دیگ روغن داغ یا بویلر روغن داغ

دیگ روغن داغ یا بویلر روغن داغ  یا هیتر روغن داغ دستگاهی است که جهت انتقال حرارت بین سیال گرما گیرنده (روغن مخصوص حرارتی) و سیال گرما دهنده (گازهای داغ حاصل از احتراق مشعل)  به کار می رود. در این دیگ ها با ایجاد سطح انتقال حرارت لازم ، گرمای گازهای حاصل از احتراق مشعل به روغن حرارتی در حال گردش منتقل گشته و موجب افزایش دمای آن می گردد. بویلر روغن داغ یکی از انواع رایج و پرکاربرد بویلر ها می باشد.

با استفاده از دیگ روغن داغ دستیابی به دمای بالا در فشار کار پایین امکان پذیر می باشد. درجه حرارت کار بویلر روغن داغ معمولا بین ۱۵۰ الی ۳۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. دماهای کار بالاتر مستلزم استفاده از متریال ، تجهیزات و روغن حرارتی مخصوص بوده و با توجه به خطرات و استهلاک بیشتر سیستم توصیه نمی گردد.

عملکرد و طراحی دیگ روغن داغ

دیگ روغن داغ باید به گونه ای طراحی و تولید گردد که انتقال حرارت در سه پاس کامل حرارتی بین روغن و گازهای حاصل از احتراق صورت گیرد. افزایش سطح انتقال حرارت در هیتر روغن داغ موجب استفاده بیشتر از انرژی و کاهش مصرف سوخت می گردد. به علاوه  باید حرارت به صورت یکنواخت به روغن حرارتی که  در کویل های حرارتی مارپیچ در حال حرکت و سیرکولاسیون می باشد انتقال یابد. هرگونه حرارت غیر یکنواخت و بیش از اندازه یا توقف حرکت روغن در مسیر کویل حرارتی موجب افزایش دمای روغن شده و در صورتی که دمای روغن به بیش از حداکثر دمای کاری مجاز آن افزایش یابد به سرعت باعث اکسیداسیون روغن و تشکیل لجن یا کک در سیستم و اسیدی شدن روغن می شود که در عمل در فاصله زمانی کوتاهی سیستم را از کار خواهد انداخت.

 

لازم به ذکر است با توجه به دمای کاربالا در دیگ های روغن داغ رعایت اصول ایمنی در طراحی و ساخت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و هرگونه بی توجهی به پیچیدگی های فنی و اصول ایمنی آن می تواند موجب ایجاد صدمات جانی و خسارات های مالی فراوانی گردد . متاسفانه تاکنون هیچگونه استاندارد ملی و اجباری جهت هیتر روغن داغ  تدوین نگردیده است.

بنابراین تولیدکنندگان معتبر معمولا با استفاده از اصول فنی ارائه شده در استاندارد آلمان به شماره DIN4754 نسبت به طراحی و تولید آن اقدام می کنند. دیگ روغن داغ بر اساس ظرفیت به صورت تک کویل ، دو کویل یا سه کویل تولید می گردد و هر کویل از یک ، دو یا سه نخ لوله در کنار هم تشکیل شده است. معمولا از دو کویل حرارتی و هر کویل از یک یا دو نخ لوله تشکیل شده است.

کلیه ورق های مصرفی درساخت شل ، محفظه احتراق و  درام  در ساخت دیگ های روغن داغ باید از نوع DIN17155-17MN4  باشد این نوع ورق آتشخوار مخصوص ساخت بویلر روغن داغ بوده و از استحکام کششی بالایی بر خوردار است.  همچنی لوله ها مصرفی بایداز نوع بدون درز ، آتشخوار  طبق استاندارد DIN17175-ST35.8 باشد.  لازم بذکر است  دیگ های روغن داغ دارای  یک درام با طراحی ویژه در انتهای دیگ بوده که موجب استفاده حداکثر از انرژی می گردد.

بویلر روغن داغ

انواع بویلر یا دیگ روغن داغ :

بویلر روغن داغ افقی یا عمودی:

دیگ های روغن داغ متناسب با ظرفیت و مشخصات طراحی به دو صورت افقی یا عمودی تولید می گردد که هر دو دارای معایب و مزایای مربوط به خود می باشد. معمولا از دیگ های عمودی  بیشتر در ظرفیت های پایین و یا به دلیل محدودیت فضا استفاده می گردد. همچنین بویلرهای افقی معمولا دارای راندمان بالاتری می باشند.

بویلر روغن داغ

بویلر روغن داغ گاز سوز ، گازوئیل سوز ، دوگانه سوز:

دیگ های روغن داغ بر اساس سوخت در دسترس در محل نصب به همراه مشعل گازسوز یا مشعل گازوئیل سوز یا مشعل دوگانه سوز (گاز و گازوئیل) یا مشعل سه گانه سوز ( گاز ، گازوئیل و مازوت)  تولید می گردد.

 

اجزای بویلر روغن داغ :

 1. مشعل تمام اتوماتیک استاندارد گاز، گازوئیل و دو گانه سوز باشد.
 2. یک دستگاه پمپ سیر کوله متناسب با ظرفیت دیگ روغن داغ.
 3. پرشر سوئیچ جهت تنظیم فشار روغن .
 4. ترموستات دیجیتالی جهت تنظیم حرارت روغن و حرارت اگزوز
 5. الکترو پمپ دنده ای برای تزریق روغن به سیستم .
 6. صافی مخصوص با توری تمام استیل در مسیر برگشت روغن .
 7. مانومتر روغن استیل جهت ملاحظه فشار سیستم رفت و برگشت روغن داغ.
 8. ترموتر اروپایی غلاف استیل جهت ملاحظه حرارت سیستم رفت و برگشت روغن داغ .
 9. لرزه گیر آکاردئونی استیل 304 جهت تنش گیری لوله ها از پمپ سیر کوله روغن داغ

 

کاربرد اصلی دیگ روغن داغ:

یکی از مهمترین بویلر ها در صنایع مختلف می باشد که برای گرمایش غیر مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد مهمترین کاربرد :

 1. استفاده گرمایش در دماهای بالاتر از 200 درجه سانتی گراد می باشد.
 2. از رایج ترین کاربرد های دیگ روغن داغ در صنایع شیمیایی و صنایع قیر و آسفالت می باشد.
 3. کاربرد بویلر روغن داغ در صنایع شیمیایی و در داخل رآکتورها جهت انتقال حرارت برای انجام واکنش های شیمیایی و انجام مراحل مختلف فرآیندهای تولید می باشد.

مزایای بویلر دیگ روغن داغ :

 1. کارکرد در شرایط با فشار پایین
 2. ایجاد دمای بالا و بالطبع نیاز به سطح حرارتی کمتر
 3. عدم احتمال خوردگی (به علت ساختار شیمایی)
 4. عدم یخ زدگی در هنگام خاموش بودن دستگاه
 5. عدم رسوب گرفتگی و بالطبع افزایش راندمان انتقال حرارت
 6. عدم نیاز به تجهیزات جهت تصفیه و نرم کردن روغن
 7. عدم نیاز به سیستم های شیمیایی دوزینگ جهت اصلاح کیفیت شیمیایی روغن
 8. عدم وجود تلفات حرارتی ناشی از کندانس و فلاش بخار
 9. عدم وجود تله ها ی بخار
 10. عدم احتمال انفجار ناشی از تراکم گازهای فشرده
 11. عدم نیاز به دی ایریتور و تانک کندانس
 12. عدم نیاز به بلودان
 13. عدم نیاز به خلا شکن
 14. سهولت راهبری و نیاز به نگهداری کمتر
 15. کارآیی و صحت کارکرد بالادستگاه
 16. ایمنی و اطمینان بیشتر
 17. کنترل صحیح دما
 18. ساختاری با عمر طولانی تر
 19. عدم وجود ضربه های بخار و تله بخار

لازم به ذکر است با توجه به دمای کار بالا در دیگ های روغن داغ رعایت اصول ایمنی در طراحی و ساخت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و هرگونه بی توجهی به پیچیدگی های فنی و اصول ایمنی آن می تواند موجب ایجاد صدمات جانی و خسارات های مالی فراوانی گردد و رعایت شستشو و تعمیر و نگهداری دستگاه و نصب چربی گیر برای جمه آوری روغن های محوطه دستگاه جز الزامات تمیز نگهداری محل نصب دستگاه میباشد.

لازم به ذکر است سازآب بویلر بخار و بویلر آبگرم نیز در سبد محصولات خود را دارا می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code