مشکلات سپتیک تانک

مشکلات میدان تخلیه سپتیک تانک

علایمی که نشان دهنده مشکلات آبشویی میدان تخلیه سپتیک تانک (چاه تخلیه پساب) است، میتواند بسیار متفاوت باشد. درحقیقت تشخیص مشکل گندانبارها نیز غالباَ سخت و سردرگم کننده است؛ مگر اینکه شما یک لوله‌کش آموزش‌دیده باشید. اگر در یک منطقه روستایی زندگی می کنید، ممکن است برای تصفیه و دفع فاضلاب ها و زباله های ایجادشده توسط خانه خود، به یک سیستم سپتیک تانک اعتماد کنید. هنگامی که زباله های خانگی شما از خانه خارج می شوند، وارد یک میدان شستشوی مخزن گندانبار می شوند که با عنوان میدان تخلیه نیز معروف است.

میدان شستشوی سپتیک تانک یک تاسیسات زیرسطحیست که برای حذف ناخالصی ها از مایعی که پس از حرکت از مخازن موردنظر بیرون می آید، استفاده می شود. عدم توجه، نگهداری، تخلیه و نظارت کافی میتواند به نشت یا بازگشت فاضلابها منجر گردد. اتفاقی که شدیداَ ناخوشایند بوده و علاوه بر از بین بردن فضای زیست سالم، قادرست سلامتی موجودات زنده و طبیعت را نیز شدیداَ تهدید کند.

علایم مشکل در میدان شستشوی سپتیک تانک

علایم مشکل در میدان شستشوی سپتیک تانک

خوشبختانه برخی از علایم وجود دارد که نشان میدهد یک میدان تخلیه سپتیک تانک یا خود مخزن سپتیک از کار افتاده است. برخی از این نشانه ها عبارتند از:

 • زهکشی ها یا توالت های خانه شما پشتیبان می شوند:

بک آپ ها و گرفتگی ها معمولاً توسط مخزن سپتیکی ایجاد می شوند که مدتیست تخلیه نشده است. با این حال، اگر میدان شستشوی گندانبار شما خراب باشد، آب خروجی از خانه به هیچ وجه پردازش و تصفیه نمی شود. هنگام وقوع این اتفاق، بخش زهکشی شما پشتیبان می شود.

 • شستشوی توالت ها به کندی انجام می شود:

اگر حفره‌های تمام توالت های خانه شما به کندی آبگیری و تخلیه می شوند، احتمالاَ به این معناست که سپتیک تانک متصل به خانه با لجن پر می شود. به‌بیان دیگر این لجن آنطور که باید توسط میدان تخلیه شما پردازش نمی‌شود. درنتیجه باعث تاخیر در شستشوی توالت خواهد شد.

 • سینک‌ها و وان‌ها به همان سرعتی که قبلاً خالی می‌شدند، تخلیه نمی‌شوند:

اگر سینک‌ها یا وان‌های حمام شما به همان سرعتی که معمولاً باید تخلیه نمی‌شوند، ممکنست مربوط به اشکالاتی در میدان تخلیه سپتیک شما باشد. پیشنهاد میکنیم وقتی متوجه شدید که:

 • مدت زیادی منتظر تخلیه وان بعد از حمام هستید؛
 • یا سینک ظرفشویی شما پس از شستن ظرف ها به کندی خالی می شود،

احتمالاَ زمان آن فرا رسیده است که برای تعویض زهکشی گندانبار تماس بگیرید.

 • آب ایستاده را در نزدیکی میدان زهکشی یا مخزن سپتیک خود می‌یابید:

ایستادن آب در نزدیکی میدان تخلیه یا گندانبار شما، بزرگترین نشانه‌ایست که مخزنتان غرق شده است. همچنین ممکنست میدان شستشوی سپتیک نیز کاملاَ از کار افتاده باشد. آب ایستاده زمانی ایجاد می شود که پسابب موجود در septic tank شما پس از:

 • تصفیه و
 • فرآوری،

جایی برای رفتن نداشته باشد.

علایم نیاز به تخلیه یا تعویض فوری سپتیک

علایمی که نشان می دهند شما نیاز به تعویض فوری میدان تخلیه سپتیک تانک دارید (و نه فقط تعمیر) عبارتست از:

1. عدم پمپاژ ضایعات به طور منظم از مخزن سپتیک

عدم پمپاژ ضایعات به طور منظم از مخزن سپتیک

اگر به برنامه تمیز کردن گندانبار خود پایبند نیستید، خود را در معرض خطر نیاز به جایگزینی میدان تخلیه سپتیک تانک قرار داده‌اید. شما باید حداکثر هر سه تا پنج سال یکبار، سپتیک تانک خود را پمپاژ و بازرسی کنید. اما بهترین اقدام، بازدید از وضعیت پرشدن و تخلیه دستگاه، حداقل 1 بار در سال است. تمامی این موارد از آن جهت صورت میگیرد تا از درست کار کردن میدان تخلیه، اطمینان حاصل کنید. بسته به تعداد افراد خانوار و نوع فعالیتشان، ممکنست به پمپاژ مکرر septic tank نیاز باشد. فعالیت‌های اعضای خانواده (موثر در میزان و کیفیت تولید فاضلاب)، میتواند شامل:

 • تولید زباله زیاد،
 • استحمام مکرر و استفاده معمول از سرویس های بهداشتی،
 • شستشوی پیاپی لباس‌ها و دیگر تجهیزات،
 • استفاده از سختی گیر آب و یا مواد شیمیایی برای تصفیه و نرمسازی آب،
 • وجود مداوم مهمانان در خانه،
 • آبیاری محوطه های شخصی زهکشی شده

و… باشد.

2. انتشار بو ناخوشایند

انتشار بوی ناخوشایند از سپتیک تانک، یکی دیگر از علائم وجود مشکلات در این تجهیزات به‌شمار می‌رود. درحقیقت برای چک این مسئله، میتوانید شروع به بوییدن فاضلاب در نزدیکی میدان تخلیه یا مخزن septic خود نمایید. درحالت صحیح هم مخزن و هم میدان تخلیه septic، باید بدون بو باشند. بطوریکه چه از داخل خانه و چه حتی از درون حیاط، نباید هیچگونه بوی ناخوشایندی به مشامتان بیاید. بطورکلی بوهای قابل استشمام از سپتیک تانک ها، ناشی از تجزیه و واکنشدهی و آزادسازی عناصری همچون:

 • دی اکسید کربن،
 • متان و
 • سولفید هیدروژن،

است که همگی در زباله های خانگی یافت می شوند. اگر بوی قوی تخم مرغ فاسد را در نزدیکی مزرعه آبشویی خود استشمام کنید، ممکن است نشان دهنده نشت فاضلاب باشد. این یک تهدید برای سلامت و ایمنی شما و همچنین سلامت دیگران خواهد بود. بعلاوه اینکه با نفوذ فاضلابها به منابع آب زیرزمینی، اپیدمی شیوع بیماری های عفونی و کشنده‌ی ناشی از آب آلوده، بیش از پیش جامعه را تهدید خواهد نمود!!. دقیقاَ این زمانیست که باید فوراً نسبت به تخلیه یا تعویض سپتیک، با شرکتهای مربوطه و متخصص تماس بگیرید.

3. لوله های شکسته در میدان تخلیه سپتیک تانک

لوله های شکسته در میدان تخلیه سپتیک تانک

تأثیر منفی وجود لوله یا لوله‌های شکسته، کاملاً واضح است. اگر لوله‌کش شما، لوله‌های ورودی و خروجی میدان شستشو را بررسی نموده و متوجه شکستگی در لوله‌ها می‌شود، بایستی به سراغ دو گزینه‌ی احتمالی بروید:

 • لوله‌های جدیدی را به جای پایپ های شکسته، جایگزین کنید. حتی الامکان از گزینه های باکیفیت و قدرتمندی همچون لوله زهکش hdpe و کاروگیت برای امور فاضلابی استفاده نمایید. بخاطر داشته باشید که در تعویض لوله ها، خساست به خرج ندهید. زیرا لوله های شکسته سپتیک تانک را اصطلاحاَ نمی‌توان وصله و پینه کرد و باید حتماَ تعویض گردند!
 • گاهاَ نیز اشکالات عمده‌ی مربوط به میدان های تخلیه، موجب شکستگی پایپ ها میشود. بنابراین بسته به تشخیص کارشناسان مربوطه، ممکنست نیاز به تعویض کل میدان تخلیه باشد.

4. کمبود اکسیژن در گندانبار

کمبود اکسیژن درون دستگاه، غالباَ به دلیل وجود مقدار زیادی گریس است. اصطلاحاَ لایه “اسکم” به دلیل وجود مقدار بیش از حد چربی روی سطح پساب درون مخزن ایجاد می شود. مسئله‌ای که بیانگر این نکته است که نیاز به تخلیه و شستشوی سپتیک وجود دارد. هنگامی که گند انبار شما با چربی بیش از حد پر شود،

 • سوراخ های چاه و
 • لوله های منتهی به میدان تخلیه،

مسدود شده و نیاز به تعویض دارند. بهره گیری از دستگاه چربی گیر پلی اتیلن، به کاهش حجم چربی‌ها و روغنها کمک میکند. معمولاَ پیش از رسیدن جریانات فاضلابی به سپتیک تانک ها، از چربی گیر استفاده میشود. چربی‌گیرها با جداسازی موثر:

 • گریسها،
 • روغن و
 • لایه های چربی از پساب،

کار مخزن سپتیک را برای گندزدایی و پالایش آلودگی های فاضلاب راحت تر میکند. همچنین با کاهش فشار به گندانبارها و میدانهای تخلیه، عمر کارکردی آنها نیز افزایش می یابد.

5. فشار ریشه‌های درختان به لوله‌کشی زهکشی

ریشه‌های درختان، مسلماَ به لوله‌کشی زهکشی شما فشار وارد می‌کنند. وقتی ریشه‌های درخت شروع به رشد در سیستم لوله‌کشی می‌کنند، عملاَ دستوری برای شروع فاجعه هستند. جالب است بدانید که:

ریشه های درخت می توانند به سرعت رشد کنند. بطوری که در سریع ترین زمان ممکن، به دنبال منبع آب برای تغذیه خواهند بود. ریشه‌ها میتوانند وارد هریک از لوله های انشعابی سپتیک تانک به میدان تخلیه یا ورودی بنا شوند. درنتیجه با حجیم شدن ریشه، احتمالاً لوله‌ های مخزن سپتیک پاره خواهند شد.

میدان تخلیه سپتیک چیست؟

میدان تخلیه سپتیک چیست؟

میدان تخلیه سپتیک تانک به محوطه‌ای زیرزمینی اتلاق میشود که آبهای خروجی از گندانبارها به آن راه یافته و مشخصاَ در آن تخلیه میگردد. محوطه های مذکور معمولاَ بین 15 تا 25 سال کارایی مفید دارند. پس از این مدت بسته به شرایط میدان تخلیه سپتیک، تعمیرات یا بازسازی مجدد آنها در دستور کار قرار می‌گیرد. وجود این میدانها برای پشتیبانی از پسابهای خروجی گندانبارها الزامی می باشد. وقوع برخی از شرایط جوی شدید نظیر:

 • باران های سیل آسا،
 • به زمین نشستن برفهای سنگین،
 • جاری شدن حجم زیادی از آبهای سطحی از کانیوها یا مردابها و رودخانه ها،
 • جاری‌شدن سیل و…

عملکرد میدان های تخلیه را تحت الشعاع قرار میدهند. درنتیجه احتمال بازگشت پسابها به مخزن سپتیک و مختل شدن کارکرد septic tank افزایش می‌یابد.

مشکلات رایج سپتیک تانک

مشکلات رایج سپتیک تانک

معمولاَ بسیاری از افراد، تنها در هنگام وقوع مشکل به یاد سپتیک تانک ها می افتند!. اشتباهی که میتواند به قیمت:

 • افزایش هزینه‌های تعمیر و تعویض؛
 • و البته از دست رفتن شرایط آسایش زندگی،

تمام شود. در بسیاری از موارد، دفع و پالایش آبها و فاضلاب اضافی توسط مخزن سپتیک با مشکلات زیادی همراه میشود. برای جلوگیری از آسیب های پرهزینه، ضروریست که به طور منظم از نگهداری، تخلیه و تعمیر مناسب سپتیک تانک،  اطمینان حاصل کنید. قبل از هر کاری، ابتدا باید گندانبار خود را پیدا کنید. نصب این تجهیزات غالباَ بصورت دفنی می باشد. فلذا باتوجه به قرارگیری زیرزمینی آنها، مشکلات مربوط به septic tank ها برای مدت طولانی قابل شناسایی نیستند. بطور کلی و به احتمال زیاد، یکی از این چند مورد زیر علت اصلی مشکل سپتیک تانک شما خواهد بود:

1. گرفتگی در سیستم گندانبار

گرفتگی سپتیک

اگر با مشکلات سپتیک تانک مواجه هستید، به آخرین باری که این تجهیزات را پمپاژ نموده‌اید فکر کنید. با گذشت زمان، septic tankها پر از زباله شده و آب خاکستری از آنها عبور می کند. عبور این جریانات بدین دلیل است که خطوط انشعابی زیر زمین را در حیاط شما، تخلیه نماید. اگر مخزن شما بیش از حد پر باشد، ممکنست متوجه شوید که:

 • زهکشی شما بیش از حد کند، عمل می کند (وجود حجم زیادی از لجن و مواد جامد در سیستم سپتیک و میدان تخلیه)؛
 • و یا توالت شما به کندی تمیز شده و اصطلاحاَ برای فاضلاب مایع و آلودگی‌های آن، پشتیبان میشود.

مشخصاَ هر منبع آب در خانه شما، از سیستم سپتیک‌تان عبور می کند. اینکه باک یا مخزن چقدر سریع پر می شود، کاملاَ به:

 • تعداد افراد ساکن در خانه شما؛
 • و میزان فاضلابی که روزانه تولید میگردد،

بستگی دارد. اگر سپتیک تانک شما ظرف یک یا دو سال اخیر پمپاژ (تخلیه) شده است، احتمالاً نیازی به پمپاژ مجدد آن ندارید. چنانچه در صورت تخلیه منظم هنوز با مشکلات سپتیک تانک مواجه هستید، احتمالاً لوله انتقال پساب دچار انسداد مجراها (گرفتگی) شده‌اند. اگر خطوط زهکشی‌ به آرامی تخلیه می‌شود، احتمالاً گرفتگی‌هایی در یکی از لوله‌های تخلیه اتصالی منزل، وجود دارد. انسداد این لوله‌ها، اغلب بدلیل ریخته شدن وسایلیست که نباید به چاه توالت راه یابند. مواردی نظیر: هسته میوه، نوارهای بهداشتی، نایلون‌ها، ته سیگار و…

قطر این لوله ها از 4 تا 8 اینچ است. بنابراین بسته به نظر کارفرما، میتواند هریک از این اعداد برای قطر دهانه لوله‌ها باشد. این موضوع آنجایی بیشتر اهمیت پیدا میکند که زباله‌ها بسته به حجم کلی و اندازه‌شان، از بخش‌های خاصی از مجراها عبور کرده و در بخش‌های دیگری نیز ممکن است گیر کنند.

2. برگشت فاضلاب سپتیک تانک به خانه

گاهاَ زهکشی شما به خوبی تخلیه می شود. ولی متوجه شده‌اید که فاضلاب، شروع به برگشت به لوله کشی خانه شما می کند. و یا فاضلابها در نزدیکی سپتیک تانک شما، جمع می شوند. باتوجه به بروز چنین نشانه هایی، احتمالاً نوعی گرفتگی در فیلتر پساب شما وجود دارد. اگر این فیلتر خوب به نظر برسد، احتمال وجود مشکل در بافل ورودی مخزن سپتیک نیز بسیار زیاد است. چنانچه بتوانید به این قسمت از مخزن دسترسی داشته باشید، قاعدتاَ تشخیص گرفتگی سخت نخواهد بود. در برخی از موارد، شدت انسداد و گرفتگی زیاد نیست. بطوری که حتی ممکنست با فشاردادن محل موردنظر از طریق درگاه دسترسی، گرفتگی را به‌راحتی از بین ببرید.

نکته: اگر در مورد نحوه دسترسی به این موارد مطمئن نیستید، حتما با یک لوله کش مشورت کنید.

3. جمع شدن آب در نزدیکی میدان تخلیه

جمع شدن آب در نزدیکی میدان تخلیه سپتیک

متراکم شدن خاک توسط تجهیزات سنگین یا اتومبیل ها در نزدیکی میدان تخلیه سپتیک تانک، همواره میتواند دردسرساز باشد. هنگامی که تجهیزات سنگین یا اتومبیل ها (پارک شده) در بالا یا نزدیک میدان تخلیه قرار می گیرند، به علت وارشدن وزن زیاد خاک متراکم می‌گردد. خاک فشرده اجازه می دهد تا آب در نزدیکی میدان سپتیک شما جمع شود. ضمن اینکه بار ترافیکی وارده از سوی خودروهای عبوری از روی مخازن septic، میتواند موجب ترکیدن گندانبارها شود. لذا توجه به نکات زیر الزامیست:

 • حتی الامکان محل نصب دفنی سپتیک تانک ها در نقاط بدون ترافیک خودرویی، جانمایی شود.
 • پس از نصب، تابلوهای خطر و علائم هشدار دهنده نصب گردد.
 • بر روی septic tank نصب شده، لایه‌های مقاوم بتن مگر و خاک کوبیده‌شده قرار گیرد.

4. نفوذ ریشه درختان به لوله های سپتیک تانک

پیشتر نیز به این معضل، از منظری دیگر پرداختیم. اما حال بطور تخصصی‌تر و در رابطه با دلایل مشکلات سپتیک تانک، میتوانیم به نفوذ ریشه درختان و علایم بروز اختلالات ناشی از آن اشاره داشته باشیم. درحقیقت:

 • اگر فاضلاب شروع به برگشت به زهکشی شما می کند،
 • شکاف های مرموزی در مسیرهای دسترسی و پیاده رو شما بوجود آمده است؛
 • یا زمانی که باران نباریده است، متوجه گودال های آب و لکه های مرطوب در چمن خود می شوید،

ممکنست ریشه ها به لوله های شما نفوذ کرده باشند. ریشه ها می توانند باعث ترک خوردن لوله های تخلیه شوند. چنانکه با رشد ریشه‌ها در طول زمان، این ترک ها گسترده شده و آسیبهای زیادی به بار می‌آید. آنها حتی ممکن است شروع به مسدود نمودن لوله های فاضلاب شما کنند. نصب لوله های پلاستیکی جدیدتر که قادرند در برابر آسیب های ریشه مقاومت خوبی داشته باشند، یکی از راه های  جلوگیری از نفوذ این عناصر بشمار می‌رود.

هنگام کاشت درختان جدید، حتماً به نقشه محل جانمایی و نصب سپتیک تانک و لوله های انشعابی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. یعنی به گونه ای به کاشت درختان بپردازید که به اندازه‌ی کافی، دورتر از لوله ها و مخزن باشند. همچنین اگر درختانی نزدیک به محل لوله های خود دارید، بهتر است وضعیت نگهداری لوله های خود را با بازدارنده های رشد ریشه بهبود ببخشید.

رفع مشکل نفوذ ریشه به لوله های فاضلابی

چنانچه ریشه‌ها به لوله‌ها و مخزن شما نفوذ کرده باشند، معمولاَ 2 اقدام در دستور کار قرار میگیرد:

 • به تمیزسازی لوله ها و مخازن سپتیک اقدام نمایید. ممکنست با همین اقدام ساده، مشکلات بطور کامل برطرف گردد.
 • وجود حجم زیادی از ریشه‌ها، کارفرمایان را به استفاده از محلولهای تمیزکننده و سوزاننده‌ی ریشه ترغیب میکند. البته میزان استفاده از این محلول های تمیزکننده و شیمیایی، بایستی بسیار کم باشد. زیرا موجب نابودی باکتری های حیاتی هتوتروف در سپتیک تانک ها خواهد شد.

سپس می توانید برای جدا شدن از درختان فرسوده‌ای که ریشه هایشان در لوله های شما نفوذ می کنند، آنها را قطع کنید. نهایتاَ نیز کنده ها را بردارید؛ تا از رشد مجدد ریشه ها (پس از تمیز کردن لوله ها و مخزن) جلوگیری کنید.

5. نشتی در مخزن یا خطوط فاضلاب

نشتی در مخزن یا خطوط فاضلاب

بسیاری از صاحبان خانه ها، رویای چمن های سبز و خوش عطر را در سر می پرورانند. ولی اگر چمن شما پر جنب و جوش سبز است، در حالی که گیاهان اطراف آن مرده اند؛ ممکن است نشانه ای از نشت در سپتیک تانک شما باشد. چمن سبز غیرقابل توضیح (نسبت به دیگر نقاط پیرامونی)، همچنین می تواند نشان دهنده این باشد که:

 • سپتیک‌تانک شما آب زیادی را از طریق خطوط جانبی می فرستد؛ و
 • محوطه‌ی سبز حیاط شما را اشباع می کند.

در چنین شرایطی، حتی ممکن است شاهد جمع‌شدن فاضلاب در حیاط باشیم. بنابراین شما فوراً بایستی با یک متخصص لوله کشی مشورت کنید تا مطمئن شوید که این مشکل در اسرع وقت برطرف می گردد. (بدین دلیل که از خطرات بالقوه سلامتی و آسیب های پرهزینه جلوگیری شود)

6. نصب نادرست سپتیک تانک

نصب نادرست سپتیک تانک

قرارگیری و نصب صحیح، به سیستم سپتیک اجازه میدهد تا به طور موثر کار کند. اما آیا مطمئنید شرکتی که سیستم سپتیک تانک شما را نصب کرده، این کار را به درستی انجام داده است؟!. اگر خانه قدیمی‌تری خریداری کرده‌اید، احتمالاً نمی‌دانید چه کسی سیستم septic را نصب کرده است. و از آنجایی که امکان مشاهده‌ی این سیستم‌ها را ندارید، نمی‌دانید در آنجا چه می‌گذرد!!.

اشتباهات نصب میتواند شامل:

 • عدم دفن مخزن در عمق کافی،
 • نصب مخزن با اندازه نامناسب (بسته به نیاز و بالطبع انتخاب ظرفیت اشتباه)،
 • استفاده از خاک نامناسب در زهکشی،
 • تراز نبودن کف بستر،
 • عدم کفسازی مناسب با بتن و عدم کف کوبی مطلوب خاک بستر،
 • جانمایی نامناسب محل نصب دستگاه در نقاط ترافیکی پرتردد،
 • خاکریزی اشتباه و استفاده از سنگهای بزرگ و تیز در پیرامون گندانبار،

و… باشد؛ اشتباهاتی که منجر به خرابی مخزن سپتیک خواهد شد. تعمیر و نگهداری منظم به جلوگیری از از این موضوع کمک می کند.

محصول پیشنهادی: مخزن اسید

7. عدم تجزیه مناسب جریانات فاضلاب

عدم تجزیه مناسب جریانات فاضلاب

خارجسازی و تخلیه‌ی نامطلوب لجن های کف سپتیک تانک، به نابودی باکتری بی هوازی منجر می‌گردد. بخاطر داشته باشید که باکتری های بی هوازی به حذف و تجزیه‌ی معلقات جامد و لجن‌ها کمک می‌کنند. تزریق مواد آنتی باکتریال شوینده نیز به نابودی باکتری های بی‌هوازی می انجامد. بدلیل عدم استفاده از سیستم های الکترونیکی در حذف عناصر اضافه فاضلابها، وجود باکتری‌های هتوتروف برای تصفیه بیولوژیک لجنها و معلقات ضروریست.

افزایش مصرف آب مخزن سپتیک

سپتیک تانک شما فقط می تواند آب زیادی را قبل از سرریز شدن در خود نگه دارد. اگر تعداد زیادی از افراد به سیستم سپتیک متکی باشند، دستگاه شما ممکنست از کار بیفتد. همچنین اگر خانواده پرجمعیتی داشته یا انتظار میهمانان زیادی را میکشید، باید با بررسی تانک خود، از اندازه (ظرفیت) مناسب آن مطمئن شوید. مجموعاَ چنانچه به درستی از این تجهیزات نگهداری کنید، باید سال ها به درستی کار کنند. درغیر اینصورت وجود مشکلات مخزن سپتیک، از جمله:

 • علائم گرفتگی لوله ها
 • نفوذ ریشه
 • برگشت پساب از میدان تخلیه به گندانبار
 • و یا نشت فاضلاب

میتواند مصرف آب را افزایش داده و به هدررفت پسابها و البته آلودگی محیط و شیوع بیماریهای خطرناک ختم شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *