و محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. در لیست زیر می‌توانید برخی از کاربردهای این یخسازها را مشاهده کنید:

 • خنک نگه داشتن فراورده‌های گوشت و مرغ حین جابه‌جایی یا نگهداری اهمیت بالایی دارد. یخ‌های پولکی از آنجایی‌ که روی هم می‌لغزند و دمای پایینی نیز دارند، می‌توانند انتخاب مناسبی بدین منظور باشند.
 • زمانی که بستنی از کارخانه‌ها به فروشگاه‌ها و مغازه‌ها منتقل می‌شود می‌توان از یخسازهای صنعتی به منظور تولید یخ پولکی بهره برد.
 • همچنین از نقش ویژه آن در خنک نگه داشتن خامه و سایر لبنیات نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

کاربرد یخ ساز پولکی

به‌ طور کلی انواع یخساز صنعتی را می‌توان در محیط‌های مختلف راه‌اندازی و نصب کرد تا از این طریق بتوان محصولات و مواد غذایی را تازه نگه داشت. مکان‌ها و صنایع گوناگونی متقاضی خرید این یخسازها هستند. در جدول زیر می‌توانید به‌ صورت کامل‌تر با کاربردهای این دستگاه بی‌نظیر آشنا شوید:

 • صنایع شیلات و فراوری آبزیان
 • صنایع مواد غذایی
 • پیست‌های اسکی مصنوعی
 • صنایع و محصولات پزشکی
 • صنایع شیمیایی و رنگ و رزین
 • سوپر مارکت‌های متوسط و بزرگ
 • رستوران‌های متوسط و بزرگ
 • مجتمع‌های اقامتی و گردشگری
 • پروژه‌های عمرانی و سد سازی جهت خنک‌سازی بتن
 • یخساز پولکی

انواع یخساز پولکی

یخساز صنعتی پولکی را بر اساس پارامترهای مختلف می‌‌توان به دسته‌های گوناگون تقسیم کرد. از متداول‌ترین فاکتورهای دسته‌بندی می‌توانیم به عملکرد دوار و تیغه دستگاه اشاره کنیم. بر همین اساس دو نوع یخساز داریم که شامل گزینه‌های زیر هستند:

یخسازهای پولکی با تیغه ثابت و درام گردان

این نوع از یخسازهای صنعتی دارای قطعات مختلفی هستند که هرکدام وظایف گوناگونی دارند و می‌توانند روی عملکرد کلی محصول تأثیر خود را بگذارند. از جمله این قطعات سیلندر متحرک است. زمانی که موتور روشن می‌شود، روی سیلندر آب اسپری خواهد شد. سپس به دلیل وجود گاز مبرد داخل سیلندر، آب اسپری‌ شده روی غلتک شروع به منجمد شدن می‌کند. در واقع گاز مبرد سرعت انجماد را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد.

آب یخ‌زده به وسیله تیغه‌ای که در کنار درام جای گرفته است از روی سطح تراشیده می‌شود. این تیغه‌ها از جنس استیل هستند؛ به همین علت مقاومت بالایی دارند و دچار زنگ‌زدگی نیز نمی‌شوند. در واقع تیغه‌های استیل می‌توانند یخ را به شکل قطعات شیشه‌ مانند برش دهند. ضخامت این یخ‌ها زیاده نبوده و بین 2 تا 3 میلی‌متر است. بعد از اینکه تیغه‌ها به یخ‌ها شکل دادند، به درون یک محفظه سرریز می‌شوند تا بتوان به‌ راحتی آن‌ها را انبار کرد.

انواع یخساز پولکی

یخساز پولکی با درام ثابت و تیغه دوار

این نوع از یخساز پولکی برعکس مدل قبل، تشکیل‌شده از درام ثابت و تیغه دوار است. در این نوع از یخسازها عملکردی که مشاهده خواهید کرد، دقیقاً بر عکس مدل قبلی است. این مدل نیز دارای قطعات و اجزای تشکیل‌دهنده مخصوص خود است. در این مدل دیگر نیازی به اسپری آب روی سیلندر نیست؛ بلکه مکانیزم به‌ گونه‌ای است که آب وارد درام ثابت یا سیلندر می‌شود. در اطراف درام ثابت، یک کویل تعبیه شده که به درون آن گاز مبرد تزریق شده است. در واقع ماده‌ای که باعث یخ زدن آب درون سیلندر می‌شود، همین گاز مبرد است.

برای اینکه یخ‌ها به قطعات مختلفی تقسیم شوند، تیغه داخلی سیلندر وارد عمل می‌شود. این تیغه به‌ گونه‌ای یخ‌ها را برش می‌دهد که شکل نهایی همانند پولک باشد. در نهایت یخ‌های قطعه‌ قطعه‌ شده از محفظه‌ای که در بالای سیلندر به چشم می‌خورد، خارج می‌شوند. ضخامت یخ‌های تولیدشده توسط یخساز صنعتی درام ثابت و تیغه دوار کمی بیشتر است و در بازه 7 تا 8 میلی‌متر قرار دارد.

از دیگر محصولات هم خانواده این دستگاه میتوان به یخساز قالبی و یخساز پودری اشاره کرد.

استفاده از یخ ساز پولکی چه مزایایی دارد؟

یخساز پولکی صنعتی به دلیل مزایایی که دارد توسط صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که این مزایا چیست؟ در لیست زیر می‌توانید مهم‌ترین امتیازات استفاده از یخسازهای پولکی را مشاهده کنید:

 • می‌توان حجم بالایی از یخ‌های بهداشتی را تولید و مورد استفاده قرار داد.
 • یخ‌ها با سرعت بالایی تولید می‌شوند؛ به همین علت می‌توانند به خوبی نیازهای صنایع گوناگون را پاسخ دهند.
 • از آنجایی‌ که یخ‌ها خشک هستند و دمای پایینی دارند، به‌ هیچ‌ عنوان شاهد چسبندگی آن‌ها به یکدیگر نخواهید بود.
 • راه‌اندازی آن‌ها آسان است و در کمترین زمان ممکن می‌توانید نسبت به نصب اقدام کنید.
 • تیغه‌ای که این دستگاه‌ها دارند بسیار قوی بوده و از خاصیت ضد زنگ برخوردار است.
 • لازم به ذکر است اگر سرعت روتور دستگاه را تغییر دهید، می‌توانید یخ‌هایی با ضخامت مورد نیاز تولید کنید.
 • در انواع محیط‌ ها می‌توان نسبت به نصب آن اقدام کرد و محدودیت خاصی وجود ندارد.
 • همچنین از ظاهر جذاب آن نیز نمی‌توان گذر کرد. صنایع مختلف می‌توانند بدون مشکل این دستگاه را در گوشه‌ای از کارگاه قرار دهند.

مزایای یخساز پولکی

مشخصات فنی یخساز پولکی

زمانی که قصد دارید نسبت به خرید یخساز پولکی اقدام کنید، نیاز است درباره مشخصات فنی آن به کسب اطلاعات بپردازید. در واقع همین مشخصات فنی می‌توانند روی تصمیم شما مبنی بر انتخاب یا عدم خرید تأثیر بگذارند. در ابتدا باید بگوییم با توجه‌ به نوع دستگاه، مشخصات فنی نیز متفاوت خواهند بود؛ اما به‌ طور کلی یک سری از ویژگی‌های مشترک وجود دارند که در تصمیم‌گیری شما مبنی بر خرید می‌توانند کمک‌کننده باشند؛ از جمله:

 • بدنه دستگاه

بدنه دستگاه به نوعی نقش محافظتی دارد؛ به همین علت بسیار ضروری است تا بتواند استحکام بالایی داشته باشد. به منظور ساخت بدنه دستگاه یخ ساز پولکی از استیل نگیر استفاده می‌شود. استیل نگیر در برابر زنگ‌زدگی مقاومت بسیاری از خود نشان می‌دهد؛ به همین از عمر بالایی برخوردار است و ظاهر زیبای خود را نیز از دست نمی‌دهد. استیل نگیر در گریدهای مختلف موجود است. برای اینکه در ساخت یخساز پولکی تمامی استانداردها و نکات بهداشتی رعایت شوند، از گرید 304 بهره برده می‌شود.

 • ظرفیت دستگاه

یکی از پارامترهای مهمی که هنگام خرید یخساز پولکی باید به آن دقت کنید، ظرفیت دستگاه است. همان‌طور که در ابتدای متن نیز اشاره کردیم این دستگاه‌ها در ظرفیت‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند؛ به همین علت اگر متقاضی خرید هستید، باید به نیازهای خود نگاهی بیندازید و در نهایت ظرفیت نهایی را انتخاب کنید. یکی از محبوب‌ترین ظرفیت‌ها، 400 کیلویی است. یخساز صنعتی 400 کیلویی می‌تواند در هر 24 ساعت چهارصد کیلو یخ تولید کند. با افزایش ظرفیت، میزان یخ تولیدی نیز بیشتر خواهد شد.

اجزای دستگاه یخساز پولکی

 • نوع درام و تیغه دستگاه

همان‌طور که ذکر کردیم یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که باعث می‌شوند دستگاه‌های یخساز پولکی مدل‌های مختلفی داشته باشند، نوع درام و تیغه دستگاه است. تیغه‌ها در دو مدل ثابت و دوار وجود دارند. همچنین درام‌ها نیز می‌توانند ثابت یا گردان باشند. عملکرد هرکدام از این مدل‌ها با یکدیگر متفاوت هستند که به صورت کامل آن را شرح دادیم. همچنین یخ‌هایی که تولید می‌شوند در ضخامت‌های مختلفی هستند؛ اما با این‌حال در صورت نیاز می‌توانید سرعت روتور را کم یا زیاد کنید و از این طریق ضخامت یخ‌ها را تغییر دهید.

 • موتور دستگاه

از سایر مشخصات فنی مهم یخسازهای پولکی، موتور است. موتوری که در یخسازها وجود دارند می‌توانند توسط برندهای مختلفی تولید شوند و همچنین مدل‌های گوناگونی نیز داشته باشند. از بهترین موتور یخسازهای صنعتی پولکی می‌توانیم به کالترون، امبراکو و تکماسه اشاره کنیم. همچنین با توجه‌ به ظرفیت دستگاه، قدرت موتور نیز متفاوت خواهد بود. به‌ عنوان‌ مثال قدرت موتور در یخساز 400 کیلویی پولکی 3 اسب بخار است و توانسته عملکرد ایده‌آلی نشان دهد.

قیمت یخساز پولکی

محال است درباره یخساز پولکی صحبت شود؛ اما بحثی درباره قیمت نکرد. در واقع قیمت می‌تواند روی تصمیم‌گیری افراد در انتخاب یک محصول تأثیرگذار باشد. قیمت یخساز پولکی با توجه‌ به عوامل مختلف بالا و پایین می‌شود و نمی‌توان یک رقم ثابت را بیان کرد؛ مخصوصاً که بازار ثبات ندارد و نوسانات بسیاری در آن مشاهده می‌شود. به‌ طور کلی اگر قصد دارید برای صنعت مربوطه خود یک یخساز مدل پولکی خریداری کنید، می‌توانید از پارامترهای زیر بهره ببرید و قیمت نهایی را در ذهن خود تخمین بزنید:

 • میزان ظرفیت: مهم‌ترین پارامتر مؤثر روی تغییر قیمت میزان ظرفیت است. ظرفیت یخسازها با یکدیگر متفاوت هستند. زمانی که ظرفیت تغییر کند، هم‌راستا با آن ابعاد نیز دستخوش تغییر می‌شوند. به‌ طور کلی هرچقدر به یخسازهایی با ظرفیت بیشتر نیاز داشته باشید، به همان اندازه نیز باید بودجه بیشتری کنار بگذارید.
 • نوع موتور: موتور نیز می‌تواند تأثیرات خود را روی تغییر قیمت یخ ساز پولکی اعمال کند. اگر موتورهای مورد استفاده در یخسازها از برند خارجی بوده و همچنین قدرت بیشتری به خود اختصاص داده باشند، در آن صورت نیازمند پرداخت هزینه بیشتری خواهید بود.
 • سایر قطعات: سایر قطعات نیز به نوبه خود می‌توانند روی تعیین قیمت تأثیرگذار باشند. این قطعات شامل کندانسور، پمپ، تابلو برق، شیرآلات و… هستند.

قیمت یخساز پولکی

خرید بهترین یخ ساز پولکی

حالا با توجه‌ به مشخصاتی که ذکر کردیم، شاید قصد خرید داشته باشید. مجموعه‌های مختلفی در زمینه فروش این یخسازها فعالیت دارند؛ اما انتخاب مجموعه‌ای که معتبر باشد و بتواند به تمامی نیازهای شما پاسخ بگوید، بسیار اهمیت دارد. در حال حاضر از ساز آب به‌ عنوان یکی از برترین طراحان و فروشندگان یخسازهای صنعتی پولکی یاد می‌شود. کیفیت یخساز پولکی ارائه‌شده توسط این مجموعه بسیار بالا و تضمین‌شده است و شما می‌توانید با خیالی راحت نسبت به رقم زدن یک خرید مقرون‌ به‌ صرفه اقدام کنید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *