دریچه منهول سازه ای دایره ای یا مربعی شکل (گاها مستطیلی) است که معمولا از جنس چدن، بتن و یا ترکیبی از این دو، پلی اتیلن و حتی کامپوزیت ساخته می‌شود. اگر دقت کرده باشید روی سطح دریچه سوراخهایی وجود دارد که برای باز و بسته کردن درب دریچه و همچنین برای عبور و نفوذ آب به داخل منهول نیز استفاده میگردد.

بعبارتی دریچه منهول پوششی است که بروی دهانه منهول‌ها و سپتیک تانک و چاه‌های فاضلابی یا مخابراتی تعبیه شده است. این پوشش امکان دارد از جنس‌های مختلفی تولید شود که هر کدام با توجه به نوع منطقه شهری جاده، پیاده روها و زیرساخت فاضلابی و مخابراتی و خط لوله گاز متفاوت است. شایان ذکر است بار مقاومتی تمامی دریچه‌ها باهم متفاوت و در مکانهای خاصی کاربرد دارد.

در تولید دریچه منهول هیچ محدودیتی در خصوص قطر و سایز دریچه وجود ندارد لیکن سایزهای روتین ساخته شده عبارتند از:

دریچه منهول گرد

همانطور که از نام آن پیداشت شکل ظاهری آن گرد بوده و بدون مشکل خاصی روی انواع منهول های بتنی و پلی اتیلنی قابل نصب می باشد. قطرهای متعارف این دریچه ها عبارتند از:

دریچه منهول دایره ای

 1.  قطر 40
 2. قطر 50
 3. قطر 60
 4. قطر 70
 5. قطر 80
 6. قطر 90 سانتیمتر

درب منهول مربع

دریچه منهول مربعی

 1. طول و عرض 40 * 40
 2. ابعاد 50 * 50
 3. طول 60 * عرض 60
 4. ابعاد 70 * 70
 5. دریچه منهول با ابعاد 80 * 80
 6. درب منهول با طول و عرض 90 * 90 سانتیمتر

دریچه منهول مستطیل

دریچه منهول مربعی

سانتیمتر طول 40 طول 50 طول 60 طول 70 طول 80 طول 90
عرض 40 * 40*50 40*60 40*70 40*80 40*90
عرض 50 50*40 * 50*60 50*70 50*80 5*90
عرض 60 60*40 60*50 * 60*70 60*80 60*90
عرض 70 70*40 70*50 70*60 * 70*80 70*90
عرض 80 80*40 80*50 80*60 80*70 * 80*90
عرض 90 90*40 90*50 90*60 90*70 90*80 *

طبقه بندی دریچه‌های منهول بر اساس استاندارد مقاومتی

تحمل بار ترافیکی سبک: برای پیاده روها و دوچرخه

 • تحمل بار ترافیکی تا 1.5 تن (A15)

تحمل بار ترافیکی متوسط: محل عبور عابرین و تردد ماشینهای سبک شهری

 • تحمل بار ترافیکی تا 12.5 تن (B125)
 • تحمل بار ترافیکی تا 25 تن (C250)

تحمل بار ترافیکی سنگین: مخصوص جاده‌ها و محلهای تردد ماشین آلات سنگین

 • تحمل بار ترافیکی تا 40 تن (D400)
 • تحمل بار ترافیکی تا 60 تن (E600)

تحمل بار ترافیکی فوق سنگین: مخصوص فرودگاه‌ها و باندهای پرواز

 • تحمل بار ترافیکی تا 90 تن (F900)

طراحی دریچه منهول

طراحی دریچه منهول

در طراحی دریچه منهول باید به این نکته توجه داشت که همه آنها اندازه، شکل و کاربرد یکسانی ندارند. تیمی از مهندسان باید تعیین کنند که پوشش بر اساس موقعیت مکانی آن (پیاده رو یا جاده) چگونه خواهد بود. برای طراحی دریچه منهول بایستی از یک استاندارد معتبر جهانی پیشرو در عرصه تولید دریچه‌های منهول از جمله استانداردهای اروپایی (EN-124-2:2015) که اندازه‌ها، مواد، آزمایش‌ها، علامت‌گذاری‌ها، شکل‌ها، مکان‌ها و موارد دیگر را تنظیم می‌کند، استفاده نمود.

این استاندارد برای تولید دریچه منهول با بار ترافیکی سبک و متوسط که ویژه مناطق عابر پیاده است، استفاده می‌شود. برای طراحی دریچه‌های منهول از نرم افزارهای سه بعدی استفاده می‌گردد. به همین دلیل در وهله اول با توجه به قطر، ضخامت، شکل، برآمدگی، سیستم بازشو، چارچوبی که آن را در خود جای داده و… با استفاده از ابزارهای طراحی کامپیوتری سه بعدی مانند دربها تعریف می‌شوند.

این طرح قبل از ساخت درب منهول توسط برنامه‌های شبیه‌سازی پیشرفته، استحکام سازه را در برابر بارهای ترافیکی با تکمیل برنامه‌های شبیه‌سازی قالب و انجماد تأیید میکند. نرم افزار شبیه سازی سه بعدی برای تحلیل قسمتهایی از درب که بیشترین فشار را دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع دریچه‌های منهول بر اساس جنس بدنه

 • چدنی: این مدل خود به دو نوع چدن داکتیل و چدن خاکستری تقسیم می‌شود. نمونه چدن داکتیل بدلیل قیمت بالای محصول چدن دارای قیمت بسیار بالاتری نسبت به نمونه چدن خاکستری می‌باشد.
 • کامپوزیت: از الیاف سیلیس، کربنات کلسیم پروکساید، رزین پلی استر و رنگدانه‌های رنگی تشکلیل یافته است.
 • کوپلیمر: که در حقیقت ترکیبی از بتن و پلیمر می‌باشد و نسبت به درب منهول بتن دارای وزن کمتر و قدرت بسیار بیشتری است.
 • درب منهول بتنی که بدلیل وزن بالای آن امروزه کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.
 • دریچه منهول نانو کامپوزیت: بیشتر از خارج از کشور وارد می‌شود و علیرغم وزن خیلی کم دارای مقاومت بسیار بالا بوده و ضد سرقت می‌باشد. سازآب جدیدا اقدام به تولید این مدل از دریچه‌ها نموده است.

دریچه منهول چدن داکتیل

جنس درب این دریچه و طوقه آن از جنس چدن داکتیل می‌باشد که مقاومت مناسبی در برابر اثر گازهای خوردنده از جمله اسید سولفوریک و نفوذ یون کلر دارد. ولی اگر پوشش مناسب نداشته باشد بدون شک در برابر خوردگی آسیب پذیر خواهد بود. مواد اولیه لازم برای تولید این دریچه داخلی بوده و قابل بازیافت است پس احتمال سرقت این دریچه بالاست.

دریچه منهول چدن داکتیل در محیط 

قابل بازیافت بودن این دریچه باعث شده با محیط زیست سازگار بوده و در صورت فرسایش به محیط اطراف بازخواهد گشت. همچنین در مقابل نور مستقیم خورشید (اشعه فرابنفش) مقوام بوده ولی در برابر رطوبت عملکرد خوبی نداشته و زنگ میزند. در صورت مدفون شدن در زمین با دستگا فلزیاب براحتی قابل شناسایی می‌باشد. این دریچه در فصول سرد و گرم عملکرد مناسبی در خصوص انجماد و یا ذوب از خود نشان میدهد.

خصوصیات فیزیکی و مکانیکی درب منهول چدن داکتیل

وزن دریچه منهول چدن داکتیل مناسب و در حدود 35 کیلوگرم است و براحتی میتوان درب را باز و بسته نمود. در مکانهایی که این دریچه نصب شده است شاهد صدای نسبتا ناهنجاری بدلیل عبور و مرور عابرین خواهیم داشت که علت آن جنس فریم دریچه و درب آن است. رویه خارجی یا سطح پوشش خارجی این دریچه برجستگی مناسب و کافی جهت اصطکاک را داشته و بصورت یک تخت صاف نصب می‌گردد. کیفیت مندرجات روی دریچه و کیفیت لوگو به مراتب بهتر و خوانا تر می‌باشد.

اما در تولید این دریچه هیچگونه تنوع رنگی نداریم. چون برای تولید رنگهای مختلف بایستی از پوششهای مقاوم رنگی استفاده نمود که از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

چدن خاکستری

درب این دریچه و طوقه اطراف آن از جنس چدن خاکستری می‌باشد. این دریچه منهول در مقابل ضربات ناشی از محیط مقاوم بوده و در تماس با گازهای خورنده از جمله اسید سولفوریک (H2SO4 ) مقاومت بالایی دارد. (منظور مقاوم در برابر واکنشهای سولفاتی و نفوذ یون کلر که باعث خوردگی میگردد نیز است.) اما اگر پوشش مناسبی نداشته باشد بدون شک بسیار آسیب پذیر در برابر خوردگی است. سطح تخت رویه دریچه برجسته بوده و به راحتی میتواند اصطکاک کافی را تامین نماید. کیفیت لوگوی دریچه منهول چدن خاکستری پایین بوده و مندرجان منقوش در سطح بیرونی آن براحتی قابل تشخصی نیست. همچنین تنوع رنگ در تولید این نوع دریچه منهول نخواهیم داشت (چون برای اینکار بایستی پوشش های مقاوم رنگی نیز استفاده شود که مقرون بصرفه نخواهد بود.)

مقاومت محیطی دریچه منهول چدن خاکستری

دریچه چدن خاکستری در برابر رطوبت هوا عملکرد مناسبی نداشته و دچار زنگ زدگی می‌شود. چون دریچه منهول چدن خاکستری در معرض نور خورشید قرار میگیرد طبیعتا در برابر اشعه خورشید مقاوم بوده و هیچ فرسودگی و یا سوختگی در اثر تابش مستقیم خورشید نخواهد داشت. همچنین مقاوم در در فصول سرد امکان انجماد وجود ندارد و در فصوا گرم هم امکان ذوب شدن نخواهیم داشت. (مناسب برای مکانهای بسیار سرد مانند قطب جنوب و بسیار گرم مانند خط استوا)

وزن درب منهول چدن خاکستری

یکی از مشخصه نامطلوب این نوع از دربهای منهول، وزن سنگین دریچه ی مذکور است (وزنی در حدود 60 کیلوگرم) که حتی برای باز کردن درب دریچه نیازمند استفاده از ابزارآلات خاص و آچار مخصوص اینکار خواهیم بود. همانطور که گفته شد وزن درب این دریچه بالاست پس حتما صدای نسبتا ناهنجار در اماکن ترافیکی و محل عبور عابرین خواهد داشت و از آنجایی که امکان مدفون شدن در زمین را دارد باز میتوانیم با دستگاه‌های فلزیاب، محل دفن را شناسایی نماییم. اما اگر این موضوع را در نظر نگیریم پس باز و برداشت نسبتا آسانی دارد که علت آن دقت در ساخت درب منهول چدن خاکستری است.

بدلیل اینکه مواد اولیه ساخت دریچه منهول چدن خاکستری داخلی بوده و از مواد قابل بازیافت تولید میشود؛ بنابراین براحتی قابل سرقت است (پتانسیل سرقت بسیار بالایی دارد)

دریچه منهول چدن بتن پلیمر

پوشش درب این نوع دریچه منهول از الیاف پلیمری و جنس درب از چدن خاکستری بهمراه بتن مسلح با آرماتور می‌باشد. در دریچه چدن بتن پلیمر برای حفاظت و مقاومت در برابر اسید خوردنده مثل اسید سولفوریک (H2SO4) که بصورت گاز متساعد میشود، از یک پوشش قیر مانند که بصورت دولایه روی هم استفاده شده است که راهکار خوبی برای جلوگیری از آسیب پذیری در برابر خوردگی و فرسایش دارد. اما بعلت استفاده از بتن مسلح دانه شنی مقاومت کافی در برابر نفوذ یون کلر و واکنشهای سولفاتی ندارد. حتی دانه شنی بودن این که آب بسیار بالایی را به خود جذب میکند باعث شده در برابر فرآیندهای انجماد و ذوب مقاومت مناسبی نداشته باشد و دریچه منهول پتاسیل آسیب پذیری در مقابل این عوامل را دارد.

برای باز و بسته کردن این دریچه منهول بایستی از آچار و ابزارآلات بخصوصی استفاده نمود چراکه وزن این دریچه سنگین بوده و چیزی در حدود 75 کیلوگرم می‌باشد. مشکل دیگری که برای بستن و باز کردن دریچه مذکور پیش می آید، بدلیل پایین بودن دقت در ساخت دریچه باعث شده اصطکاکی بین فریم و نوار دور درب دریچه ایجاد شود و این عمل را به مراتب دشوار تر نماید زیرا سطح رویه این دریچه تخت نبوده و بشکل محدب است و بدلیل صاف بودن و نداشتن برجستگی‌های لازم باعث شده سطحی مناسب برای اصطکاک ایجاد ننماید. لوگوی مندرج در روی این دریچه منهول بدلیل اینکه در حالت خمیری انجام میشود، به مرور زمان کیفیت لوگو پایین آمده و نقوش مندرج بدرستی قابل شناسایی نخواهد بود.

خصوصیات دریچه منهول بتن پلیمر

دریچه منهول بتن پلیمر مانند اکثر دریچه‌ها در مقابل رطوبت هوا آسیب پذیر بوده و دچار زنگ زدگی می‌شود. بدلیل اینکه مواد اولیه جهت ساخت این قابل بازیافت است پس احتمال سرقت این دریچه بالاست که وزن سنگین این دریچه کمی از این احتمال کاسته است. ناگفته نماند تمامی مواد لازم جهت تولید و ساخت این دریچه منهول از مواد داخلی بوده و این نشانگر ثبات قیمتی و تغییر اندک قیمت این نوع دریچه منهول نسبت به سایز همتایان خود است.

درب منهول چدن بتن پلیمر در برابر نور مستقیم خورشید مقاوم بوده و هیچگونه مشکلی در استفاده مناطق گرمسیری و حتی کویری نخواهد داشت. چون که وزن قطعه یا درب منهول مناسب و سنگین است پس فاقد صدای ناهنجار هنگام عبور از روی دریچه خواهد بود. چرا که محل نصب این دریچه چه در محلهای عبور وسایل نقلیه و چه در محلهای عبور عابرین پیاده خواهد بود.

بدلیل اینکه آلیاژ چدن در تولید این دریچه بکار رفته است به همین دلیل در صورت دفن ر زمین و عدم شناسایی محل دفن شده میتوانیم با استفاده از دستگاه فلزیاب محل را شناسایی کرده و دریچه را پیدا کنیم.

انواع دریچه منهول کامپوزیت

انواع دریچه منهول کامپوزیت

دریچه منهول کامپوزیت سیمانی

در این نوع دریچه، درب و طوقه از جنس کامپوزیت پایه سیمان و یا ترکیب درب بتنی و فریم چدن خاکستری میباشد. این دریچه مقاومت بالایی در برابر خوردگی ناشی از رطوبت محیط دارد. این دریچه منهول غیر قابل سرقت است چراکه از مواد غیرقابل بازیافت تولید شده است و و هیچ ارزشی برای فروش مجدد ندارد. همچنین دریچه مذکور بیشتر تولید داخلی محسوب می‌شود چرا که مواد اولیه مورد نیاز تولید این دریچه در کشور یافت می‌شود. در حالت کلی این دریچه را سازگار با محیط زیست میشناسیم. همچنین این دریچه‌ها را میتوانیم در رنگهای مختلفی تولید نماییم.

مقاومت شیمیایی دریچه کامپوزیت سیمانی

در دریچه کامپوزیت سیمانی مقاومت بالایی در در خصوص رطوبت آب تا 0.8% دارد که علت آن تراکم جنس دریچه و نوع پوشش که از جنس اپوکسی فنولیک است در لایه زیرین بکار رفته که جهت حفاظت در برابر گازهای اسید سولفوریک (H2So4) هم کاربرد فراوانی دارد. پس دریچه منهول کامپوزیت سیمانی مقاومت مناسبی در برابر واکنش‌های سولفاتی و نفوذ یون کلر خواهد داشت.

وزن دریچه منهول کامپوزیت سیمانی

وزن دریچه سبک و قابلیت حمل راحتی نسبت به سایرین دارد (وزن درب دریچه دودا 35 کیلوگرم می‌باشد.) به همین علت است که برای باز و بسته کردن دریچه مزکور نیز مشکلی نخواهیم داشت که دلیل دیگر این عمل دقت در ساخت دریچه کامپوزیت سیمانی است.

محل نصب و نحوه نصب دریچه کامپوزیت سیمانی

دریچه منهول کامپوزیت را میتوانیم در محل‌های عبور و مرور انسان و حتی در خیابانها هم نصب نماییم. پس نتیجه میگیریم که این دریچه ترافیکی هم محصوب شده و در رنج کلاس D400 هم قرار می گیرد. چون بعلت وزن بالای قطعه در مکانهای عبور ماشین (ترافیکی) و معبر عموم شاهد کاهش صدا تا حد زیادی خواهیم بود. حتی در صورتیکه به هر دلیل در زمین دفن شود، میتوانیم با استفاده از دستگاه‌های فلزیاب، محل دفن دریچه را شناسایی نماییم.

بدلیل اینکه این نوع درب منهول در زمستان در معرض سرما و یخبندان قرار خواهد گرفت، طبق آزمایشات به عمل آمده، استاندارد ASTM C672 مقاومت دریچه در برابر انجماد را نیز تائید می کند.

شایان ذکر است بدلیل اینکه برجستگی‌هایی در روی سطح رویی (پوشش خارجی دریچه) وجود دارد و تخت است، اصطکاک مناسبی را بوجود آورده است.

از آنجایی که دریچه منهول در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارد پس مقاوم در برابر اشعه فرابنفش خورشید بوده و هیچگونه فرسایشی در خصوص آفتاب خوردگی نخواهد داشت.

در روش درج قالبگیری اینطور عمل میکنند که ساختار خارجی دریچه به گونه ای است که کیفیت برچسب یا لوگوی مندرج در روی صفحه دریچه کامپوزیت مناسب و براحتی قابل رویت بوده و میتوان آرم و لوگوی شرکت تولید کننده را نیز شناسایی نمود.

درب منهول کامپوزیت GRP

گروه صنعتی سازآب انواع پوشش‌های منهول را برای راحتی شما ارائه می دهد. دریچه‌های منهول کامپوزیت از مواد فایبرگلاس تقویت شده با الیاف شیشه ای ساخته می‌شود. دریچه منهول فایبرگلاس سبک وزن با ارزش بازیافتی صفر به راحتی نصب می‌شوند و به اندازه کافی قوی و بادوام هستند تا تقریباً در هر محیطی مقاومت کنند. پوشش و قاب منهول فایبرگلاس ترافیکی H-20 از نظر ساختاری کاملاً ایمن می‌باشند و مطابق با استانداردهای EN 124 D400 طراحی و تولید می‌گردد. این نوع از دریچه‌ها اندکی با سیگنالهای فرکانس رادیویی مورد استفاده توسط سیستمهای نظارت از راه دور و بازیابی اطلاعات در فاصله تداخل دارد. این مدل پوشش‌ها ارزش ضایعاتی و قابلیت سرقت ندارد. مناسب برای خورنده ترین محیط‌ها مانند فاضلاب، پسابهای صنعتی و غیره می‌باشد.

دریچه‌های منهول فایبرگلاس لولایی امکان دسترسی آسان به منهول را فراهم می کند. قفل چرخشی ¼ درب را در جای خود نگه می دارد و از آسیب جلوگیری می کند. هنگامی که کلید چرخانده می‌شود و درب آن باز می‌شود، سپس به یک دسته بالابر برای درب تبدیل می‌شود و برای امنیت بیشتر 180 درجه باز می‌شود.

دهانه این دریچه تقریباً 24 اینچ است. دریچه فایبرگلاس غیر رسانا، غیر خورنده و ایده آل برای استفاده حتی در سخت ترین محیطها است. مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش بوده و ترک نمی خورد و حداقل عمر آن 30 سال بدون تعمیر و نگهداری است. از این دریچه‌ها در واحدهای پتروشیمی، آب و فاضلاب، گاز، برق، ارتباطات و مصارف شهری استفاده می‌گردد. دریچه منهول کامپوزیت لولایی در دو سایز 24 و 30 اینچی تولید می‌گردد.

جنس درب و طوقه این مدل دریچه منهول از رزین مصنوعی با پیوند پلی استر و الیاف شیشه می‌باشد. همچنین میتوانیم این دریچه را در رنگهای متنوعی تولید و به بازار عرضه نماییم. این دریچه مقاومت بالایی در برابر واکنشهای شیمیایی و خوردگی در تماس با گازهای خورنده مانند اسید سولفوریک (H2SO4) دارد. پس میتوان گفت در مقابل بارانهای اسیدی هم مقاوم است. همچنین در برابر واکنشهای سولفاتی و نفوذ یون کلر مقاوم است.

وزن کلی دریچه کامپوزیت GRP قطر 60 سانتیمتر حدود 33 کیلوگرم است که تقریبا سبک محسوب میشود. پس انجام عمل باز و برداشت این دریچه آسان بوده و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

برای تولید دریچه منهول کامپوزیت جی آر پی از مواد اولیه خارجی استفاده میشود که این باعث عدم ثبات قیمت دریچه مذکور می‌گردد. چرا که نوسانات قیمت ارز تاثیر مستقیمی در قیمت تمام شده دریچه خواهد داشت. همچنین چون این مواد غیرقابل بازیافت هستند پس امکان سرقت این دریچه و بازیاف تآن وجود ندارد.

تاثیرات آب و هوا بر روی دریچه کامپوزیت GRP

اولا در مقابل رطوبت ضعیف بوده و امکان زنگ زدگی ناشی از رطوبت را دارد. همچنین در مقابل تابش مستقیم نور خورشید که اشعه ی فرابنفش است نیز آسیب پذیر است. این دریچه منهول هیچ سازگاری با محیط زیست نداشته بطوریکه چرخه بازیافت و برگشت به طبیعت بالای 900 سال می‌باشد. اما مقاومت بسیار زیادی در برابر یخ زدگی و انجماد در زمستان و ذوب شدن در اثر گرمای بیش از حد نیز دارد.

مقاومت مکانیکی دریچه کامپوزیت GRP

چون وزن قطعه مناسب می‌باشد به همین دلیل فاقد سر و صدای ناهنجار در محلهای ترافیکی خودرو و عبور و مرور عابرین نیز است. در صورت مدفون شدن در زمین دیگر نمیتوان با دستگاه‌های فلزیاب محل دفن شده دریچه منهول را نیز مشخص نمود.

سطح رویه دریچه دارای برجستگی‌های مناسبی جهت اصطکاک مناسب تعبیه شده است که در فصل زمستان از سر خوردن و لیز خوردن جلوگیری میکند. طرحهای روی قطعه این دریچه بسیار منظم بوده و مندرجات روی قطعه و کیفیت لوگوی مندرج مطلوب است.

 • دریچه منهول نانو کامپوزیت
 • وزن پایین تر نسبت به سایرین و قابلیت حمل آسانتر
 • استفاده از خمیر یکپارچه فایبرگلاس و ثابت بودن رنگ خمیر دریچه
 • ماکزیمم تحمل فشار تا 50 تن با ضخامت برابر سایر انواع کامپوزیت
 • تولید این دریچه توسط پرس هیدرولیک سنگین 700 تنی
 • در تمامی سطح دریچه منهول ضخامت یکسان است و دارای سطح بسیار براق می‌باشد
 • آنتی استاتیک و آنتی UV
 • عدم جذب آب توسط توسط دریچه

مراحل تولید انواع دریچه منهول پلاستیکی

طراحی پوششهای منهول پلاستیکی بر اساس گامهای زیر انجام می‌گردد:

 1. طراحی و شبیه سازی: در این مرحله پس از دریافت داده‌های محیطی ارائه شده توسط مشتری از برنامه‌های کامپیوتری دو بعدی و سه بعدی شبیه سازی جهت تولید درب منهول با هدف کاهش نقایص سازه نهایی استفاده می‌گردد.
 2. الگوسازی: در این مرحله الگوها را چاپ و قالبها ساخته می‌شوند.
 3. قالب گیری: در این مرحله قالبها با استفاده از شن و ماسه و رزین و سند مولدینگ ساخته و پردازش می‌گردد تا با چاپ استاندارد مطابقت داشته باشد و مخلوط ماسه 10% بتواند در برابر دماهای بالا مقاومت کند و فلز مایع، بنتونیت و پودر کربن را به آن اضافه نمود. ترکیب قالب ماسه‌ای به شرح زیر است :
 • ماسه کوارتز: 80 – 90%
 • مواد چسبنده بنتونیت دار: 8%
 • آب: 4-5 %
 • خاکستر کربن: 3-4%

یک آزمایش پرس، شکست، سینتر و ریزدانه سند، Ceper ماسه‌ای، خمش در آزمایشگاه پلی تکنیک بر روی آن انجام میدهند.

 1. فرایند ذوب کردن: در این مرحله مواد پلیمری و فلزی پودر با احتساب سرعت و دما ذوب می‌گردند و در داخل قالب ماسه‌ای ریخته می‌شود. مایع ذوب شده توسط یک طیف سنج برای صحت از یکپارچگی ساختاری مایع ذوب شده آزمایش می‌گردد.
 2. اتمام و خروج محصول نهایی: در این مرحله پس از شکل گیری مایع قالب گیری شده و خنک کاری، محصول خارج می‌گردد و تمییزکاری بر روی محصول انجام می‌گردد.
 3. کنترل کیفیت محصول خروجی: بررسی کنترل کیفی محصول خروجی آخرین مرحله از فرآیند تولید دریچه منهول می‌باشد که شامل موارد زیر است:
 • کنترل ابعاد
 • کنترل ترکیب شیمیایی
 • کنترل خواص مکانیکی
 • کنترل خواص فیزیکی

استانداردهای تولید دریچه منهول

استانداردهای تولید دریچه منهول

از جمله استانداردهایی که بر روند تولید دریچه‌های منهول نظارت می کند، استانداردهای تأیید مواد مانند NTE INEN 2481 ویژه چدن خاکستری و NTE INEN 2499 ویژه چدن داکتیل می‌باشد. در حال حاضر تمامی دربهای زهکشی، منهول‌ها و گودالهای بازرسی نصب شده در مناطق در معرض دید، معمولاً در فضای باز، باید با استاندارد UNE EN 124 مطابقت داشته باشند، اما در مورد دریچه‌های فاضلابی مورد استفاده در ساختمانها از استاندارد UNE-EN 1253 استفاده می‌گردد.

مرجع شناخته شده استاندارد EN 124 در هر صورت به پوشش منهول مرتبط است. هدف آن استانداردسازی طراحی و عملکرد پوشش منهول و محل نصب و کلاس مقاومتی آن در مناطق تردد وسایل نقلیه است. این استاندارد شش کلاس مقاومتی برای بارهای ترافیکی را برای درپوشها تعریف کرده است.

کیفیت دریچه منهول

کیفیت یک جنبه بسیار مهم در تولید هر محصولی می‌باشد، به ویژه در عرصه جهانی که در حال حاضر کشورهای صنعتی از قبیل آمریکا، فرانسه، چین و هند اقدام به ساخت انواع دریچه‌های فوق سنگین با بالاترین استانداردهای کیفی می نمایند. استفاده از استانداردهای کیفی مانند ISO / TS 16949: 2009 (سیستم مدیریت کیفیت با هدف بهبود مستمر با تاکید بر جلوگیری از خطا و کاهش ضایعات در مرحله تولید) و گواهینامه 14001: 2004 استاندارد مدیریت زیست محیطی، تضمین با بالاترین کیفیت، ایمنی و احترام به محیط زیست در دستور کار تولید کنندگان دریچه منهول قرار دارد. در طول فرآیند تولید، بررسیهای کیفی مختلفی برای اطمینان از رعایت استانداردهای کیفیت مشخص شده انجام می‌شود.

مشخصات بارز دریچه‌های منهول پلی اتیلن و کوپلیمری

منظور از واژه کوپلیمر در اینجا منظور شبه پلیمر است که بصورت ایزوتوپ هم میتوان یاد نمود که دارای عدد اتمی یکسان ولی عدد جرمی متفاوت نیز هستند.

 • درب این دریچه منهول بهمراه طوقه آن از جنس پلی اتیلن می‌باشد که دارای ریز پلیمرهای خاصی است.
 • در برابر گازهای خوردنده از جمله اسید سولفوریک (H2SO4) و مقاوم در برابر واکنشهای سولفاتی و نفوذ یون کلر در درون بافت دریچه
 • مقاوم بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی در اثر تماس با رطوبت محیط داراست.
 • وزن سبک دارد بطوریکه این دریچه وزنی مابین 15 تا 25 کیلوگرم را دارد. پس عدم وجود مشکل برای بلند کردن درب دریچه در محلهای ترافیکی و عبور وسایل نقلیه است. همچنین باز و برداشت آسان بعلت دقت ساخت و وزن پایین را دارد.
 • مواد اولیه لازم برای تولید این دریچه، خارجی بوده و امکان تغییر قیمت دریچه منهول با توجه به نوسانات موجود در میزان قیمت ارز را خواهیم داشت. ولیکن قابلیت تولید در رنگهای مختلف را دارد.
 • چون از مواد اولیه قابل بازیافت تولید شده است پس دارای پتانسیل سرقت بالایی بوده و باید مراقب بود.
 • آسیب پذیر در برابر اشعه فرابنفش خورشید بوده و امکان ترک خوردگی، سوختگی و حتی شکستگی را دارد.
 • صدای نسبتا ناهنجار در محیط‌های نصب این دریچه که عموما ترافیکی است شنیده میشود که علت آن وزن پایین قطعه در صورت عدم به کار گیری قفل و تجهیزات نگهدارنده برای ثبات دریچه منهول است.
 • در صورت مدفون شدن با دستگاه‌های فلزیاب قابل مرئی سازی نیست.
 • چون مواد اولیه از جنس پلی اتیلن است پس حتما با محیط زیست سازگار نبوده و چرخه بازیافت و برگشت به طبیعت این دریچه بالای 900 سال است.
 • لایه خارجی درب دریچه منهول فوق دارای برجستگی مناسب و کافی بوده تا اصطکاک مناسبی داشته و بصورت تخت روی زمین نصب می‌گردد.
 • در فصول زمستان و تابستان مقاومت مناسبی در برابر ذوب و انجماد از خود نشان میدهد.

تولید دریچه منهول چدنی

تولید دریچه منهول چدنی

فرآیند تولید برای تمام فعالیتهای ریخته گری شامل تولید درب منهول یکسان است. از مهمترین مراحل تولید محصول می توان به ساخت مدل فلزی، ذوب آن با آلیاژ آهن مناسب، ایجاد قالب ماسه‌ای و مراحل دیگر و سپس ریختن فلز چدن خاکستری و چدن داکتیل به داخل قالب برای جلوگیری از عیوب داخلی اشاره کرد.

همه اینها روی یک خط قالب گیری خودکار انجام می‌شود که قالبها را به طور مکرر تولید می کند. سپس فرآیند خنک سازی کنترل شده، شات بلاست برای حذف ماسه، پوشش ضد خوردگی و مرحله نهایی مونتاژ اتصالات عایق صدا و/یا اتصالات درب منهول انجام خواهد شد. در نهایت مونتاژ نهایی دریچه‌های منهول داخل چارچوب انجام می‌شود که طی آن کنترل کیفی و عملکردی محصول انجام می‌شود.

قیمت دریچه منهول

قیمت دریچه منهول

در بین انواع دریچه‌های منهول، قیمت دریچه چدن داکتیل از همه بالاتر و قیمت دریچه بتنی از همه پایین تر می‌باشد. اما استفاده از دریچه بتنی تقریبا منسوخ و فراموش شده است. دریچه‌های نانوکامپوزیت و پلی اتیلن برای کاربرانی که نیاز به دریچه‌هایی با قیمتی مقرون به صرفه و کیفیت و مقاومت مکانیکی بالاتری دارند، ایده آل به نظر می‌رسد. اما بطور کلی مهمترین شاخصه‌های تاثیرگذار در قیمت دریچه منهول عبارتند از:

 • متریال مورد استفاده در ساخت دریچه
 • فناوری تولید
 • سایز دهانه و ابعاد طوقه دریچه
 • قابلیت تحمل بار ترافیکی و کلاس ترافیکی
 • مراحل طراحی و تولید دریچه
 • نرخ ارز مخصوصا در مورد دریچه‌های وارداتی همچون کوپلیمر
 • استانداردهای کیفی در تمام مراحل تولید دریچه منهول

برای محاسبه قیمت دریچه منهول از فرمول زیر استفاده می‌گردد:

(وزن دریچه*قیمت مواد اولیه*درصد سود تولید کننده (اصولا معادل 20%))+هزینه‌های تولید+هزینه حمل و نقل=قیمت دریچه منهول

ما پیشنهاد می‌نماییم جهت استعلام قیمت انواع دریچه منهول با مشاوران فنی شرکت سازآب تماس برقرار نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *