فیلتر شنی| فیلتر شنی فایبرگلاس | فیلتر شنی فلزی

با افزایش جمعیت کره زمین و افزایش روز افزون مصرف آب و کاهش منابع آب خوراکی ، دستیابی به منابع آب یکی از اصلی ترین نیاز های بشر امروزی میباشد ، لذا کارشناسان با چالش جدیدی برای تامین آب مواجه شدند.

چالش جدید تصفیه آب بود ، به همین دلیل بررسی بر روی انواع فیلتر های تصفیه موجود در طبیعت و مطالعه بر روی طرح های ارایه شده از طرف دانشمندان در دستور کار قرار گرفت و ساخت دستگاه های تصفیه آب برای فیلتراسیون آلودگی فیزیکی ، شیمیایی ، میکروبی ، کاهش سختی آب و نمک زدایی از آب دریا و … مانند فیلتر شنی ، فیلتر کربنی ، پکیج تزریق مواد شیمیایی ، پکیج کلر زنی ، پکیج منعقد کننده ، سختی گیر ، پکیج آب شیرین کن و ……شروع شد.

فیلتر شنی چیست:

دستگاهی است که به عنوان صافی عمل کرده و تمام ذرات فیزیکی بالای 50 میکرون آب که شامل ذرات معلق موجود در آن مثل گل، لای ، شن ، ماسه ،  رنگ ، مواد آلی ، و ….  می‌شود را از آب حذف میکند.

فیلتر شنی به صورت مخزن استونه ای عمودی و در ظرفیت های بالا بصورت استوانه افقی طراحی و ساخته میشود. تا ظرفیت فیلتر شنی 60 متر مکعب در ساعت  از مخزن عمودی و از ظرفیت فیلتر شنی 150 متر مکعب در ساعت از مخزن افقی استفاده میکنیم، برای ظرفیت های بین این دو عدد از دو یا سه فیلتر شنی 60 متر مکعب در ساعت استفاده میکنیم.

داخل مخزن با شن پر می‌گردد که شامل چند لایه میباشد که بعدا مفصل توضیح داده خواهد شد، آب از طریق نازل های بالا بر روی شن پاشیده میشود ، در حین گذر از این لایه ها تمام ذرات بالای 50 میکرون خود را در لابه لای شن ها جا گذاشته و آب تمیز  با فشار از نازل های پایین خارج میگردد.

بدین ترتیب ذرات معلق آب، درون شن ها جا مانده و پس از پر شدن خلل و فرج لایه های شن،  فیلتر شنی دچار افت فشار خواهد شد که در اینصورت تمیز کردن (back wash) شن ها الزامی میشود.

اجزا تشکیل دهنده فیلتر شنی:

  • مخزن اصلی فیلتر شنی:

این مخزن از جنس فایبرگلاس و فلزی ساخته شده و نسبت به جنس مخزن در صورت فلزی بودن مخزن دارای شیر های    پروانه ای دستی و اتوماتیک و در صورت فایبرگلاس بودن مخزن شیر پلی اتیلن نیمه اتوماتیک یا تمام اتوماتیک میباشد.

ابعاد مخزن براساس دبی مورد نیاز اب محاسبه و طراحی میگردد و از قطر 20 سانتیمتر تا قطر 3 متر ساخته میشود. ارتفاع دستگاه در بیشترین حالت از 2 متر تجاوز نمی کند، بالا بردن ارتفاع فیلتر شنی در ظرفیت تصفیه دستگاه تاثیری ندارد.

ضخامت ورق بدنه مخزن بر اساس ظرفیت دستگاه و فشار کاری قابل تحمل فیلتر شنی محاسبه و طراحی میگردد که در کوچکترین سایز از ورق 3 میلیمتر شروع شده و تا ورق 15 میلیمتر در مخزن فیلتر شنی استفاده میشود.

درون مخزن پلیت نازل ها جوش شده و نازل های برنجی یا پلی اتیلنی برای گذر آب بسته میشود، پس از اتمام جوشکاری های مخزن فیلتر شنی داخل مخزن با سه لایه رنگ اپوکسی به ضخامت 120 میکرون ( هر لایه 40 میکرون )  و بیرون  مخزن فیلتر شنی با دو لایه رنگ آنتی UV پوشانده میشود.

در مخازن فایبرگلاس نیاز به پلیت نازل ها و رنگ کردن مخازن فایبرگلاس تحت فشار نخواهد بود.

نازل های این مخازن به شیر بالایی دستگاه متصل بوده و از طریق شیر بالایی آب به  درون مخزن وارد شده  بعد از عبور از داخل سیلیس آب تسویه شده از شیر خارج گردیده و آماده استفاده میباشد.

  • شیر فیلتر شنی:

شیر فیلتر شنی در چند نوع دسته بندی میشود برای فیلتر شنی های فلزی از چهار عدد  شیر پروانه ای یا شیر گازی استفاده میکنیم و برای فیلتر شنی فایبرگلاس هم از شیر پلی اتیلن سه یا پنج حالته استفاده خواهد شد.

فشار آب ورودی فیلترشنی حداقل 4 بار و حداکثر 5 بار میباشد چون در فشار های پایین این مقدار سرعت جریان آب پایین بوده و کارکرد فیلتر شنی مختل میشود و در فشار بالای 5 بار سرعت جریان آب خیلی زیاد شده و ذرات معلق همراه با آب از لابه لای شن ها   عبور می کنند.

ورودی و خروجی دستگاه فیلتر شنی دارای گیج فشار سنج میباشد که به محض مشاهده اختلاف فشار ، نیاز به بکواش و تمیز کردن سیلیس ها خواهیم داشت.

  • سیلیس فیلتر شنی:

سیلیس مهمترین آیتم فیلتر شنی میباشد و عمل تصفیه آب از طریق سیلیس انجام می پذیرد. و به همین دلیل کیفیت و خلوص سیلیس در عمکلرد فیلتر شنی تاثیر بسزایی دارد .

این شرکت برای دستگاه های خود  از سیلیس با درجه خلوص 95 درصد (سیلیس ممتاز) استفاده میکند.

داخل فیلتر شنی از سه لایه سیلیس با دانه بندی های متفاوت پر میشود و آب وروری پس از پخش شدن از طریق نازل ها بر روی سیلیس با رد شدن از لایه های سیلیس دانه بندی شده تمام آلودگی های بالای 50 میکرون خود را درون سیلیس جا گذاشته و آب تمیز از خروجی دستگاه فیلتر شنی خارج میشود.

دانه بندی لایه های سیلیس  عبارتند از :

سایز 0.5 تا 2 میلیمتر

سایز 2 تا 5 میلیمتر

سایز 4 تا 8 میلیمتر

سایز 8 تا 12 میلیمتر

این دانه بندی ها در لایه های 25 سانتیمتری داخل فیلتر شنی ریخته میشود و ارتفاع مفید کل لایه ها 1 متر خواهد بود و طبق تحقیقات صورت گرفته برای تمام ظرفیت های طراحی شده فیلتر شنی  ارتفاع  یک متر کافی خواهد بود و در حالت ماکزیمم بیشتر از 1.5 متر نخواهد بود.

ارتفاع کل فیلتر شنی با احتساب صفحه نازل ها و پخش کننده های آب بر روی سیلیس فیلتر شنی 1.5 متر می باشد.

  • گیج فشارسنج :

بر روی مخزن فیلتر شنی در ورودی آب به مخزن و در خروجی آب از مخزن دو عدد فشار سنج برای کنترل افت فشار فیلتر شنی نصب میگردد.

در صورت مشاهده اختلاف فشار بین گیج ورودی و خروجی نیاز به بک واش و تمیز کردن سیلیس داخل مخزن لازم میگردد.

کاربرد فیلتر شنی:

دستگاه فیلتر شنی برای  تصفیه آب رودخانه ‌، چاه ‌، آب استخرشنا ، آب استخر پرورش ماهی ، آب استخرهای صنعتی ،  حذف رنگ‌ از آب کارخانه هایی که با رنگ سر و کار دارند،  آب در گردش  برج‌ خنک ‌کننده ، تصفیه  مرحله آخر فاضلاب صنعتی و انسانی، در دستگاه های RO به عنوان مرحله اول تصفیه آب و زودودن ماسه و شن از اب ،  فیلتراسیون آب خوراکی و آب صنعتی در تصفیه خانه‌های شهری و صنعتی ، در سیستم های آبیاری قطره ای برای جلوگیری از گرفته شدن آب پخش کننده ها ، تصفیه آبهای موجود رد سیستم های بسته و ….  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عدم استفاده از فیلتر شنی در آب استخرها و راکد ماندن آب در صورت عدم تعویض زود به زود آب  باعث کثیفی آب استخر و رشد انواع میکروب ها و آلودگی آب و شیوع بیماری هایی چون بیماری های پوستی و گوارشی و یرقان و اسهال خونی و ….  میشود.

محاسبه ظرفیت فیلتر شنی:

پارامترهای موثر در طراحی فیلتر شنی مقدار دبی مورد نیاز و سرعت جریان و تایم کاری مورد نیاز برای فیلتر شنی میباشد.

در طراحی فیلترهای شنی سرعت جریان معمولا 20 متر بر ساعت در نظر گرفته میشود و با تعیین مقدار دبی مورد نیاز مصرف کننده محاسبه و طراحی قطر مخزن فیلتر شنی از فرمول Q=AV صورت میپذیرد.

برای محاسبه و طراحی بهینه دستگاه فیلتر شنی لطفا با کارشناسان گروه صنعتی ساز آب تماس بگیرید.

به عنوان نمونه در طراحی دستگاه برای استخرهای شنا ابتدا با در نظر گرفتن عمومی یا خصوصی بودن استخر شنا مدت زمان گردش آب را بدست میاوریم بدین صورت که برای یه استخر عمومی با حجم آب 300 متر مکعب مدت گردش آب را 6 یا 8 ساعت در نظر گرفته و با تقسیم 300 بر 6 ساعت به عدد دبی 50 متر مکعب در ساعت میرسیم.

در صورتی که این اسخر خصوصی میشد یک فیلتر شنی 20 متر مکعب در ساعت برای این استخر کافی بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *